ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Ata Bilişim Başarı Hikayesi

Ata Bilişim San. Tic. Ltd. Sti.

2007 yılında kurulan ATA Bilişim; eğitim, destek, teknik servis, proje, satış ve pazarlama departmanlarındaki eğitimli kadrosuyla müşterilerine “Müşteri Memnuniyetinin Sürekliliği Esastır“ ilkesi ile hizmet vermektedir...Devamı

İnsan odaklı, yaratıcı liderler geliyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 23.01.2020

İklim krizi, sosyal sorunlar, dijitalleşme gibi birçok etken içinde yaşadığımız dünyayı hiç alışık olmadığımız bir hızda değiştiriyor. Geleceğin şirketleri bu değişime uyum sağlayan ve dönüşümü doğru zamanda başlatan şirketler olacak. Bu süreçte en kritik konu ise, bu dönüşümün kapısını aralayacak yeni nesil liderlerin gelişimi.

UN Global Compact tarafından hayata geçirilen Young SDG Innovators (Genç SKA Yenilikçileri) Programı, geleceğin iş dünyası liderlerini ve fark yaratanlarını, geleneksel iş modellerini yeniden düşünmek ve yeni iş fırsatlarını ortaya çıkarmak üzere harekete geçirmeyi hedefliyor.

10 ülkede eşzamanlı olarak yürütülen program, UN Global Compact üyesi şirketlerin 35 yaş altı, liderlik potansiyeli taşıyan genç yeteneklerini 10 ay boyunca bir araya getiriyor.

Program, şirketlerinde yeni ürün ve hizmet geliştirme süreçlerinde aktif rol oynayan bu genç yeteneklerin, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına (SKA) odaklanarak, sorunlara radikal inovasyon bakış açısıyla çözüm üretmeleri için destek veriyor.

"İnsan odaklı düşünerek çözümler yaratmanın dünyanın birçok problemine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu katkının, Sürdürülebilir Kalkınma amaçları arasında listelenen birçok problemin altında yatan gerçek nedenleri keşfedip, bu nedenler etrafında çok paydaşlı çözümler üreterek mümkün olabileceğini düşünüyoruz. İnovasyonu insan odaklı problemlere etkili, sürdürülebilir ve yaratıcı çözümler üreten projeler oluşturacak" diyen Genç SKA Yenilikçileri Programı Lideri Emre Eczacıbaşı, önümüzdeki dönemde şirketlerin misyonu ile çalışanların kişisel misyonu arasındaki bağı oluşturmanın çok önemli olacağını söylüyor. Çünkü şirketlerin gelecekte varlıklarını sürdürebilmeleri için, kendi özlerini geleceğin ve gelecek neslin değerleri ile yenilemesi gerekiyor.

İnovasyon ve sürdürülebilirliği bir araya getiren çözümler

Emre Eczacıbaşı'nın dediği gibi, şirketler bugün kendilerini geleceğe hazırlayacak yetenek dönüşümüne büyük önem veriyorlar ve bu dönüşümü gerçekleştirecek liderler yetiştirmek istiyorlar. 2019-2020 döneminde Türkiye'den 18 şirket, toplamda 48 katılımcı ile Genç SKA Yenilikçileri Programı'nda yer alıyor. Türkiye'den programa çok fazla talep olduğuna dikkat çeken Eczacıbaşı, "Genç SKA Yenilikçileri Programı, inovasyon ve sürdürülebilirliği bir araya getiren çözümler üretecek liderler yetiştirmek için bir platform sunuyor" diye ekliyor. Programın, iş birliği yetkinliklerini artırmak ve yetenek havuzunu genişletmek gibi iki konuya daha odaklandığını söyleyen Emre Eczacıbaşı, programın yaratmak istediği fayda hakkında şunları anlatıyor:

Hedef dönüşümü başlatacak liderler yetiştirmek

"Program, genç yeteneklere 10 ay boyunca SKA'lara yönelik inovasyon için gerekli bilgi, yetkinlik ve araçları sağlıyor. Hem yerel hem de global uzman ve mentor ağı ile destek veriyor. Programa katılan şirketlerin ekipleri 10 ay süresince, kendi şirketlerine özgü bir SKA sorununa yönelik potansiyel piyasa değerine sahip, somut sonuçlar üreten daha sürdürülebilir iş modelleri, girişimler ve ürünler tasarlamak amacıyla çalışıyorlar. Programın amacı bulunan çözümlerin en üst düzeyde dinlenmesi ve uygulanabilirliğini sağlayarak, şirketlerin dönüşümüne öncülük edecek liderleri yetiştirmek. Genç liderlerin, bu süreçte edindikleri bilgi ve deneyimi tüm kariyerleri boyunca uygulamalarını ve çalıştıkları tüm şirketlerde dönüşüm sağlamalarını amaçlıyoruz. Programın Kapanış Zirvesi 15-16 Haziran 2020'de New York'ta gerçekleştirilecek Liderler Zirvesi kapsamında olacak. Bu etkinlikte tüm ekipler çözüm önerilerini paylaşma imkânı bulacaklar."

Geleceğin değerleri işbirliği, empati ve yaratıcılık

"Öğrenmeye açık, samimi, şeffaf, yaratıcı özgüvene sahip, kendini ön plana çıkarmak yerine insanlara alan sağlayan, kolektif misyonlara hizmet eden, iş birliğine açık olan, hatta rakipleri ile iş birliği yapan, disiplinler ötesi bir bakış açısına sahip olan yeni nesil liderler değişimi getirecekler. Yapay zekanın ve teknolojinin bugün insanların yapabildiği çoğu işi yakın zamanda yapabileceği ve hatta bizden de iyi yapabileceği artık biliniyor. Ancak hala teknolojinin yapamadığı şeyler var: empati kurma, işbirliği, takım çalışması, kişisel ilişkiler, özgün düşünce ve yaratıcı fikirler. Bu niteliklerini insan odaklı sorunların çözülmesine yönelik kullanan, kendi yaşadığı alanda bir konudan rahatsız olduklarında o alanda değişim yaratabilecek yaratıcı özgüvene sahip tüm bireyler lider olabilir. İnovasyonu da insan odaklı problemlere yenilikçi çözümler yaratmak üzerinden tanımlarsak, dijitalleşme ve teknolojinin bir araç olduğunu, önemli olanın bu araçları değişim için kullanabilen liderler yetiştirmek olduğunu görebiliriz. Bu bakış açısı değişikliği, iş gücünü geleceğe hazırlamak açısından çok önemli. Genç liderlerin önünü açarak, yaratıcı bakış açısı ile ortaya çıkan çözümleri hayata geçirebilmeleri için alan sağlamalıyız. Bu programın somut çıktısı ne derseniz, tüm süreç deneyimi ve bu deneyimdeki gelişim ve etkileşim imkanları diyebiliriz. O nedenle program bir yarışma olarak tasarlanmadı, amacımız en iyi çözümü bulmak değil, bu farkındalığa sahip ve gerekli yetkinlikleri kazanmış genç liderler yetiştirmek."

10 ülkede eş zamanlı yürütülüyor

Program; ABD, Bangladeş, Brezilya, Danimarka, Güney Afrika, İngiltere, Lübnan, Meksika, Ukrayna ve Türkiye olmak üzere 10 ülkede eş zamanlı olarak yürütülüyor. 2019-2020 döneminde Türkiye'den 18 şirket toplamda 48 katılımcı ile programda yer alıyor. Bu şirketler; Ak-Kim, Akkök Holding, Aksa Akrilik, Anadolu Efes, Borusan Holding, Coca-Cola İçecek, Eczacıbaşı Holding, Kibar Holding, KoçDigital, Koç Holding, Shell Türkiye, SUN Tekstil, Turkcell, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, WPP Türkiye, Yeşim Tekstil, Yıldız Holding ve Zorlu Holding olarak sıralanıyor.

İŞLETME-YÖNETİM KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

Şirketler hukukçuları 'önleyici hekim' olarak görmeli

Yazan: Didem Eryar Ünlü / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 03.02.2020

Yargı süreçlerinin hantallığı, ekonomik kalkınma açısından önemli bir engel. Ekonomik kalkınmanın olmadığı bir ortamda da hukukun gelişimi zor. Yani... Devamı

Kadınlar yönetim kurulları için 'Varım' 'Buradayım' 'Hazırım' diyor

Yazan: Didem Eryar Ünlü / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 08.01.2020

Dünyadaki toplam iş gücünde her 61 erkeğe karşılık, 39 kadın var. Kariyer piramidinde yükseldikçe bu oran azalıyor. Dünyanın en büyük 200 şirketinin... Devamı

Makyaja değil, genetik değişime ihtiyaç var!

Yazan: Güler Aras / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 06.01.2020

Son dönemlerde paydaşların ve yatırımcıların artan beklentileri ile kurumların insan, çevre, toplum gibi konularda politikalarını iyileştirme ve buna... Devamı

Yeni Nesil Küçük Ölçekli İş Yerleri: 10

Yazan: Dr. Rüştü Bozkurt / İşletme Yönetim Uzmanı

Yayın Tarihi: 18.12.2019

Yeni nesil küçük iş yerlerinin yakın gelecekleri"Felsefesiz iş yapılabilir mi, elbet ki yapılır; ama tam, temiz, doğru iş yapılamaz"Nusret HızırYeni... Devamı

Yeni nesil küçük ölçekli iş yerleri: 9

Yazan: Dr. Rüştü Bozkurt / İşletme Yönetim Uzmanı

Yayın Tarihi: 09.12.2019

Analitik ve ileri analitik temel girdidirYeni nesil küçük ve orta ölçek iş yerleri yetkililerinin gündeminin önemli maddelerinden biri de "analitik... Devamı