ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

By Dekol Mobilya Başarı Hikayesi

By Dekol Mobilya Tekstil San. Tic. Ltd. Şti.

1989 yılında Adapazarı'nda kurulan By Dekol Mobilya ilk günden bugüne, hedeflerinden hiçbir şekilde ödün vermeden; zengin tasarım, konfor ve kullanım rahatlığı özelliklerini en yüksek düzeyde tutarak, ürünlerini yurtiçi ve yurtdışı pazarına sunmuştur.Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 25.11.2019

LAVANTA BAHÇELERİ BİR İŞ Mİ?

Lavanta, Türkçemizde "karabaş" olarak anılıyor.
Yeri geldi, anlatmak istiyorum. Geçen hafta yapılan 3. Tarım Şurası kararlarından biri "1000 köye 1000 tıbbi aramotik bitki bahçesinin teşvik edilmesi" idi.
Not Defteri'nde bunu yazdım,bu iş yeni bir girişimclik konusu.
Sonra düşündüm, girişimci adayları bu bitkiler ile ne kadar haşır neşir?
Geçenlerde yolum Edirne'ye düştü, dostum Ümit Özel "Edirne lavanta yetiştiriciliği yapıyor, göstermek isterim" dedi.
Randevu alındı kentin girişindeki Edirne Tarımsal Araştırma Enstitüsü'ne gittik.
Bu Enstitü yıllar yılı yağlı bitkiler konusundaki çalışmaları ile tanınırdı.
"Evet öyledir" dediler. Ancak tarımsal alanların tüm yıl değerlendirilmesi gündeme gelince lavanta deneme ekimine başlamıştı.
Bu konuyu "proje başmühendisi" olarak Merve Güzel çalışmakta. Bu alanda doktora çalışması da yapıyor, kısacası adanmış bir mesainin içinde.
Sn. Güzel'in anlatımından işin "O" noktasının 2015 yılı olduğunu öğreniyoruz. Bu işte hayli ileri gitmiş olan Bulgaristan ile 6 çeşit lavanta konusunda bir işbirliği protokolü imzalanmış.
Aynı yıl, yani 2015'de "deneme üretimi"ne gidilmiş.
Merve Hanım lavantanın "arsız" olduğunu ve kıraç arazi ile yetindiğini söylüyor.
İşin güzeli, aynı alanda en değerli mantar olan "trüf mantarı".
Yetiştiricilik ya tohumluk bitkisinden ya da anaçtan yararlanılarak yapılıyor.
Ancak ortada bir ekim materyeli "sıkıntısı" var.
Neyse ki, Bulgaristan "şimdilik" nazlı değil ve Türkiye'ye materyel satıyor.


Ürünün çıktısını salt bir uçucu olarak görmemek gerek. Lavanta balı var, bu aromatik aynı zamanda ilaç benzeri yapımında da kullanılmakta.
Ürünün hasadı ise Haziran sonu, Temmuz ortası.
Enstitü, o tarihlere denk düşen bir "Hasat Şenliği" düzenliyor.
Şenliğe 50.000-60.000 insanın gelmesi işin "popüler" bir noktada olduğunu söylemekte.
Ancak lavanta turistik bir bitki değil. Çiçek niyetine kullanmak veya satmak için bunca yetiştiriciliğe kalkışmak tam bir israf olur. Bu yüzden bu işe kalkışan mutlaka önce pazarını bulmak zorunda.
Merve Güzel hanım her türden bilgiyi vermeye hazır. Bu nedenle onun 02842358182 no 'lu telefonunu vermek istiyorum. Bir de " merve.guzel@tarim.gov.tr " e-posta adresini ekleyeyim.
Lavanta konusunda çok yol almış bir yerleşim ise Kuyucak Köyü Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimi Kooperatifi. 3000 hektar alanda ekim yapıyorlar. Bu girişimin arkasında Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BEKA) olması, kurumsal desteklerin önemini gösteriyor. Kooperatifin başkanlığını Rabia Aydemir (05442164196) yapıyor. Rabia Hanım olayı yıllar yılı yapmış bir kadın girişimci. "Olayımız eski ama bizi kooperatif kurmamız soluklandırdı" diyor. Bu da yeni girişimciler için bir ders olmalı. Bu işe tek tek tek kalkışmak yerine, kooperatifin daha anlamlı olduğu kesin.
İş bununla kalmıyor: Fethiye'de bu işin yetiştiriciliğini yapan Müh. Emir Demirsoy bir "Lavanta Derneği" kurmuş, ona da 05322111208 'den ulaşmak mümkün. Yoğun olabileceğini düşünerek başkan yardımcısı Niyazi Demirsoy 'un 05337145158 no'lu telefonunu vermek isterim.
Ne yapmalıyız?
1- Ya Edirne ya da Isparta'ya bizzat giderek olayın girdisini çıktısını öğrenin.
Yetmedi:
2- Devlet baba bu işi teşvik edeceğim dediğine göre, bir il ya da ilçe tarım müdürlüğüne gidip, teşvikleri birebir anlayın, sindirin.
Şimdilik bu kadar...
Bakalım bu işi ne kadar geliştireceğiz?
Umutluyum....


PÜF NOKTASI: Japon yazar Marukami bir öykü kitabında "Bir ağacın büyüyüp güçlenmesi için zor bir kış geçirmeli. Hep ılık ve durgun bir iklim olursa, büyüme halkası olmaz" der. KOBİ'ler için kulağa küpe bir püf noktası, panoya asıyorum.


HAFTANIN NOTU: Türkiye'de 1.ligde oynayan bir futbol kulübü olan Kayserispor'a bu hafta başkan seçilen ilk kadın ve başarılı iş insanı, BRN'nin kurucusu ve onu bir dünya markası yapan Sn. Berna Gözbaşı'yı İş'te Kobi Ailesi olarak kutluyoruz.

Hayırlı işler !

 

NOT DEFTERİ

+OECD'nin "Kasım ayı Türkiye Notu" büyüme eğiliminin süreceğine işaret ediyor. OECD Türkiye Masası, bunu hükümetin talebin önünü açmakta -tahminlerden fazla- etkili olmasına ve TL'nin değer kaybının ihracatı beslemesine bağlıyor.
Ancak ekliyor: Uluslararası güveni tesis etmek istiyorsanız, makro ekonomi çerçevenizi saydamlaştırın ve basitleştirin...
Bunun Türkçe anlamı şu: Teşvik / destek / hibe mekanizmanızı herkes ve her aktör için aynı/eş uygulayın.
Bu daha önce hiç ifade edilmemiş bir başlıktı.VW'nin Türkiye yatırım kararında 40.000 araç/yıl alım garantisi ile eleştirinin neyi söylemek anlaşılıyordu.
OECD belirsizliklerin çokluğu nedeniyle 2020 için büyümenin %3'e kalacağına işaret ediyor. Ama 2019'da büyümenin "+" (pozitif) olacağını ilk tahmin eden kurum onlar olmuştu. İsabeti yüksek olarak tanınıyor OECD Türkiye Masası.
Kurum, jeopolitik belirsizliklerin çok fazla olduğunu ve oynaklığın çok fazla olduğunu kaydetmekte.
OECD'nin bir farklı değerlendirmesi de bir çok kamu kurum harcamasının "çok" arttığı ve bunun henüz verilere yansımadığı.
OECD'yi destekleyecek bir başka değerlendirme Fitch'den geldi. Türkiye ekonomisinin dengelendiğini açıkladı. Fitch'e göre son 18 ayda büyük bir iyileşme var ve ekonomi tekrar büyümeye geçti.
Düşünmeden edemiyorum: Derecelendirme kuruluşlarının tamamı söz birliği edercesine daha geçen ay dengesizliklerin devam ettiğini söylüyordu.
Son 30-40 günde ne değişti ki, bayram / seyran değilken "eniştem beni öpüyor?".


+İŞKUR açıklamış: İmalat sektörü nitelikli işgücü ihtiyacının anvak %33'ünü karşılayabiliyoruz...
Düşündürücü değil mi?
Hem işsizlik var, hem de nitelikli işgücü ihtiyacı had safhada.
Buna bir soru daha ekleyelim: Genç işgücü, 18-30 yaş grubudur, onların işsizlik oranı %30.
İki veriyi üstüste koyup,resme bakıp "eğitimde bir yanlış olduğu kesin ama panzehir nerede?" demenin günü değil mi?


+3. Tarım Şurası sonunda 1000 köye 1000 tibbi aromatik bahçe kurma kararı yeni girişimciler için ilginç olabilir. Çünkü Tarım Bakanlığı 'nın 40 yaşına kadar olan genç girişimciler için "kırsal kalkınma hibesi" var. Devlet sonuçta 125 bin ton üretim hedeflediğine göre bu işten ekmek çıkarmak mümkün.

 

 


7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 24.02.2020

Kadın girişimciliği konusunda neler oluyor? TOBB'un "Kız Kardeşim Projesi" 2020'de 10 bin kadına ulaşmayı hedefliyor. Hedef verilen eğitimlerle... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 17.02.2020

TURİZME YENİ BİR BAKIŞ TÜSİAD VE TTYD RAPORU: Emitt Fuarı'nda Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD) standını ziyaret gittim. Standın belki... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.02.2020

TÜRKİYE'NİN KÜLTÜR ATLASI Bu hafta KOBİ Dünyası'na yeni kitabımı takdim etmek istiyorum. Kitabı coğrafya profesörü İbrahim Atalay ile birlikte... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 03.02.2020

24. EMİTT FUARI Aralık ayı geldiğinde ülkenin yerel ortamını bir "EMİTT heyecanı" kaplar. Gördüğünüz hemen her belediye reisi, tanıştığınız... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 17.01.2020

Yalova'da Ne Oluyor?Önce benim Yalova'da Hayrettin Karaca'yı ve  kurduğu arboretumu ''Türkiye'nin Kültür Atlası'' adlı yeni çalışmamızda nasıl... Devamı