ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Bilişim Sanayi Başarı Hikayesi

Bilişim Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

1985'te kurulan Bilişim Ltd, Türkiye'nin üstün başarıyla sonuçlanmış önemli projelerine imza atan, alanında uzmanlaşmış, öncü bir yazılımevi ve 'danışmanlık kurumu'dur... Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 24.02.2020

Kadın girişimciliği konusunda neler oluyor?

TOBB'un "Kız Kardeşim Projesi" 2020'de 10 bin kadına ulaşmayı hedefliyor. Hedef verilen eğitimlerle kadınları girişimciliğe hazırlamak. Bu yılki eğitim konuları arasına deniz atıklarının ayrıştırılması konusu da eklendi. Eğitim konuları arasında girişimcilik, dijital okuyazarlık,uygulamalı finansman dersleri veriliyor. Bu işe talip olan kadın adaylarımız TOBB'un web sitesi üzerinden ilk adımı atabilirler. Yine Beko adlı beyaz eşya üreticisi bir kuruluş "100 Kadın Bayi Projesi"ni büyüttü. Mart 2019'da başlayan bu projede en az 100 kadının bayi sahibi olması hedefleniyor. Bunun için kadın girişimcilere kira yardımı, yöneticilik eğitimi vb. verilmekte. Bu konuya ilgi duyan kadın girişimcilerimizin www.beko.com.tr/100kadinbayi adresine başvurması gerekiyor. KAGİDER ise kadın girişimciler için düzenlediği "Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı"nın 7-9 Şubat arası eğitimlerinden çok iyi sonuç aldı ve bu projeyi 2021'de büyütmeye karar verdi. 2020'de eğitim verilen kadın çiftçi sayısı 75 idi. Bu iş için KAGİDER'in web sayfasında yeterli bilgi var. KAGİDER'in "Türkiye Kadın Girişimcilik Endeksi Çalışması" kadınlarının kurduğu her 3 şirketten birinin hem Türkiye'de hem de yurt dışında faaliyet gösterdiğini ortaya çıkardı. KAGİDER'in bu araştırması 438 kadın girişimci ile yapılan görüşmelere dayanıyor. Bu durumda kadın girişimcilerin "dışa açılma" konusunda erkeklerden daha başarılı olduğunu söylememiz mümkün.

Kadın girişimci konusuna bu denli geniş yer vermişken kadınlarımıza yeni bir açılım alanı olarak "Düğün Hazırlığı Sektörü"nü önermek istiyorum. Konuyu Ekonomist dergisi ele almış. Buna göre ortada 13 milyar $ büyüklüğünde bir pazar var. Her yıl evlenen çift sayısı 450.000-600.000 arasında değişmekte. Bu pazarın 2020'de %20 büyümesi bekleniyor. Pazarı bu denli büyüten olay dünyanın çeşitli ülkelerinden yabancıların Türkiye'de düğün yapma tercihi. Bunun için İstanbul / Antalya / Bodrum gözde tercih noktaları. Talepler ağırlıklı olarak İran ve Hindistan evlilik adaylarından gelmekte. Yabancı düğünlerin bütçeleri 50.000-200.000 $ arasında değişiyor. Özellikle Hint düğünleri yüksek bütçeli. Bu anlamda düğün hazırlıkları sektörü'nün gelinlik konusundan başlayarak, davetli organizasyonu ve düğün mekanı gibi bir dizi konuda hizmet sunuyor. Hesaba göre, bu hazırlıklara 22 sektörden oluşan bir yapı girdi sunuyor. Kır düğünü ve kına firmaları da bu iş alanı konularına katılmış. İş anlaşılan o denli büyümüş olmalı ki fuarı bile var. Patika Fuarcılık bu konuda bir lider kuruluş. Yöneticisi Didem Cılga, sadece İstanbul'da 4.000 kadın gelinlikçi olduğuna dikkat çekmekte. Cılga, düğün ortalama maliyeti olarak 50 bin TL -150 bin TL arasında bir rakam anıyor. Önemli olan düğün harcamalarında her yılki yüksek artış oranı. Bu alanda ciddi bir ihracat bile var. Her yıl Ocak ayında yapılan "Evlilik Hazırlıkları ve Düğün Ekipmanları Fuarı" 30.000'e yakın girişimciyi ve bu alanda üretim yapan / hizmet sunan 120 şirketi kendisine konuk ediyor.

Ne dersiniz?

Bu konuda bir çalışma yapmaya ve gözlemde bulunmaya değer mi?
Noktayı her ay Flypgs Magazine dergisinde her ay kadın girişimci konusunu ele alan girişimcilik uzmanı Berrak Kutsoy'dan yapacağım bir alıntıyla koymak istiyorum:
-"Senin en büyük hayalin ne?" diye soracak olursanız daha zengin ve dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olan bir ülkede yaşamak. Bu hedefe ulaşma yollarından biri kadın girişimci sayısını arttırmak. Çünkü bir toplumun kalkınması kadınların bu süreçte varlık göstermesi ile olacaktır.
Evet kadınlar bu davet bizim...


PÜF NOKTASI: "İnsan isterse yürekten; ve teslim olabiliyorsa gerçekten; istediği her şey gerçek olur" diyor Türkiye'de kırdan gelen en büyük iş kadını olan Neslihan Akça'nın yaşam öyküsünü veren Akçahane adlı kitabın kapağı söylüyor. Bizde "hanımağa" olarak anılan Neslihan Hanım'ı anarak bunu püf noktası olarak sizlere duyuruyoruz.

HAFTANIN NOTU: Denizli'nin Bozkurt ilçesinde Bozkurt Belediyesi Başkanı Ecz. Birsen Çelik'in kurduğu Güneş Enerjisi Santralı (GES) Türkiye'de bir ilk ve tek örnek olarak yerel yönetime gelir ve enerji olarak geri dönüşünü "haftanın notu" olarak duyuruyor, bu örnek olayın tüm yerel yönetimlere örnek olmasını diliyorum.

Hayırlı işler!

NOT DEFTERİ

+ Oyuncak sektörü vitesi büyütüyor... Sektörün 2019'da değer olarak %25 büyümesi sektörde yer alan aktörlerin umutlarını kılmış olmalı. Bununla kalmıyor, sektörü umutlandıracak bir başka girişim Oyuncak İhtisas OSB'de yol alınması. Bu alandaki OSB nin Kırklareli'nin Vize ilçesinde hayata geçirilecek organize bölgenin en geç 2022'de hizmete girmesi hedefleniyor. Bu konuda girişimcilik komitesi ile PAGEV ortak çalışma konusunda bir protokol hazırladı ve "imza" attı. Böylece bu OSB girişiminin önemli yanı Pagder Aslan Plastikçiler İhtisas OSB'nin yanında olacak. Bu yolla girdi temini hem daha kolay olacak, hem de siparişler birebir görüşmelerle etkin kılınacak.
Hedef?
Kuşkusuz ithal oyuncak çılgınlığını bir nebze durdurmak...
Halen ülkemiz PAGEV tahminleriyle her yıl 200-300 milyon $'lık oyuncak ithal etmekte. İyi yıllarda bu ithalat 400 milyon $'a bile ulaşıyor. Buna karşılık en iyi yılında oyuncak ihracatı 40 milyon $'ı geçmedi. 2019 rakamları 35 milyon $'lık bir sayı veriyor. Ancak işin güzel yanı yerli oyuncak üreticisi sayısının 100'e ulaşmış olması. PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) Başkanı Yavuz Eroğlu'nun Ekonomist dergisine "Yurtiçindeki üreticileri korumak üzere yürütülen çalışmalar meyvelerini vermeye başladı" şeklindeki açıklaması, umutvar bir gelişmenin olduğu bilgisini bize veriyor.
Sektör gerçekten Türkiye'de büyüme şansına sahip.
Yeter ki, çocuklarımızın hayallerine seslenebilelim...
100 yaşını aşkın Danimarka'lı Lego adlı kuruluş, çocuk dünyasına yetişmek için sürekli çaba göstermenin önemini anlatan en iyi örnek. Bu nedenle oyuncak sektöründe dijitalleşme trendine acilen uyum sağlaması gerekiyor.

+Geçen hafta Denizli Sanayi Odası'nda yaptığım söyleşiden sonra her zaman olduğu gibi soru-cevap vardı. Bana bacısı Semra Akça'nın selamıyla "Akçahane" kitabını armağan olarak getiren sanayici Erol Akça aile anayasası konusunda şu anlamlı soruyu sordu:
-Şirkete yeni katılan genç kuşak bireylerimiz pişme eylemini grup içinde mi, dışında mı yaşasın?
Bu sorunun "hazır" verilmiş bir cevabı yok....
Ancak dünya deneyi gösteriyor ki, bu pişme eylemi grup dışı şirketlerde ve ayrı bir şehirde olursa sonuç daha etkili oluyor.

 

24 Pazartesi ve 25 Şubat Salı günleri Türkiye İş Bankası İş Kulelerinde yer alan İş Kültür Kitapçısında "Türkiye'nin Kültür Atlası" başlığını taşıyan Kenan Mortan ve İbrahim Atalay imzasını taşıyan kitabımızı öğlen 12:00-14:00 arasında imzalayacağız, sizleri bekliyoruz.


7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 20.03.2020

EKONOMİK KALKAN'LAR Koronaya karşı ekonomik önlemler ne? Kurum kurum olarak önlemleri altalta dizmek istiyorum: BAŞLAYAN UYGULAMALAR HÜKÜMET+Birinci... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.03.2020

BOZKURT ve BİR ÖNCÜ KADIN Ege'yi İç Anadolu'ya bağlayan tren ovanın düzlüğünde Bozkurt'a ulaşır. Bozkurt ilçesi Denizli'nin doğusunda 52. km'de.... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 02.03.2020

AKÇAHANE Denizli'deyim, DRT TV bir mülakata çağırmış ona vardım, gittim. Usuldendir "Bu kanal kime ait?" diye sorarım. Program yönetmeni Tolga... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 17.02.2020

TURİZME YENİ BİR BAKIŞ TÜSİAD VE TTYD RAPORU: Emitt Fuarı'nda Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD) standını ziyaret gittim. Standın belki... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.02.2020

TÜRKİYE'NİN KÜLTÜR ATLASI Bu hafta KOBİ Dünyası'na yeni kitabımı takdim etmek istiyorum. Kitabı coğrafya profesörü İbrahim Atalay ile birlikte... Devamı