ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Serpa Kozmetik Başarı hikayesi

Serpa Kozmetik-Ecza Malz. San. ve Tic. Ltd. Şti.

1997 yılının Nisan ayında kurulan, 2007 yılında 5.000 m² kapalı alanlı hizmet binasına taşınan Serpa Kozmetik, genç ve dinamik bir ekiple; güvenilir firma, dürüst satıcı, sistemli çalışma ve iyi hizmet anlayışı ile yükselen bir çıkış trendi yakalamıştır...Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 09.12.2019

MODEL FABRİKA

İlk nerede duydum? İbrahim Gökçüoğlu'nu bir Anadolu turunda İzmir'de bir çalışma yaparken tanıdım. Yıl 2012 olmalı. Sanayi Odası EBSO'da yaptığı sunum çok farklıydı, yeni şeyler söylüyordu. Onunla uzunca sohbet ettik, telefon alışverişi sözü verdik ama bu bir türlü olmadı.
Derken, bu sene Kasım'da Ege Ekonomi Kurultayı yapıldı. Bu Kurultayda konuşmacı olacaktım,iş / güç arasında katılamadım. Özgencil Organizasyon kurucusu Şeref Özgencil iyi bir iş yapıp, metinleri deşifre edip, özetletmiş, benimle de paylaştı. Dinleyince, İzmir ve Ege ekonomi dünyasının çok faydalı bir iş çıkardığına gördüm. Kimse "keşke" demiyor, herkes gündemi tartışıyordu. Ege Geliştirme Vakfı EGEV ve başkanı Mehmet Ali Susam kutlanası bir iş yapmıştı. Bu gündem açan konuşmalardan biri Sn. İbrahim Gökçüoğlu'nundu. EBSO yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak hiç bilmediğim bir olayı "Model Fabrika"yı anlatıyordu. Hemen kendisini aradım, yaptığı konuşmayı sağolsun yolladı, sonra da metnin üstünde konuştuk. Gördüm ki, olay 11. Kalkınma Planı'na dahi girmiş, bundan haberim yoktu, okudum. KOBİ Dünyası'na "kitaplardan yararlanalım" diyen videoyu izlemelerini bir kez daha salık veririm.

Sunumdan ne öğrendim? Sayın Gökçüoğlu, Model Fabrika'yı bir "yetkinlik merkezi" olarak sunuyor ve ekliyor: Burası bir eğitim birimi ya da işbaşı eğitim yeri değildir! Bu iş için Almanya'da Aachen'deki model fabrika örneği esas alınmış. Çünkü bu işin öncüsü onlar. Dünya genelinde de topu topu 27 Model Fabrika var. İbrahim Gökçüoğlu bey uyarıyor: Eğitim ve finansmanda 4.0 olmadan, sanayide 4.0 olunmaz, bunu böyle bilin...
Model Fabrika, yaparak öğrenme için gerçek bir üretim hattına sahip. O kadar ki, bu işin sonunda bir çok kalemde maliyetler % 10-60 oranında azalıyor. Sn. Gökçüoğlu bu yolda yol alan ülkemizin iyi bir yazılım / makine ve mekanik buluşturmasıyla yol alabileceği inancında.

Bu iş nasıl ilerleyecek? Ankara ilk "Model Fabrika"yı kuran yer. Ankara Sanayi Odası ile UNDP ortak olarak gerçekleştirmiş. 12 Aralık 2018'deki açılış töreninde şöyle bir ifade var: Deneyimli öğrenme ezber öğrenmenin 6.5 katı kadar etkili. Burada bir tek hedef var: Hata yapmaya ilişkin korku psikolojisini kırmak... Bunun KOBİ Dünyası'nda çok etkili olduğunu bilirim. Bu yönüyle "Model Fabrika" hem süreç iyileştirmeye ve hem de yalın üretime yarayacak. Başka bir dil ile ifade edersek en az kaynakla hatasız üretim yapmayı öğreneceğiz. Aman altını çizeyim: Bu iş bir teknik bir konu değil, bir iş yapma kültürünün edinilmesi. ASO Başkanı Sn. Nurettin Özdebir'in anlamlı bir uyarısı var. Büyük işletme (BOBİ) ile KOBİ'ler arasındaki verim farkı batı dünyasında 1'e 2. Bu ülkemizde 5 katına çıkıyor, bunu kapatmalıyız.
Demek ki "Model Fabrika" söz ola bir faaliyet konusu değil, yaşamsal bir konu.
Dijital sanayi alanında 63 dünya ülkesi arasında Türkiye'nin yeri 52'cilik. Kore 10'uncu ve İsrail 16'ncı. Sıkı durun, Suudi Arabistan bile 39'uncu.
Bu yüzden KOBİ Dünyası'na vakit yitirmeden bu merkezlerle bağ kurun derim.
Son haliyle Model Fabrika Ankara ve Bursa'da çalışır durumda. 11. Plan döneminde tam tarih vereyim, 2023'te bu Model Fabrika sayısı 14'e çıkıyor. Bu yerlerle ilişki kuran / yararlanan KOBİ sayısı 20.000 olacak. Yeni merkezler İzmir, Antep, Mersin, Konya ve Kayseri'de kurulacak.
Yararlanan onca KOBİ arasında biri neden siz olmayasanız?


PÜF NOKTASI: Ege Ekonomi Forumu'nda TTGV Başkanı Cengiz Ultav'ın "Artan kaos ve belirsizliklerle kucaklaşın, çöken kule ve duvarların keyfini çıkarın ve yatay ağ yapıları ile içiçe olun" önerisi, KOBİ Dünyası için şaşırtıcı gelse de, üstünde çok düşünülmesi gereken bir ifade olarak bir püf noktası olmayı hak ediyor.


HAFTANIN NOTU: 10 Aralık günü Milli Mücadele'nin ilk Kadın Mitingi'dir. 3000 kadının katılımıyla 1919'da 10 Aralık günü ve Kastamonu'da yapılır. 100. yıldönümünde, milli mücadelenin öncü kenti Kastamonu'yu ve Kastamonu'lu yiğit kadınlarımızı İş'te Kobi Ailesi olarak saygıyla selamlıyor ve anıyoruz.

Hayırlı işler!


NOT DEFTERİ

+ Faiz indirimi süreceğe benzer... 12 Aralık'ta 2 puanlık bir indirim olması halinde faiz %12'ye indirilmiş olacak. Merkez Bankası 4 toplantıda şu ana dek 1000 puan indirim yaptı. Yine de dikkat çekici bu politika faizi bile gelişmekte olan ülkeler içinde en yükseğini oluşturuyor.
İş Yatırım Araştırma Direktörü Sn. Serhat Gürleyen 2020'de bu indirim serisinin devamı için fiyat artış oranının % 8.2'ye inmesi gerektiğinin altını çizdi.

+ Yeni 375 sayılı vergi yasası yürürlüğe girdi. Yasanın iş dünyası için 2 yeni yanı var: Dijital hizmetler vergilendiriliyor. Otel ve Konaklama Vergisi adı altında yeni bir vergi türü geliştiriliyor. Bu arada profesyonel futbolcuların vergi oranı %20'ye yükseltildi. Ancak onlar hala tek tip (sabit) vergi vererek ayrıcalıklı bir konumdalar.

+ İstanbul Ticaret Odası'nın "İhracata İlk Adım Programı" 13. etabı için başvuru kabul edilmeye başlandı. Bu program KOBİ'lerin kısa süreli eğitimle ihracata yönlendirilmesini amaçlıyor. Başvuru için 444 0 486 ya da 02124556000 no'lu telefon no'su elimin altında var. Değilse bunu İTO'nun Eminönü Mısır Çarşısı yanındaki ana hizmet biriminden soruşturulmasını öneririm.

+ Aramco, Suudi Arabistan'ın petrol arama ve rafineri şirketinin adı. Bu hafta %1.5 oranındaki hissesini piyasaya ihraç etti, 22.5 milyar lık teklif topladı. Şirketin böylece piyasa değeri ortaya çıktı ve 1.7 Trilyon $ olarak belirlendi. Bununla Aramco dünyanının piyasa değeri en yüksek şirketi... Onca bilgisayar ya da dijitalcı şirket bu şirketin arkasında yer almakta.
Bu bana bir kez daha "Neredeyiz?" sorusunu sormama olanak tanıdı. 7 önde gelen ABD şirketinin piyada değeri 845 milyar $ ve bu Türkiye'nin ulusal hasılasından fazla. İçinizi karartmak istemem ama Türkiye'nin dünya ticareti içindeki payı 2013'te % 1.24 idi, bu pay 2018'de %0.89'a düştü. Bu yüzden işe hep "dev aynası"ndan bakıp, el oğlu ile kıyaslanmalı, yoksa rakamlar şaşırtıcı ve aldatıcı olur.


+ ABD'de teknoloji dünyasında harikalar yaratan bir Türk şirketi var: SAMUMED. Değeri 12 milyar $ olarak kestiriliyor. Kurucusu Osman Kibar ve dedesi olan İzmir Belediye Başkanlarından Osman Kibar'ın adını taşıyor. Şirket biyo-teknoloji alanında kök hücreye dayalı ilaçlar üstünde çalışıyor. Genç Kibar henüz 40'lı yaşlarında. Daha önünde alacağı uzun bir yol var. Alacağına da inanıyorum... Bu örnekler Türkiye'nin dünyada anılmasını sağlıyor, hepsi bu.

 

7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 24.02.2020

Kadın girişimciliği konusunda neler oluyor? TOBB'un "Kız Kardeşim Projesi" 2020'de 10 bin kadına ulaşmayı hedefliyor. Hedef verilen eğitimlerle... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 17.02.2020

TURİZME YENİ BİR BAKIŞ TÜSİAD VE TTYD RAPORU: Emitt Fuarı'nda Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD) standını ziyaret gittim. Standın belki... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.02.2020

TÜRKİYE'NİN KÜLTÜR ATLASI Bu hafta KOBİ Dünyası'na yeni kitabımı takdim etmek istiyorum. Kitabı coğrafya profesörü İbrahim Atalay ile birlikte... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 03.02.2020

24. EMİTT FUARI Aralık ayı geldiğinde ülkenin yerel ortamını bir "EMİTT heyecanı" kaplar. Gördüğünüz hemen her belediye reisi, tanıştığınız... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 17.01.2020

Yalova'da Ne Oluyor?Önce benim Yalova'da Hayrettin Karaca'yı ve  kurduğu arboretumu ''Türkiye'nin Kültür Atlası'' adlı yeni çalışmamızda nasıl... Devamı