ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Kemahlıoğlu Plastik Başarı Hikayesi

Kemahlıoğlu Plastik Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.

1979 yılında Yüksek Makine Mühendisi Ömer Kemahlıoğlu ve Mehmet Kemahlıoğlu ortaklığında Kolektif Şirket olarak kurulan firma, 1995 yılında 3 aile bireyinin de katılımıyla, Kemahlıoğlu Plastik Amb. San. ve Tic. A.Ş. unvanını almıştır...Devamı

Çok Eşlilik Hangi Koşulda Gereklidir?

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 01.08.2012

İşiyle evli patron

Aile şirketi bir kobide proje yapıyordum. Şirket sahibinin eşi ve aynı zamanda şirketin ortağı hanımefendi ile görüşüyordum. "Şirket hakkında sizin görüşünüz nedir? Bu şirket için ne yapabilirim? Bu yapacağım çalışmadan ne bekliyorsunuz?" diye sordum. Hanımefendi çok doluydu. "Hocam, siz yapılması gerekeni bilir, yaparsınız. Ancak sizden çok önemli bir ricam var. Eşimi bize kazandırmanız. Çünkü bizimkisi, benimle değil de işi ile evli. Evde de bir eşi olduğunu unutuyor. İnanamazsınız; evlendiğimiz gün gidip fabrikayı denetledi".

Şirkette kiminle konuşsam, patronla ilgili benzer öyküler dinliyordum. Patron, her şeyin, her işin içinde olmak istiyordu. Şirketin çalışanları   kendilerini boyunduruk altında hissediyorlardı. Patron, kimseye göz açtırmıyordu. Sizin anlayacağınız, çalışanlar da en az eş kadar patrondan şikayetçi idi. Aradaki fark, ilgi yoğunluğu farkından geliyordu. Eş, ilgi azlığından, çalışan, ilgi  fazlalığından şikayet ediyordu.

Tek boyutluluk

Yukardaki öykünün benzerlerine çoğu kobide rastlıyorum. Bakıyorsunuz Patron  tüm yaşamını şirketine bağlamış. Tek boyutlu olmuş. Böyle olunca da aile de mutsuz, şirket çalışanları da.

Aile mutsuz; çünkü yukarıdaki öyküdeki hanımefendinin söylediği gibi adam ailesini boşlamış durumda oluyor; varsa, yoksa iş. Çalışan mutsuz; çünkü patron her şeye maydanoz oluyor. Çalışanlara soluma alanı bırakmıyor.

Doğrusu ne?

"Peki, insan kurduğu işe sahip çıkmasın mı?" diyenleri duyuyor gibiyim. Tabi ki sahip çıkacak, sahip çıktığı için böyle bir iş ve o işletmeden ekmek yiyenlerin işi var.  Ama işe sahip çıkarken, sahip olduğu diğer şeyleri de ihmal etmeyecek. Yaşam dengesini gözden ırak tutmayacak.

Yaşam dengesini doğru kurabilmek için birinci koşul,  kişinin, "Süpermen" olmadığı gerçeğini kavramasıdır. Kişi her işi kendi yapmaya kalkarsa, her topa girme alışkanlığını terk etmezse bu dengeyi kuramaz. Evet, işler basitken kişi tek başına her işe koşabilir. Ama işler büyüdüğü zaman her işe yetemez. O zaman da yaşamın diğer boyutlarından çalarak idare etmeye çalışır.

Rekabetin  kıran kırana olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu nedenle, işyerinde her çalışanın tüm potansiyeli kullanılmalıdır. Kişiler motive biçimde çalışmalıdır. Bunu sağlamak için çalışanların önlerinde  top koşturacakları boş alanları olması gerekir. Çalışanlara, yaratıcılıklarını kullanabilecekleri fırsatlar verilmelidir. Eğer patron iş yerinde her işe vaziyet etmeye kalkar ve topa girerse altında çalışanlar mutlu olmaz.

Sonuç

Eğer kişi yalnızca  işi ile evli ise, yaşam dengesini kurmamışsa tüm cephelerde mutsuzluk kaçınılmazdır. Bu nedenle, sadece işi ile evli "tek eşli" patronlar, profesyoneller makbul değildir.  Eğer bunun adı evlilikse, patronların ancak çok eşlisi büyük işleri başarır. (Not: Erkekler, hemen heveslenmeyiniz(!). Kastettiğim şey, medeni kanunun yasakladığı çok eşlilik değil.)

Kişi, yaşamın her boyutunu yaşamalıdır. Kişinin eşlerinden birisi işi, bir diğeri ailesi, bir başka eşi ise sosyal hayatı olmalıdır. Bu dengeyi sağlamak için de patronlar işin bir ucundan tutacak etkin insanları bulacak ve onlara güvenecektir. Yaşam, her boyutu yaşanırsa daha güzeldir.


İNSAN KAYNAKLARI KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

Ne giydiğinizi biliyor musunuz?

Yazan: Didem Eryar Ünlü / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 13.09.2018

Tekstil sektörü, petrol sektörünün ardından, dünyanın en büyük ikinci kirleticisi. Sadece bir T-shirt ve kot pantalon üretimi için yaklaşık 20 bin... Devamı

'İşini iyi yap, hayat boyu öğrenci kal'

Yazan: Didem Eryar Ünlü / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 14.08.2018

"Yaşam felsefemi oluştururken en fazla etkilendiğim iki cümle büyükbabama ait. Bu cümlelerin birincisi, 'Sana yapılacak bir iş verildiğinde, bunu... Devamı

KOBİ'ler İş Güvenliği'nde Yeni Döneme Hazır mı?

Yazan: Dr. Resul Kurt / İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Müşaviri

Yayın Tarihi: 27.06.2016

İş Sağlığı ve Güvenliği yasası, iş güvenliği alanında proaktif bir yaklaşımla üç önemli ayak üzerine kuruludur; 1-Risk değerlendirmesi ve acil durum... Devamı

İşe Alımda 'Ne Yapılmaz'ı Bilenden 'Ne Yapılmalı' Önerileri

Yazan: Ayşe N. Uça / Datassist İK Genel Müdür/Performia Türkiye CEO

Yayın Tarihi: 11.04.2012

İnsanın pek çok şeyi doğrudan kendi yaşamadan öğrenemeyeceği söylenir. Öneriler, tavsiyeler pek işe yaramaz, kendi deneyimlemeden hiç kimse... Devamı

Dükkana sahip çıkıyorlar mı?

Yazan: Dr. Uğur Tandoğan / İnsan Kaynakları Uzmanı

Yayın Tarihi: 04.10.2011

Temizlikçi gelmemişti Yine bir kıştı. Yine kar yağmıştı İstanbul'a. Yine belediye başkanımız "Dışarı çıkmayın" demişti. Korkumuzdan iki gün dışarı... Devamı