ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Zorlu Kimyasal Başarı Hikayesi

Zorlu Kimyasal Bağlantı Sistemleri

Kalite ve güveni hedef olarak belirleyerek, 1998 yılında Türkiye'de tesis kurmak için ilk fizibilite çalışmalarını gerçekleştiren, 2000 yılından itibaren imalata başlayan Zorlu Kimyasal, bugün kimyasal dübel üretiminde dünyadaki sekiz fabrikadan biridir....Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 18.11.2019

MAKİNE SEKTÖRÜ NEREDE?

MAKFED makine sektörünün üst ve çatı kuruluşu. Bünyesinde 18 imalat sanayi kuruluşu var.
MAKFED'in başkanı Sayın Adnan Dalgakıran beni genişletilmiş yönetim kurulu toplantısında bir "bilgilendirme" yapmaya davet etti.
17 milyar $ ihracat yapan ve yüzakımız olan bir sektöre ben ne anlattım?
Sektör "doğru" yoldaydı.
Ancak tüm başarı düşük teknoloji, yoğun işgücü ve mikro işetmelerle sağlanıyordu.
Formoza Çininin "kümelenme başarı"sını anlatarak bir sektör kümelenmesine yönelmelerinin çok yerinde olacağını söyledim.
Bunun için Zonguldak Filyos'da kurulmakta olan "Sanayi Bölgesi"nde yer almak onlar için biçilmiş kaftan olurdu.
Filyos ilk sonuçlar 2023'te alınacaktı.
Daha 4 yıl vardı. Kısa vadede sektöre "nefes aldıracak" konu "Kamu Alımlarında Yerli Malı Kullanma Zorunluluğu" idi. Kararnamesi 2014'de çıkmış olsa bile kamu nazlıydı, ayak sürüyordu. MAKFED'in büyük gizli gücü bunu kamuya anlatabilmeliydi. Değilse yargıya suç duyurusu yapılarak konu yargı organının kararıyla sonuçlanmalıydı.
Ancak hemen her sektörde olduğu gibi makine sektörünün de bir finansman açmazı vardı.
İşin adresi Türk Eximbank idi.
İhracat için 4 yıllık bir sevk öncesi ihracat kredisi sektör için çok iyi olacaktı.
Güvence olarak makine ve teçhizat gösterilebilmeliydi. Bu arada ar-ge teşviği için çalıştırılan uzman sayısını 10'a indirmek sektöre soluk aldıracaktı.
Ama bununla yetinmedim: Dedim ki, Eximbank "Riskli Ülke Sigortası" uygulasın.
Dünyada bu konuda yaygın bir tatbikat var. Makineci cepheye çıktığında arkasındaki devlet desteği güvencesiyle hareket eder. Böylece alacakların "şüpheli" olduğu ülkelere de makine sektörü açılır.
Buna karşılık makine sektörünün taahhüdü şu olmalıdır:
-Siz bize desteği verin, biz de mevcut ihracatımızı iki katımıza çıkaralım.
Makinecileri kuşkusuz kaçak merdivenaltı sektörü ile boğuşmak, Turquality Programı'ndan yararlanmak, sertifika konusunda TURKAK Akreditasyon Programı'na girmek gibi bir dizi sorunu ya da konusu var.
Ben konuyu ayrıntıyla boğmak istemiyorum.
Üç noktada küçücük açılımların bu serktörü bugünkü düzeyinin çok ötesine taşıyacağından eminim.
Sektörde "makine dehası" olarak anılan Antep'li Mennan Usta'lar (Aksoy) onların neler yapabileceğini fazlasıyla söylüyor.
Sıra şimdi buna devleti inandırmak.
MEKSA'ya bu mesaisinde "uğurlar ola"...


PÜF NOKTASI: Yazarlıkta 30.yılını kutlayan Ahmet Ümit "Son projelerim benim kendime armağınım değil, hayatın bana armağanı" demiş. KOBİ Dünyası bunu kendine şiar edinsin. Kendimize otomatik armağan / bağış / hibe yok. Yaşam çaba ve gayretlerinize karşılık size bir "armağan" veriyor. Şu günlerde "Merhaba Güzel Hayatım" filmiyle bizi selamlayan yazarımızın sözlerini püf noktası olarak panoya asıyorum.


HAFTANIN NOTU: Almanya'nın metropol kentlerinden biri konumunda olan Hannover'de Türk asıllı Belit Onay'ın Yeşiller Partisi'nin adayı olarak yüzde 52 oyla kazanmasını çok anlamlı bir olay olarak alkışlıyor, Sn. Onay'ı kutluyorum.

Hayırlı işler!


NOT DEFTERİ

+ Sanayi Bakanı Sn. Mustafa Varank "Yerli ve Milli Olan Her Şey Destek Görecek" ifadesini kullanmış. Anladığım, yerli olan ve bununla ithalatı sonlandıran her ürün ve sektör bu yıl ve 2020'de teşvik görecek. KOBİ Dünyası'nın bu nedenle TÜBİTAK TEYDEB Programı içinde yer alan "KOBİ Teşvik Programı"nı iyice incelemesinde yarar görüyorum. Bu incelemeyi yapıp sorusu olanlara, İŞ'TE KOBİ İş'in Uzmanları'nın sorularını iletmek için açık ve hazır olduğunu söylemekle yetiniyorum.
Yanısıra bir de müjdem var: 4 yıldır beklemekte olan otomotiv yan sanayisi için "Eşdeğer Parça Yönetmeliği" yakında çıkacak. Çin'de üretilen yan sanayi ürün akımını önleyecek olan bu yönetmelik sektörün de soluk almasını sağlayacak.

+ KOBİ kredilerinin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili çerçeve belli oldu. Hürriyet gazetesinde 13 Kasım'da yer alan bir habere göre 25 milyon TL'in altındaki kredilerin yeniden yapılandırılmasında maksimum süre 60 ay olacak. Ancak bu süre her bir dosyaya göre değişik süreler içerecek. Faiz oranı borçlunun istemine göre sabit ve değişken oranlı olacak. Türkiye Bankalar Birliği'nin benimsediği bu çerçeve TMSF'nin onayı sonrası yürürlüğe girecek.

+ Bu yılki 23. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasım'da başladı, 1 Aralık'a dek sürecek. Bu yılın konusu "Hayat Ters Yüz", onları şimdiden alkışlarken yerel tiyatrolarımızın hakkını teslim etmek istiyorum. Bunlardan biri Bakırköy Belediye Tiyatrosu. Yakın zamanda 4 oyunlarını izledim. Olağantüsü bir performansları ve bunun kadar büyük bir seyirci ilgisi var. Yer bulamadım, oyunları izlememi Sn. Aynur Kulaksızoğlu'na borçluyum. Yerel tiyatrolara el veren tüm belediyeleri bu anlamlı çabaları için kutluyorum.

7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 24.02.2020

Kadın girişimciliği konusunda neler oluyor? TOBB'un "Kız Kardeşim Projesi" 2020'de 10 bin kadına ulaşmayı hedefliyor. Hedef verilen eğitimlerle... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 17.02.2020

TURİZME YENİ BİR BAKIŞ TÜSİAD VE TTYD RAPORU: Emitt Fuarı'nda Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD) standını ziyaret gittim. Standın belki... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.02.2020

TÜRKİYE'NİN KÜLTÜR ATLASI Bu hafta KOBİ Dünyası'na yeni kitabımı takdim etmek istiyorum. Kitabı coğrafya profesörü İbrahim Atalay ile birlikte... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 03.02.2020

24. EMİTT FUARI Aralık ayı geldiğinde ülkenin yerel ortamını bir "EMİTT heyecanı" kaplar. Gördüğünüz hemen her belediye reisi, tanıştığınız... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 17.01.2020

Yalova'da Ne Oluyor?Önce benim Yalova'da Hayrettin Karaca'yı ve  kurduğu arboretumu ''Türkiye'nin Kültür Atlası'' adlı yeni çalışmamızda nasıl... Devamı