ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Kayadağ Gıda Başarı Hikayesi

Kayadağ Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Bilgi birikimi ve tecrübesiyle yakın çevresine adeta bir ticaret okulu olan Maksut Kaya, ticaret hayatına 1963 yılında Ağrı'da başlamıştır. Bugün Kaya Ailesi tarafından yönetilen Kayadağ Gıda, bulunduğu bölgedeki büyük gıda toptancıları arasında yer almaktadır...Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 22.07.2019

NEYİ YAPALIM?
Şirketinizin "kan tablosu"nu çıkarmaya ne dersiniz?

1.İş: KİMİZ, BUNU ANLAYIN: Paydaş ve ortak analizini yapın! Kim, sizden ne bekliyor, ne katıyor, ne alıyor öğrenin.

2. İş: ŞU AN NEREDEYİM? Durumunuzu analiz edin! Şirket değerlemenizi gerçekleştirin. Bunu yapmak için önce sektör, sonra şirket analizi yapın, tüm resim ortaya çıksın. Hele hele indirgenmiş nakit akım tablosunu çıkarabiliyorsanız şirketin değerini de ortaya çıkarırsınız.

3. İş: NEREYE VARMAK İSTİYORUM? Hedef analizini gerçekleştirin! Bunun için ne olduğunuzu bilmeniz gerekir. "Net Aktif Değeri"niz neyi yapıp neyi yapamayacağınızı ortaya çıkarır.
Burada yapacağınız şudur: Aktifte kayıtlı olan sabit değerleri piyasada değerleri çarpıp ortaya çıkan değer özkaynak toplamı net aktif değerini verir.
Bu değer, bir işletmenin aşağı / yukarı ne yapabileceğini de ortaya koyar, menzili şaşırmanızı önler.

4.İş: ENGELLER NE? Risk analizini her türden olumsuzluğu gözeterek yapın! Engeller, fırsatları görmekten daha önemlidir.

5.İş: HEDEFİNİZ NE? Performans ölçülerinizi koyun ve bunu nabız ölçer gibi hep kontrol edin. Performans için en iyi ölçü EBITDA'nızı bulmaktır.Bir başka anlatımla faiz, vergi ve amortisman öncesi kârı verir bu sayı. Şirketin EBITDA'sıyla sektörün ortalama EBİTDA çarpan oranıyla çarpım şirketin çıplak değerini anlatır, çok anlamlıdır.

5+ 1 İş: NELER YAPMALIYIM? En iyi fikir uygulamaya dönüşmezse işe yaramaz. Bu yüzden eylem planınızı yapın! Bunun için bilançoyu çıkarın, kâr / zarar tablonuzu hesaplayın, nakit akış tablonuzu belirleyin. Özkaynak değişim tablosu ile son 1 yılda nereden nereye gittiğinizi anlayın.


PÜF NOKTASI: Yazar Shakespeare "Amansız derde ya amansız deva bulacaksın, ya hiç dokunmayacaksın" demiş. KOBİ Dünyası için çok şey söylüyor, püf noktası olarak panoya asıyorum.


HAFTANIN OLAYI:
Göbeklitepe ören yeri 2018'de tam tamına 1 milyon ziyaretçi çekmesini çok büyük bir olay olarak alkışlıyor, projenin paydaşı Karacabey Kalkınma Ajansı'nın mesaisini alkışlıyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alındığının 1. yılında Göbeklitepe'nin bu başarısı tüm ören yerlerimize örnek olmalıdır diyoruz.

NOT DEFTERİ

+ KOSGEB hibe ve olanaklarından sonra bu kez sıra geldi TÜBİTAK'tan söz etmeye...
2019'da bir KOBİ için bu kurumdan yararlanılacak başlıklar çok fazla. Ama bunu için bilinç / kararlılık / odaklanma gerekiyor.
Satır başlarıyla söz edeyim, ayrıntısını siz araştırın:
Ulusal bazda saydım, tam 11 destek söz konusu. TÜBİTAK Teydeb Destekleri içinde 1501-1602 arasında yer alan başlıkların tamamı KOBİ Dünyası için çokca olanaklar sunuyor.
Uluslararası anlamda tek destek var o da Ufuk 2020. Ancak bunun kapsamı AB'ce belirlenmiş yaklaşık 70 milyar Euro'dan oluşuyor, bu yüzden "bir ömre bedel" diyeceğim.
Andığım bu her bir desteğin TÜBİTAK web sisteminden birebir soruşturulması gerekiyor.
Bu arada TÜBİTAK 1501 başlıklı Sanayi Ar-Ge Programı'na sadece KOBİ'leri başvurabiliyor. 150 bin TL'ye dek desteklerde banka teminatı olmadan ön ödeme yapılıyor. Yerli malı belgeli alet kullanımımda % 15 ek destek veriliyor. Fizibilite yapımı için 20.000 TL ek destek var.


+ Her şeyi yerli olan ve kurucularının da kadın olduğu Hititi Bilgisayar Hizmetleri dünyada ilk 5'e girdi... Haberi Ekonomist dergisinde okudum.
Bu yenilikçi firma, hava taşımacılığında yazılım ürünü geliştiriyor. Türkçesiyle 65 milyon yolcunun ulaşımı bu kuruluşun merkezinden kumanda edilmekte.
Genellersem, 5 kıtada 16 ülkede 23 havayolu şirketinin uçuşlarında % 100 yerli Türkiye yazılımı olan bu kuruluş var.
Hitit, 2019 'da 25 yılını doldurdu. 2 kurucu kadın girişimci Dilek Ovacık ve Fatma Nur Gökman'ın 2019 hedefi ar-ge temelli çıkışlar yapmak.
Ciroları da 50 milyon TL'yi aşkın.
Darısı, diğer kadın girişimcilerin başına...

+ Kadın girişimci deyince "Cavlı Hane" ve Nilgün Cavlı'dan söz etmeden geçemeyeceğim.
Nilgün hanım, mübadelede Ayvalık topraklarına göç eden ana / babasının 1885 yapımı evinde bir butik otel otel yapmış. Gerçekten adı gibi "butik" olan yerde sanat tarihçi Dr. Berin Alın'ın sözleriyle "Tarihe tarihten bakabilmek" olanağını yaratmış.
300 butik otelin var olduğu Ayvalık'ta bu farklılığı yaratan Nilgün hanımı kutluyor, bu örnek olaydan yeni örneklerin çıkmasını diliyorum.


+ Makine sektöründe 21 derneğin çatı kuruluşu olan MAKFED 13 Haziran'da " Makine Zrvesi -Vizyon 2030" toplantısı yaptı. MAKFED Başkanı Sn. Adnan Dalgakıran'ın sözleriyle makine sektörü "fason değil kendi markasıyla büyüyor".
Sektörün içinde yer alan 13.000 işletme geçen yıl 24 milyar TL'lik bir katma değer üretti.
Yine Sn. Dalgakıran'ın anlamlı sözlerini kullanacağım "Makinede dünyaya yön verenler toplam ihracatın da öncüleri" oluyor. Geçen hafta EXİMBANK'ın bir toplantısında genel müdür Sn. Enis Gültekin "44 milyar
lık ihracat kredi desteğine karşılık makine sektörünce kullanılan kredi sadece 0.5 milyar $, bu nedendir?" demiş.
17 milyar $ ihracat yapan bir sektörde kanımca bu soru sektöre değil, Banka'nın kendi kendisine sorması gerekir diye düşünüyorum. Ya güvence eksiği ya da dış pazarın kendisi ile ilgili bir sorun, bunların hepsi Banka'nın muhatap olduğu konular, yanılmadığımı düşünmüyorum.

+ TBMM'den geçen yeni Torba Yasası ile şirket borçlarının yüzdürülmesini olanaklaştıran "İstanbul Yaklaşımı" artık uygulanır hale geldi.
Bu konunun KOBİ Dünyası 'nı kapsadığını iletiyor, bu nedenle konunun her bir işletme tarafından dikkatle izlenmesini öneriyorum.


7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 02.12.2019

İZNİK ÇİNİ MÜZESİ Bursa Büyükşehir Belediyesi büyük bir iş çıkarmış ve İznik'e bir "Çini Müzesi" kazandırmış. Bu müzenin kente kazandırılmasında... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 25.11.2019

LAVANTA BAHÇELERİ BİR İŞ Mİ? Lavanta, Türkçemizde "karabaş" olarak anılıyor.Yeri geldi, anlatmak istiyorum. Geçen hafta yapılan 3. Tarım Şurası... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 18.11.2019

MAKİNE SEKTÖRÜ NEREDE? MAKFED makine sektörünün üst ve çatı kuruluşu. Bünyesinde 18 imalat sanayi kuruluşu var. MAKFED'in başkanı Sayın Adnan... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 11.11.2019

ZEYTİN ve YENİ BİR SES Ayvalık Ticaret Odası'ndan "15.Ayvalık Zeytin Hasat Festivali" için bir davet alıyorum. Oda Başkanı Sayın Mustafa Büyükçıvgın... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 04.11.2019

KOBİ'lere Ne Anlatıyorum? Son zamanlarda KOBİ Dünyası buluşmalarımda "İşletme Dünyasında Yeni Eğilimler" olarak şu başlıkları anlatıyorum:... Devamı