ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Bony Tekstil Başarı Hikayesi

Bony Tekstil

Çorap sektörüne yönelik olarak, Hasan Gülkaya tarafından üretim ve satış amacıyla 1986 yılında kurulan, ülkemizde sektörünün öncüsü olan BONY, kurulduğundan bu yana planlı, programlı ve istikrarlı büyüyerek, mükemmelliyetçi bir tutumla, müşteri odaklı çalışma prensibi edinmiştir... Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 13.05.2019

MAKİNECiLERİN BİR ÇIKIŞI...

Makinenin gücü: '80 li yıllar olmalı... O tarihte TSKB Araştırma Müdürü olan Sn. Ermukan Şengezer bana "Şaşıracaksın ama Türkiye'nin gelecekteki rekabet gücü ediniminde en yüksek makine ve elektronik sanayisi çıktı" demişti.
Şengezer haklı çıktı...
Her iki sektör çok anlamlı yere geldi.
Ama makine bir adım daha öne çıktı: Makinede yerlileşme oranı çok yükseldi, ihracat olanağı doğdu.Bunda makinanın tasarıma çok açık olan yanı önemli. Bu ise "yerel kaşiflere" çok açık bir yapıya olanak sağlıyor.

Antep'li Mennan Usta lakaplı, rahmetli makineci Mennan Aksoy bir önder örnekti.
Mennan Ustalara Türkiye'nin hemen her yerinde, makinede ihisalaşmasında öne çıkan Eskişehir, Bursa, Manisa, Aydın, Antep, İzmir, Konya'da onlarca örneğini görmemiz mümkün.

2017 verileriyle, makine sektörü 13.300 girişimden oluşuyor. 220.000 çalışanı var. Emek yoğun olmamasını tekniği yüksek olmasına bağlıyorum. Yaklaşık 20 milyar
lık (tam tamına 16 milyar $) ihracat yapıyor. Dile kolay, ele zor, bununla Türkiye'de sektör olarak 4.'üncü büyük ihracat sektörü. Sektörün çok yüksel ar-ge harcaması var. Bunun sonucu Türkiye sektörel yapısı içinde en yüksek katma değeri yapıyor.
Bütün bunlara karşılık bu sektörde Türkiye geçen yıl 30 milyar
lık makine ithalatı yapmış. Oysa ithal edilen bu makine aksamının % 70'i Türkiye'de de yapılıyor. Bu ithalatın adını bir tek "yabancı mal sevdası" ile yorumlamak mümkün. İSO Başkanı Sn. Erdal Bahçıvan daha teknik ve yerinde bir sözle "Yabancı Ürün Fetişizmi" olarak adlandırıyor.

"Bunu makineyi biz doğru- dürüst yapamayız" diyen bir genelgeçer inançsızlıktan kaynaklanıyor bu ithal ürün sevdası. Oysa, yurtiçinde gezdiğim / gördüğüm onlarca örnek hiç de bunu söylemiyor.Bir kere ithal malı olduğunda fiyat 3-4 kat daha pahalı. Üstelik servis garantisi çoğu zaman kağıt üstünde kalıyor, oysa yerli makinede bakım ve onarımı günlük olarak sağlamak mümkün.

Yerli malı kullan: Yerli ürün imalatçılarının uzun yıllarki çabasıyla "Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Kanun" çıkarıldı. Sayısı 7033. Bu yasanın 74. maddesine göre "kamu alımlarında yerli malı lehine % 15 fiyat avantajı yaratabilir". Eğer bu ürün orta ve yüksek teknolojik ürün özelliği taşıyorsa, yerli malı tercihi zorunlu. Bununla kalmıyor, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu gereği her yıl bir "Yerli Malı Listesi" yayınlanıyor. Burada "Yerli Malı Belgesi" almış tüm kuruluşlar yer alıyor.
Ama uygulamaya gelince, kamu ve yerel yönetimler yine de dilediğince hareket edebiliyor.
Bu bir "duruş", bazen de yasanın yaptırım eksiği. Ne yazık ki konu "makine" olduğunda her 2 başlığın toplu zaafiyeti var.
Uzun sözün kısası... Yabancı mal yasa dinlemiyor, adeta ali kıran baş kesen konumunda. Üstelik bu konuda 24 Temmuz 2018 tarihinde Sn. Cumhurbaşkanı'nın imzasını taşıyan bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayınladığı halde...

Şeffaf mekanizma istemi: DÜNYA gazetesinden geçen hafta öğrendim. Makina sektörünün öncü ismi olarak tanıdığım Sn. Adnan Dalgakıran çok net bir görüş ortaya koymuş. Sn.Dalgakıran, MAKFED (Makine İmalatçıları Derneği Federasyonu) başkanı. Diyor ki, "Kibarlığı bir yana bırakalım, kamu ihale şartnamelerini teşhir edelim. İşin boyutunu değiştirelim. Biz onları değil, onlar bizleri ikna etsin". Burada dikkatinizi çekerim, "kulis yapalım", "aracı adamını bulalım" gibisinden bir yaklaşım yok. Çok açıklıkla, "şeffaflaşarak, tüm mekanizmayı şeffaflaştırmaktan" söz ediliyor.
Bu nasıl olacak?
Sektör, bundan böyle kamu ihalelerinin "bekçiliğini" yapacak. Bu konuda yabancı mal tercihi yapan ihale sözleşmesi kamuoyuna teşhir edilecek.
Sektör ve onların şahsında MAKFED bununla bir "ilk" olayı yapıyor.. "Kapalı Kapılar Ardında" oynamak yerine "Gün Işığında Belge Okuma" dönemine başlıyor.
MAKFED'in 18 dernek ve 1.900 firmadan oluşan üye altyapısı bu gözlemcilikte büyük yer tutacak. Böylece futboldan sonra ilk kez imalatçı bir sektörde "VAR Sistemi" kuruluyor.
Türkiye'nin bu sektöre ve onların Mennan Usta gibi öncü girişimcilere borcu var, bu borç kapanmaz. Ama bu "Var Sistemi" bundan sonra yeni borçların doğmasını önler.
Bu işe öncülük eden Sn.Adnan Dalgakıran'ı kutluyorum...


PÜF NOKTASI: Futbol antrenörü Sn. Fatih Terim'in "Yenidiğinizde değil, vazgeçtiğinizde kaybedersin!" sözünü KOBİ Dünyası'nın kulağına küpe yapacağı bir saptama. Püf noktası oldu, okunsun ve uygulansın niyetine panoya asıyorum.


HAFTANIN NOTU:
Geçtiğimiz hafta yapılan Türekiye İş Bankası destekli ARYA Kadın Girişimciler Yarı Finalinde kadın girişimci sayı ve proje zenginliği, kadın girişimci konusundaki her çabanın karşılığını bulduğunu anlatmasıyla haftanın olayı olmayı hak etti.

NOT DEFTERİ

+ Doların seyri konusunda bir şey söylemek güç... Söyleyen, olsa olsa kehanette bulunmuş olur. Ancak derecelendirme kuruluşlarının ortak gözlemi bu artışın 23 Haziran'daki İstanbul Yenileme Seçimi'ne dek süreceği şeklinde. Her zamanki önerimi tekrarlayarak, "döviz bağlantılı fiyat verme işleminden uzak duralım" diyeceğim. Bu önerim sular durulana dek geçerli.
Bu dönem içinde gözümüz TC Merkez Bankası'nın hamlelerinde olmalı. Bu hamleler haftalık repo ihalesinin iptali ve TL zorunlu karşılık oranının düşürülmesiyle başladı, ancak yetmedi, dolar 6.25 TL'yi gördü. Sanıyorum Merkez Bankası politik faiz oranını da yükseltmek zorunda kalacak. Zira 2 yıllık devlet tahvili zaten % 25'in üstünde ve buna karşılık Borsa 86.000 endeks puanıyla ilk Rusya Borsa Endeksi'nin altına indi.


+Kadın desteği konusunda çokca yazı / çizi / soru ulaşıyor bizlere...
"Ne / Ne Kadar ve Nereden" soruları bu alanda temel.
Küçük miktarda destek arayan kadın girşimcilerimiz için Türkiye İsrafı Önleme Vakfı'nın mikro kredisini tekrar anmak istiyorum. 2013'den bu yana 163.000 kadına ve aileleriyle birlikte 700.000 insana ulaştı. Hedefi 3 milyon insana ulaşmak. Ulaşır da...
Tüm sorun ilk yıl desteğinin sadece 1.000 TL olması. Gerçi bu yıllar içinde artarak 5.000 TL'ye yükselebiliyor ancak kuşkusuz bir yatırım için çok az.
Bunun dışında KOSGEB'de kuşkusuz bir kaynak. Ancak bu kurumun 2019'da özellikle "yerlileşme" projelerine öncelik vermesi nedeniyle kadın girişimci projeleri eski sıcak desteği almakta zorluk çekebilir. Bir de KOSGEB'in kadın girişimcilerden bebe tuhafiye ve kırtasiyeciliğin önüne geçen projeler beklediğini ekleyeyim.

+İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) düzenlediği 14. Sanayi Kongresi'nin tüm zabtı İSO'nun web sitesine yüklenmiş. Nereden gelip nereye gittimizi anlamak için iyi bir ayraç, okunmasını / incelenmesini özellikle önereceğim.

+Akdeniz Üniversitesi Sualtı Arkeoloji Bölümü ile TINA'nın Mersin Deniz Ticaret Odası desteği ile yaptıkları araştırmaları, UNESCO nezdindeki Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Altay Cengizer himayesinde, UNESCO Dünya Merkezi'nde kamuoyunun bilgisine sundular. Buradan anlıyoruz ki, dünyanın en eski batığı Doğu Akdeniz'de çıkarılmış. Yine Silifke açıklarındaki Dana Adası'nın da "Akdeniz'in En Büyük Antik Tersanesi" bulunmuş. Su arkeolojisi, Likya Yürüyüş Yolu'ndan sonra Akdeniz'in yeni turizm türlerinden biri olmaya aday, bundan da en çok KOBİ Dünyası nasipleniyor, burası açık.


7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 19.08.2019

KİM NE YAPIYOR? - 2 Şirketlerin "başarı reçeteleri"ne devam ediyor, bize bu verileri sağlayan Ekonomist dergisine teşekkür ediyorum. SEKTÖR 6:... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 06.08.2019

KİM NE YAPIYOR? Sektör 1: Gıda / Saray BisküviKonu: İhracatı ve büyümeyi eş-anlı arttırmakYeniliği: Markalaşma Kullandığı araç: Verimlilik arttırıcı... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 30.07.2019

Startup'çılara Bir Sesleniş Herkes start up güzellemesi yapıyor. Yapmasında da bence hiç bir mahsur yok. Ancak start-upçılığın yara- beresini... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 22.07.2019

NEYİ YAPALIM? Şirketinizin "kan tablosu"nu çıkarmaya ne dersiniz? 1.İş: KİMİZ, BUNU ANLAYIN: Paydaş ve ortak analizini yapın! Kim, sizden ne... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 16.07.2019

KOBİ'LERİN HALİ NİCEDİR? İKİNCİ 500: Kısa adı "İkinci 500". Ama asıl adı "Türkiye'nin 2. Beşyüz Büyük Şirketi". Çalışmayı İstanbul Sanayi Odası (İSO)... Devamı