ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Ömür Çelik San. ve Tic. Ltd. Şti.

Ömür Çelik San. ve Tic. Ltd. Şti.

Ömür Çelik, 2001 yılında İstanbul'da kurulmuştur. Otomotiv, beyaz eşya, makine ve inşaat sektörüne yönelik toptan ve perakende olarak kaliteli çelik malzeme satışı yapmaktadır. Kapasitesi yüksek ve son teknoloji kesim tesisine sahip olan firma müşteri ihtiyaçlarını en kısa zamanda karşılayan, uygun fiyatlı ve yüksek kalitede hizmet anlayışını ilke edinmiştir.Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 21.10.2019

KADIN GİRİŞİMCİLER SAHNEDE...

Sarı Konak Kadın Girişimciler Kooperatifi: Sarı Konak Kooperatifi 10 Aralık 2018'de kuruldu. Başkanı Mihriban Tüfekçi. 10 Aralık önemli. Türkiye'nin kurtuluşunda ilk kadın mitinginin günü. Kastamonu'da yapıldı. Bu yüzden simge bir gün. Bu kooperatif önce Kastamonu Belediyesi'nden bir konak kiralamış. Böylece önce cari giderini karşılamayı hedef almış. Şimdi ise Kastamonu'ya has ürünleri üretip yurt genelinde pazarlamak istiyor. Kastamonu Köy- Koop arkalarında. Bir anlamda onlara örgütlenme ve pazarlama deneyini anlatacak, fazla yanlışlık yapmasını önleyecek.
Altını çizeyim, bu kooperatifler tüm çocukluk hastalıkları yaşayacaklar. Ama önemli olan bazısını aşı vb. yolla önlemek.

Bunun gibi bir girişim Siyez Evi. Kurucusu öğretmen Sevim Özsoy Azdavay'lı. 2017'de Kastamonu'ya geri dönmüş. Bir konak kiralamış. Siyez tohumunu sergiliyor, anlatıyor. Sevim öğretmen yöresel ürünlerin pazarlaşması için kurduğu oluşuma "Sümerbank" adını vermiş.Bu arada öğreniyorum ki siyez buğdayından üretim Kastamonu'da 10 bin tona varmış. Hiç bir pazar sorunu yaşanmıyor. Şimdi yurdun 6 ilinde ekim yapılması hepimizin gurur kaynağı olmalı. Zira bu yolla ülke ilk kez kendi atalık tohumuna sahip çıkmış oluyor.

Bu bir ilk değil: Yıl 1944. Vali Dr. Mithat Altınok bir Kastamonu Kadın Dokuyucu ve Dokutturucu Kooperatifi"nin kurulması için öncülük ediyor. Sonrasını Köy-Koop Başkanı Erol Akar'dan dinleyelim:
- Bakanlar Kurulu 1941'de Kastamonu Dokuyucular ve Dokuturucular Küçük Sanat Kooperatifi adında bir kooperatifin kıruluşunu onaylıyor. Kurucusu Vali Dr. Müthat Altınok. 600 ortakla kurulan kooperatifin üye sayısı bir yıl içinde 2.100'e çıkmış, tezgah sayısı 22.899'a ulaşmıştır. Binlerce kadın ve kız kooperatif sayesinde önemli bir gelire kavuşmuş savaş yıllarında muhtaç olmaktan kurtulmuştur.
Dar ve orta gelirli insanların emeğini ve sermayesini bir araya getirerek müşterek iş yapma çabalarını desteklemekten başka ne yapılabilir ki?

Bir buluşmada yanan meşale: Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası'nda buluşuyoruz. Açıkçası, beklediğim sayı 20-25. Oysa salon tıklım tıklım dolu. 100'ü aşkın, ağırlığı kadın olan insanlar var. Kooperatif ve yerel kalkınma üstüne 3-5 şey anlatıyorum. Sonrasında kadınların soruları yükseliyor. Hem de ne yükselme. Soru... soru... soru... Sarı Konak Kooperatifi sadece orada sanarken, eller yükseliyor. Anlıyoruz ki Taşköprü'lü kadınlarımız gelmiş, yine eller kalkıyor bu kez Hanönü'lü kadınların varlığını anlıyoruz. Sonra Devrekani sonra sonra Daday... 14'te başlayan toplantı 16'ya ulaşmış "tıs" yok. Kadınlar sorgulamada devamda. Oturumun kolaylaştırcısı olarak "çay salonuna geçelim, birebir soruları cevaplandıralım" önerisini getiriyorum. Yan salona geçiyoruz. Bu kez Köy Koop. Başkanı Sn. Akar söz alıyor, kadınları rekabetçi davranışlara karşı uyarıyor. Bu arada Köy Koop katkısını bir güzel anlatıyor, kimsenin aklında bir soru kalmıyor.

Çıkardığım sonuçlar: Kadınlar ciğeri yanmış durumda. Kendilerini evlere tıkılmış hissediyorlar. Evden çıkıp iktisadi yaşama katılmak en büyük arzuları. Hepsi ellerinden iş geldiğini biliyor. Bunları bile değerlendirse "anlamlı" olacağını kestirmiş durumda. Bildikleri bir nokta daha var: Bu işler bir başına yapılamaz! Bunun için kooperatifçilik konusuna en yatkın onlar. Zira iyi bir süt kooperatifinin neler yapabileceğini görüyor ve biliyorlar. Bu uzun yolculukta bir korkuları var: Maliye ve haciz konusu. Bu nedenle bir üst birliğin ya da destek kuruluşunun varlığı çok önemli. Buna bir tampon kuruluşu adını da verebilirsiniz.
Evet erkek girişimciler... Böylesi bir üst kuruluşta yer alarak bu dayanışma görevini yerine getirebilirsiniz.
Ne de olsa onlara ödenmemiş çok borcumuz var.


PÜF NOKTASI: Ahlatçı Altın Rafinerisini Çorum'da ziyaret ettiğimde Başkan Sn. Ahmet Ahlatçı "Bizim bir defa yanlış yapma hakkımız var o da son hakkımız olur" derken bunun aslında tüm KOBİ Dünyası için atadeyişi sayılacak bir püf noktası olarak kabul ediyorum. Çok şükür, KOBİ birden çok hata yapabilir ama hata sayısı bir elin beşinci parmağını bulduğunda "kırmızı kart" gösteriliyor, aman unutulmasın...


HAFTANIN NOTU: Zubin Mehta bu çağın en büyük orkestra şeflerinden. Her fani gibi aktif yaşama artık veda ediyor. 12 Ekim'deki Tel Aviv'deki veda konserinde ona Fazıl Say'ın eşlik ederek Mozart çalması gurur kaynağımızdı. Mehta'yı selamlıyor ve uğurluyoruz.

Hayırlı işler!

NOT DEFTERİ

+ Türkiye Bankalar Birliği, 25 milyon TL altında borcu bulunan şirketlerin zora düşmesi durumunda yeniden yapılandırılması konusunda BBDK'ın gerekli "olur" verdiğini açıkladı. Buna göre bu kapsamdaki şirketler de muhatap bankaları ile alacaklarını yüzdürebilecek. Sevimli bir konu değil ama bilmekte yarar var diye düşünüyorum.

+ İş'te Kadın adlı TV programının yapımcısı olan Sn. Berrak Kutsoy ülkede mevcut 110 bin kadın girişimci sayısının en az 3 katına çıkarılması gerektiğinin altını çiziyor. Sonra da altın formülü şöyle veriyor: Kadınların işgücüne katılım oranını % 34'den % 63'e çıkartabilirsek, GSYİH 2025'e dek % 20 artacaktır.


+ Türk Aile İşletmeleri Derneği (TAİDER) 1-2 Kasım'da Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi düzenledi. Bu zirvede dijital dönüşüm sürecinde değişim rüzgarını yönetmek ana konu olacak. Türkiye'de işletmelerin % 95'i aile şirketi. Buna karşılık ortalama ömürleri sadece 25 yıl. Aile işletmelerinin sadece % 12'si üçüncü nesle geçebiliyor. TAİDER Başkanı Sn. Candan Çilingiroğlu'nun sözleriyle bu nedenle sürdürülebilirliğin sağlanması aile şirketlerinin hayati konusu.

+ Geçenlerde bir araştırma dikkatimi çekti: Futbolcular en fazla % 15 vergi (stopaj) veriyor. Bu süper lig için geçerli. Daha alttaki ligler için bu oran % 5'e dek düşüyor. Bu düzenleme Gelir Vergisi Kanunu'nun geçici 72. maddesi gereği yapılıyor. Oysa bu oran Avrupa'da çok daha yüksek. En düşüğü % 13 (Rusya) ve en yükseği İsveç (% 61). Ülkemizdeki bu ucuz vergilendirmenin süresi 31 Aralık'ta sona eriyor. Önerim şu: Topçular diğer serbest meslek erbabı gibi artan oranlı vergilendirme rejimine alınsın. Buna karşılık bağımsız evde üretim yapan kadın girişimcilerin vergi oranı % 5'e düşürülsün. Hem adaleti sağlarız hem de kamu vicdanını tatmin ederiz. Ne dersiniz?

 

7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 09.12.2019

MODEL FABRİKA İlk nerede duydum? İbrahim Gökçüoğlu'nu bir Anadolu turunda İzmir'de bir çalışma yaparken tanıdım. Yıl 2012 olmalı. Sanayi Odası... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 02.12.2019

İZNİK ÇİNİ MÜZESİ Bursa Büyükşehir Belediyesi büyük bir iş çıkarmış ve İznik'e bir "Çini Müzesi" kazandırmış. Bu müzenin kente kazandırılmasında... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 25.11.2019

LAVANTA BAHÇELERİ BİR İŞ Mİ? Lavanta, Türkçemizde "karabaş" olarak anılıyor.Yeri geldi, anlatmak istiyorum. Geçen hafta yapılan 3. Tarım Şurası... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 18.11.2019

MAKİNE SEKTÖRÜ NEREDE? MAKFED makine sektörünün üst ve çatı kuruluşu. Bünyesinde 18 imalat sanayi kuruluşu var. MAKFED'in başkanı Sayın Adnan... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 11.11.2019

ZEYTİN ve YENİ BİR SES Ayvalık Ticaret Odası'ndan "15.Ayvalık Zeytin Hasat Festivali" için bir davet alıyorum. Oda Başkanı Sayın Mustafa Büyükçıvgın... Devamı