ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Kayadağ Gıda Başarı Hikayesi

Kayadağ Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Bilgi birikimi ve tecrübesiyle yakın çevresine adeta bir ticaret okulu olan Maksut Kaya, ticaret hayatına 1963 yılında Ağrı'da başlamıştır. Bugün Kaya Ailesi tarafından yönetilen Kayadağ Gıda, bulunduğu bölgedeki büyük gıda toptancıları arasında yer almaktadır...Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 10.03.2020

BOZKURT ve BİR ÖNCÜ KADIN

Ege'yi İç Anadolu'ya bağlayan tren ovanın düzlüğünde Bozkurt'a ulaşır. Bozkurt ilçesi Denizli'nin doğusunda 52. km'de. Denizden 866 m. yükseklikte. 2019 nüfusu 12.671, göç vermiyor, az da olsa artıyor. Kadın nüfusu daha fazla. Eski bir Ege kasabası. Kahvelerde hala odun sobası yanıyor. Az katlı evlerinin bahçelerinde ezan çiçeği ve ters lale görmek mümkün. Muhacir evlerinde "muhacir fırını" var. Zaten ilçenin ağırlığı muhacir, yerleşimi Balkan göçleri sonrası onlar kurmuş. Halkın geçimi tarımdan. Anason ve kimyon gibi alışılmışların dışında ova iyi güneş aldığı için bağcılık da etkin. Ayrıca 1.450 m. rakımı olan Beşparmak Dağları'nın zirvesinde kuzugöbeği mantarı yetiştiriciliği var.

Bu ilçenin kadın belediye başkanı Ecz. Birsen Çelik ikinci dönem bu görevi sürdürmekte.
Çelik'in kurduğu güneş enerjisi santralı (GES) ülkenin ilçe belediyeleri arasında ilk ve tek. Tam bir öncü proje. Reis Çelik anlatsın:
-Ülkemizin güneş ışınlarının en verimli yerlerinden birisinin ilçemiz olduğu raporunu aldı. Arazilerimizde 1 yıl süreyle fizibilite çalışması yaptık. Baklankuyucak mahallemizde daha fazla verime ulaştık. Bir elektrik dağıtım şirketi ile 2015'de 1 mw'lık bağlantı anlaşması yaptık. İller Bankası kaynak yarattı. 4.1 milyon TL'sına inşaatı gerçekleştirdik. 5.yılın sonunda proje kendisini amorti ediyor. Halen belediye bütçesine 60 Bin TL aylık getirisi var.
Bozkurt Belediyesi'nin ilgimi çeken ikinci projesi "Ceviz Bahçesi Yetiştiriciliği". Bunu da başlatan "gelir yaratma gereğini" gören belediye başkanı Birsen Hanım olmuş. Ekmeden / dikmeden önce, devletin Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kaydolmuş. Bununla bu işte devlet tarım desteklerinden yararlanır hale gelmiş. Cevizde fidan desteği almış. Bu aşamadan sonra "Mahallemizde Üretelim / Mahallemiz Kazansın" projesi uygulanmış. İlkeyi yine Birsen Hanım anlatsın:
- Mahallerimizde üretilen cevizlerin gelirleri yine o mahalleler için geliştirilecek projelerde kullanılıyor. O mahallede üretilen ürün, o mahallenin kazancıdır. Bu şekilde bölgemizdeki birliğimizi ve bahçelerimizi koruyabilelim.

Bununla yetinilmemiş, ceviz budamak için Belediye, Halk Eğitim ve Ziraat Odası ortaklaşa olarak budama ve aşılama kursu açılmış. Sertifika verilmiş.
Gördüğüm bu işten de güzel bir sonuç sağlanmış.
Bozkurt'lular "Biz Hambat'lıyız" derler. Futbolcu Cenk Tosun için "Bizim Hambat'tan" dediklerinde şaşırmayın. "Hambat" adı 1230'da yapılan Selçuklu kervansarayı Han-Abad'tan alıyor. Bozkurt'lular bu ovalarıyla övünür. Yöre şairi Ozan Efe'nin yazdığı dörtlükle noktalayayım:

Dağa arka Menderes
Karagölü bir teras
Güzelliğiyle miras
Gerek Hambat ovası.

Bu iki öncü projeden 3 ders çıkarıyorum:
1-Yerel yönetimler gelir sağlayıcı projeler yaratabilir ve yaratmalıdır da. Bu projelerin KOBİ Dünyası'na da iş yarattığı unutulmamalıdır.
2-Gelir yaratmanın bir yolu masrafı kısmaktır. Güneş enerjisi projesi vatandaşın elektrik masrafını azaltmaktadır.
3-Olanaklar çoğu zaman etrafımızda gezinir, bunları araştırmak gerekir, yetiştiricilik kursları bunun için iyi bir örnek.
Belediye Başkanı Birsen Çelik'i "kadın eli" ile gerçekleştirdiği projeler için kutluyorum.


PÜF NOKTASI: Bir ürünün paketindeki "27 ayar Gaziantep baklavası" deyimlendirmesinden yöre üstünlüklerinin KOBİ ürünlerinin değerlendirilmesinde hep gözetilebileceğini çıkarıyor bunu bir püf noktası olarak panoya asıyorum.


HAFTANIN NOTU: Kuzey Ege'nin namlı iş kadını ve TBMM Hizmet Ödülü sahibi Fernur Sözen dünyayı girişim dünyası gözüyle değerlendiriyor ve "Dünya Gözüyle" yayınlıyor. Yayınladığı 3. kitabı kutluyor, Dünya Kadınlar Günü'nde tüm iş kadınlarımızı deneylerini yazmaya / paylaşmaya çağırıyoruz.

 

NOT DEFTERİ

+ Ekonomist dergisi genel yayın müdürü Talât Yeşiloğlu'nun "Editör" başlığı altındaki başyazısını her hafta dikkatle okur hatta zaman zaman keser bir yana koyarım.
"Şirketteki en stratejik birim" başlıklı yazısında girişimcinin en zor işinin "yetenek yönetimi" olduğunun altını çizmiş. Talât bey diyor ki "Parayı bir şekilde bulursun ama insangücü için bunu söylemek mümkün değil". Bu gerçek iri çaplı şirketler için geçerli olduğu gibi KOBİ Dünyası şirketlerimiz için de geçerli.
Türkiye'de çalışanların sadece %12'sinin yaptığı işten memnun olması girişimcilerimizin işinin ne denli zor olduğunu anlatmakta. Yetenek yönetiminde işi zorlaştıran bir başka neden ise "Z kuşağı"nın giderek daha fazla iş hayatına katılıyor olması. 1996 sonrası doğumlular olarak tanımlanan Z kuşağı, bambaşka alışkanlıklar ve bakış tarzlarıyla işletmeye geliyorlar. Talât Bey Yemek Sepeti kurucularından Nevzat Aydın'ın en çok zaman ayırdığı konunun insan kaynağı olduğunun altını çiziyor. Özel sektörde insan kaynağındaki kalite düşüklüğü konusuna değinen Yeşiloğlu, bununla biz KOBİ Dünyası'na sadece "yerinde yerleştirme" değil aynı zamanda "yetiştirme" konusunda da zaman ayırmamız gerektiğini gösteriyor.
"İstihdam Tercihi" araştırmalarının "yüksek iletişim becerisini" ve "insiyatif alanlara" yeğliyor olmasını kayda değer buluyorum. Bu demektir ki "çevik çalışma modelleri" şirketlerin birinci özelliği haline geliyor, haber vermiş olalım...

+ "Gülsha" adında, gül suyundan marka yaratan ve 2019' da "Yılın Kadın Girişimcisi" ve DÜNYA+ TİM'ce 2019 "E İhracatının Yıldızı" seçilen Gülşah Gürkan, bence bir olmazı gerçekleştiren kişi.
Zira Isparta'nın gül yetiştiriciliği yeni değil, 100 yılı aşkın bir olay. Çokça deneyeni çıktı ama gül suyunu ihraçlık bir kozmetik ürünü haline getiren olamadı.
Gülşah Hanım, ailesinin 3 kuşaktır yaptığı gül yetiştiriciliğini bir ihraç metası haline dönüştürdü. Halen 450 çiftçiyle çalışıyor ve üretiminin % 70'ini ihraç ediyor.
Ürün dünyada 1000'in üstünde satış noktasında yer alıyor. Gülşah Hanım'ı bu alana sevk eden talebin yüksekliği. Ancak bunun gibi yetiştirilen gül kalitesindeki yetersizlik de dikkatini çekmiş. "Rosa Damascena"yı (Halep Gülü) sözleşmeli ekimle yetiştirmeye başlamış ve sonuç almış. Yetinmemiş bir de dünyada bildik bir kozmetik formulatörü ile çalışmış. Yine yetinmemiş... Gitmiş, pazarı araştırmış ve bunun "uzak doğu" olduğunu görmüş. Ürününün ağırlıklı bölümü Asya'nın bu bölgesine gidiyor. Bu önemli, çünkü kozmetik gül suyunun pazarının hep Avrupa olduğu zannedilir.
Gülşah Hanım kadın girişimciliği konusunda "Ben de yeterliyim ben de kendimi ortaya koyabilirim" şeklinde tanımlıyor ve kadın girişimci adaylarına 3 öğüt veriyor:
1-Cesaretli olun.
2-Hedefe odaklanın.
3-Sabırlı davranın.


7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 20.03.2020

EKONOMİK KALKAN'LAR Koronaya karşı ekonomik önlemler ne? Kurum kurum olarak önlemleri altalta dizmek istiyorum: BAŞLAYAN UYGULAMALAR HÜKÜMET+Birinci... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 02.03.2020

AKÇAHANE Denizli'deyim, DRT TV bir mülakata çağırmış ona vardım, gittim. Usuldendir "Bu kanal kime ait?" diye sorarım. Program yönetmeni Tolga... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 24.02.2020

Kadın girişimciliği konusunda neler oluyor? TOBB'un "Kız Kardeşim Projesi" 2020'de 10 bin kadına ulaşmayı hedefliyor. Hedef verilen eğitimlerle... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 17.02.2020

TURİZME YENİ BİR BAKIŞ TÜSİAD VE TTYD RAPORU: Emitt Fuarı'nda Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD) standını ziyaret gittim. Standın belki... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.02.2020

TÜRKİYE'NİN KÜLTÜR ATLASI Bu hafta KOBİ Dünyası'na yeni kitabımı takdim etmek istiyorum. Kitabı coğrafya profesörü İbrahim Atalay ile birlikte... Devamı