ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

İzmir Çamlaraltı Koleji Başarı Hikayesi

İzmir Çamlaraltı Koleji

1954 yılında Mehmet Ali Sertatıl tarafından 14 öğrenciyle eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlayan, 1955-1956 öğretim yılında ortaokul ve lise kısımlarını bünyesine katan İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, bugün ülkemizin farklı kademelerinde görev yapan 4.000'i aşkın mezunlarıyla gurur duymaktadır. Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 02.03.2020

AKÇAHANE

Denizli'deyim, DRT TV bir mülakata çağırmış ona vardım, gittim. Usuldendir "Bu kanal kime ait?" diye sorarım. Program yönetmeni Tolga Düzgören "Akça Şirketler Topluluğu" adını verdi. Elimde 2008 yılında yaptığım "Denizli Ekonomisi" çalışması vardı. Oradan "Akça Şirketler Topluluğu ve Hanımağa" bölümünü aynen okudum. Programın sonunda DRT TV Genel Müdürü Semra Akça teşekküre geldi. Ertesi gün Denizli Sanayi Odası'ndaki konferansa gelemeyeceği için özür diledi.
Ertesi gün bir başka kardeş Erol Akça elinde imzalanmış "Akçahane" adlı bir kitap olduğu halde DSO'ya gelmişti.
Kitabı Melda Tunçel yazmış. Kitabın bir yerinde en büyük evlat Şakir annesi Hanımağa'yı şöyle anlatıyor:
-Onun ufku her zaman çok açıktı, büyük makineye de böyle geçtik. Annem ehliyet alarak kepçeli traktörleri yıllarca kullandı. Annem Denizli'nin ilk ehliyetli kadınıdır. Yokluklar bize çok şey öğretti. Çok büyük dersler verdi. Biz teknolojiye hiç direnmedik.


Benim Osman Arolat ile birlikte yazdığım "Denizli Ekonomisi" isimli kitapta Hanımağa'yı yazmışım.
Kısa ama özlü...
Şöyleydi:
"Taahhüt işinde konumlanan Akça'nın kurucusu Neslihan Akça(hanımağa)'nın 8 evladı var. 5 evlat halen yönetim kurulunda. En büyük evlat Ali Akça yönetim kurulu başkanı. Ancak "hanımağa"nın onayı alınmadan hiç bir iş yapılmıyor. Dahası, evlatların yönetime girmeleri için başka bir şirkette 2 yıl süreyle çalışması ve başarılı olması koşulu var.
Sırlarını "doğru adamla doğru iş" olarak açıklıyorlar. Ellerinin çok sıkı olduğu biliniyor. Ancak uygulamada görünmez 2 ilkeleri daha var: 1- Ölçeği iyi bilme, 2-Denizli içinde yoğunlaşma ve bu il yetinme.
2004'e dek Türkiye büyükleri arasında yer almayan Topluluk, "İkinci 500 Şirket Sıralaması"nda 2005'de 497, ve 2006 da 205. oldu."


Gelin ders çıkarmadan önce bir "hanımağa" için rahmet okuyalım...
Böyle bir girişimciliğe, hele hele bir de işin sorumlusu bir kadın olunca "şapka" çıkarılmaz mı?
Elde kaynak yok, para yok ama gözünü karartıp işe kalkışmış, başarılı olmuş.
Girişimcilik, işte bu...


PÜF NOKTASI: Adıgüzel Meslek Yüksek Okulu'nda "Yavaşlık" konusunun neyin önemli olduğunu düşünmeleri için "zorunlu ders" olmasını kutlarken KOBİ Dünyası'nın zaman zaman "yavaşlayarak" büyük resmi seyretmelerinin iş gidişi açısından büyük yararlar sağlayacağını düşünerek, bunu püf noktası yapıyor,panoya asıyorum.


HAFTANIN NOTU: Kayseri'de yıllar yılı yerelin, küçüğün, küçük olayın ve KOBİ'nin sesi olmuş DÜNYA gazetesi yazarı Mahmut Sabah'ı kaybettik. Kayseri'nin bu saygın ve örnek kişisini saygıyla anıyorum.

Hayırlı işler!


NOT DEFTERİ

+ Yeni Torba Yasası'ndan KOBİ'lere destek çıktı... Buna göre, KGF'ye 35 Milyon TL ek kredi olanağı yaratılırken, asgari ücret için ayda 75 TL yardım zemini yaratıldı. Uygulamanın nasıl ve ne yönde olacağı Kredi Garanti Fonu'nun bu konuda yapacağı açıklamayla belli olacak.


+ "İşimi Yönetiyorum " programı bu yıl İstanbul, Van, Malatya ve Denizli'ye ulaşacak. B4G (Hedefler İçin İş Dünyası Platformu), Türkonfed, Visa ve UNDP ortaklığında yürütülen bu program KOBİ'leri yerinde bilgilendirmeyi ve günümüz koşullarına ulaşarak finansal desteğe ulaştırmayı hedefliyor. Projenin hangi tarihlerde nerede olabileceğini öğrenmek için Türkkonfed'in web sitesini izlemek gerek.
Bu konuda "İş'te Kadın" adlı programın yapımcısı yanısıra Pegasus dergisinin flypgs adlı yayın organının yazarı olan Berrak Kutsoy'un önemli bir uyarısı, daha doğrusu tespiti var: Dijital ekonomide daha işin başındayız. Bu konuda herhangi bir sıçrama yapmak "hadi gel dijital olalım" kararından geçmiyor. Öncelikle bu konuda bir eko-sistem oluşturmamız gerekiyor.
Berrak hanım, bunu demekle yetinmiyor, işletmelerin öncelikle kanatlanıp dış dünyaya açılmalarını öneriyor. Ne kadar haklı...
Türkonfed hesaplamasıyla aktif 1 milyon KOBİ'miz var, bunların ancak 65.000'i ihracatçı...
Bu yüzden KOBİ Dünyası'nın bu türden bilgilendirme kurslarını ve konferanslarını bir zaman kaybı olarak görmekten kaçınmaları galiba işin ilk kuralı. Çünkü eko-sistem dediğimiz olay ancak bu türden sürtünmeler sonucu oluşuyor.

+ Elektronik ticaret yapanlara uyarı: Ticaret Bakanlığı "Ekonomik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ" ile e- ticaret sitelerinde Türkiye'de tek güven sağlayıcısı olarak TOBB'u görevlendirdi.
Bununla bu alanda alnını gere gere iş yapmak isteyenlerin bulunduğu ilde ilgili Oda'ya başvurup "güven sağlayıcı belge" başvurusu yapmalarında büyük yarar var.

 

 


7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 20.03.2020

EKONOMİK KALKAN'LAR Koronaya karşı ekonomik önlemler ne? Kurum kurum olarak önlemleri altalta dizmek istiyorum: BAŞLAYAN UYGULAMALAR HÜKÜMET+Birinci... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.03.2020

BOZKURT ve BİR ÖNCÜ KADIN Ege'yi İç Anadolu'ya bağlayan tren ovanın düzlüğünde Bozkurt'a ulaşır. Bozkurt ilçesi Denizli'nin doğusunda 52. km'de.... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 24.02.2020

Kadın girişimciliği konusunda neler oluyor? TOBB'un "Kız Kardeşim Projesi" 2020'de 10 bin kadına ulaşmayı hedefliyor. Hedef verilen eğitimlerle... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 17.02.2020

TURİZME YENİ BİR BAKIŞ TÜSİAD VE TTYD RAPORU: Emitt Fuarı'nda Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD) standını ziyaret gittim. Standın belki... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.02.2020

TÜRKİYE'NİN KÜLTÜR ATLASI Bu hafta KOBİ Dünyası'na yeni kitabımı takdim etmek istiyorum. Kitabı coğrafya profesörü İbrahim Atalay ile birlikte... Devamı