ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

İzmir Çamlaraltı Koleji Başarı Hikayesi

İzmir Çamlaraltı Koleji

1954 yılında Mehmet Ali Sertatıl tarafından 14 öğrenciyle eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlayan, 1955-1956 öğretim yılında ortaokul ve lise kısımlarını bünyesine katan İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, bugün ülkemizin farklı kademelerinde görev yapan 4.000'i aşkın mezunlarıyla gurur duymaktadır. Devamı

EXW Ex-Works yapıyor muyuz?

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 03.06.2019


Seminer salonu bir hayli kalabalık, yüz kişiye yaklaşıyor katılımcılar...

En az yarısı, ufak tefek de olsa ihracat yapıyor ve ihracatlarını arttırmak, var oldukları pazarlarda tutunmak ve yeni pazarlara açılmak istiyorlar.Pek de haksız sayılmazlar doğrusu...

İç piyasadaki daralmalar ve döviz kurlarının yükselmesiyle önlerine çıkan maliyet artışlarının getirdiği sıkıntılar ve ancak öte yanda yüksek döviz kurlarının cazip hale getirdiği ihracat onları yeniden hesap yapmaya zorluyor.

Aklın yolu birdir diyerek ihracatın getirilerinin, iç piyasaya göre çok daha iyi ve somut olması üreticilerimizi ve hatta ticaret erbabını ihracat yapmaya yönlendiriyor.

Doğal olarak bu durumda, bilmedikleri veya az bildikleri sularda dolaşmanın tedirginliği yaşanıyor. Haklı bir biçimde davranarak, kendilerini koruma altına almak içgüdüsüyle, ihracatçıya en az risk yükleyen EXW / Ex-Works / İşyerinde Teslim şeklini seçerek çalışmak istiyorlar.

Bu teslim şeklinde ihracatçı malları, kendi işyerinde veya belirlenen başka bir yerde alıcının emrine amade tuttuğunda, sorumluluğunu yerine getirmiş oluyor. Taşıma aracının temini ve taşıma bedelinin ödenmesi ise alıcının sorumluluğunda. 

Buraya kadar genelde bilinen konular...

Gelgelelim EXW teslim şeklinin bilinmeyen veya kulak arkası edilen başka özellikleri de var. Satıcı, malları yüklemek üzere hazır tuttuğunda alıcının, taşıma aracını yollayıp malları yükletip aldırmak ve ihracat için gereken belgeleri hazırlatmak yükümlülüğü doğuyor. Malların gelen araca yüklenmesi de alıcıya ait. İhracatçı bunu yapmak durumunda değildir.

Yanlış okumadınız EXW teslim şeklinde alıcı, ihracat için gereken belgeleri hazırlatmak durumundadır. Çok ihracatçımız şaşırıyor amma kural bu.

Bu teslim şeklini kullanan ihracatçılarımızla konuştuğumuzda, malları hazırlayıp gelen taşıma aracına yüklediklerini ve hatta bazen, alıcının belirlediği taşıma aracına teslim için ara taşıma yaptıklarını söylüyorlar. Buna ek olarak da ihracat için gereken belgeleri hazırlayarak, gümrük çıkış işlemlerini de yaptıklarını belirtiyorlar.

Bu da gösteriyor ki EXW teslim şeklini sadece kâğıt üzerinde belirtiyorlar amma uygulamıyorlar.Kendilerini kollamak isterken, yaptıkları uygulama ile olası hasar ve kayıplar karşısında kendilerini riske atıyorlar amma farkında değiller.

Kullandıklarını söyledikleri teslim şekli EXW amma yaptıkları tamamen FCA / Free Carrier / Taşıyıcıya Masrafsız denilen teslim şekli. Bu teslim şeklinde de alıcı taşımayı ayarlıyor ve malları aldırıyor. Satıcı ya gelen araca yüklüyor ya da malları aracın yanına kadar götürüp onların yurt dışı taşımayı yapacak araca yüklemelerini bekliyor. Bu teslim şeklinin bir koşulu olarak da ihracat için gereken belgeleri hazırlayarak ihraç işlemlerini gerçekleştiriyor.İhracatçı EXW teslim şeklini kullanarak kendi riskini en aza indirgemek istiyorsa tavsiyelerimiz olabilir.

Teklifinizde EXW yazdıysanız bunu EXW / Customs cleared / İşyerinde teslim / Gümrük işlemleri yapılmış olarak değiştiriniz. Bu durumda alıcınızdan, gümrükleme işlemleri için ödeyeceğiniz parayı isteme hakkınız da doğacaktır. İlginç gelebilir amma gerçek bu.Gelen taşıma aracına siz yükleme yapacaksanız, bunun alıcının riski altında yapılacağını alıcınıza yazılı olarak teyit ettiriniz. 

Zira yükleme esnasında oluşabilecek hasar ve kayıp ihracatçıya ait değildir.

Ancak siz yüklemeyi kendi inisiyatifinizle yaparsanız ve herhangi bir hasar ve kayıp oluşursa, bu tamamen sizin hatanız olur ve bunu tazmin etmek zorunda kalırsınız.

INCOTERMS / Teslim Şekilleri önemli detaylar içerir.

Yanlış kullanım zarar amma doğru kullanım koruma getirir.

DIŞ TİCARET KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

Promosyon mu o da ne?

Yazan: Şefik Ergönül / Dış Ticaret Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.09.2019

Sohbetimizin başlığı, gerçek bir sohbetten alıntıdır.Pazarlamanın 4 P'si üzerinde konuşurken "Promosyon" demem üzerine dikkat kesilen dostumuz,... Devamı

‘Yeni İhracat Planı’

Yazan: Şefik Ergönül / Dış Ticaret Uzmanı

Yayın Tarihi: 05.09.2019

29 Ağustos günü, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan Yeni İhracat Planı'nı açıkladı. Şimdiye kadar yapılan ihracat hamleleri toplantılarında... Devamı

İhracatta Ortak Hedef

Yazan: Şefik Ergönül / Dış Ticaret Uzmanı

Yayın Tarihi: 31.07.2019

Su sporlarına bayılırım ve topla oynanan sporlardan hiç anlamam ama dün haberleri dinlerken duyduğum bir şey göğsümü kabarttı. 16 Yaş Altı Kızlar... Devamı

Ticaret savaşlarını yaratan "dip dalgaları" da tartışsak

Yazan: Dr. Rüştü Bozkurt / İşletme Yönetim Uzmanı

Yayın Tarihi: 17.06.2019

Önceki yazılarımda tarımsal üretimin "bütünsel bakışla" analiz edilmesi gereken 11 bileşenden söz ettik. Bileşenlerden sadece ikisi üzerinde... Devamı

İhracat bedellerinin yurda getirilme zorunluluğu geçici olarak yeniden başlıyor

Yazan: Sercan Bahadır / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 04.09.2018

Ağustos ayı yıllık izinler ile resmi tatillerin yoğun olduğu bir ay oldu. Birçok şirket gibi biz de bu ayı uzun bir tatil ile geçirdik. Her ne kadar... Devamı