ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Köprülü Otomotiv Başarı Hikayesi

Köprülü Otomotiv ve Endüstri Ürünleri San. Tic. A.Ş.

1958 yılında Konya Ticaret Odası'na Köprülü Halıcılık olarak kayıt olan firma, 1991 yılından bu yana anonim şirket olarak ticari faaliyetlerini sürdürmektedir...Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 02.12.2019

İZNİK ÇİNİ MÜZESİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi büyük bir iş çıkarmış ve İznik'e bir "Çini Müzesi" kazandırmış. Bu müzenin kente kazandırılmasında Belediye Kültür ve Sanat danışmanı Sn. Aziz Elbaş'ın katkısı büyük. Onu, Bursa'ya kazandırdığı bir dizi eserden tanıyorum.

Davet aldık, vardık gittik... Öğreniyorum ki, cam ve kuvars varlığı İznik'e taa Beylik Dönemi'ne uzanan bir dönemde çini üretimini mümkün kılmış. Reçinesiz odunun sağlanabilmesi ve İznik'in İpek Yolu üstünde olması da önemli bir etken. Bu yüzden İznik "Ateşte Açan Çiçeklerin Diyarı" olarak anılmakta. Kuşkusuz bu işin antik döneme kadar uzanan bir geçmişi var. ben o ayrıntıya girmek istemiyorum, yeri burası değil. 1424-1550 arasında mavi-beyaz, Çini işine benzeşmeye çalışan bir dekorlu çini ortaya çıkıyor. Ve o dönem altını çizeyim iş yapan / ürün satan 300 çini atölyesi var.

16 yy da bu kez "Şam işi" denilen dekorlu çiniler ortaya çıkmış. Bunlar narlı- enginarlı. Bir de "Rodos işi" dekorlu çiniler var, kil kırmızısı renkte. Formu ve deseni çok. Mimar Sinan görüp bunu yaptığı camiler için sipariş edince pazar bir anda büyüyor. Kural anlaşılan hiç değişmiyor: Olayın yol alması modaya bağlı, bunu da genelde "bir nam sahibi" sağlıyor. Hoş günümüzde artık "nam" gerekmiyor bir "sahne adı" olması yeterli.

17. yy çininin gerileme çağı... Çininin demeyelim, İznik çinisinin. Zira İznik çinisine el veren Saray yani devlet. Osmanlı bitkin düşüp bütçesi daralınca İznik çinisi "gerileme dönemi"ne giriyor, çiniciler ya İstanbul'a ama özellikle Kütahya'ya göç ediyor, çininin "Kütahya Dönemi" başlıyor.

Kütahya yani 18. yy sonrası çinicilik tam bir girişimcilik işi. Devlet yok, hâmi yok. Her girişimci kendi bacağından asılıyor. Bugün Kütahya Çiniciler Çarşısı'nda varolan ustaların tamamı bu işi bir başına yapan ve çiniciliği yaşatan insanlar. Güzel örneği Sıtkı Usta (Olçar) idi, erken yitirdik, geçenlerde yakınları onu Kütahya'da andılar, "nur içinde yatsın" diyorum. Sıtkı Usta hem çiniye, hem de Kütahya'ya çok şey kattı verdi.

1980 sonrası İznik'te yeniden toprak dalgalanıyor. Prof. Işıl Akbaygil, Eylül 1993'de İznik Eğitim Vakfı'nı kuruyor. Vakıf 2 önemli iş gerçekleştiriyor: İlki, yeniden çini ustası yetiştiriyor. Bir de 16. yy tekniğine uygun bir çini stili yaratıyor. "7 Mühür" onların simgesi. Ders değişmiyor: Bir kurum öncü olacak, yol, yordam gösterecek. Bugün İznik Çini Müzesi'nin bahçesindeki küçük küçük dükkanların "büyük" ustaları, bu geleneksel çini dalını yaşatan örnekler veriyor. Bununla hepsi birer KOBİ girişimcisi. Bursa Büyükşehir Belediye'sinin bu müzeyle bu olayı yurttaş nezdinde görünür kılan mesaisi için kutluyorum.


İznik'den çıktım aynı yöredeki Güner Açıksöz'ün Berva - Berry Vadisi Çiftliği'ni ziyaret ettim. Güner Hanım iktisatçı. Uzun yıllar TEMA gönüllüsü olarak çalışmış, doğayı yerinde gözlemiş, merak etmeyi öğrenmiş. Yüzde 100 organik olan yaban mersini üretiyor. Bu iş için 2008'de İznik'e yerleşmiş, 70 dönüm alanda 16.000 fidan dikmiş, oğlu da el vermekte. Sözü çok önemli: Küçük demek, hobi bahçeciliği yapmak değildir. İş zahmet istiyor, tam gününüzü talep ediyor.

Çıkardığım sonuçlar: KOBİ'ler çini de üretse yaban mersini de üretse olayın özü değişmiyor. KOBİ'cilik tam anlamıyla odaklanma isteyen bir 24 saat mesaisi. Bunu böyle görmeyip rahata ermek olarak algılayanlar kısa sürede ıskartaya çıkıyor...


PÜF NOKTASI: TTGV Başkanı Cengiz Ultav "Bir yenilik reel dünyanın bir katma değer sorununu çözmüyorsa o zaman büyük problem var demektir" demiş. KOBİ Dünyası'nın her zaman kontrol kalemi gibi kullanabilecekleri bu saptamayı püf noktası olarak panoya asıyorum.

HAFTANIN NOTU: Emmy Ödülü'nü alan sanatçı Haluk Bilginer ve sualtı fotoğraflamasını yeni bir algoritma ile gerçekleştiren Dr. müh. Derya Akkaynak geçtiğimiz hafta yüzakımız oldular, İş'te Kobi Ailesi olarak onları kutluyoruz.


Hayırlı işler!

 NOT DEFTERİ

+İPARD 8. Teklif Çağrısı geçen hafta açıklandı. Toplamı 50 milyon euro olan çok cömert bir hibe paketi var. Konular kırsalda süt / et / su meyve- sebze üretme ve pazarlamasına yapılacak yatırımlar olarak belirlenmiş. Hibe toplam yatırımın % 40-50'si. Yalnız bir uyarı: İPARD Hibesi ülkenin sadece 42 ilinde mümkün. Bu yüzden işin başında girişimcilerimizin ili kontrol etmesi gerek. En iyisi www.tkdk.gov.tr adresine girmeleri olacak. Başvurular 28 Ocak 2020'e dek yapılabilecek.Tarım sektöründe gördüğüm en geniş hibe bütçeli çağrı ile karşı karşıyayız, geçiştirmemekte yarar var.


+Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYB) kapsamı genişliyor... 2018'de başlayan uygulama son olarak 26 işkolunun eklenmesiyle 143'e yükseldi. Bunun anlamı bu 143 dalda MYB almadan işyeri açmak / girişimci olmak mümkün değil. Bu nedenle bir işe niyetlenen girişimci adaylarının Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun web sitesinden ilgili oldukları meslek dalını kontrol etsinler. Son sayısıyla ülkemizde MYB alan insan sayısı 720.000'e ulaştı.

+3.Ege Ekonomi Forumu'nda birbirinden güzel sunumlar okudum, düzenleyici Ege Kalkınma Vakfını ve düzenleyen Özgencil Organizasyonu kutluyorum. Davetliydim, katılamadım, buna üzülüyorum.
Hele hele, İzmir'den EBSO adına katılan İbrahim Gökçöeoğlu'nun "2 Katlı Model Fabrika" KOBİ Dünyası için adeta bir yeni sayfa olacak. Bu konuda ayrıntıyı Sn Gökçeoğlu'dan rica ettim, sağolsun, yollayacak gelecek hafta sizlere genişçe anlatacağım.
Bir akıllı telefon için 9.2. ton buğday ödemek zorunda olduğumuz günümüzde ülkemiz katma değerci çözümlere o denli muhtaç ki... (Meraklısına not: Seramikte kilo fiyatı 47 cent, inşaat malzemelerinde 67 cent ve otomobilde 6 $ döviz kazanıyor, hepsi bu...)

 

7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 24.02.2020

Kadın girişimciliği konusunda neler oluyor? TOBB'un "Kız Kardeşim Projesi" 2020'de 10 bin kadına ulaşmayı hedefliyor. Hedef verilen eğitimlerle... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 17.02.2020

TURİZME YENİ BİR BAKIŞ TÜSİAD VE TTYD RAPORU: Emitt Fuarı'nda Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD) standını ziyaret gittim. Standın belki... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.02.2020

TÜRKİYE'NİN KÜLTÜR ATLASI Bu hafta KOBİ Dünyası'na yeni kitabımı takdim etmek istiyorum. Kitabı coğrafya profesörü İbrahim Atalay ile birlikte... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 03.02.2020

24. EMİTT FUARI Aralık ayı geldiğinde ülkenin yerel ortamını bir "EMİTT heyecanı" kaplar. Gördüğünüz hemen her belediye reisi, tanıştığınız... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 17.01.2020

Yalova'da Ne Oluyor?Önce benim Yalova'da Hayrettin Karaca'yı ve  kurduğu arboretumu ''Türkiye'nin Kültür Atlası'' adlı yeni çalışmamızda nasıl... Devamı