ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Atiker Metal Başarı Hikayesi

Atiker Metal İth. İhr. ve İmalat San. Tic. A.Ş.

Temiz ve güçlü bir ticaret mazisine sahip olan Atiker A.Ş, yılların üretim tecrübesiyle sürekli yeniliği ve güçlenmeyi hedeflemektedir. 42.000 m²’lik kapalı ve açık alan üretim tesisleri ve 500'e yakın çalışanı ile teknolojiyi ve yenilikleri yakından takip eden firma, sadece şirketleşme ve makine parkı artırımıyla kalmayıp, entegre tesisleşmeyi de ön plana taşımaktadır... Devamı

Faktoring Nedir?

Yayın Tarihi

25.05.2009


EtiketlerGoogle Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Faktoring ve diğer konularda sorularınız varsa siz de gönderin, uzmanlarımız yanıtlasın.

  • Faktoring yoluyla vadeli alacaklarını nakde çeviren firmalar, bilançolarını daha likit hale getirebildikleri gibi, alacaklarının takibi, tahsili ve yönetimi faktoring şirketi tarafından yapılacağından zaman ve kaynak tasarrufu sağlamış olurlar. Dolayısıyla asıl faaliyet konularına daha fazla zaman ve kaynak yaratma imkanı bulurlar.
  • Özellikle orta ölçekli firmalar, dış kaynaklara başvurmadan, kendi kaynaklarını(vadeli alacaklarını) nakde çevirmek yoluyla fon temin edebilirler. Rekabet gücünü artıran firmalar pazar paylarını artırmanın yanında nakit akışlarını düzenli ve verimli hale getirir.
  • Orta ölçekli firmalar, büyük şirketlere çoğu zaman açık hesap şeklinde yaptıkları satışlarını kolaylıkla nakde dönüştürebilirler. Dolayısıyla tedarikçi firmalardan peşin alım yaparak iskonto sağlama imkanı bulurlar.
  • İhracatçı firmalar garanti hizmetinden yararlanarak, dış piyasalarda pazar paylarını risksiz şekilde artırma imkanı bulurlar.
  • Rekabet koşulları ve yurtdışındaki firmaların gittikçe artan talebi sonucu mal mukabili ihracat yapmak zorunda kalan firmalar, faktoring yoluyla alacaklarını garanti edebildikleri gibi aynı zamanda bu alacaklarını finansman hizmetinden yararlanarak nakde dönüştürme imkanına kavuşur. Faktoring ithalatçı için maliyet yaratmadığından, yurt dışında oldukça tercih edilen bir üründür.
  • İhracatçı ve ithalatçı arasında çıkacak ihtilaflar, muhabir faktörün yardımıyla daha kolay çözüme ulaşır.