ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Oğuzbey Dayanıklı Tüketim Başarı Hikayesi

Oğuzbey Dayanıklı Tük. Mal. San. Tic. A.Ş.

BEYSAN Oturma Grupları, Oğuzbey Dayanıklı Tüketim Malları San. ve Tic. A.Ş. tarafından, 1998 yılında Bolu 1.Organize Sanayi Bölgesi'nde üretilmeye başlanmıştır. 31.12.2000 tarihinde İstanbul, Beylikdüzü, Tüyap Fuarı yakınlarındaki tesislerine taşınan Oğuzbey, ürün yelpazesini sürekli genişleterek, yüksek kalite ve hizmet anlayışıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 03.02.2020

24. EMİTT FUARI

Aralık ayı geldiğinde ülkenin yerel ortamını bir "EMİTT heyecanı" kaplar. Gördüğünüz hemen her belediye reisi, tanıştığınız kaymakamın ağzından aynı sözü duyarsınız:
-Hayırlısıyla EMİTT Fuarı'nı bir yapalım, sonrasında buluşuruz.

Uzun süredir gitmemiştim. Yeri biraz uzak, ya da vakit fukarası olmaktan. Bu sene 24. EMİTT Fuarı'na davet aldım. 30 Ocak'ta açıldı. Yolum düştü, fuarı ilk gün ziyaret ettim.
Fuar kendisini "Turizm ve Seyahat Fuarı" olarak takdim ediyor. Türkiye'de aklınıza gelen her yerel yönetimin katılmak zorunda olduğu bir buluşma. Eskiden bir yerli şirketin (Ekin Grup) organizasyonuydu, şimdilerde İngiliz olduğunu öğrendiğim Hyve Fuarcılık düzenlemeyi yapıyor.

Resmi fuar sitesinden bu sene 33 il ve 30 ilçenin katıldığını öğrendim. Bunun yanında 30 da yabancı ülke katılımı vardı. Ziyaretçi sayısı 57.000 olmuş. Bir ihtisas fuarı için yüksek ve iyi bir sayı.

TÜYAP Fuarları'nın kurucusu Sn. Bülent Ünal dostum yerli ve yabancı katılımın artmasıyla bu fuarın yeni bir ivme kazandığının altını çizdi.
Ben 3 saatlik bir tur sonrası KOBİ Dünyası için ne öğrendim?

1-Ne yaparsak yapalım, hep hedef müşteri kitlemizi gözetmeliyiz. Bir Güney Kore'nin Türkçe "Türkler İçin Kore'de Gidilecek Lokantalar" el kitabı benim için örnek olaydı. Aynı biçimde Hatay Belediyesi'nin uzun boylu kendini övecek yerde, künefe yapıp bunu ziyaretçilere dağıtması çok etkiliydi.

2- Yapmak kadar tanınmak / bilinmek, bu çağın önde gelen olayı. Bu ülkede Karacasu ilçresinin dericilik işinde yol aldığınu bilmeniz için böyle bir fuara katılmak zorunlu.

3-Ortak girişimler yaparak pazarlama maliyetini düşürmek alışkanlığı gelişiyor, alkışlanması gerekir.Doğu Karadeniz'in 6 ilinin açtığı ortak stant benim için örnek bir olaydı. Keza Denizli-Pamukkale Otelleri'nin tek bir şemsiye altında gelmiş olması alkışlanır akıllı girişimlerdi. Doğu Karadeniz bir havzayı fuara getirerek aslında hedef kitlesi için bir tur güzergahı da çizmiş oluyordu.

4-Fuarlara katılacak insangücü mal sahibi vb. değil olayı anlatacak kişiler olmalı. Antep ve Japonya'da gibi kimi stand gözleriyle bilgi verecek aranıyordu. Öte yandan standının orta yerinde kurulmuş sırtı bize dönük il ve ilçe sayısı da bir hayli fazlaydı.

5- Bir fuara katılım olayı, aslında bir fayda / maliyet hesabı. Büyükçe bir stand 300.000 TL. Katılımcı teknik personelin günlük maliyeti ise 1.000 TL. Bu ortamda her ilin her ilçe "Kaç verimli görüşme yaptım?", "Kaç tur organizasyonu gerçekleştirdim?" diyen bir duruşun içinde olmalı. Burada paya dikkat ederseniz "fayda" dedim. Fayda her il için farklı bir tanım. Hedeflediğiniz olay ne ise bu fayda'nın eşdeğeri. Ama bunu yapmak ve ölçmek koşul. Bunu yapmazsak işin adı "köy düğününe katılmak" oluyor.

PÜF NOKTASI: Desteklerden yerinde ve zamanında yararlanmak bir "girişimci sırrı" olsa gerek. TÜBİTAK'ın "Bireysel Genç Girişimci Programı" bu alanda çok iyi işleyen bir araç. Genç girişimcilere bu yılki başvuru çağrısının 28 Şubat'a dek açık olduğunu bir püf noktası olarak duyuruyor, "katılın" diyorum.


HAFTANIN NOTU: "Sevgili Arsız Ölüm" sanatçı Nezaket Erden'in "Dirmit" rolünde oynadığı tek kişilik bir oyun. İki sezondur kapalı gişe oynuyor. Latife Tekin'in aynı adlı öykü kitabından uyarlanan bu oyunda sanatçı Erden ülkemizde tiyatronun ne denli güzel serpildiğinin kanıtı, haftanın notu olmayı çok fazla hak ediyor, kutluyoruz.

Hayırlı işler!

 

NOT DEFTERİ

+ İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM)'nin İstanbul Fulya'daki 3.000 m2'lik yeni yerleşkesi yakın günlerde hizmete açıldı.İTO yayın organı Ticaret gazetesinden öğrendim: BTM'nin halen 300 start-up'ı ve 1000'e yakın girişimcisi var. 2023 yılı hedefi ise "milyar dolarlık" değeri olan en az 10 turcorn çıkarmak. Bunlara "unicorn diyorduk, şimdi Türkiye'yi anımsatması için "Turcorn" diyoruz. BTM dünyada ilk defa bir ticaret odası tarafından kurulan bir startup merkezi. 2017'de kuruldu ve 2020'de 1000 girişimciyi bünyesinde toplayacak boyuta geldi. İTO Başkanı Sayın Şevket Avdagiç'in vurgusu çok önemli: Bu hizmetlerin hepsi ücretsiz. Başvuran start-up'çı adayından hisse ve ortaklık da talep edilmiyor. Tek istenen piyasa malı olabilecek bir projenizin olması. Projenin tip örneği ortaya çıktıktan sonra İTO Meslek Komiteleri'nden oluşan bir kurul projenizi değerlendiriyor. Böylece projenizin ticarileşme şansı artıyor. Proje çalışmaları sırasında İTO'nun kurucusu olduğu İstanbul Ticaret Üniversitesi'nden proje desteği alınması start-up'çıların başarı şansını arttırıyor.
BTM, UBI Global tarafından 700 kuluçka ve hızlandırma merkezi arasında "Dünyanın En Gelecek Vaat Eden Programı" ödülünü aldı.

+ Bu hafta "Taşın Dile Geldiği" yerleşim olan Mardin'e uzanalım: Yazar Buket Uzuner Su, Toprak, Hava'dan sonraki romanı Ateş'i Mardin'de yazıyor. Bu roman için sıkça Mardin'e gidiyor. Kent için kullandığı tek sözcük "tek kelimeyle büyüleyici". Mardin Uzuner'le dile geliyor. İl kendini konuşturuyor. Bu çabaların artması sadece bilinirliği arttırmıyor. Her tanınma bir ziyaretin her ziyaret ise bir KOBİ'nin satışına vesile. Hiç unutmuyorum: ABD, Çin'i resmen tanıdığında Dışişleri Bakanı olan Dr. Kissinger'in bir sözü vardı: Her Çinli'ye 1 aspirin satabilsek bu yaptıklarımıza değer...

+ Yemekler kentleri anlatmaya devam ediyor: Bu kez konumuz Diyarbakır'da geçiyor. Bu kentin sofra kültürü hakkında yine kökleri bu kente dayanan Silva Özyerli yazmış. Bu kentin sofra kültürü hakkında uzun yılara dayanan birikimi "Amida'nın Sofrası " adıyla dile gelmiş. Sakın ola ki, kitabı yemekten ibaret saymayın. Zaten elinize aldığınızda üst başlığın "Yemekli Diyarbakır Tarihi" olduğunu görüyorsunuz.

+ Çanakkale-Troya finalde... Türkiye'nin en son hizmete açtığı müze olan Çanakkale Troya Müzesi "Avrupa Yılın Müzesi" ödülünde finale kaldı. 2.000 parça tarihi eserin sergilendiği müze 4 kat üstünde adeta çağların bir resmi geçiti yapıyor. Açıldığı günden bu yana büyük bir ilgi odağı. Gelenler çevre köylerin ev ürünlerini satın alıyor, gecelemesini Çanakkale'de yapıyor. Zengin müze objeleri de büyük bir alışverişin zemini.
Avrupa'da yılın müzesi ödülünün sahibi 2 Mayıs 2020'de Galler'de yapılacak Avrupa Müze Forumu toplantısında açıklanacak.
Troya Müzesi'ne "yolu ve bahtı açık olsun" dileğimizi iletiyoruz.

+ Bir yaratıcı ürünle karşı karşıyayım: Adı "Mobilchef". Sokak mutfak sistemlerinden oluşuyor. Üreticisi Ake Grup. Yeri Konya. Bu konuda İş'te Kobi olarak çıkca "karavanda satış yeri izni" konusunda soru alıyoruz. Bu defa olay farklı. Bu sistemler bir yere bağlı değil. Siz kendi aracınıza bağlıyor bununla sokak sokak dolaşıyorsunuz. Mesleğin mobil olarak yapılmasına "engel bir mevzuat " yok. Konuyu "www.mobilchef.com.tr" üstünden incelemenizi öneriyorum.

 

7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 06.04.2020

EKONOMİK İSTİKRAR KALKANLARI Bu hafta önlemler olarak neler yaşandı?TOBB'‘un " Sonuçlanan Talepler"" listesinden aynen aktarmak istiyorum:1-... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 30.03.2020

EKONOMİK KALKAN'LAR Koronaya karşı bu hafta alınan ekonomik önlemler ne? Kurum adı anarak önlemleri dizmek istiyorum: BAŞLAYAN UYGULAMALAR HÜKÜMET:... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 20.03.2020

EKONOMİK KALKAN'LAR Koronaya karşı ekonomik önlemler ne? Kurum kurum olarak önlemleri altalta dizmek istiyorum: BAŞLAYAN UYGULAMALAR HÜKÜMET+Birinci... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.03.2020

BOZKURT ve BİR ÖNCÜ KADIN Ege'yi İç Anadolu'ya bağlayan tren ovanın düzlüğünde Bozkurt'a ulaşır. Bozkurt ilçesi Denizli'nin doğusunda 52. km'de.... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 02.03.2020

AKÇAHANE Denizli'deyim, DRT TV bir mülakata çağırmış ona vardım, gittim. Usuldendir "Bu kanal kime ait?" diye sorarım. Program yönetmeni Tolga... Devamı