ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Mes Metal Başarı Hikayesi

Mes Metal Ekstrüzyon San. ve Tic. A.Ş.

İstanbul/Beylikdüzü'nde toplam 7.000 m² alanda uzman personeli ve gelişmiş makine parkıyla üretimini sürdüren Mes Metal, müşterilerine birinci kalite pirinç çubuk ve bronz ürünleri sunmanın yanı sıra, güvenilir iş ortağı konumunda, pirinç ve bronz üzerindeki birikimini paylaşarak çözümler yaratan, yüksek kalite ürünleri ve günlük 70 tonluk üretim kapasitesi ile Türkiye'nin önde gelen bakır alaşımları üreticisidir...Devamı

Teknogirişim desteğine revizyon talebi

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 25.07.2013

5746 sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun 2009 yılından beri yürürlükte. Amaç kısaca ekonominin uluslararası rekabet edebilir yapıya kavuşturulması için Ar-Ge, teknoloji geliştirme ve yenilik faaliyetlerini desteklemek.
Bu amaç doğrultusunda "Teknogirişim Sermayesi Desteği" adlı bir program uygulanıyor. Program uyarınca, yükseköğretim kurumlarından mezun gençlere, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini katma değer ve nitelikli istihdam potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürmeleri için 1 yıl boyunca 100 bin TL tutarında kaynak hibe ediliyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca yürütülen programa 2009-2012 yılları arasında 3 bin 339 girişimci adayı başvurmuş, uygun bulunan 740'ına destek sağlanmış.
Programla ilgili önemli bir değerlendirme yazısı dikkatimi çekti. Özyeğin Üniversitesi Rektörlüğü'nden kısa süre önce ayrılan Prof. Dr. Erhan Erkut 1 Temmuz'da yayımladığı "blog" makalesinde, yetkililerce mutlaka dikkate alınması gereken eleştiri ve önerilerde bulunuyor.

Prof. Erkut bu konuda yalnız değil. Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı'nın Nisan 2013'te yayımlanan İpek Beril Benli imzalı değerlendirme notunda da benzer eleştiri ve öneriler var. İki yazar, programın mevcut içeriği ve yapısıyla devrini doldurduğu; bu sebeple elden geçirilmesi gerektiğinde birleşiyorlar.

Prof. Erkut'un kimi keskin vurguları dikkati çekiyor. Özetle aktarıyorum:

Akademisyen ağırlıklı proje seçimine yatırımcılar ve sektör kıdemlileri de katılmalı. Ticarileşme potansiyelini değerlendirmek için şart.
100 TL destek yetersiz. Destek miktarı projelerin özelliklerine göre esnekleştirilmeli.
100 TL hibe girişimciyi uyuşturuyor. Hesap sorulmaması mali disiplin oluşturmayı önlüyor.
Program başarı şansı düşük girişimciyi destekliyor. Destek sağlamanın mesleğe dönüşme tehlikesi var. Farklı başvurularla programdan birkaç defa yararlanan girişimciler ve girişim danışmanları biliniyor..
Programın eğitim ayağı yok. Adayın girişimcilik, iktisat veya işletme konularında bir şey bilmesi gerekmiyor. Bu konularda eğitim şart.

Özel sektör dışlanıyor. Program, girişimci eli özel sektör arasında en kısa zamanda ticari ilişki kurulmasını da desteklemeli.

Programın çıktıları ölçülmüyor. Etki analizleri yapılmalı. Kümelenme boyutu eksik; girişimciler belirli alanlara yönlendirilmeli veya belirli coğrafi bölgelerde belirli konulara odaklanma sağlanmalı.

TEPAV'ın değerlendirme notu ise Teknogirişim Derneği'ne üye girişimcileri kapsayan bir ankete dayanıyor. Katılanlar, değerlendirme komisyonlarının ürünün ticarileştirilme düzeyi konusunda yetersiz kalabildiklerine; programın girişimcilerle sanayiciler arasında diyalog mekanizmaları kurulmasını sağlamadığına şöyle dikkati çekiyor:

"Bu mekanizma girişimcilerin ürünlerini bir an önce ticarileştirebilmesi, büyük şirketlerin girişimlerden yararlanması ve onlara ortak olması açısından önemlidir."
Ancak, bunlardan çok daha önemli bir tespit var ki, programın mevcut yapısıyla beklenen amaca etkin hizmet etmediğini ortaya koyuyor. Düşünebiliyor musunuz; girişimci adaylarının kurduğu şirketlerin çoğu kendi "özgün" teknolojisini ve ürününü değil, başka şirketlerin "hazır" ürününü ticarileştiriyor. Girişimcilerin ihracat ürünleri arasında, desteğe konu olan ürünler yer almıyor.

Teknogirişim sermayesi konusunda "sahadan" ve akademik süzgeçten aktarılan değerlendirme ve tespitler, genel anlam ve kapsamıyla Ar-Ge politika ve uygulamalarının çok ciddi sorunlar barındırdığını gösteriyor; kaynak israfı, stratejik ve taktik hedefsizlik, denetimsizlik, kimin ne yaptığının bilinmemesi, kurumsal kopukluklar, verimsizlik gibi. Revizyon talebi "sahadan" geliyor, gereği yapılmalı.

İNOVASYON KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

Dağarcık

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 06.09.2013

Sizlere sözüm vardı, yoğurt öyküsü anlatacaktım. Bir yoğurt neden farklı olur, bunu dillendirecektim!Altı üstü yoğurt, demeyin bana...Ben evimde... Devamı

Gün, 'İş Yapma' Günü

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 16.04.2013

OSTİM Türkiye'nin ilk organize küçük sanayi çarşısıdır. Kurulduğu 70' li yıllardan bu yana hep düzgün bir ritmle büyüdü. Şimdi sanayiye yol... Devamı

E-Faturaya / E-Deftere Hazır mısınız?

Yazan: Recep Bıyık / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 14.03.2013

Elektronik fatura ve elektronik defterle ilgili ilk kapsamlı düzenleme 2006'da yapılmış ancak çeşitli nedenlerle bu düzenleme fiilen uygulama alanı... Devamı

Portre: Çamlıbağ Şarapçılık

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.07.2012

Haşim Yunatçı, düz bir hesap, 90 yıldır şarap üreten bir ailenin 4. kuşağından. Ailenin Gökçeada geçmişi, 300 yıla dayanıyor, hani hesapça... Devamı

Selin Ertür Olayı

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 28.11.2011

Selin Ertür, kuzey Ege'de yaşayan 'Selatin' adıyla üretim yapan bir zeytinyağı üreticisi. Bir aile geleneğini sürdürüyor ve işi 4 kuşağa ve bir... Devamı