ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Köprülü Otomotiv Başarı Hikayesi

Köprülü Otomotiv ve Endüstri Ürünleri San. Tic. A.Ş.

1958 yılında Konya Ticaret Odası'na Köprülü Halıcılık olarak kayıt olan firma, 1991 yılından bu yana anonim şirket olarak ticari faaliyetlerini sürdürmektedir...Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 17.01.2020

Yalova'da Ne Oluyor?

Önce benim Yalova'da Hayrettin Karaca'yı ve  kurduğu arboretumu ''Türkiye'nin Kültür Atlası'' adlı yeni çalışmamızda nasıl aktardığımıza yer vermek istiyorum:

Hayrettin Karaca, TEMA Vakfı'nın kurucularından. Türkiye onu "Erezyon Dede" olarak tanıyor ve biliyor. TEMA, Türkiye'nin çölleştiği saptamasından yola çıktı, halen bu yolda yolculuğunu sürdürüyor.

Karaca'nın Yalova'da bir ömür çabayla ortaya çıkardığı "Karaca Arboretumu" ülkede bir ilk. Arboretum, ağaç ve türevleri koleksiyonu anlamına geliyor ve Yalova'nın Samanlı Köyünde. 65 dönüme yayılan bu yeri Karaca'nın babası meyvelik kurmak için satın aldı. Oğul Karaca, alanı genişletti 13,5 ha. yaptı. Diktiği ya da dünyadan topladığı bitki, alt tür ve varyete sayısı yaklaşık 7.000.

Arboretum amacını üniversite öğrencilerine staj olanağı sağlamak şeklinde tanımlıyor. Talep eden kurumlara bitki sağlanıyor, bahçevanlık eğitimi de veriliyor. Arboretum içinde kurulu fidanlıktan satış yapılıyor, tesisin gelir-gider döngüsü sağlanıyor.

Karaca Arboretumu her gün açık ama rehbersiz gezilemiyor. İsteyen makbuz karşılığında TEMA'ya bağışta bulunabiliyor.

Hayrettin Karaca (doğ.1921) Kırım göçmeni bir ailenin çocuğu, bir girişimci. Karaca Triko'nun kurucusu. Toprağa daha yatkın olduğunu fark ederek işletmesini devrediyor. 1992'deki Rio Çevre Zirvesi'nde sonra Nihat Gökyiğit ile birlikte TEMA Vakfı'nı kuruyor. Vakfın ana sloganı "Türkiye Çöl Olmasın!". Hayrettin Karaca, 2004'de kurduğu vakıfla bu arboretumun varlığını kendi deyimiyle "ülkeye armağan etti".

Karaca Arboretumu, Yalova merkeze 5 km uzaklıkta. Dolmuşla erişim mümkün. Ziyaret öncesi 0226-866.7767 'i aramak ve bilgi vermek gerekli.

Aktaracağım buydu...

Derken, kıdemli gazetecilerden Can Pulak 'ın bir mesajı ulaştı bana. Mesajı yorum gerektirmeyecek kadar açıktı:

''Son yıllarda çok değerimizi kaybettik.Çok çevre faciasına tanık olduk. Denizlerimizi kirlettik, yaşadığımız şehirlerin havasını zehirledik. Ormanlarımıza,göllerimize,nehir ve akarsularımıza çok zarar verdik. Çoğunu önleyemedik, gücümüz ve nefesimiz yetmedi. Yazdık, çizdik, Parlamento'muza, devletin üst kademelerine anlatıp durduk. Ama başarılı olamadık. Kızılderililerin çok güzel bir sözü var. Yanlışı gören ve önlemek için elini uzatmayan, yanlış yapan kadar suçludur. İşte bu suçlara ortak olmamak için yazmaya, anlatmaya, engel olmak için mücadeleye, yasaların izin verdiği ölçüde devam edeceğiz.

Bu girişten sonra, kurtulması için gayret etmemiz gereken bir başka değerimizden bahsetmek istiyorum. Hayrettin Karaca'yı hepiniz tanırsınız. Ülkesini ve doğal değerlerini seven her Türk'ün ona bir vefa borcu vardır. Ormanların korunmasına ve gelişmesine hayatını adamış bu büyüğümüz, ülkemizin en başarılı vakfını kurarak (TEMA) insanımıza ve gençlerimize doğa ve orman sevgisini aşılamakla kalmamış, Anadolu'nun en uzak köylerinin kalkınması için, arıcılıkla tanışması için kooperatifler kurmuş, çiftçi ve köylümüzü bıkmadan usanmadan eğitmiştir.

Servetini ve bilgisini ülkemize harcayan bu örnek amcamız, bir yandan tekstil fabrikasını yönetirken, diğer yandan da Yalova'da kendisine ait bir arazide Türkiye'nin ilk ve tek Arboretum'unu kurmuştur. Dünyanın mevcut 14 ağaç parkından biri olan ve içinde 7000 değişik ağaç ve bitki türü barındıran bu Arboretum, şimdi çok zor günler yaşamakta ve kapanma tehlikesi geçirmektedir. Böylesine değerli dünya çapındaki bir Arboretum'un kapanmasına sessiz ve kayıtsız kalmak, yapılabilecek en büyük yanlıştır. Ziraate ve doğaya meraklı gençlerimizin yetişmesine yardımcı olan ve Üniversite gibi böylesine değerli bir kurumu mutlaka kurtarmak ve yaşatmak zorundayız. Her yıl onbinlerce kişinin gezdiği ve gördüğü ağaç ve bitkilere hayran kalan ziyaretçilerin ödedikleri sembolik giriş ücreti, bugün artık Arboretum'un masraflarını karşılamıyor. Hayrettin Karaca'nın ileri yaşı, sağlık sorunları ve giderek azalanan enerjisi de hesaba katılırsa, bu değerli müesseseye ciddi bir yardım ve destek elinin uzaması zorunlu hale geliyor.

Bunun için önce devletimizden ricada bulunuyorum. Lütfen buranın kapanmasını önleyecek yardım ve desteğinizi esirgemeyin. Güçlü kurumlarınızdan biri buraya sponsor olabilir. Ayrıca özel sektörümüzün güçlü holdinglerine, şirketlerine sesleniyorum. Lütfen bu kurtarma operasyonunda görev alınız ve Yalova Arboretum'una sahip çıkınız. İnanın buraya vereceğiniz destek, ömrünüzde alabileceğiniz en büyük şeref madalyası olacaktır.''

Durum bu...

Bir ülke öncüsünün öncü bir projesinin ''çığlığı'' bizlere ulaştı. Şimdi  KOBİ Dünyası olarak bizlere, sonra da ticaret ve sanayi odalarına / TESK 'e ve TOBB'a bir '' el verip '' Yalova Arboretumu'nu yaşatma sorumluluğu düşüyor.

--------------------------------------------------------- 

PÜF NOKTASI : Kıvılcımlar programını hayata geçiren DLD Derneği'nin vurgusu olan ''Daha iyi ve eşit bir dünya için daha çok kadın'' parolasının KOBİ Dünyası'na da daha fazla girmesi gerektiğine inanarak kadın istihdamının öncelik kazanması gereken bir nokta ve işletmede üreteceğimiz değeri arttırmasıyla  bir püf noktası olduğu inancıyla bu konuyu panoya asıyorum.

---------------------------------------------------------------

HAFTANIN NOTU: Yönetmen Işıl Kasapoğlu'nun yönetiminde  İstanbul'da bu hafta başlayarak Ayazağa Uniq Sahnesi'nde sahnelenmeye başlanan ''Amadeus'' adlı oyun son yıllarda Türkiye'nin ender sahnelediği bir ''dev prodüksiyon'' oldu. Fazıl Say'ın ilk gününü izleyerek ''harika'' olarak nitelediği ve ses getiren bu büyük oyunu ortaya çıkaran yönetmen / girişimci Işıl Kasapoğlu hocayı İş'te Kobi Ailesi olarak candan kutluyoruz. 

Hayırlı işler!

NOT DEFTERİ

( 13.01.2020 )

+İstanbul Sanayi Odası (İSO ) Şubat ayında ''Yatırım İklim Endeksi''ni açıklamaya başlıyor. Her ay yayınlanacak olan bu veriyle  sanayinin nabzı olacak. Bize işlerin nasıl gittiğini birebir ve ölçülür olarak sunulmuş olacak. Böylece ''Satın Almacılar Girdi Satın Alma Eğilim Endeksi-PMI'' ve ''İhracat Endeksi'' ile birlikte biz KOBİ Dünyası 'na çok önemli 3 kaynağı üretir oldu.

Bütün bunları İSO Başkanı Erdal Bahçıvan'ın DÜNYA gazetesinden Jale Özgentürk'le geçen hafta  yaptığı söyleşiden öğreniyoruz. Başkan Bahçıvan'a göre ''Boş gündemlerle geleceği ıskalıyoruz. Dar bir gündemin içine hapsoluyoruz. Odaklanma yönümüz zayıf.''

Başkan Bahçıvan'a göre bizi etkileyen 3 eğilim var:

1-Sanayi yatırımları için 5 yılın hesabı gerek. Bunun için önümüzü görmek gerek.

2-Buna karşılık insanların tüketim eğilimleri anonormal bir hızda değişiyor.

3-Geleceğin dünyasını 1990-2010 döneminde doğanlar üstünden okumalıyız. Sorgulayan bir gençlik geliyor. Değer katmak, çevre değerleri, kadının yaşama ve üretime katılımı ''kâr'' kavramının önüne geçiyor.

Bu üç eğilimden sonra Başkan Bahçıvan 2020 büyümesinin ''nitelikli'' olması dileğinde bulunuyor. Ona göre nitelikli büyüme ''sürdürebilirliği'' sağlayacak.

10 Ocak'ta DÜNYA gazetesinde yayınlanan bu söyleşiyi KOBİ Dünyası 'nın tümüyle okumasını ve herkesin kendine göre notlar çıkarmasını öneriyorum. 

+2020 'de petrol fiyatlarında baz fiyatın ''artık ''60 $ olmasını bekleyelim... Orta Doğu bölgesinde bitmek bilmeyen olaylar petrolun baz (taban) varil fiyatını 10 $ zıplattı ve bu ''fiyat çapası'' orada takılı kalacağa benzer. Petrol otomatik olaral doğal gaz  fiyatını da etkiliyor. Bu nedenle bu yükselmeyi tüm enerji fiyatlarındaki yükselme olarak görmek mümkün. Bunun anlamı konut ısıtmasındaki fiyat yükselmesi  bir yana, üretici tüm KOBİ Dünyası'nın enerji fiyatlarını ister istemez yükseltecek. DÜNYA gazetesi  yönetim kurulu başkanı  Hakan Güldağ'ın hesabı açık: Petrolde her 10 $ lık yükselme Türkiye'nin harcamasına 10 milyar $ ek yük getiriyor.

Bunlar yaşanadursun, KOBİ'ler için çatıya güneş enerjisi panellerini düşünmenin kanımca zamanı geldi / geçti. Büyük sanayi (BOBİ) son 10 yılda çatılara panel kurulumunu  peyderpey yapıyor.

Sanıyorum, yenilebilir enerjiye geçiş için KOBİ Dünyası'nın bunu düşünmesinin günü artık geldi. Bu alanda ilk olarak kurulan GENSED ( 0216-455.3500 ), GÜYAD, GÜNDER ve Güneş-Der Enerji Federasyonu gibi bir dizi çatı kuruluşu var.

Çatılara güneş enerjisi paneli (GES ) kurulumu hem çok ucuzladı, hem de çok kolaylaştı.

Aman unutmayalım, 50 mgw'a kadar santrallar için lisans alma gereği yok.    

+ Likya uygarlığının başkenti Patara antik kenti (Antalya Demre yakınında) Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ''2020 Patara Yılı'' olarak ilan edildi. Bu kararın iç ve dış turizm üstünde etkili olmasını  diliyorum. Malum, geçen yıl böylesi bir karar Göbeklitepe (Ş.urfa) üstünde çok etkili olmuş ve bu 4 milyon ziyaretçi çekmişti.

Patara'yı şundan önemsiyorum: Geçen yılın Eylül ayında Demre Likya Uygarlığı Müzesi'nin konuğu olarak ''Demre ve Çevresi'nin Yeni Turizm Olayı Ne Olmalı?'' konusunu ele almıştım. Anlatımımda KOBİ eksenli bir ''pansiyon turizm'' olayının çok etkili olacağını söyledim. Bakalım ''Patara Yılı'' ile  KOBİ'cilik bu yıl nasıl eşleşecek?

İyinin ve hayırlı olanın oluşmasını diliyorum.

+  Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Kooperatifi bu Salı (14.01) günü İzmir'de genel kurulunu yapıyor. 102 delege yeni başkanı seçecek.  Rakamlar bana tarımdaki bir gerilemenin işareti olarak gözüktü. Yakın zamana dek 28.000 üye ortağın olduğu TARİŞ kooperatifinin bugün üye sayısı 20.000'e gerilemiş durumda. Toplam  kooperatif sayısı 33 imiş şu an bu sayı 31.

Bir KOBİ'cilik işi olarak aile tarımı olarak yapılan  zeytincilik ne yazık ki iç pazara sıkışmış kalmış bir tarımsal ürünümüz. İç pazara bağlı kalmak bu tarımsal ürünü boğuyor. Kayısı / fındık bunun tersi örnekler ve sonuç burada olumlu. 

KOBİ Dünyası için iç pazara bağlı bir girişimciliğin artık çok ederi olmadığının bilinmesi gerek....   

7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 24.02.2020

Kadın girişimciliği konusunda neler oluyor? TOBB'un "Kız Kardeşim Projesi" 2020'de 10 bin kadına ulaşmayı hedefliyor. Hedef verilen eğitimlerle... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 17.02.2020

TURİZME YENİ BİR BAKIŞ TÜSİAD VE TTYD RAPORU: Emitt Fuarı'nda Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD) standını ziyaret gittim. Standın belki... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.02.2020

TÜRKİYE'NİN KÜLTÜR ATLASI Bu hafta KOBİ Dünyası'na yeni kitabımı takdim etmek istiyorum. Kitabı coğrafya profesörü İbrahim Atalay ile birlikte... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 03.02.2020

24. EMİTT FUARI Aralık ayı geldiğinde ülkenin yerel ortamını bir "EMİTT heyecanı" kaplar. Gördüğünüz hemen her belediye reisi, tanıştığınız... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 06.01.2020

Kooperatiflere Geçit Açmak Kısa adıyla IPARD olan kırsal kalkınma desteği projesinin son destek ayağı 8. Çağrı olarak yayınlandı. Başvurular 25... Devamı