ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Meydan Grup Başarı Hikayesi

Meydan Otomotiv Endüstri Nakliye ve Gıda Sanayi İç Dış Tic. Ltd. Şti.

1969 yılında otomotiv sektörüne yönelik faaliyet gösteren bir firmada çalışan olarak iş hayatına başlayan Ömer Faruk Meydan, 1991yılında Konya için bir ilki gerçekleştirerek; Japon otomobillerinin yedek parça ticaretini yapan firmayı kurmuştur...Devamı

Gündem oluşturan yapı: e-ticaret platformları

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 03.12.2018


Alibaba'yı bilmeyenimiz yok... Jack Ma'nın kurduğu bu Çin şirketinin adı, Amazon, eBay, PayPal, Google, FedEx, Tancent, Facebook, Apple, Microsoft, Airbnb, Uber, You Tube gibi şirketler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Alibaba 2014 yılının Eylül ayında ABD'de halka arz gerçekleştirdi. O günden bugünlere hızla büyüyor. Bugünlerde 500 milyar doları aşan piyasa değerine ulaştı.

Alibaba'nın e-ticaret platformları 600 milyona yakın aktif tüketiciye ulaşıyor.

Grup 2017 yılında 15 milyar doları aşan kârıyla, toplam gelirinin yaklaşık 40 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Ticaretin yeni adı olan e-ticaret platformları, dünya genelinde toplam ticaretteki paylarını yüzde 15'lik paya yaklaştırdı... Geleceğin ticaretinde e-platformlarının ana akımı oluşturacağı iyice belli oldu.

Başlıca varlıkları: Bilgi

Hangi ülkede yaşarsak yaşayalım, e-ticaret platform yapıları ilgi menzilimizde değilse, gelecek kaygısı taşımadığımız anlamına gelir.

Giderek güçlerini artıran e-ticaret platformları, online bir ağda koordine oluyor. Her geçen gün akıllı veri kapasitelerini artırıyor; verileri eşzamanlı kullanabiliyorlar. Makine öğreniminden yararlanarak işlerini hızlandırıyorlar.

Yaygınlaşan ve derinleşen e-ticaret platformlarında operasyon kararlarının çoğunluğu makineler veriyor. Bu teknik altyapı e-platform yönetimlerine hız, esneklik ve çeviklik kazandırıyor. Değişken olan pazarlarda hızlı yanıt verebiliyor ve algoritmik cihazlardaki gelişme önerilerini alabildiğine açıyor. Algoritmik cihazların gelişmesi daha fazla veri işlenmesini sağladığı gibi, çok özel durumlara ilişkin olasılık- odaklı öngörü modellerinin geliştirilmesini de kolaylaştırıyor.

Günümüzün temel gelişmelerinden biri olan e-ticaret platformlarında, algoritmik çıktılar insanın yerini aldıkça öğrenme ve iş yapma biçimini değişiyor.

Ticaret sistemlerini oluşturan belirleyici yapılar olmaya doğru ilerleyen e-ticaret platformlarının başlıca varlıkları bilgi, bağlantı, iletişim ve işbirliklerinden oluşuyor. Bu dört bileşen de mobil iletişimde 5G standardının yaygınlaşmasıyla yeni bir anlam kazanıyor.

Temel yapı bileşenleri

Akademik çevreler ve uygulamacılar e-ticaret platformlarını anlamak ve anlamlandırmak için yoğun emek, zaman ve para harcıyor.

Platform yapılarının temel bileşenlerinden biri "satıcılar". Zaman içinde e-ticaretin yaygınlaşması, temel iş fonksiyonlarını işe dahil ediyor: Reklam, pazarlama, lojistik, finans sorunları; bir adım sonrasında satış.

Yakın gelecekte ana akım ticaret yapılarını oluşturacak olan e-ticaret platformlarında buluşan alıcılar da, yapının temel bileşenlerinden bir diğeri.

Mobil cihazlar ve platform arayüzlerinden oluşan sağlayıcalar ve sahipler de temel yapının bütünleyici bileşenleri.

Teknoloji sadece makine-donanım, araç-gereç değildir; önemli ölçüde metot geliştirmektir.

Bugün e-ticaret platformları yükselen değerse, e-ticaret platformlarının teknik altyapısı kadar ekosistemini de derinliğine kavramak sağlıklı gelecek inşa etmenin gerek şartıdır.

Teknolojideki gelişmelerin oluşturduğu yapıları, yapıların işlevlerini ve oluşturdukları ekosistemi, ekosistemin yarattığı "etkileşimi" kavramadan ülkemizin geleceğini sağlıklı biçimde planlayamaz ve yönetemeyiz. Alibaba örneğinden yola çıkarak, e-ticaret platformlarının ne gibi etkiler yapabileceğini tartışmalıyız.

TEKNOLOJİ/ İNOVASYON / TASARIM KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

"Metot geliştirme" teknolojik gelişmenin yarısıdır

Yazan: Dr. Rüştü Bozkurt / İşletme Yönetim Uzmanı

Yayın Tarihi: 19.11.2018

Bir düşünceyi "kaliteli fikir" haline dönüştürmek için, düşüncenin "bileşen ve bağlamları" hakkında net "net bilgi" sahibi olmak gerekir. Eğer,... Devamı

Yapay zekâ, hiyeroglif okuyacak

Yazan: Edip Emil Öymen / Dünya Gazetesi Yazarı, İnovasyon Uzmanı

Yayın Tarihi: 05.11.2018

Google ile video oyun yapımcısı Ubisoft ve Avustralya/Macquarie Üniversitesi ortaklığında başlatılan Hiyeroglif Girişimi (Hieroglyphics Initiative),... Devamı

Küçük işyerleri de 5G'den etkilenecek

Yazan: Dr. Rüştü Bozkurt / İşletme Yönetim Uzmanı

Yayın Tarihi: 05.11.2018

Bilgisizlik bataklarını düşündüğümde, zihnimde ilk canlanan Yunanca adıyla Komet Star yani Halley kuyruklu yıldızının öyküleridir. Edmund Halley... Devamı

10 bin yıl çalışacak saat

Yazan: Edip Emil Öymen / Dünya Gazetesi Yazarı, İnovasyon Uzmanı

Yayın Tarihi: 22.10.2018

Bir dağın içine, onbin yıl çalışacak bir saat inşa ediliyor. Adı: Uzun Şimdi Saati. ABD'de El Paso/Texas'a en az 200 km uzakta, yayladan 600 metre... Devamı

Kara tren turizmi

Yazan: Edip Emil Öymen / Dünya Gazetesi Yazarı, İnovasyon Uzmanı

Yayın Tarihi: 15.10.2018

 İngiltere'de Vintage adlı tren şirketi, kömürlü lokomotif, yenilenmiş "eski" vagonlar kullanarak ana hatta tarifeli sefer yapma izni aldı. Bize... Devamı