ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Kemahlıoğlu Plastik Başarı Hikayesi

Kemahlıoğlu Plastik Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.

1979 yılında Yüksek Makine Mühendisi Ömer Kemahlıoğlu ve Mehmet Kemahlıoğlu ortaklığında Kolektif Şirket olarak kurulan firma, 1995 yılında 3 aile bireyinin de katılımıyla, Kemahlıoğlu Plastik Amb. San. ve Tic. A.Ş. unvanını almıştır...Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 22.07.2019

NEYİ YAPALIM?
Şirketinizin "kan tablosu"nu çıkarmaya ne dersiniz?

1.İş: KİMİZ, BUNU ANLAYIN: Paydaş ve ortak analizini yapın! Kim, sizden ne bekliyor, ne katıyor, ne alıyor öğrenin.

2. İş: ŞU AN NEREDEYİM? Durumunuzu analiz edin! Şirket değerlemenizi gerçekleştirin. Bunu yapmak için önce sektör, sonra şirket analizi yapın, tüm resim ortaya çıksın. Hele hele indirgenmiş nakit akım tablosunu çıkarabiliyorsanız şirketin değerini de ortaya çıkarırsınız.

3. İş: NEREYE VARMAK İSTİYORUM? Hedef analizini gerçekleştirin! Bunun için ne olduğunuzu bilmeniz gerekir. "Net Aktif Değeri"niz neyi yapıp neyi yapamayacağınızı ortaya çıkarır.
Burada yapacağınız şudur: Aktifte kayıtlı olan sabit değerleri piyasada değerleri çarpıp ortaya çıkan değer özkaynak toplamı net aktif değerini verir.
Bu değer, bir işletmenin aşağı / yukarı ne yapabileceğini de ortaya koyar, menzili şaşırmanızı önler.

4.İş: ENGELLER NE? Risk analizini her türden olumsuzluğu gözeterek yapın! Engeller, fırsatları görmekten daha önemlidir.

5.İş: HEDEFİNİZ NE? Performans ölçülerinizi koyun ve bunu nabız ölçer gibi hep kontrol edin. Performans için en iyi ölçü EBITDA'nızı bulmaktır.Bir başka anlatımla faiz, vergi ve amortisman öncesi kârı verir bu sayı. Şirketin EBITDA'sıyla sektörün ortalama EBİTDA çarpan oranıyla çarpım şirketin çıplak değerini anlatır, çok anlamlıdır.

5+ 1 İş: NELER YAPMALIYIM? En iyi fikir uygulamaya dönüşmezse işe yaramaz. Bu yüzden eylem planınızı yapın! Bunun için bilançoyu çıkarın, kâr / zarar tablonuzu hesaplayın, nakit akış tablonuzu belirleyin. Özkaynak değişim tablosu ile son 1 yılda nereden nereye gittiğinizi anlayın.


PÜF NOKTASI: Yazar Shakespeare "Amansız derde ya amansız deva bulacaksın, ya hiç dokunmayacaksın" demiş. KOBİ Dünyası için çok şey söylüyor, püf noktası olarak panoya asıyorum.


HAFTANIN OLAYI:
Göbeklitepe ören yeri 2018'de tam tamına 1 milyon ziyaretçi çekmesini çok büyük bir olay olarak alkışlıyor, projenin paydaşı Karacabey Kalkınma Ajansı'nın mesaisini alkışlıyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alındığının 1. yılında Göbeklitepe'nin bu başarısı tüm ören yerlerimize örnek olmalıdır diyoruz.

NOT DEFTERİ

+ KOSGEB hibe ve olanaklarından sonra bu kez sıra geldi TÜBİTAK'tan söz etmeye...
2019'da bir KOBİ için bu kurumdan yararlanılacak başlıklar çok fazla. Ama bunu için bilinç / kararlılık / odaklanma gerekiyor.
Satır başlarıyla söz edeyim, ayrıntısını siz araştırın:
Ulusal bazda saydım, tam 11 destek söz konusu. TÜBİTAK Teydeb Destekleri içinde 1501-1602 arasında yer alan başlıkların tamamı KOBİ Dünyası için çokca olanaklar sunuyor.
Uluslararası anlamda tek destek var o da Ufuk 2020. Ancak bunun kapsamı AB'ce belirlenmiş yaklaşık 70 milyar Euro'dan oluşuyor, bu yüzden "bir ömre bedel" diyeceğim.
Andığım bu her bir desteğin TÜBİTAK web sisteminden birebir soruşturulması gerekiyor.
Bu arada TÜBİTAK 1501 başlıklı Sanayi Ar-Ge Programı'na sadece KOBİ'leri başvurabiliyor. 150 bin TL'ye dek desteklerde banka teminatı olmadan ön ödeme yapılıyor. Yerli malı belgeli alet kullanımımda % 15 ek destek veriliyor. Fizibilite yapımı için 20.000 TL ek destek var.


+ Her şeyi yerli olan ve kurucularının da kadın olduğu Hititi Bilgisayar Hizmetleri dünyada ilk 5'e girdi... Haberi Ekonomist dergisinde okudum.
Bu yenilikçi firma, hava taşımacılığında yazılım ürünü geliştiriyor. Türkçesiyle 65 milyon yolcunun ulaşımı bu kuruluşun merkezinden kumanda edilmekte.
Genellersem, 5 kıtada 16 ülkede 23 havayolu şirketinin uçuşlarında % 100 yerli Türkiye yazılımı olan bu kuruluş var.
Hitit, 2019 'da 25 yılını doldurdu. 2 kurucu kadın girişimci Dilek Ovacık ve Fatma Nur Gökman'ın 2019 hedefi ar-ge temelli çıkışlar yapmak.
Ciroları da 50 milyon TL'yi aşkın.
Darısı, diğer kadın girişimcilerin başına...

+ Kadın girişimci deyince "Cavlı Hane" ve Nilgün Cavlı'dan söz etmeden geçemeyeceğim.
Nilgün hanım, mübadelede Ayvalık topraklarına göç eden ana / babasının 1885 yapımı evinde bir butik otel otel yapmış. Gerçekten adı gibi "butik" olan yerde sanat tarihçi Dr. Berin Alın'ın sözleriyle "Tarihe tarihten bakabilmek" olanağını yaratmış.
300 butik otelin var olduğu Ayvalık'ta bu farklılığı yaratan Nilgün hanımı kutluyor, bu örnek olaydan yeni örneklerin çıkmasını diliyorum.


+ Makine sektöründe 21 derneğin çatı kuruluşu olan MAKFED 13 Haziran'da " Makine Zrvesi -Vizyon 2030" toplantısı yaptı. MAKFED Başkanı Sn. Adnan Dalgakıran'ın sözleriyle makine sektörü "fason değil kendi markasıyla büyüyor".
Sektörün içinde yer alan 13.000 işletme geçen yıl 24 milyar TL'lik bir katma değer üretti.
Yine Sn. Dalgakıran'ın anlamlı sözlerini kullanacağım "Makinede dünyaya yön verenler toplam ihracatın da öncüleri" oluyor. Geçen hafta EXİMBANK'ın bir toplantısında genel müdür Sn. Enis Gültekin "44 milyar
lık ihracat kredi desteğine karşılık makine sektörünce kullanılan kredi sadece 0.5 milyar $, bu nedendir?" demiş.
17 milyar $ ihracat yapan bir sektörde kanımca bu soru sektöre değil, Banka'nın kendi kendisine sorması gerekir diye düşünüyorum. Ya güvence eksiği ya da dış pazarın kendisi ile ilgili bir sorun, bunların hepsi Banka'nın muhatap olduğu konular, yanılmadığımı düşünmüyorum.

+ TBMM'den geçen yeni Torba Yasası ile şirket borçlarının yüzdürülmesini olanaklaştıran "İstanbul Yaklaşımı" artık uygulanır hale geldi.
Bu konunun KOBİ Dünyası 'nı kapsadığını iletiyor, bu nedenle konunun her bir işletme tarafından dikkatle izlenmesini öneriyorum.


7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 06.08.2019

KİM NE YAPIYOR? Sektör 1: Gıda / Saray BisküviKonu: İhracatı ve büyümeyi eş-anlı arttırmakYeniliği: Markalaşma Kullandığı araç: Verimlilik arttırıcı... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 30.07.2019

Startup'çılara Bir Sesleniş Herkes start up güzellemesi yapıyor. Yapmasında da bence hiç bir mahsur yok. Ancak start-upçılığın yara- beresini... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 16.07.2019

KOBİ'LERİN HALİ NİCEDİR? İKİNCİ 500: Kısa adı "İkinci 500". Ama asıl adı "Türkiye'nin 2. Beşyüz Büyük Şirketi". Çalışmayı İstanbul Sanayi Odası (İSO)... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 01.07.2019

TEZLERDEN ÖĞRENMEK... Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Tasarımı Bölümü'nde yapılan 2014-2018 döneminde yapılan yüksek lisans... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 24.06.2019

PROJE DESTEK ESASLARI KOSGEB'in proje desteğine ilişkin sorular yine çoğaldı. Konuyu kaynağından cevaplandırmak istiyorum: *Destek son 4 ay... Devamı