ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Dubacı Tarım Başarı Hikayesi

Dubacı Tarım Ürünleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

Tarım Sektörü'ne Edirne'nin İpsala İlçesi'nde, çeltik yetiştiriciliği ile 1979 yılında, babadan kalma 30 dekarlık bir sahada başlayan ve bugün 2.000 dekarlık modern bir çeltik çiftliğine ulaşan Dubacı Ailesi, kiralamış olduğu araziler ile birlikte, yıllık 4.000 dekarlık bir sahada çeltik tarımı gerçekleştirmektedir...Devamı

İnsan Kaynakları Alanında Dışkaynak Kullanılmalı mı?

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 05.07.2011

İş dünyası bugün insan kaynakları danışmanlığını günden güne daha yaygın bir şekilde kullanmakta. IK danışmanlığı alanında hizmet veren şirketlerin sayısı arttığı gibi, birden fazla fonksiyonu entegre eden teknolojik sistemler de müşterilerin memnuniyetini sağlamakta. Bundan 10-15 yıl öncesinde henüz IK sektöründe çok az sayıda danışmanlık firması varken, entregre hizmetlerin eksikliği, İK standartlarının mevcut olmaması gibi birçok sıkıntı yaşanmaktaydı.

O günlerden bu yana outsourcing hizmetleri büyük ilerleme kaydetti. 2009 ortasında AMR Research tarafından yayınlanan IT outsourcing alanındaki rapora göre, şirketlerin %80'i ya aldıkları IT outsourcing hizmetlerini genişletmek veya aynı hizmetlerle devam etmek istiyor. Bu yaklaşım bugünün kurumlarında ve işgücünde outsourcing trendinin hızlanarak büyüyeceğine işaret ediyor.

Çalışanların ihtiyaçları değiştiği gibi insan kaynaklarının rolü de zaman içinde farklılaşıyor. Yetenek yönetimi, mesleki eğitim ve kişisel gelişim programları, performans yönetimi gibi şirketin çalışanları için planladığı yatırımlar günden güne önem kazanmakta. İnsan kaynaklarının stratejik konulara yönelmesi bir gereklilik haline gelmekte. Diğer yandan da,   insan kaynakları maliyetleri yükselmekte. Dışardan alınan hizmetler avantajlı çünkü  konunun uzmanları tarafından ekonomik bedeller karşılığında verilmekte. İnsan kaynakları alanında son dönemde yapılan yasal değişikliklere hakim uzmanlar tüm sorumluluğu alarak firmaların IK departmanlarının uzantısı gibi destek veriyor. Bu durum, şirket içi personel için iş yükünün hafiflemesi ve iş kapsamının basitleştirilmesi anlamına geliyor. Büyük resme baktığınızda, IK danışmanlığının sadece IK departmanına değil, şirket genelinde çalışanları ilgilendiren kararlar konusunda yönetimi rahatlattığına şahit oluyorsunuz.

Outsourcing Center'ın sınıflandırmasına göre, IK danışmanlık modelleri 4 ana kategoriye ayrılıyor:

IK Outsourcing Modelleri

  • İş Süreçleri IK Outsourcing: bir danışmanlık firması dışardan şirketin tüm İK aktivitelerini yönetir (bordrolama, özlük hakları, işe alım vb..)
  • Paylaşılan Hizmetler IK Outsourcing: sadece İK işlemleri veya idari işler bir danışmanlık firması tarafından dışardan temin edilir.
  • Uygulama ve Tesis Hizmetleri IK Outsourcing: bir danışmanlık firması IK aktiviteleri destekleyen teknolojik ve fiziksel altyapıyı destekler.
  • İK Off-shore Outsourcing: bir şirketin yerel IK aktivitelerini farklı bir ülkeye taşımasına denir.

Farklı modeller farklı şirket yapılarında yararlar sağlar. Burada en önemli aşama hangi modelin sizin şirketinize en uygun model olduğunu saptamaktır. Bunu yapabilmek için şirketinizin ihtiyaçlarını net olarak belirlemeniz gerekir.

Dışkaynak kullanımı ihtiyacı duyan şirket belli bir büyüklüğe gelmiş bir şirkettir. İş hacmi arttıkça, çalışan sayısını da arttırır. İşe alım, bordrolama, eğitim gibi günlük İK aktivitelerini yürütmek zorlaşır. Yönetmeliğin uygulanması, maaş politikası, yetenek yönetimi, daha kaliteli hizmet vermek gibi şirketin odaklanması gereken daha önemli işlerine öncelik vermesi, temel hedeflerine daha çok zaman ayırması gerekir. Sadece günlük IK işlerini yürütebilmesi için bile ekstra personele ihtiyaç duyar. Çoğu zaman şirketler ekstra personel işe alımının maliyetini karşılamakta zorlanırlar. Yeni elemanları işe alma maliyetini karşılasalar bile, bu elemanların yetiştirilmesi ve tam performans çalışır hale gelmesi için belli bir süre geçmesi gerekir. Danışmanlık hizmeti veren firmalar ise, uzmanlaşmış personelini sizin işlerinizin başına geçirmeye hazırdır. Üstelik çoğu zaman danışmanlık ücretleri yeni personelin maliyetinden düşüktür.

IK Outsourcing firmasıyla ortaklık yapmak bir tür işe alım olarak değerlendirilmelidir. Nasıl ki işe alım yaparken büyük bir havuzdan eğitim, deneyim, uzmanlık gibi belli kriterlere göre adaylar görüşmeye çağrılıyorsa, görüşme sonucunda en uygun aday belirlenip referans kontrolü yapılıyorsa, benzer süreçler beraber çalışacağınız firmaya karar vermek için de uygulanmalıdır. IK departmanınızın bir parçası gibi çalışacak bu firmayla açık ve net bir iletişim kurmak herşeyin başlangıcıdır. Amacınız, maliyetleri düşürürken, kaliteli hizmeti, uzman görüşünü ve teknik bilgiyi etkin bir şekilde almak olmalıdır.

Hem danışmanlık firması hem de hizmeti alan şirket bu ortaklığı gerçek bir ortaklık gibi görmelidir. Kurumun mevcut ve gelecekteki iş stratejisini ve potansiyel değişimleri iki tarafın da kontrat imzalamadan anlaması önemlidir. İki taraf da beklentiler, iletişim, iş süreçleri ve yönetim konularında senkronize çalışmalıdır. Danışmanlık firmasının hizmet düzeyi sözleşmesi imzalaması iki tarafın beklentilerini ve sözleşmeye uyulmadığı takdirde uygulanacak cezai önlemleri netleştirecektir.

Dışkaynak kullanımı sizin için doğru mu?

Dışkaynak kullanımı birçok şirket için maliyet düşürme açısından doğru bir karar olarak nitelendirilir. Ancak bu kararın sadece maliyet düşürmeyle kalmasını istemiyorsanız, doğru IK danışmanlık firmasını bulmaya özen göstermelisiniz. Sizin ihtiyaçlarınızı karşılayan kaliteli hizmetler alabilmeniz için danışmanlık firmasıyla sağlam bir ilişki kurmalısınız. Unutmayın ki, çalışanlarınızın insan kaynakları süreçlerinin yanında şirketin bir kısım önemli işlerini de bu danışmanlık firmasının ellerine teslim ediyorsunuz.

Doğru planlama, süreç ve hizmet tesliminin doğru tasarlanması, işi yerine getirecek teknolojinin ve outsourcing sağlayıcının doğru seçimiyle, hem tasarruf sağlamak hem de daha etkin ve kaliteli İK hizmeti almak mümkün olacaktır.

İNSAN KAYNAKLARI KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

Ne giydiğinizi biliyor musunuz?

Yazan: Didem Eryar Ünlü / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 13.09.2018

Tekstil sektörü, petrol sektörünün ardından, dünyanın en büyük ikinci kirleticisi. Sadece bir T-shirt ve kot pantalon üretimi için yaklaşık 20 bin... Devamı

'İşini iyi yap, hayat boyu öğrenci kal'

Yazan: Didem Eryar Ünlü / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 14.08.2018

"Yaşam felsefemi oluştururken en fazla etkilendiğim iki cümle büyükbabama ait. Bu cümlelerin birincisi, 'Sana yapılacak bir iş verildiğinde, bunu... Devamı

KOBİ'ler İş Güvenliği'nde Yeni Döneme Hazır mı?

Yazan: Dr. Resul Kurt / İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Müşaviri

Yayın Tarihi: 27.06.2016

İş Sağlığı ve Güvenliği yasası, iş güvenliği alanında proaktif bir yaklaşımla üç önemli ayak üzerine kuruludur; 1-Risk değerlendirmesi ve acil durum... Devamı

Çok Eşlilik Hangi Koşulda Gereklidir?

Yazan: Dr. Uğur Tandoğan / İnsan Kaynakları Uzmanı

Yayın Tarihi: 01.08.2012

İşiyle evli patron Aile şirketi bir kobide proje yapıyordum. Şirket sahibinin eşi ve aynı zamanda şirketin ortağı hanımefendi ile görüşüyordum.... Devamı

İşe Alımda 'Ne Yapılmaz'ı Bilenden 'Ne Yapılmalı' Önerileri

Yazan: Ayşe N. Uça / Datassist İK Genel Müdür/Performia Türkiye CEO

Yayın Tarihi: 11.04.2012

İnsanın pek çok şeyi doğrudan kendi yaşamadan öğrenemeyeceği söylenir. Öneriler, tavsiyeler pek işe yaramaz, kendi deneyimlemeden hiç kimse... Devamı