ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Güven-El Plastik Başarı Hikayesi

Güven-El Plastik ve Kalıp San. Tic. Ltd. Şti

1965 yılından bu yana plastik kalıbı imalatı sektöründe yer alan Güven Kalıp, 1976 yılında şirketleşmiştir. 1986 yılında faaliyet alanını genişleten firma, Güven-El Plastik ve Kalıp’ı da kurarak, plastik enjeksiyon üretimine başlamıştır...Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 16.07.2019

KOBİ'LERİN HALİ NİCEDİR?

İKİNCİ 500: Kısa adı "İkinci 500". Ama asıl adı "Türkiye'nin 2. Beşyüz Büyük Şirketi".
Çalışmayı İstanbul Sanayi Odası (İSO) yapıyor.
Önemi şu: Bu listede yer alan kuruluşlar ülkenin KOBİ'leri. İsterseniz "KOBİ İrisi" diyebilirsiniz. Ama işlerin nasıl gittiğini anlamak için ideal bir tablo.
"KOBİ'ler Ne Yapıyor?" Bence ilk işaretleri buradan almak mümkün. Ama bence daha önemlisi "KOBİ'ler Neyi Yapmıyor?".
Bu nedenle, aşağıda vereceğim rakamları bir "veri yığını" olarak görmeyin. İşlerin nasıl gidip / gitmediği, bu listede gizli.

RAKAMLAR NE GÖSTERİYOR? 2018'de KOBİ'lerin satışı % 28 artmış, bu çok iyi bir performans. Ülkenin küçüldüğü bir yıl bu çok kayda değer.
500 KOBİ 177-414 Milyon TL aradında bir ciro yapmış. Bana TL olarak fazla bir şey söylemiyor. Gelin, dolar cinsinden ölçelim bunu... Doların ortalamasını 6 TL olarak hesapladım. Ciroda alt sınır 30 milyon dolar. Üst sınırsa 70 milyon dolar. Bunları "küçük" olarak niteleyeceğim.
Niye mi?
İkinci bir rakam vereyim ve daha anlaşılır olmaya çalışayım: Bu 500 Büyük KOBİ'nin ürettiği en büyük ürün kümesi "Düşük Teknolojili Ürünler". Oranı nerdeyse yarısı ve % 47. Buna "Orta- Düşük Teknolojili Ürünler"i ekleyin, bu kez % 76'ya ulaşıyorsunuz.
Şimdi 2 veriyi birleştereyim ve şunu diyeyim: Düşük cirolar size ar-ge harcaması yaptırmıyor, elinizi - kolunuzu bağlıyor. Bu yüzden her 2 veri adeta birbirinin engeli ya da nedeni.
Şimdi buna bir veri daha eklendi: Evet, faaliyet kârı % 12 arttı. Bu kayda değer. Amma kârın % 53'ü finansman giderine gitti. Bunun içinde ar-ge yok, olamaz da.
Nedeni açık: 500 Büyük KOBİ'miz 2018'de uzun vadeli kaynak bulamamış, bu nedenle kısa vadeli kaynak kullanmak zorunda kalmış.
Bunun sonucu bir başka açmaz daha karşımıza çıkıyor: EBİTDA dediğimiz faiz / amortisman ve vergi öncesi kârlılık, 2018'de büyük düşüş göstermiş. Oran sadece % 39. Oysa, 2017'de bu oran % 49 idi.
Sevindirici bir sayı: 500 Şirket içinde 451'i 2018'de ihracat yapmış. Tüm ihracat 9 Milyar dolar. Küçük... Hele hele bunu 500 şirkete böldüğümüzde şirket başına 1.8 milyon dolarlık ihracat cirosu çıkıyor. Bu rakam, KOBİ'lerimize yön verecek, ar-ge yaptıracak rakamlar değil.
500 En Büyük KOBİ'mizin 97'si yeni, bu listede ilk kez yer alıyor. 62'si En Büyük 500 Şirket listesinden buraya gelmiş, yani küme düşmüş. Yılda % 10 oranında bir küme gerilemesi şirket istikrarı açısından tehlikeli bir eğilim olarak görüyorum.
500 Büyük KOBİ'nin 107'si yani % 20'si zarar etmiş, açık hesapla beşte bire karşılık geliyor bu.
500 Büyük KOBİ'nin 342'si Anadolu'dan, işin iskeletini Anadolu oluşturuyor. Bu güzel ve anlamlı. Ancak pozisyonunu iyileştiren ya da koruyan illerin sayısı çok az.
Antep, Samsun, Eskişehir bu anlamda kayda değer 3 ilimiz.
Buna karşılık Kayseri, Mersin, Antalya, Denizli, Bursa, Konya, Manisa ve Kocaeli'nin listeye soktuğu şirket sayısı azalmış.
Sonuç: İkinci 500'ler, İSO Başkanı Sn. Erdal Bahçıvan'ın dediği gibi zor dönemde önemli işler yaptılar, ayakta kaldılar. Ama kan tablosu analizi ar-ge, ve yüksek nitelikli ürün yönetimi açısından "ikmale kaldığımızı" görüyoruz.
Adı üstünde "ikmal".
Toparlanma ve üst sınıfa her zaman geçmek mümkün.


PÜF NOKTASI:
Yazılmış en eski destan olan Gılgamış Destanı'ndaki "Kaygan bir yer burası. İnsan tek başına yürüyemez burada, ama iki kişiyse, iki, üçün hakkından gelebilir kolayca..." sözlerini, KOBİ'lerimize şu günde bir duruş şekli anlatıyor, hammadde için tedarik platformları kurmamızın gereğini anımsatıyor. Püf noktası olarak duyuruyor, bunun her meclisde tartışılmasını diliyorum.

HAFTANIN NOTU: Türkiye'nin bağımsızlığı yolunda ilk adım olan Erzurum Kongresi'nin 100. yılında, Mustafa Kemal Atatürk ve bu Kongre'nin üyesi 54 sivil ve askeri delegeyi, İş'te Kobi Ailesi olarak saygıyla anıyoruz.

 

NOT DEFTERİ

+KOSGEB Destekleri içinde anlamlı ne var? Bu hafta bir tarama yaptım. Gördüğüm kadarıyla KOBİ'lerimizin veya KOBİ'lere gönül vermişlerin kullanmasını ıskaladığı bir dizi hibe / destek vb program var.
İlki "KOBİ Rehber ve Teknik Danışmanlığı". Rehber olmak için 240 saat eğitim ve mesleki yeterlilik belgesi sahibi olmak gerekiyor. Bu belge için istenenlerin ayrıntısı 05.02.2019 tarihli Yönetmelik'de var. 17 maddelik bu Yönetmelik gerekleri yerine getirildiğinde "KOBİ Rehberi" olarak KOSGEB Rehberlik Havuzu'na giriyor, bir dizi Program'da profesyonel olarak görev yapıyorsunuz.
Finansman Desteği olarak KGF'nin "Kredi Faiz Destek Programı"nda KOSGEB aktif olarak yer almakta. Bu uygulama, kuşkusuz sadece mevcut KOBİ'ler için geçerli. Varolan KOBİ'ler için İstanbul Borsası (İMKB) "Gelişen İşletmeler Pazarı" desteği var, ne yazık ki bu güne dek kullanıcısı 10'u geçmedi, adaylarını bekliyor.
"KOBİ Girişim Gelişim Desteği Programı" "geleneksel işletmeler" için 60.000 TL ve "ileri İşletmeler" için 370.000 TL destek veriyor. Bu işletmeler ayrıca 100.000-300.000 TL arasında "Makine/ Teçhizat ve Yazılım Desteği" alabiliyor.
Bu arada bir bilgi: Yeni girişimler için verilen "Girişim Destek Programı" için KOSGEB web sitesinde "31 Aralık 2018'de başvuruya kapandı" ifadesi yer alıyor. Tüm aday KOBİ'cilere bunu duyuyor ve "başlangıç istimini kendiniz yaratmak zorundasınız" diyorum.


+Artvin'in çıkışına dikkat: Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Seçkin Kurt, Ekonomist dergisine Kafkasör Yaylası'nın "Turizm Bölgesi" olarak ilan edildiğini açıklamış. Bu önemli bir adım...
Burada 9 otel inşa edilecek ortaya 1.400 yatak kapasitesi ortaya çıkacak.
Artvin TSO bunun için "çok ortaklı bir model" uyguluyor, yani ortak. Bu oteller üstünde Artvin TSO yaptırım uygulayabilecek.
Ayrıca Tekfen Holding'in desteğiyle bir "Artvin Botanik Bahçesi" inşa ediliyor. Bununla Artvin'in endemik özelliği olan bitkileri sergilenecek.
İlin çeşitli yerlerinde "Seyir Terasları" kuruluyor. Bu da ek turizm yapacak kültür turu ziyaretçileri için iyi bir fırsat.
Artvin TSO'nu kutluyor, bu girişimin diğer ticaret ve sanayi odalarımıza "örnek" oluşturmasını diliyorum.

+ Tarım Bakanlığı "Kırsal Kalkınma Desteği" veriyor... Bakanlık açıklamasında yurdun, 4 ilinde modern çiftçilik yapacak 40 yaş altı çiftçi ve çiftçi adaylarına 100 Bin'er TL veriliecek. Bu iller Mardin, Amasya, Düzce ve İzmir olarak belirlendi. Ayrıntı bilgisi için en kısa yıl il ya da ilçe tarım müdürlüklerine başvurulmalı.

+ 11.Kalkınma Planı yürürlüğe girdi. 2019-2023 arasında uygulanacak bu 11. Plan kişi başına gelirin 12.484 $ olmasını öngörüyor. İhracatsa 222 Milyar $ olacak. İşsizlik ise bugünkü % 15 düzeyinden 5 basamak azalacak ve % 9.9 olacak. Planın en önemli yanı ihracatın, kalkınma motoru olarak benimsenmesi. Ayrıca bir "Sanayileşme İcra Kurulu" oluşturuluyor.


7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 06.08.2019

KİM NE YAPIYOR? Sektör 1: Gıda / Saray BisküviKonu: İhracatı ve büyümeyi eş-anlı arttırmakYeniliği: Markalaşma Kullandığı araç: Verimlilik arttırıcı... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 30.07.2019

Startup'çılara Bir Sesleniş Herkes start up güzellemesi yapıyor. Yapmasında da bence hiç bir mahsur yok. Ancak start-upçılığın yara- beresini... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 22.07.2019

NEYİ YAPALIM? Şirketinizin "kan tablosu"nu çıkarmaya ne dersiniz? 1.İş: KİMİZ, BUNU ANLAYIN: Paydaş ve ortak analizini yapın! Kim, sizden ne... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 01.07.2019

TEZLERDEN ÖĞRENMEK... Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Tasarımı Bölümü'nde yapılan 2014-2018 döneminde yapılan yüksek lisans... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 24.06.2019

PROJE DESTEK ESASLARI KOSGEB'in proje desteğine ilişkin sorular yine çoğaldı. Konuyu kaynağından cevaplandırmak istiyorum: *Destek son 4 ay... Devamı