ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Güven-El Plastik Başarı Hikayesi

Güven-El Plastik ve Kalıp San. Tic. Ltd. Şti

1965 yılından bu yana plastik kalıbı imalatı sektöründe yer alan Güven Kalıp, 1976 yılında şirketleşmiştir. 1986 yılında faaliyet alanını genişleten firma, Güven-El Plastik ve Kalıp’ı da kurarak, plastik enjeksiyon üretimine başlamıştır...Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 04.11.2019

KOBİ'lere Ne Anlatıyorum?


Son zamanlarda KOBİ Dünyası buluşmalarımda "İşletme Dünyasında Yeni Eğilimler" olarak şu başlıkları anlatıyorum:

1-Belirsizlikler, belli olanlardan daha fazla. Bu nedenle irrasyonel beklentiler rasyonel beklentiye dönüşüyor.

2-Dijital ekonomi ya da bilgi toplumu dediğimiz ve 4.0 olarak özetlenen evre hayatımıza çok girdi. Buysa "3.0" olarak başlıklandırdığımız sanayi toplumunun gündemini perdeliyor. Türkiye gibi ülkelerde sanayi toplumunun gündemini yitirmemek gerek.

3-Siyaset popülizm denilen "olmayanı dağıtma" sanatından çok fazla nasibini alıyor. Bu ise KOBİ Dünyasının hayaller dünyası içinde yüzmesine yol açıyor. Buna "son" verelim, gerçekçiliğe dönüş yapalım.

4-İklim değişimleri imalatçı sektörün artık dikkate alması gerektiği bir boyuta geldi... Buna insanın insan eliyle yarattığı "antroposen çağı" diyorlar. Buna "dur" demek belki mümkün değil. Ama buna karşılık ürettiklerimiz çok daha çevreye duyarlı olabilir. Araştırmakta yarar var.

5-Orta ve yüksek eğitim çok sıradanlaştı. İşe yeni aldıklarımızı "uyum eğitimi" yapmamız çok önemli. Yoksa işgücünden verim almak mümkün olmaz. Bir de piyasa ihtiyaçları değişiyor ve çeşitleniyor. Çalışanlarımızın buna uygun yeni eğitim kalıplarından geçmesi gerekiyor. Bu konuyu erteleyemeyelim.

Etkin bir iş insanı ve başarılı bir girişimci olan Sn. Erdem Çenesiz (TÜRKONFED önceki dönem başkanlarından) bir Çorum buluşmamda bana çok anlamlı gözüken 3 ilkeyi şöyle sıraladı:

1- Ayakta kalmak isteyen KOBİ en az 3 yıl için bir gelecek planı yapmalıdır.

2- Borç yönetimi yapmak hayati bir iştir.

3- Sosyal sorumluluk projesi yapan şirketlerin daha uzun süreli yaşadığı ortaya çıkıyor. İşletmeler yaşadığı çevrede bu türden projelere girişmelidir.

 

PÜF NOKTASI: Bir akıl yürütme yöntemi olarak "korku seline kapılmak" ya da "belki bunun tersi olur, düze çıkarız" sözlerinin KOBİ Dünyası'nın gündeminden çıkması gerektiğini bir püf noktası olarak panoya asıyorum.


HAFTANIN NOTU: Eski çalışma bakanı, has bir Çorum'lu, Ankara bürokrasisinin sevilen sayılan ismi Ateş Amiklioğlu'nu kaybettik. Ona rahmet ve geride kalanlara başsağlığı diliyorum.

Hayırlı işler!

NOT DEFTERİ

+Ekonomik değerlerde görülür bir iyileşme var... Bunda Merkez Bankası'nın sistematik faiz indirimlerinin çok yeri var. Banka son olarak 250 puanlık bir düşüşle politik faiz oranını %16.5'dan %14'e düşürdü. Bunun sonucunda bankacılık sistemi faizleri düşürdü, piyasada yer alan aktörler de hem buna uydu hem de taksitlendirme planını genişletti.
Bu iyimser havanın rakamlara yansıdığını görüyoruz. Önce TÜİK Ekonomik Güven İndeksi Ekim ayında %4.5 artışla 89.8 puan değeri aldı. Yanısıra bunu tamamlayıcı olarak kabul etmemiz gereken TÜİK Reel Sektör Güven İndeksi de artışa devam etti ve 100.9 değerine yükseldi. Bu indeks sayısı son 15 ayın zirvesini oluşturuyor. İmalat sanayinde gelecek eğilimini veren sipariş indeksi PMİ İndeksi de geçen ay artış göstereek 53.6 puana yükseldi. Kapasite kullanım oranı artıyor, son olarak yüzde 76.4 oldu. Dünya Bankası'nın 190 ülke arasında yaptığı "İş Yapma Kolaylığı" sıralamasında Türkiye 10 basamak yükseldi. Yeri 33.lük.
Son olarak derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin 2019 büyüme hızını %0.8 olarak tahmin etti.
Bu durumda 2019 yılı için eksi büyüme ya da küçülme ortamından tümüyle çıkıldığını söyleyebiliriz.
Ancak dünya hali hiç de iyi değil...
Yağmur bulutları "yapış toplamaya" devam ediyor.
Olaylara duru bakışıyla tanıdığım Hazine eski müsteşarı Dr. Mahfi Eğilmez bu ortamda dünyada bir "kriz kısır döngüsü" oluştuğuna ya da oluşabileceğine dikkat çekiyor.
Bu ihtimali de da hiç de yabana atmayalım...

+TÜİK'in Bölgesel Tüketim Harcaması Türkiye'de imalatçılık yapan herkesin İstanbul'suz bir Türkiye düşünmemesi gerektiğini bir kez daha ortaya çıkardı. Buna göre ülkenin dörtte bir (%25) tüketimini İstanbul bölgesi gerçekleştiriyor. Bu hesapça işi büyütme planımızda İstanbul mutlaka yer almak durumunda.

+Antalya'da düzenlenen 50. Altın Portakal Film Festivali'nde aslında hepsi bir KOBİ'ci ya start up kabul etmemiz gereken ülkemiz genç sinemacılarının bir kez daha çıkışına tanık olduk. "En İyi Film" ödülünü alan Ali Özel'in "Bozkır" filmi gibi 11 uzun metrajlı filmin gösterildiği festivalde sinema alanında yakaladığımız çıkışı anlatıyor.
Antalya festivalinde bir de şıklık yaşandı: Türk tiyatrosunun kurucu ismi olarak kabul edilen Muhsin Ertuğrul'un "Tamılla" adlı filmi 92 yıl sonra seyirci ile buluştu. Sessiz olan bu filmi Ertuğrul 1927'de Ukrayna Foto Sinema İdaresi için çektiğini öğreniyoruz.

 

 


7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 17.01.2020

Yalova'da Ne Oluyor?Önce benim Yalova'da Hayrettin Karaca'yı ve  kurduğu arboretumu ''Türkiye'nin Kültür Atlası'' adlı yeni çalışmamızda nasıl... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 06.01.2020

Kooperatiflere Geçit Açmak Kısa adıyla IPARD olan kırsal kalkınma desteği projesinin son destek ayağı 8. Çağrı olarak yayınlandı. Başvurular 25... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 23.12.2019

Katma Değere Giden Yol-2Bursa'nın kıdemli girişimcisi ve ama bence daha önemlisi bir işletme filozofu olan Sn. Celâl Beysel'in deneylerini kendi... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 19.12.2019

Katma Değere Giden Yol-1Bu hafta burada bir dostum konuk.Y. Müh. Sayın Celâl Beysel, girişimci, sivil toplumcu ve sanayi eğitimcisi. Onun BÜSİAD,... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 09.12.2019

MODEL FABRİKA İlk nerede duydum? İbrahim Gökçüoğlu'nu bir Anadolu turunda İzmir'de bir çalışma yaparken tanıdım. Yıl 2012 olmalı. Sanayi Odası... Devamı