ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

CAKO Konfeksiyon Başarı Hikayesi

Cako Konfeksiyon

80'li yıllarda Diyarbakır'da küçük esnaf olarak ticari faaliyete başlayan Cemal Yıldız, sahibi olduğu Cako Konfeksiyon ile bugün şehirdeki şıklığın ve modernliğin adresi olmanın gururu ve sevincini yaşıyor...Devamı

Yatırımcıya paketle yeni soluk

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 29.05.2017

 

Meclis, Üretim Reform Paketi'ni ele aldı. Görüşmeler sürüyor. Paket'in içeriği ileilgili izlenimler, Anadolu iş çevrelerinin gelişmelerden memnun olduğu şeklinde...  Örneğin Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, söz konusu paketi sanayi sektörünün geliştirilmesi ve sinai üretimin desteklenmesi bakımından 'olumlu bir adım' olarak nitelendiriyor ve de, "Bu paketle, ekonominin geleceği  bakımındanstratejik öneme sahip OSB'leri, buralarda üretim yapan KOBİ ölçekli işletmelerive tabii, yatırımcıları ilgilendiren önemli yapısal değişikliklerin yapılacağına inanıyoruz. Paket, devam eden yatırımları güçendirmekle kalmayacak, sanayiden uzaklaşan sermayeyi de, yeniden üretime yöneltecektir." diyor.

İş çevreleri de Nursaçan'la aynı görüşte... Herkes memnun görünüyor 'paket'ten...
Kısaca belirtmemiz gerekirse Bilim,Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı'nca hazırlanan 'paket' yürürlüğe girdiğinde, sanayici özellikle de yatırıma soyunan girişimci rahat bir nefes almış olacak.

Pekii, paket yasallaştığında, üretime getireceği kazanımlar ne olacak derseniz; detaya fazla girmeden kısaca onlara da değinelim derim... Şöyle ki:

* OSB projeleri yaygınlaşacak. Yeni OSB'lerin önü açılacak, yatırımcıya üretime hazır sanayi parselleri verilecek. Yerli üretim desteklenecek.

* Üretim artışı için özel endüstri bölgeleri kurulacak. Bu bölgelerde yatırım yapacak olanlar, yatırım taahhüdünde bulunacaklar.

* OSB'lerde yapılacak yatırımlara bakanlıkça kredi verilecek, finans kuruluşarındanalınacak krediler için faiz desteği sağlanacak.

* Mevcut sanayicilerle yeni yatırım yapacakların mali yükleri azalacak. OSB'lerde serbest bölgelerde yapılacak yatırımlarda damga vergisi alınmayacak. Yatırımlarharçlardan ve emlak vergisindan muaf tutulacak.

* Sanayi tesislerinin bulunduğu alanlar, başvuru halinde OSB olarak değerlendirilecek desteklerden yararlandırılacak. OSB'den mülk edinen sanayici, tapusunu teminat olarak gösterebilecek.

* OSB'lerde faaliyet gösteren işletmeler, ayrı şirket kurmasına gerek kalmadan elektriküretim tesisi kurup, işletme hakkına sahip olacak. Sanayiciye enerji desteği sağlanacak.

* Endüstri alanlarında, sanayi parsellerinin fiyatlarına düzenleme gelecek. Aşırı fiyatartışına izin verilmeyecek. OSB'ler gayrımenkul yatırım ortaklıkları kurabilecek.

Kısacası, 'paket'le sanayicinin yıllardır sonuç beklediği pek çok sorun çözüme kavuşmuş oluyor. Bununla da kalmıyor, değişikliğe uğramadan Meclis'ten geçersesanayi sicili almış sanayiciden emlak vergisi alınmıyor. Elektrik tüketimindeödenen TRT payı kalkıyor. Hafta sonu çalışma izni alma zorunluluğu son buluyor Umarım paket, yasal kimliğine, beklentilere cevap verecek içeriğini koruyarak kavuşur.

BÖLGE VE ŞEHİRLER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

KOBİ Başkenti Konya'dan notlar…

Yazan: Hilmi Develi / Dünya Gazetesi Yazarı & TOSYÖV Denetleme Kur. Bşk.

Yayın Tarihi: 23.01.2020

TOSYÖV, KOSGEB ve KGF ile birlikte düzenlenen ve Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Odası'nın desteklediği 'KOBİ'lere, Girişimcilere Sağlanan... Devamı

AB'nin hızlı tren hattı İstanbul'a ulaşacak

Yazan: Edip Emil Öymen / Dünya Gazetesi Yazarı, İnovasyon Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.06.2019

İstanbul'u (daha doğrusu Halkalı'yı) Edirne'ye, oradan Bulgaristan üzerinden Avrupa'ya bağlayacak 153 kilometrelik hızlı tren hattı nihayet... Devamı

Aydın, ihracatçı kimliğini güçlendiriyor

Yazan: Yaşar Kuş / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 10.07.2018

Aydın'ın ekonomi profili hızla değişiyor. Tarım, turizm, madencilik ve enerji sektörlerinde ülke ekonomisinde hatırı sayılır yeri olan Aydın, hızla... Devamı

İşsizlikle istihdam sorunu iç içe

Yazan: Mahmut Sabah / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 07.05.2018

 Kayseri, başlattığı sanayileşme hareketi ile 'model kent' olma özelliği kazanmış bir kent. İlde, sanayi sektörünün özellikle son yıllarda gerek... Devamı

Yatırımcının önü teşvikle açılır

Yazan: Mahmut Sabah / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 05.02.2018

Kayseri'nin üç OSB'si bir serbest bölgesi var. Söz konusu endüstri alanlarında çoğunluğu KOBİ ölçekli bin 700 dolayında işletme faaliyet gösteriyor.... Devamı