ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Mina Kozmetik Başarı Hikayesi

Mina Kozmetik Day. Tük. Mam. İnş. Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti

1994 yılından bu yana Diyarbakır’da toptan ve perakende kozmetik ürünlerinin ticareti konusunda faaliyet gösteren Mina Kozmetik; Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ile Alman Kalkınma Bankası işbirliğiyle yürütülen SELP II Projesi kapsamında İş Bankası`ndan kredi kullanarak ikinci mağazasını açmıştır.Devamı

Tekstil makineleri ortak dil ve kararlılık gerektiriyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 25.03.2019


Ülkemizin önemli üretim alanlarından biri olan tekstil sektöründe, makina satın alma ve makine üretimi konusunda da siyasi iradenin, bürokrasinin ve üreticilerin ortak dilini yaratırsak, ortak strateji tasarlamamız kolaylaşır.

Tekstil sektöründe elyaftan dokumaya, örmeye, boyamaya, terbiye işlemlerine ve makine satın alınması ve üretilmesine bugünkü durumu net olarak saptayan, dünya genelindeki fırsat ve tehlikeleri dikkate alan ve bizi "farklı konuma" taşıyacak olan "ortak strateji" ivedi sorunlarımızdan biridir. Toplumun bütün kesimlerine ulaşabilen tartışmalar yaparak, "tekstil sektöründe ulusal strateji" belirlemeden alacağımız önlemler yeterli olmayacaktır. Bütünsel olmayan önlemler de düşündüğümüz sonuçlarla ulaşabildiğimiz sonuçlar arasındaki makası açacak, bu da kaynak israfı yaratacaktır.

Sektörün ileriye ve geriye bağlantılarını, bileşen ve bağlamlarını, yarattığı ekosistemi dikkate almadan "rekabet stratejisi" oluşturamayız; oluştursak bile etkili sonuçlar alamayız.

Plan bilincini geliştirmeliyiz

Tekstil sektörünün bütünüyle ilgili strateji geliştirebilirsek; ikinci adım olan sektörü geliştirme, odak değiştirme ve çekilme planları yapabilir; kaynaklarımızı daha etkin ve verimli kullanabiliriz. Plan bize, yaratmak istediğimiz sonuca en uygun yoldan erişebilmemizin yol ve yöntemlerini gösterecektir.

Ciddi bir stratejiye, eğilimlerin fırsat ve tehlikeleri ile kendi olanak ve kısıtlarımızı dengeleyen planlara sahip olursak, "proje odaklı teşvik sistemini" kurabilir; gelişmeleri daha etkili yönetebiliriz. Proje-odaklı teşvik sistemi gereklidir; ancak proje fizibiliteleri ile fayda/maliyet ya da kâr/zarar analizleri yapabilir; teşviklerin başlangıçta belirlenen amaçları doğrultusunda sonuçlar yaratıp yaratmadığını izleyebiliriz.

Tekstil makineleri alanında ülke ihtiyacını karşılamak ve uluslararası pazarda var olabilmek için stratejilere ve planlara uyumlu "finansman araçları" geliştirilmiş olması da sistemin temel parçalarından biridir. Finansman destekleri, üretim kapasitelerini ve teknik olanaklarını geliştirmeyi öncelemelidir. Daha da önemlisi firmaların "pazar satın almaları bağlamında yerinde üretim, marka satın alma" gibi ataklarını da güçlendirici olmalıdır ki, ülke ölçeğinde etkili sonuçlar yaratabilelim.

Rakip ülkelerin finansman kuruluşları bir tekstil makinesi üreticisinin "iki yıl ödemesiz beş yıl taksitle makine satabilmesini" sağlayan finans destekleri sağlıyorsa, rekabette şans eşitliği yaratmak için bizim de kendi üreticimize eş anlamlı finans olanakları yaratmamız gerekir. Diğer makine üretim alanlarında olduğu gibi, tekstil makineleri üretiminde de, üreticilerin "öğrenme eğrilerini geliştirme" konusunda rakiplerimizle şans eşitliğini dikkate almak zorundayız. Bu teknik kavramı biraz açalım: Öğrenme süreci ne denli hazırlıklı olursanız olun zaman alır. Öğrenme eğrilerinin ilerlemesi için ekosistemin besleyici olması hayati önemdedir. Her üreticinin sorunsuz çalışan makineler geliştirmesinin bir "zaman boyutu" olduğunu herkes bilmeli ve içselleştirmelidir. İlk kez üretilen makinelerden başlayarak sorunsuz işleyen makine aşamasına geçebilmek için uzmanlar en az az beş yıllık bir zaman gerektiğini söylüyor. Makine üretiminde etkin strateji tasarlamış ülkelerde, kamu ihalelerinde ve büyük kütle alımlarında makine üreticilerinin deneyim ve birikim sağlamasına yönelik " pozitif ayrımcılık" yapılıyor; doğrudan ve dolaylı, açık ve gizli destekler sağlanıyor. Rakiplerin yaptıklarını bilmeden kendi üreticimize sağlayacağımız destekleri netleştiremez; onların "haksız rekabetle" yüzleşmesinin önüne geçemeyiz.

Elyaf bilgisi

Makine üretiminde "lisans anlaşmaları" ve "teknik sözleşmeler" yaparak da "know how" yaratılır. Makine üretiminde başarılı atılımlar yapmış ülkelerde, lisans anlaşmaları ve teknik sözleşmeler konusunda da siyasi iradenin ve bürokrasinin "kararlı duruşunun etkisi" son derece belirleyicidir. Ülkemizde bu konularda kolektif gücün etkilerini mutlaka ayrıntıda analiz ederek, yapılması gerekenleri net olarak ortaya koymalıyız. Kolektif aklın makine üreticisine "bilgi desteği" sağlaması konusunu bütün aktörler bir araya gelerek bir esasa bağlamalıdır.

Tekstil makineleri geliştirme ve sorunsuz çalışır hale getirmenin gerek şartlarından biri de üreticilerin "doğal elyaf ve sentetik elyaf bilgisine" sahip olmalarıdır. Bu konuda bazı ülkelerin kurdukları enstitülerin, üniversitelerin ve araştırma merkezlerinin çok önemli roller üstlendikleri söyleniyor. Bu söylentilerin belge ve bilgisine erişmeliyiz.

Üretim söz konusu olduğu zaman "duygular" değil "akıl" egemen olmalıdır. Aklın egemenliğini sağlamak da konunun ayrıntısını ciddi biçimde tartışarak kurulabilir. 

TEKNOLOJİ/ İNOVASYON / TASARIM KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

Verimlilik ve İstanbul'a iki yeni nesil ihtisas OSB'si

Yazan: Dr. Rüştü Bozkurt / İşletme Yönetim Uzmanı

Yayın Tarihi: 16.07.2019

Verimlilik ve İstanbul'a iki yeni nesil ihtisas OSB'si Savaşları yöneten iyi yetişmiş kurmaylar, kuvvet dengelerini hesaplarken, sağlıklı istihbarata... Devamı

'İklim kurgu' romanlarının kahramanı 'teknoloji'

Yazan: Didem Eryar Ünlü / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 07.06.2019

BM İklim Değişikliği Heyeti, 2018 yılında yayınladığı "Küresel Felaket Senaryosu: Son 12" başlıklı raporunda, küresel ısınmanın etkilerinin bir... Devamı

Fındık üretiminde "bahçe zararlıları"

Yazan: Dr. Rüştü Bozkurt / İşletme Yönetim Uzmanı

Yayın Tarihi: 08.04.2019

İnsanların binlerce yıllık akıl eleklerinden geçirerek arı duru hale getirdiği sözler belli dönemlerin gerçekliklerini iyi yansıtır: O sözlerden biri... Devamı

Tekstil makineleri ve "ithalat politikaları"

Yazan: Dr. Rüştü Bozkurt / İşletme Yönetim Uzmanı

Yayın Tarihi: 01.04.2019

Daha önce belirlediğimiz çerçevenin üç boyutunu da bu yazıda ele alacağız: Öncelikle ithalat politikalarının ne olması gerektiğini irdeleyeceğiz.... Devamı

Instagram'da gerçeğimsi sanallık

Yazan: Edip Emil Öymen / Dünya Gazetesi Yazarı, İnovasyon Uzmanı

Yayın Tarihi: 02.01.2019

Manken Miquela Sousa'nın Instagram'da takipçi sayısı 1.5 milyon. Twitter'da da aynı sayı var. O, eski deyimle bir "kanaat önderi". Yeni deyimle bir... Devamı