ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

SUDEKS İnşaat Başarı Hikayesi

SUDEKS İnşaat Turizm Taahhüt Tic. Ltd. Şti.

SUDEKS İnşaat, başarılarını yapımını gerçekleştirdiği konut projeleriyle kanıtlayan, sektöründe önemli yer edinebilmiş inşaat firmaları arasında yer almaktadır...Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 24.06.2019

PROJE DESTEK ESASLARI

KOSGEB'in proje desteğine ilişkin sorular yine çoğaldı. Konuyu kaynağından cevaplandırmak istiyorum:

*Destek son 4 ay içerisinde istihdam edilmiş yeni personel için verilir. Bu personelin tam zamanlı olarak çalışması gerekir.

*Girişimcinin kuracağı işletme, TTK'da tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde olmalıdır. Ya TESK ya da TSO'ya bağlı bir odaya kayıtlı olunmalıdır. Girişimcinin başka bir kuruluşta SGK hükümlerine tabii olarak çalışmaması gerekiyor. Şirket içindeki payı da en az % 30 olmalı.

*Geri ödemeli desteklerde destek tutarı kadar teminat alınıyor.

*Girişimci, sonucu öğrenme tarihinden itibaren 15 gün içinde, 1 defaya mahsus, gerekçesiyle itiraz edebilir.

*Herhangi bir desteğe başvuru yapılmış olması, KOSGEB‘i taahhüt altına sokmadığı gibi, müracaat edene de bir hak kazandırmıyor.

*İşletme destek aldıktan sonra 3 yıl süresince satılamaz. Başka şahıs ve kuruluşlara hiçbir şekilde kiralanamaz. Devredilemez, rehin gösterilemez.

*Ağır hastalık gibi mücbir sebebler, faaliyeti engelleyecek nitelikte ise veya finansal yetersizlik, öngörülmedik kaza, terör olaylari, pazar daralması gibi zorunluluklar halinde ödemesiz desteklerin iadesi istenmez. Geri ödemede 3'er aylık 8 ödeme esastır.

*Başvuruda bir yaş sınırı yok.

*Hibe talep edenin resmi bir kuruma borcu olmamalı. Yanısıra kredi kullanmaya "yasaklı" olmamalı.

*Meslek lisesi mezunlarının hibede önceliği var.

*Kadın ve şehit yakınları % 80 oranında hibe alıyor.


PÜF NOKTASI: Yazar Arthur Schlesinger'in sürekli anlaşılma derdinde olan insanlar için "Siz kendinizi anlayamasınız, başkaları sizi nasıl anlayabilir?" dermiş. Bunu KOBİ Dünyası'nın kendine ayna tutmasının önemini anlıyor, püf noktası olarak duyuru panosuna asıyorum.


NOT DEFTERİ

+ Alacak sigortası, KOBİ'lerin hala itibar etmediği bir yöntem. Devlet, 1 Ocak'ta böyle bir sistemi resmen devreye soktu. Halk Sigorta'yı bu işle sorumlu kıldı. Öte yandan Euler Hermes gibi dünya genelinde alacak sigortası uygulayan şirketler de var. Oranlara bakıyoruz: Her ikisinde de anlamlı sayıda sigorta yaptıran yok.
KOBİ'lerin 2019 ciroları. % 35-45 oranında azaldığı halde, alacak sigortasına yönelmiyorlar.
Bunu 2 olgunun işareti olarak kabul ediyorum. İlki, KOBİ Dünyası büyük miktarda belgesiz çalışma kapsamında. Belge (fatura) olmayınca, sigorta yaptırmak mümkün değil.
İkincisi, KOBİ'lerin satış oranı düşünce alacaklarını daha iyi takip ediyorlar. Nitekim, 120 gün olan ortalama vade süresi şu sıra 90 gün olarak seyrediyor. Bu durumda alacak sigortası sistemi anlaşılan daha uzun bir dönem "itibar görmeyen bir garanti sistemi" olmaya devam edecek.

+ Türkiye sahil bandının öne çıkan yeni bir iş kolu "turistik gezi tekne" işi. Ekonomist dergisinin kaynağından derlediği bilgilere göre, bu tekne ve guletler her yıl 3,5 milyon ağırlığı yerli olan insanı adına "Mavi Tur" dediğimiz bir tur yaptırıyor. Bu deyim de Halikarnas Balıkçısı olarak tanıdığımız Cevat Şakir'in adını koyduğu ve başlattığı bir iş.
Bodrum'dan Fethiye'ye kadar olan güzergah içinde bu "Mavi Tur" olayı yapılmakta.
Gel gör ki, bu sene önemli bir açmaz ortaya çıktı. 3,5 milyon insanın büyük bir kısmı bu turu sigortalanmadan yapıyor. Bu durumda geçenlerde Tuna nehri üstünde G.Kore'lilerin yaşadığı felaket gibi bir deniz kazası durumunda bir sigorta ödemesi devreye girmeyecek. Oysa, Kültür ve Turizm Bakanlığı her "Denize Elverişlilik Belgesi" yenilerken sigorta zorunluluğu arıyor. Ancak buna karşılık bu sigortanın teminat limiti yok.
İş DASK gibi usulen, adet yerini bulsun cinsinden yapılıyor.
Oysa bu gulet ve teknelerin büyük bir kısmı halen KOBİ ve her bir tekneden geçinen insan sayısı 6 - 7'nin altına düşmüyor.
Bu olayın yıllar yılı böyle gitmesi mümkün. Ancak sigortalama olmayınca işin dış dünyaya açılması mümkün değil. Öyle olunca "Mavi Tur'culuk bir yerli para işi olmaya devam edecek."

+ Yenilikçilik her zaman için para getiriyor, ciro artışı sağlıyor... Ekonomist dergisinin düzenlediği "Anadolu 500 Şirketi" sıralaması içine giren bir çok şirketi ilk kez duyunca şaşırıyorum, bilmem gerekir diyorum, oysa öyle değil...
Yakından tanıdığım Antep ekonomisinde bu sıralamaya giren böylesi bir kuruluş Tekkeli Gıda. Bu yıl 1.6 milyar TL ciro hedeflemişler. Son 2 yıl içinde ciro artışı 3 kat. Yatırım konularına baktığınızda ilginç bir çeşitlenme karşınıza çıkıyor. Yumurta gibi harcıalem bir ürünün yanında, hayvan doğal gübresi gibi çok yaygın olmayan işleri var. Yanısıra, soya fasulyesi, küspesi ve mısırdan oluşan bir yem hammadde ticareti yapılıyor. Taşıma işini daha ucuz yapabilmeyi öz sermaye ile bir lojistik filosu kurulmuş.
Yumurtanın ihraç edilmesi de bir yenilik. Uzun yıllar süren yumurtayı ihracat olanaksızlığını Tekkeli kırıyor, önemli bir ihracatçı haline geliyor. Bununla ayrıca marka bilinirliliğini arttırıyor. Nitekim, geçen yıl 90 milyon $ olan yumurta ihracatı için 2019 hedefi 150 milyon dolar. Bu ihracat büyüklüğü, şirketin iç piyasa esintilerinin dışında durmasını sağlıyor.
Bir diğer örneğim, İskefe Grup. Deri atığından teknolojik ürün sayabileceğimiz kolajen, protein ve gübre üretiyorlar. Yeni bir alanları da ilaç kapsülü ve keratin üretimi. Alkoç Ailesi'nin 1954'de kurduğu şirket deri tabaklama işiyle yola çıkmış. 2002'de yeni bir dönemin geldiğine kanaat getirmiş...
Yüksek teknolojik ürünlere yöneliyorlar. İskefe Grup, sığır jelatininde halen dünya ihtiyacının % 3'ünü üretiyor.
Dünyada 2,5 milyar Eoroluk ilaç kapsülü üretildiğini tespit eden İskefe Grup, yılda 300 milyon adet kapsül üretecek. İhracat bu grubunun dinamosu. Bunun sonucu % 20-30 arasında her yıl büyüyor.
Şirket cirosunun her yıl % 10'u ar-ge'ye ayrılıyor. Düzenli TÜBİTAK proje desteği alıyorlar.
Adım adım kendisini çeşitlendirmenin ve yeni ürüne yönelmesinin iyi bir örneği Tekkeli ve İskefe Grup'larını kutlarken, KOBİ Dünyası'nın "iyi örnek" olaylarına bakmasının kendisi için hep olumlu sonuçlar üreteceğinin altını çizmek istiyorum.

 


7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 11.11.2019

ZEYTİN ve YENİ BİR SES Ayvalık Ticaret Odası'ndan "15.Ayvalık Zeytin Hasat Festivali" için bir davet alıyorum. Oda Başkanı Sayın Mustafa Büyükçıvgın... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 04.11.2019

KOBİ'lere Ne Anlatıyorum? Son zamanlarda KOBİ Dünyası buluşmalarımda "İşletme Dünyasında Yeni Eğilimler" olarak şu başlıkları anlatıyorum:... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 28.10.2019

KOOPERATİFÇİLİK YÖNÜNÜ ARIYOR...Görüyorum ki, yeniden kooperatifçiliğin sihrini yakalıyoruz. Ben de size son zamanlarda karşılaştığım 3 iyi... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 21.10.2019

KADIN GİRİŞİMCİLER SAHNEDE... Sarı Konak Kadın Girişimciler Kooperatifi: Sarı Konak Kooperatifi 10 Aralık 2018'de kuruldu. Başkanı Mihriban Tüfekçi.... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.10.2019

Ekoturizm yapmak... Antalya'nın Demre'sindeyiz.Şu Noel Baba'nın yaşadığı diyar.Demre, antik Likya uygarlığı beldesi üstünde kurulu bir 26.000 nüfuslu... Devamı