ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Talipsan Deri Başarı Hikayesi

Talipsan Deri Konfeksiyon Gıda ve Hediyelik Eşya Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

Deri sektörüne yönelik geçmişte çok küçük çapta başlanan ticari faaliyet, bugün Ülkemizin farklı illerine yönelik üretim ve pazarlama yapabilen, kendi markasını yaratmış Talipsan Deri firmasının başarı hikayesini ortaya çıkartmıştır... Devamı

Yüksek potansiyelli gençler ve KOBİ'ler

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 31.08.2010

Nitelikli gençler neden KOBİ’lerde çalışmak istemiyor?

Derslerimde öğrencilerime sorarım: “Okulu bitirince ne yapacaksınız?  Nerede çalışmak istiyorsunuz?” Büyük bölümü hep çok uluslu büyük şirketlerde çalışmak istediklerini söylerler. “Neden?” diye sorduğumda “Çünkü bu şirketler kurumdur. Bu şirketlerde zaman içinde ne olacağınız bellidir. Kariyer planınız vardır” derler.  Ben de  “KOBİ’lerde çalışırsanız bunun size sağlayacağı avantajları biliyor musunuz?” diye sorarım. Bilmezler tabi, anlatırım.

KOBİ’lerde işletme sahipleri ile konuştuğumda şöyle yakınmaları çok duyarım: “Dil bilen, becerikli, tuttuğunu koparacak cinsten  gençleri şirketimize çekemiyoruz.  Şaşırıp gelseler de bizde durmuyorlar. Onun için biz de daha mütevazi gençleri tercih ediyoruz”.

KOBİ’lere de nitelikli gençler gerekiyor mu?

Yukarıda bir problemi dile getirdim. Acaba bu problem nasıl çözülebilir? Bir problemi çözebilmek için önce problemin varlığını kabul etmek gerekir ki, çözümü için çaba harcansın. Meselenin özünde şu sorunun cevaplanması gerekir: KOBİ’lere dil bilen, yetenekli, tuttuğunu koparan gençler mi gerekli, yoksa mütevazi gençler mi? Ben bu soruya insan kaynakçısı önyargısı ile cevap vereceğim. Tabii ki “mütevazi” olanlar değil. Rekabetin bu kadar şiddetli olduğu, orman kanunlarının geçerli olduğu piyasalarda savaşmak için her dalda yetişmiş, dil bilen, yetenekli, potansiyeli yüksek  nitelikli elemana ihtiyaç vardır. Eğer şirket olarak belli yerlere gelmek isteniyorsa hedefi yüksek koymak gerekir. Yüksek hedeflere de yüksek potansiyelli kişilerle varılır, mütevazi değil. Bu nedenle, KOBİ’lerin de nitelikli gençlere ihtiyacı vardır.

KOBİ’lerin de nitelikli gençlere ihtiyacı olduğu gerçeğini kabul ediyorsak, bu gençleri işletmemize çekemiyor veya gelenleri de elde tutamıyorsak bu bir sorundur. Şimdi bu soruna çözüm arayabiliriz.

Nitelikli gençler işletmeye nasıl çekilebilir?

Önce nitelikli gençlerin işletmeye gelmesini engelleyen koşulların ortadan kaldırılması ile işe başlamalıdır. Bunlardan birisi ücrettir. Eğer işletmeye nitelikli eleman isteniyorsa nitelikli elemanın piyasa değeri ücret verilmelidir. Eğer kişi piyasa değeri altında bir ücretle çalışmayı kabul ederse bu durumda bir terslik var demektir. Ya kişi piyasayı bilmemektedir, ya da gerçek değeri gerçekten çalışmayı kabul ettiği düşük ücrettir; o zaman da aranan nitelikli eleman değildir. Bir makineyi imal ederken o makinenin gerektirdiği malzeme yerine, ucuz diye, daha düşük kalite malzeme kullanamıyorsak eleman ihtiyacında da aynı şekilde davranmalıyız; “malzeme”den çalmamalıyız.

Nitelikli gençlerin işletmeye çekilmesini sağlamada yararlı yollardan birisi, staj kurumunu işletmektir. Staj sırasında genci daha öğrenci iken tanımak, yeteneğini ölçmek, potansiyelini değerlendirmek mümkündür. Bu süre içinde genç ile ileriye dönük gönül bağı kurulur. Genç, gördüğü sıcak ilgi sonucu okulunu bitirdiğinde kurumunuzu tercih edebilir. Bu nedenle işletmenize stajer alınız ve ciddi biçimde çalıştırınız ve onlara potansiyel elemanınız olarak bakınız. Gereken sıcak ilgiyi gösteriniz. Stajer çekebilmek için de stajere ödeme yapınız.

Nitelikli gençler nasıl elde tutulur?

Büyük şirketleri isteyen, KOBİ’leri tercih etmeyen gençlere söylediğim şey şudur:

Büyük şirketlerde aşırı derecede uzmanlaşma ile karşı karşıya kalırsınız. Büyük bir mekanizmada küçük bir dişli parçası olursunuz. Halbuki KOBİ’lerde büyük bir oyun alanınız olabilir.  İşte eğer nitelikli gence bu oyun alanı sağlanırsa şirkette kalması sağlanabilir. Gencin önü açılır, yüksek potansiyelini kullanma  fırsatı verilirse hem motive olur, hem de şirkete bağlılığı sağlanır.

Eğer kişilerin atamaları, yükselmeleri hiçbir kurala bağlı olmadan, keyfi bir biçimde yapılırsa bu, kişileri işletmeden soğutur. Yalnız gençleri değil, yetişkinleri de bir işletmeden soğutan, kariyerlerine ilişkin belirsizliklerdir.  Belirsizlik ve kuralsızlık kurumlaşmamanın en belirgin özelliğidir. Elemanların sürekliliği için de kurumlaşma şarttır. Kurumlaşmanıza hız verirseniz,  potansiyeli yüksek gençlerin kariyer planlarını yapar,  gelişmelerine  yardımcı olursanız  işletmenizde kalma olasılığını artırırsınız.

Meyvalı ağaç taşlanır demişler. Bu nedenle işletmeye aldığınız yetenekli gençler diğer grubun hedefi haline gelebilir. Nasıl fidanlar ilk dikildiklerinde özenle korunmak istiyorsa, işe alınan bu yeni gençler de korunmalıdır. Bunun için de en tepeden başlayarak,  yönetimin tüm kademelerinin  yetenekli, potansiyeli yüksek gençler projesine sahip çıkması gerekir.

Sonuç

KOBİ’lerin de dil bilen, becerikli, potansiyeli yüksek gençlere ihtiyacı vardır. Böyle gençleri cezbetmek ve elde tutmak için işletmeler gayret göstermelidir. Ama önce bu ihtiyaca inanmış olmak gerekir.

İNSAN KAYNAKLARI KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

Ne giydiğinizi biliyor musunuz?

Yazan: Didem Eryar Ünlü / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 13.09.2018

Tekstil sektörü, petrol sektörünün ardından, dünyanın en büyük ikinci kirleticisi. Sadece bir T-shirt ve kot pantalon üretimi için yaklaşık 20 bin... Devamı

'İşini iyi yap, hayat boyu öğrenci kal'

Yazan: Didem Eryar Ünlü / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 14.08.2018

"Yaşam felsefemi oluştururken en fazla etkilendiğim iki cümle büyükbabama ait. Bu cümlelerin birincisi, 'Sana yapılacak bir iş verildiğinde, bunu... Devamı

KOBİ'ler İş Güvenliği'nde Yeni Döneme Hazır mı?

Yazan: Dr. Resul Kurt / İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Müşaviri

Yayın Tarihi: 27.06.2016

İş Sağlığı ve Güvenliği yasası, iş güvenliği alanında proaktif bir yaklaşımla üç önemli ayak üzerine kuruludur; 1-Risk değerlendirmesi ve acil durum... Devamı

Çok Eşlilik Hangi Koşulda Gereklidir?

Yazan: Dr. Uğur Tandoğan / İnsan Kaynakları Uzmanı

Yayın Tarihi: 01.08.2012

İşiyle evli patron Aile şirketi bir kobide proje yapıyordum. Şirket sahibinin eşi ve aynı zamanda şirketin ortağı hanımefendi ile görüşüyordum.... Devamı

İşe Alımda 'Ne Yapılmaz'ı Bilenden 'Ne Yapılmalı' Önerileri

Yazan: Ayşe N. Uça / Datassist İK Genel Müdür/Performia Türkiye CEO

Yayın Tarihi: 11.04.2012

İnsanın pek çok şeyi doğrudan kendi yaşamadan öğrenemeyeceği söylenir. Öneriler, tavsiyeler pek işe yaramaz, kendi deneyimlemeden hiç kimse... Devamı