ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Serpa Kozmetik Başarı hikayesi

Serpa Kozmetik-Ecza Malz. San. ve Tic. Ltd. Şti.

1997 yılının Nisan ayında kurulan, 2007 yılında 5.000 m² kapalı alanlı hizmet binasına taşınan Serpa Kozmetik, genç ve dinamik bir ekiple; güvenilir firma, dürüst satıcı, sistemli çalışma ve iyi hizmet anlayışı ile yükselen bir çıkış trendi yakalamıştır...Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 23.12.2019

Katma Değere Giden Yol-2

Bursa'nın kıdemli girişimcisi ve ama bence daha önemlisi bir işletme filozofu olan Sn. Celâl Beysel'in deneylerini kendi kaleminden aktarmaya devam ediyorum:

Efelik taslama hastalığı: Özellikle bir konuda güçleri birleştirerek çalışma yerine "efelik taslama" hastalığımız bir türlü aşılamıyor ve bunu sonucu pek çok kıymetli çalışma desteksiz, cılız kalıyor. "Efelik" taslayacak güce erişenler, tüm işleri yapmaya soyunuyor. Ellerinde yeterli liyakatta personel olmayınca da başarısız kalıyorlar. "Efelik" alışkanlığı, fikir ve başarı hırsızlığını yanında getiriyor.

ARGE'cilikte yaşanmış örnekler: ARGE Merkezleri, doğru kararlar alınarak 15 kişiye kadar indirildi. Yanlış olan, ARGE merkezlerinin sadece dış görünümlerine, hazırladıkları çalışma dokümanlarına bakarak oluşturulmaları, desteklenmeleri. Önemli olan çıktı kontrolü olmalı.

Haksız rekabet ortamı: Bir firmada senelerce çalışan ve firma sırlarına sahip bir kişi, işyerinden ayrılıp aynı işi yapmak üzere bir yeni firma kuruyor. Diğer çalışanları da ayartıp transfer ediyor. Haksız rekabete uğradığını öne süren eski işyeri sahibi tazminat davası açıyor. Davalı şirket sahibi ise eski mesai arkadaşlarını ayartmadığını, onların kendi iradeleriyle işe başladıklarını ileri süren bir savunma yapıyor.

Mahkeme, bu olayın haksız rekabet teşkil etmeyeceğine hükmediyor. Dava, Yargıtay'a 11. Hukuk Dairesine gidiyor. Yargıtay, dosya içerisindeki bilgi ve belgelerin ışığında usul ve yasaya aykırı bir yön bulmuyor.

Sonuç: Akıllı bir sanayici, senelerce para harcayıp işçilerini eğiteceğine, komşunun işçilerini çalıyor... Akıllanan komşu ise işçi eğitiminden vazgeçiyor.

Kaybeden: Eğitime ihtiyacı olan gençler, ARGE, inovasyon, katma değerli üretime ihtiyacı olan ülke.

Katma değerde KOBİ'nin garantisi: Katma değerli üretim yapmanın tek yolu, kendi fikirlerimiz sonucu yaptığımız tasarımlarımız, kurgulamalarımız ile yenilikçi ürünler meydana getirip satmak. Başkasının tasarımını kullanıp fason üretim yapmanın ya da birilerini kopya ederek ürünü ilk tasarlayan, üretenle rekabet etmeye çalışmanın sonucunda sadece ucuz işçiliğin avantajını kullanılabildiğimizi anlamak, bunun  GSMH'mızı arttırmayacağını görmek zor değil.

Fikri Mülki Hakları: Yasa koyucu, ARGE ve inovasyonun lokomotifinin fikri mülki hakların korunması olduğunu kabullenip, gereken adımları atmalı. Çalışma hürriyetini kollayan Anayasamız, girişimcinin fikri mülki hakkının çalınmasını ve haksız rekabete uğramasını engellemeli. Aksi durum, yani bu konudaki korumasızlık, ülkedeki ARGE ve inovasyon ortamını yok ediyor. Fikri mülkiyet hak hırsızlığı yapanların ekmeğine yağ sürüyor. ARGE ve yenilikçi ürün için çabalayan sanayicileri ve o sanayicilerin çalışanları ise sırtından bıçaklıyor.

Fikri mülkiyet ve hak kavramının ne olduğunu batılı ülkeler bundan 150 sene önce anlamışlardı. Bu konuda ağır yaptırımlar koymuşlar, böylece ARGE ve inovasyon yapan firmalar arttı, sanayileri gelişti.

İyi İşaretler: Hiç ilerleme kaydedilmediğini söylemek de yanlış olur.Savunma Sanayisi İdaresi'nin ihtiyaçlarını yurt içinden tedarik için çeşitli atılımlar yapması bu işaretlerden biri. Bir diğer iyi işaret ise TÜBİTAK'ın yurt dışı ilişkilerine verdiği değer. Horizon-2020 projelerine bu konuda iyi yetişmiş, bilgili elemanlar ile yaptıkları katkı yapıyor. Çalışmaların masa başından sahaya daha etkin olarak indirilmesi, bu konuda sanayinin çeşitli kesimleriyle diyalog kurulması, "Efelik" taslama hastalığından, başarı hırsızlığı uyanıklığından, bürokratik güvensizlikten kurtulunması, kavramların yerine oturtulup insanları uyutma çabasından vazgeçilmesi önemli.

Aksi takdirde daha çok patinaj yapacağız gibi görünüyor....

Saygıdeğer Celâl Beysel  dostuma bu içten / örnekli ve yaşamın içinden gelen  bu paylaşımları için İŞ'TE KOBİ Ailesi olarak teşekkür ediyorum.

PÜF NOKTASI: Buridan'ın Eşeği çelişkisinde,bir eşek su ile saman seçimi yapmak arasında karar veremez,sonunda ölürmüş. Bunu yaşamda özgür iradeyi kullanmak adına anlatılıyor. ''Bir yola girmeye karar vermek'' de KOBİ Dünyası için bir zorunluluk. Bu nedenle bu konuyu  bir püf noktası yaptım, okunması ve ve yorumlanması için panoya asıyorum.

HAFTANIN NOTU: Hayata Asıl Derneği'nin askı adıyla alımgücü olmayan yurttaşlar için sürdürdüğü ''yemek katkı kampanyası''nın esnaf kesimi içinde yaygınlaşmasını bir insani dayanışma örneği olarak kutluyor, çoğalmasını gönülden diliyoruz.

Hayırlı işler!

NOT DEFTERİ

  • Makina sektörüne güzel ek teşvikler getirildi. Bu teşvikler onlara soluk aldırmaktan çok yurt dışına  daha cesaretli taşıyacak olan önlemler.Sektör MAKFED adlı üst örgütü yoluyla bunu istemeyi bildi, istemenin karşılığında taahhütde bulundu. Bunu tüm sektörler için bir müzakere stili olarak önermek istiyorum.
  • ABD çıkışlı ( menşeli ) ithal ürünlere  ek vergi geliyor. DÜNYA'nın bir haberiyle bunu öğrendim. Buna göre Gümrük Yönetmeliği'nde  bu yılın 24 Mayıs'ında bir değişiklik yapılmış. Bununla Dış Ticaret Müsteşarlığı bu ülke çıkışlı mallara fiilen ek gümrük ve resim salabiliyor. Anlaşılan, ABD 'nin 2020 savunma bütçesinde getirilen Türkiye yaptırımları devreye girerse Türkiye'de kozlarını kullanacak. Olayda henüz '' son söz '' söylenmiş değil.
  • Boeing adlı uçak şirketi, 2'si düşen 737 Max uçağını nihayet üretimden kaldırdı.... Konuyu hatırlatayım: Bu yılın Mart ayında üstüste 2 Boing 737 Max tipi uçak düştü ve bu kazalarda 346 can öldü. İlk öğrendiğimiz, pilotların acil kurtarma ile ilgili bu uçağa ilişkin eğitimi yarım yamalak yaptırdıkları idi. Sonradan bazı cihazların pilotlara uzak olduğu ortaya çıktı. Ama şirketden '' hatam vardı, can borcum var '' açıklaması gelmedi. Şimdi öğreniyoruz ki, sivil havacılık iznini veren FAA adlı kuruluş bu testi Boeing bünyesindeki insanlara yaptırmış. Bitmedi, uçaklar düştüğü halde yine bu uçaklar için uçuş izni istemiş, alamamış.  Konu üretimde ahlak ve duruş için tam bir ibret vesikası.Küçük/büyük şirket yok, herkesin uyup uymamayı aklından bile geçiremeyeceği kurallar bunlar....Denetim konusunu bir yana bıraktım, iş ahlakı bu konuda duruş gerektiriyor, hepsi bu.... 

7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 06.04.2020

EKONOMİK İSTİKRAR KALKANLARI Bu hafta önlemler olarak neler yaşandı?TOBB'‘un " Sonuçlanan Talepler"" listesinden aynen aktarmak istiyorum:1-... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 30.03.2020

EKONOMİK KALKAN'LAR Koronaya karşı bu hafta alınan ekonomik önlemler ne? Kurum adı anarak önlemleri dizmek istiyorum: BAŞLAYAN UYGULAMALAR HÜKÜMET:... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 20.03.2020

EKONOMİK KALKAN'LAR Koronaya karşı ekonomik önlemler ne? Kurum kurum olarak önlemleri altalta dizmek istiyorum: BAŞLAYAN UYGULAMALAR HÜKÜMET+Birinci... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.03.2020

BOZKURT ve BİR ÖNCÜ KADIN Ege'yi İç Anadolu'ya bağlayan tren ovanın düzlüğünde Bozkurt'a ulaşır. Bozkurt ilçesi Denizli'nin doğusunda 52. km'de.... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 02.03.2020

AKÇAHANE Denizli'deyim, DRT TV bir mülakata çağırmış ona vardım, gittim. Usuldendir "Bu kanal kime ait?" diye sorarım. Program yönetmeni Tolga... Devamı