ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Bony Tekstil Başarı Hikayesi

Bony Tekstil

Çorap sektörüne yönelik olarak, Hasan Gülkaya tarafından üretim ve satış amacıyla 1986 yılında kurulan, ülkemizde sektörünün öncüsü olan BONY, kurulduğundan bu yana planlı, programlı ve istikrarlı büyüyerek, mükemmelliyetçi bir tutumla, müşteri odaklı çalışma prensibi edinmiştir... Devamı

Oto alım-satımı yapan galericilerde KDV sorunu

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 22.09.2015

 

Bilindiği gibi, ikinci el, kullanılmış otomobil alım ve satımlarında KDV yönünden çeşitli problemler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, ikinci el araç satışlarında muhasebe ve vergi açısından muhtelif problemler uygulamada önümüze gelebilmektedir.

Aşağıda ikinci el araç satışları ile ilgili KDV sorunlarına ve muhasebe açısından problemlere çözüm olanakları aşağıda tartışılacaktır.

1) İkinci el binek otomobil satışlarında KDV oranı nedir?

Vatandaşlar tarafından alınıp satılan binek otomobilin ikinci el satışında KDV oranı 0'dır. Yani vergi kaydı olmayan bir emekli yurttaşın veya özel aracını satan bir gerçek kişinin ikinci el araç satışında KDV oranı 0'dır. Bir vergi mükellefi olan kimsenin işletmesinin envanterinde kayıtlı binek aracını ikinci el olarak satıyorsa burada KDV oranı %1'dir. Burada herhangi bir süre ile kayıtlı olunmadan satışın yapılması halinde KDV oranı %1'dir.

2) Kiralama şirketinin satın aldığı aracın 2 yıl sonra satış yapılması halinde durum nedir?

Satışa konu bir araç kiralama şirketi tarafından alınmış ve üzerinden 2 yıl geçmiş ise KDV oranı %1'dir. Eğer, kiralama şirketi bu aracı 2 yıl geçmeden satarsa KDV oranı %18'dir. (2008 yılı başına kadar araç kiralama şirketleri için de böyle bir farklılık söz konusu değildi. Onlar da aldıkları aracı ne zaman satarlarsa satsınlar KDV oranı %1 idi.)

3) Oto alım-satımı yapanlar alışlarda ödedikleri KDV'yi indirim konusu yapamazlar

Alışlarda KDV'sini indirme hakkı bulunmayan mükelleflerin yapacakları ikinci el binek oto teslimleri (satışları) %1 oranında KDV'ye tabidir. İştigal konusu araç kiralama olan şirketler veya gerçek kişiler kiralama amaçlı satın aldıkları binek araçların alımında ödedikleri KDV'yi indirim konusu yapabilirler. Buna karşılık bir firma envanterine dahil olan binek otomobillerin alımında ödediği KDV'yi indirim konusu yapamaz. Çünkü, bu firmanın iştigal konusu araç kiralama şirketi olmadığı içindir.

4) Oto komisyonculuğu yapanların durumu nedir?

Oto alım-satımı işlerine aracılık eden galericiler, şirketler, başkalarına ait alım-satım yaptıkları araçlar nedeniyle aldıkları komisyon gelirlerinden %18 KDV ödeyeceklerdir.

Oto galericileri binek otomobil alımı dolayısıyla yüklendikleri KDV'yi indirim konusu yapamazlar. Buna rağmen, alış sırasında satıcının durumuna bağlı olarak %1 veya %18 KDV hesaplanacak; satıcı mükellef değil ise alış KDV'ye tabi olmayacaktır. Alışta KDV ödenmişse indirim konusu yapılamayacak maliyet veya gider unsur olarak dikkate alınacaktır.

5) Kamyon, pikap gibi araçların satışı:

Kamyon, pikap gibi ticari amaçlı araç satışlarında KDV oranı %18'dir.

6) İcradan satışı yapılan yandan camlı çift sıra koltuklu kamyonetin tesliminde uygulanacak KDV:

Maliye Bakanlığı tarafından verilen bir özelgeye göre, icradan alınan 2008 model Fiat Doblo 1.3 Combi yandan camlı çift sıra koltuklu kamyonet 87.03 GTİP numarasında yer alan binek otomobil özelliğine haiz olduğundan alış vesikalarında gösterilen KDV'nin mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan KDV'den indirilmesini mümkün olamayacağı şeklinde görüş verilmiştir.

Sonuç olarak, faaliyet konusu kısmen veya tamamen binek araçların kiralanması ya da muhtelif şekillerde işletilmesi olması durumunda söz konusu aracın alımında ödenen verginin indirimi mümkün olmakla beraber, aracın iktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçmesi halinde %1 oranında KDV'ye tabi olacağı açıktır (Bkz. KDVK md. 30/b)

7) Traktör, kullanılmış traktör, paletli yükleyiciler, damperli araçlar, treylerdeki KDV oranı:

Kullanılmış traktörlerde KDV oranı %1 olarak dikkate alınmaktadır. Ancak söz konusu traktörlerin TGTC'nin 8701.90.11.00.00 pozisyonda olması halinde satışlarda KDV oranı %8'dir.

Paletli yükleyici ile Beko Loderin TGTC'nin 84.29.52.10.00.00 pozisyonda yer alan paletli ekskavatörler olması halinde tesliminde KDV oranı %8'dir.

Son olarak, damper, kamyon, sabit kasalı kamyon, akaryakıt tankeri, arazöz, çekici treyler -temel sondaj makineleri, kompresör- teslimlerinde KDV oranı %18'dir.


VERGİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

Şirket değiştirenlere ek vergi

Yazan: Dr. Resul Kurt / İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Müşaviri

Yayın Tarihi: 09.10.2019

Son aylarda kurumsal şirketlerde gündemin birinci sırasını vergi dairelerinden çalışanlara gelen bordrolarını ibraz etmeleri ve beyanname vermeleri... Devamı

Kamu taşınmazlarının yatırım teşvik belgeli yatımlara tahsisi prosedürü

Yazan: Dr. Mustafa Alpaslan / Vergi - Muhasebe Uzmanı

Yayın Tarihi: 09.10.2019

1-Amaç: Kamu taşınmazlarının yatırım teşvik belgeli yatırımlara tahsisinin amacı; Mülkiyeti Hazineye, Özel Bütçeli Dairelere ve Belediyelere ait... Devamı

Yabancı vatandaşların ve Suriyelilerin Türkiye'de istihdamı

Yazan: Dr. Mustafa Alpaslan / Vergi - Muhasebe Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.09.2019

Yabancı uyrukluların izinsiz çalışması veya çalıştırılması yasaktır. Yabancı uyrukluların Türkiye'de çalışabilmesi için izin almaları zorunludur. Bu... Devamı

Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi (hibe) programı uygulamaları

Yazan: Dr. Mustafa Alpaslan / Vergi - Muhasebe Uzmanı

Yayın Tarihi: 26.08.2019

I-Ekonomik Yatırım Konularında Neler Var? a- Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni tesislerin yapımı, kısmen... Devamı

Matrah artırımında sahte belge çıkması halinde vergi incelemesi sürebilir mi?

Yazan: Dr. Mustafa Alpaslan / Vergi - Muhasebe Uzmanı

Yayın Tarihi: 15.08.2019

Bilindiği gibi, en son yürürlüğe giren 7143 sayılı Matrah Artırımı hakkında Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin... Devamı