ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

SUDEKS İnşaat Başarı Hikayesi

SUDEKS İnşaat Turizm Taahhüt Tic. Ltd. Şti.

SUDEKS İnşaat, başarılarını yapımını gerçekleştirdiği konut projeleriyle kanıtlayan, sektöründe önemli yer edinebilmiş inşaat firmaları arasında yer almaktadır...Devamı

Antalya Turizminde 10 Eğilim

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 03.06.2014

Antalya'da 640 km'ye yayılan kıyı bandı üstünde 130 ören yeri ve 5 milli parka sahip. Bölgeye 2 havalimanından ( Antalya ve Gazipaşa ) ulaşılıyor. Antalya'ya yılda 10 milyonun üstünde bir turist geliyor.(Alman konuklar birinci, Rus konuklarsa ikinci sırada).

Türkiye'ye gelen 3 turistten 1'ı Antalya'da konaklıyor.2023'de Antalya 20 milyon turist ağırlamayı hedefliyor. Yatak kapasitesinin 500 bini bulduğu Antalya'da, yatak kapasitesi her yıl 20-25.000 arasında artıyor.

Lara / Kundu ve Kemer Bölgesinin tesislerden yana doyuma uğraması sonrası, yatırımların yeni yönelimi Side ve Manavgat. Antalya- Alanya arasında 13 turizm merkezi var ve bunlar şöyle sıralanıyor: Lara Turizm Merkezi, Kundu Turizm Merkezi, Belek Turizm Merkezi, Çolaklı Turizm Merkezi, Evrenseki Turizm Merkezi, Kumköy Turizm Merkezi, Oymapınar Alternatif Turizm Bölgesi, Side Turizm Bölgesi, Sorgun Turizm Bölgesi, Kızılağaç Turizm Merkezi, Alara Turizm Merkezi, Türkler Turizm Merkezi, Konaklı Turizm Merkezi.

10 milyon turist içinden Antalya merkez kentini ziyaret edenlerin sayısı - BAKA Kalkınma Ajansı saptamasıyla -sadece 300 bin. Antalya müzesini ziyaret edenlerse - Müze Kart sahipleri dahil - 174.457 insan. Olimpos Dağı'na çıkanların sayısı ise toplam turist sayısının ancak sekizde biri. Bu veriler, bir turizm çeşitlendirilmesinin bazının var olduğunu, ancak bunun için yeterli bir niyet / istem yaratılamadığını gösteriyor. Bu veri, birinci tespitimiz oluyor.

Antalya turizmine dönük için ikinci tespit, turizm dış kaynaklı ve turistlerin % 95 ‘inin yabancı olduğu.

Turizm için üçüncü tespit, Antalya'da turizminin kapasitesi. Yaklaşık 1800 tesis ve 500 bin yatak var ( 432.000 yatak ). Bu otel sayısının yaklaşık yarısı (973 tesis ) yerel yönetim belgeli.

Çeşitlendirme anlamında yığın turizminin dışında durabilecek, özel bağlantı yapabilecek tesis sayısı hatırı sayılır düzeyde.

Dördüncü tespit, ortalama kalış süresindeki kısalık. Turizm belgeli tesislerde yabancı konuğun ortalama kalış süresi 9 gün. Kapasite kullanım oranı % 50. 2008 Krizler, bu kalış sürelerinin daha da azalabileceğine ilişkin işaretler veriyor.

Antalya turizmine dönük beşinci tespit, turizm sektöründe çalışanlar sayısıyla bu sektörün Antalya ekonomisindeki belirleyici rolünü kanıtlıyor. AKTOB verileriyle, ilde turizm sektöründe istihdam edilenlerin sayısı 821 bin. Bu sayı, her yıl ortalama % 15 artıyor. Yiyecek - içecek sektörü, yataklı tesislerinden daha fazla istihdam yaratıyor. Antalya'da bu sektörde iş fırsatları, Türkiye'nin diğer illeriyle kıyaslamayacak düzeyde açık arayla birinci sırada.

Turizm için altıncı tespit yeni turizm çeşitlenmesi turizmde yeni talep yaratıyor. BETUYAB kayıtlarıyla, halen 50 bin yatak ve 47 otelden oluşan Belek'de,15 golf sahası ve 18 golf kulübü var. Toplam golf oyuncusu 289 bin sayısıyla sınırlı kalsa da, BETUYAB Başkanı Cemil Uğurlu'nun hesaplamasıyla, 18 milyon euro ciro yaratılıyor.

2012 ‘de Türkiye'nin ilk profesyonel golf turnuvası olan "Turkish Airlines World" Antalya Golf Kulübü ev sahipliğinde toplam dağıtılan ödül miktarının 5.2 Milyon $ olması, işin vardığı boyutu anlatıyor. Alanya ‘ da 9, Manavgat' da 7 yeni golf yerinin tahsisi, olayın artan bir büyüme trendi göstereceğini ortaya çıkarıyor. BETUYAB Başkanı ‘'Golf destinasyonu ‘' olmayı hedeflediklerini söylüyor.

Yine ağırlığı Kundu ve Belek mevkiinde konumlanan yaklaşık 100 otelde 150 ‘ye yakın çim saha var ve burada ‘' futbol turizmi ‘' yapılıyor. 31 Aralık - 30 Mayıs döneminde 15 gün esasıyla 1500 takımın kamp yapacağı bir kapasite mevcut. 2012-3 kış sezonunda 3 ülkenin ( İspanya, Katar ve Dubai ) sundukları inanılmaz olanaklarla yaratılan kırıcı rekabete karşılık, futbol takımlarının yine Antalya'ya geldiği anlaşılıyor.

Antalya'da kamp yapan % 90 ‘ı yabancı olan takım sayısı 1000 ve futbolcu sayısı da 30 bin oldu( Sadece WOW Otelleri,10 adet çim ve 1 adet sentetik sahasıyla toplamda 250 takım ağırlıyor ). Fiyatlar, Ocak -Mart döneminde Her Şey Dahil (HŞD) esasıyla 45-50 Euro civarında. Ancak Belek'de kimi oteller takıma tahsis edilen saha ve fitness center sunarak, exculusive hizmet adıyla 80-90 Euro / gün fiyat uygulayabiliyor.5 aylık futbol turizminin 30.000-60.000 arasında insan ağırladığını ortaya çıkarıyor. Öncü tesis sayılan WOW Otelleri ‘nin Sportif Koordinatörü Mehmet Kaya, bu sistemin iyi bir maliyet planlaması yaparak para kazandırdığını, yanısıra otellerin kışın açık kalmasını sağladığını söylüyor. ( Bir çim sahanın yıllık bakım maliyetinin 40 bin euro olması, futbol turizminin para kazandırdığını kanıtlıyor ).

Yedinci tespitimiz, Antalya'nın mülk satın almak isteyen yabancıların tercih ettikleri birinci il olması. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, Antalya'da 33.317 taşınmaz, yabancı ülke vatandaşı mülkiyetinde. Bunun yaklaşık % 10 ‘u ( 2635 adet ) ana taşınmaz olarak tanımlanan bina ya da arsa / arazi. Tapuların 5500 ‘ı Alman uyruklularının mülkiyetinde. Bunu, 4099 tapu belgesiyle Rus vatandaşlar izliyor. Danimarka 3821 konutla üçüncü, İngiltere 3778 konutla dördüncü sırada.

2012 Mayıs ayında yabancıların mülk alımında kısıtlamaların kaldırılmasından sonra alımların hızlandığı anlaşılıyor. Yine de Antalya'da 500 bin toplam konut arzı içinde yabancıların payı sadece % 6.7.Yabancılara konut satışının şahıslardan çok şirketler üzerinden yapıldığı biliniyor. Bu nedenle bu sayı belirleyici bir veri değil. İTO tespitiyle, her yıl 2 milyar $ tutarında bir gayrimenkul yabancı mülkiyetine geçiyor. Hedefse, 10 milyar $. Bu sayıya ulaşıldığında, Antalya'nın da iş hacmi artacak.

Sekizinci tespitimiz, ‘' özel niş ‘' olarak tanımlanan turizm türlerinde Antalya'nın öne çıkması. Bu alanlardan ilki mağara turizmi. Türkiye'de 20 bini aşkın mağara bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ‘' Mağara Turizmi Projesi ‘' kapsamında 50 mağara turizme açıldı. Bu mağaralardan 7 ‘ si Antalya'da. Antalya Valiliği ‘' Antalya Mağaraları ‘' başlıklı bir tanıtım kitabı hazırlandı. Dört dildeki bu eser türü etkinliklerin Antalya Tanıtım AŞ Genel Müdürü Dr. Yusuf Örnek kestirimiyle, 300 bin konuk düzeyinde olan mağara ziyaretçisi sayısını 2 katına çıkarması hedefliyor. Yeni bir girişim, 2012 ‘ de açılışı yapılan 131 m uzunlukta ve 3 m. genişlikteki olan akvaryum.

Antalya Akvaryum ‘un ( Antalya Aquarium ) kurucu ortağı İrfan Demirok tesisin dünyanın en büyük ‘'tünel akvaryumu'' olduğunu kaydediyor. Bir başka yeni turizm girişimi, Olimpos Dağı'ndan yüzeye paragliding uçuşları. Bu uçuş, dünyada denize en yüksek rota. Yürüyüş tutkunları için düzenlenen trekking parkurları ivme kazanıyor. Alp Dağları Dostları Derneği (Deutsche Alpenfreunde Verein ) Toros Dağları'nı bir "yürüyüş yolu" olarak akredite etti. 1869 kurulmuş olan bu Birliğin halen akredite 892.000 üyesi var ve bununla dünyanın en büyük dağcılık topluluğu olma özelliği taşıyor. Proje, 2014 Mart'ında "Toros Yaylası Projesi" adıyla başlayacak. Proje, yürüyüş turları kadar Toros yaylalarında ekolojik yaşamın paylaşılmasını ve bununla gelir yaratılmasını öngörüyor. Bu yolla inanılmaz boyutlarda olan Toros insanı yoksulluğunun kısmen kırılması hedefleniyor. Bu parkur, Olimpos Dağı'ndan başlayan yeni bir "Likya Yolu" güzergahı anlamını taşıyor.

Antalya'da 11 sualtı dalış noktası var ve bu Antalya'da yeni bir niş turizm türünü oluşturuyor. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkan Yrd. Yalçın Ülker'e göre "Sektörde dalıcı sayısı her yıl artıyor". "Ekvatora En Yakın Kayak Merkezi " sloganını kullanan Saklıkent ile Antalya'da 120 gün kayak yapmak mümkün. Saklıkent, Antalya'ya 45 km uzaklıkta ve 1850 m. yüksekte konumlanıyor. 800 kişi / saat kapasiteli telesiyeji çeşitlenme anlamında olanak sağlıyor. Köprülü Kanyonu ise yaz aylarında 7000 kişi /gün ulaşan bir talebe ulaştı. Temalı Oteller, Antalya'da 1999'dan bu yana kurulmaya başlandı. Temalı otel sayısı yaklaşık 15'i buldu.

Alternatif Deniz Turizmi Projesi, GATAB ( Güney Antalya Turizm Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği) tarafından yürütülüyor. İlk ayağı, Antalya- Kemer arasında. Bununla, Antalya - Kemer yolunun kısaltılması ve Kemer ekonomisinin canlandırılması hedefleniyor.

Dokuzuncu tespit, 2014'deki ICCA- Kongre Düzenleyicileri Birliği Kongresi'yle, kongre turizmine yeni bir yön kazandırılması.1000'e yakın profesyonelin katılacağı bu Kongre, Antalya Tanıtma Vakfı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek ve 27 yıllık bir çabanın ürünü.

Onuncu tespit, 1999 dan bu yana sürdürülen "Her Şey Dahil"(HŞD) sistemi. Türkiye genelinde yarattığı büyük tartışmaya karşılık, Antalya turizm sektör paydaşları bu sistemin kısa vadede sektörün yararına çalıştığı kanısında.

BÖLGE VE ŞEHİRLER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

KOBİ Başkenti Konya'dan notlar…

Yazan: Hilmi Develi / Dünya Gazetesi Yazarı & TOSYÖV Denetleme Kur. Bşk.

Yayın Tarihi: 23.01.2020

TOSYÖV, KOSGEB ve KGF ile birlikte düzenlenen ve Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Odası'nın desteklediği 'KOBİ'lere, Girişimcilere Sağlanan... Devamı

AB'nin hızlı tren hattı İstanbul'a ulaşacak

Yazan: Edip Emil Öymen / Dünya Gazetesi Yazarı, İnovasyon Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.06.2019

İstanbul'u (daha doğrusu Halkalı'yı) Edirne'ye, oradan Bulgaristan üzerinden Avrupa'ya bağlayacak 153 kilometrelik hızlı tren hattı nihayet... Devamı

Aydın, ihracatçı kimliğini güçlendiriyor

Yazan: Yaşar Kuş / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 10.07.2018

Aydın'ın ekonomi profili hızla değişiyor. Tarım, turizm, madencilik ve enerji sektörlerinde ülke ekonomisinde hatırı sayılır yeri olan Aydın, hızla... Devamı

İşsizlikle istihdam sorunu iç içe

Yazan: Mahmut Sabah / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 07.05.2018

 Kayseri, başlattığı sanayileşme hareketi ile 'model kent' olma özelliği kazanmış bir kent. İlde, sanayi sektörünün özellikle son yıllarda gerek... Devamı

Yatırımcının önü teşvikle açılır

Yazan: Mahmut Sabah / Dünya Gazetesi Yazarı

Yayın Tarihi: 05.02.2018

Kayseri'nin üç OSB'si bir serbest bölgesi var. Söz konusu endüstri alanlarında çoğunluğu KOBİ ölçekli bin 700 dolayında işletme faaliyet gösteriyor.... Devamı