ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

SUDEKS İnşaat Başarı Hikayesi

SUDEKS İnşaat Turizm Taahhüt Tic. Ltd. Şti.

SUDEKS İnşaat, başarılarını yapımını gerçekleştirdiği konut projeleriyle kanıtlayan, sektöründe önemli yer edinebilmiş inşaat firmaları arasında yer almaktadır...Devamı

Ne giydiğinizi biliyor musunuz?

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 13.09.2018


Tekstil sektörü, petrol sektörünün ardından, dünyanın en büyük ikinci kirleticisi. Sadece bir T-shirt ve kot pantalon üretimi için yaklaşık 20 bin litre su tüketiliyor.

Dünya nüfusundaki artış ve yaşam standartlarındaki gelişme dünya genelinde tekstil tüketiminin ciddi bir şekilde artmasına neden oldu.

Greenpeace'e göre, 2000'den günümüze, küresel tekstil üretimi iki katın üzerinde bir artış kaydetti ve yıllık üretim yaklaşık 100 milyon tona ulaştı. Üretimin artması, tekstil atıklarının artmasını da beraberinde getirdi. Bugün bir giysinin ortalama yaşam süresinin 3 sene olduğu ifade ediliyor.

Her yıl çöpe atılan kullanılmış giysilerin oranı ise 15 milyon tona ulaşıyor.

Geldiğimiz bu noktada, tekstil endüstrinin çevresel performansının iyileştirilmesi çok büyük önem taşıyor. Nitekim son dönemde hem sektör üreticilerinin, hem de markaların gündeminde "sürdürülebilirlik" hızla ön plana çıkıyor.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında düzenlenen Lenzing Sürdürülebilirlik Paneli de sektördeki sürdürülebilirlik çalışmalarını masaya yatırdı. Panelde The Sustainable Angle'dan Amanda Johnston, Textile Exchange'den Simone Seisl ve Lenzing'den Hale Saraçoğlu'nu dinledik.

Her birinin altını çizdiği konu; kaynak seçimi ve üretim süreçlerinin şeffaflığı ve izlenebilirliği oldu.

Şeffaflık ve izlenebilirlik sadece tekstil sektörünün değil, diğer tüm sektörlerin sürdürülebilirliği açısından vazgeçilmez öneme sahip iki unsur. Çünkü ne yediğimizin, ya da ne giydiğimizin bilincinde olmak, bu iki unsura bağlı.

Lenzing Grubu, sektörde şeffaflık ve izlenebilirliği destekleyen gruplardan biri. Çevre dostu ve yenilikçi teknolojilerle özel elyaflar üreten Grup, aynı zamanda sektörün sürdürülebilir elyaf üretimi konusunda bilinçlenmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Botanik selüloz elyaf alanında çok önemli bir rol üstlenen Lenzing Grup, geçtiğimiz sene ilk bağımsız satış ve pazarlama ofisini İstanbul'da açtı.

Lenzing Grubu Türkiye & MEA İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Hale Saraçoğlu, "Tekstil sektörü çevreyi çok kirleten bir sanayi. Biz yenilikçi ürünlerimizle, sektörün çevresel etkisini azaltmayı hedefliyoruz" diyor.

EcoVero, Lenzing'in çevreye duyarlı ürünlerinden biri. EcoVero elyafları, sürdürülebilir ormanlık alanlardaki ağaçlardan elde ediliyor. FSC veya PEFC sertifikalarına sahip olan bu ağaç kaynakları, jenerik viskona oranla emisyon ve su üzerinde daha düşük etkiye sahip.

Grubun, Tencel Modal ve Tencel Liyosel elyafları da, yine sertifikalı ve kontrollü ağaç kaynaklarından elde ediliyor, çevreye duyarlı bir üretim süreciyle üretiliyor. Bu elyaflar aynı zamanda endüstri, ev, toprak ve deniz koşullarında, doğada çözünür ve gübreleşebilir özelliğe sahip.

Türkiye, organik pamukta öncü rol üstleniyor

Panelde dinlediğimiz Textile Exchange Avrupa Bölge Temsilcisi Simone Seisi ise, Türkiye'nin organik pamuk alanında öncü bir rol üstlendiğini ifade ediyor.

Türkiye'de çok büyük ve gelişmiş bir organik pamuk topluluğu olduğunu söyleyen Seisi, pazarın büyük fırsatlar sunduğunu ekliyor.

Textile Exchange 11 ülkede faaliyet gösteriyor. Şirketler, sivil toplum kuruluşları, araştırma kurumları, enstitüler de dahil 260 üyesi var. Hedefi; sürdürülebilir kaynak ve malzeme seçimi, geri dönüşüm, çevresel ayak izinin azaltılması, üretim sürecinin şeffaflaşması gibi konularda sanayi ve markalara yol göstermek.

Seisi'nin dediği gibi organik pamuk pazarı hızla gelişen bir pazar. Bu gelişimin temelinde değişen müşteri tercihleri var. İnsanlar, ne yedikleri konusunda gösterdikleri duyarlılığı, ne giydikleri konusunda da göstermeye başladılar.

Bugün, dünya toplam hazır giyim ihracatı 495 milyar dolar civarında. Dünya organik tekstil cirosu ise yaklaşık 16 milyar dolara ulaşıyor.

Dünyada organik pamuk üreten ülkeler Hindistan, Çin, Kırgızistan, Türkiye, Tacikistan, ABD ve Tanzanya olarak sıralanıyor. 108 bin ton olan dünya organik pamuk üretiminde Türkiye 7,6 bin ton ile yüzde 7 oranında pay alıyor. Türkiye, yenilikçi ve doğal ürünlere odaklanacak Ar-Ge çalışmaları ile organik pamuktaki konumunu daha da güçlendirebilir.

 

İNSAN KAYNAKLARI KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

'İşini iyi yap, hayat boyu öğrenci kal'

Yazan: Didem Eryar Ünlü / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 14.08.2018

"Yaşam felsefemi oluştururken en fazla etkilendiğim iki cümle büyükbabama ait. Bu cümlelerin birincisi, 'Sana yapılacak bir iş verildiğinde, bunu... Devamı

KOBİ'ler İş Güvenliği'nde Yeni Döneme Hazır mı?

Yazan: Dr. Resul Kurt / İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Müşaviri

Yayın Tarihi: 27.06.2016

İş Sağlığı ve Güvenliği yasası, iş güvenliği alanında proaktif bir yaklaşımla üç önemli ayak üzerine kuruludur; 1-Risk değerlendirmesi ve acil durum... Devamı

Çok Eşlilik Hangi Koşulda Gereklidir?

Yazan: Dr. Uğur Tandoğan / İnsan Kaynakları Uzmanı

Yayın Tarihi: 01.08.2012

İşiyle evli patron Aile şirketi bir kobide proje yapıyordum. Şirket sahibinin eşi ve aynı zamanda şirketin ortağı hanımefendi ile görüşüyordum.... Devamı

İşe Alımda 'Ne Yapılmaz'ı Bilenden 'Ne Yapılmalı' Önerileri

Yazan: Ayşe N. Uça / Datassist İK Genel Müdür/Performia Türkiye CEO

Yayın Tarihi: 11.04.2012

İnsanın pek çok şeyi doğrudan kendi yaşamadan öğrenemeyeceği söylenir. Öneriler, tavsiyeler pek işe yaramaz, kendi deneyimlemeden hiç kimse... Devamı

Dükkana sahip çıkıyorlar mı?

Yazan: Dr. Uğur Tandoğan / İnsan Kaynakları Uzmanı

Yayın Tarihi: 04.10.2011

Temizlikçi gelmemişti Yine bir kıştı. Yine kar yağmıştı İstanbul'a. Yine belediye başkanımız "Dışarı çıkmayın" demişti. Korkumuzdan iki gün dışarı... Devamı