ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Ata Bilişim Başarı Hikayesi

Ata Bilişim San. Tic. Ltd. Sti.

2007 yılında kurulan ATA Bilişim; eğitim, destek, teknik servis, proje, satış ve pazarlama departmanlarındaki eğitimli kadrosuyla müşterilerine “Müşteri Memnuniyetinin Sürekliliği Esastır“ ilkesi ile hizmet vermektedir...Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 15.04.2019

EVDE ÜRETİM VE SATIŞ AMA NASIL?

Bir işyeri kuruyorsunuz, buna uygun hareket etmek durumundasınız.
Öncelikle ne üretirseniz üretin, ürünün Türk Gıda Kodeksi'ne (TGK) uygun olması ve bunun için de "üretim izni" alınmış olması gerekir.

Bunun öncesinde;
1-İşyeri açma ve çalışma ruhsatı alınacak!
2-Evde üretime izin verilmiyor, bunun için bir atölye tutulacak.
3-Vergi no'su alınacak ve işletme defteriniz tasdik olunacak.
4-İşyeri olmanız nedeniyle, SGK'lı 1 insan istihdam edilecek.
5-Esnaf Oda üyeliği için "Ustalık Belgesi" gerekiyor. Yoksa aidatı daha fazla ve tacir olma koşulu arayan ilgili yerin Ticaret Odası'na kaydolmanız gerekecek.

Bu beş nokta, atladıklarım olabilir, ama bunlar temel. Bu noktalar çözüldükten sonra, TGK'nden üretim izni almak için İlçe Tarım Müdürlüğü ya da İl Tarım Müdürlüğüne "dosya gerekleri"yle başvurursunuz.

İnternet üstü satış için uzun bir liste değil mi?

Eğer gıdada ustalığınız yoksa, ev üretimini "unutun". Eğer usta iseniz, bütün bu işlemleri yapmadan önce, bir süre "deneme üretimi ve satışı" yapın.

Zira sonrasında, onca masrafla dönüş yapmak çok zor, daha önemlisi sizi yıpratır.
Piyasayı tanımak için bu deneme işlem kaçınılmaz. İnternet üstünden gıda satışı yapan kadın girişimci sayısı çok arttı bunu da unutmamak gerekiyor.

Son not: İnternet üstü satış için yeni vergi tasarısında özel bir hüküm geliyor, bu yüzden yakın gelecekte bir vergisel avantajınız kalmayacak.

Lütfen sağlıklı düşünerek karar verin!PÜF NOKTASI: 30 yılını artık geride bırakan geleneksel Anadolu mutfak anlayışının öncüsü İstanbul ÇİYA Lokantaları'nın kurucusu Musa Dağdeviren'in "Her Şeyin Organik Adıyla Anıldığı Bir Yeni Pazarlama Dili oluştu" diyen yaklaşımını, "butik / organik" sözlerini ağzına dolayan kimi girişimci adayı için bir püf noktası. Bu sözleri panoya asıyorum.

 


HAFTANIN NOTU: Göç edebiyatı örneği 8 eser yazan Yunanca'dan Türkçeye 10 eseri çeviren Ahmet Yorulmaz‘ın ölümünün 5. yılında zeytinyağı sektörünün gözde kuruluşu Özgün Zeytincilik'in "Bilge Kişi Ahmet Yorulmaz Anısına" zeytinyağı şişelemesini ve edebiyat dünyasına dağıtmasını bir sosyal sorumluluk projesi olarak kutluyor, girişimcisi Ahmet Sucu'nun bir dizi örnek projeye önderlik edeceğine inanıyor, Yorulmaz'ı ise özlemle anıyoruz.

Hayırlı işler!

 

 

NOT DEFTERİ

+ Yeni Ekonomik Program (YEP) gereği olan reformları ilk halkası Maliye ve Hazine Bakanı Sn. Berat Albayrak tarafından açıklandı. Sn. Bakan'ın açıklamasında KOBİ Dünyası için 6 yeni nokta dikkatimi çekti:
1- Kamu bankalarının sermayesi güçlendirilecek. Bunun için 28 Milyar TL'lik tahvil ediliyor.
2- Özel bankaların bilanço temizliği yapmasına olanak sağlanacak. Böylece tahsil edilemeyen krediler bilançoda "zarar" gözükebilecek. (ANLAMI: KOBİ'ler daha fazla kaynak kullanabilecek)
3- Geri ödenmeyen krediler için Şubat 2019'da oluşturulan Konkordato Heyeti Sn Bakan'ın sözleriyle "bundan sonra daha iyi ve herkesin çıkarına çalışacak". (ANLAMI: KOBİ'ler için de muhtemelen başvuru olanağı verilecek)
4- Tarım kooperatifçiliği model olarak benimseniyor. (ANLAMI: KOBİ ağırlıklı çok ortaklı oluşumlar için zemin hazırlanıyor)
5- Sebze üretiminde devlet daha büyük bir pay sahibi olacak. Hedef örtü altı sebzeciliğinde Sera AŞ kuruluyor. Hedef % 25 pay sahibi olmak.
6- Yedi sektör strateji sektör olarak kabul edildi. Bunlar içinde bilişim ve ilaç yeni sektörler. (ANLAMI: KOBİ'lerin teşviklerinden yararlanabileceği sektörler arttı. Nitekim yazılım sektörü için çatı kuruluşu YASAD yazılımda vergi muafiyetinin teknopark dışında kalan alanlar için de uygulanmasını istedi.)

 

+ Sanayide eğilimi, üretimde gidişi İstanbul Sanayi Odadı'nın PMİ İndeksi üstünden okur, yorumlarım. Bir süredir bakmamıştım, Mart PMİ İndeksi 47.2 puan olmuş. Hala asgari çizgi olan 50 puanın altında. Ama geçen aya göre 1 puan artış var. Bu işlerin az da olsa hız kazandığını anlatıyor. Aynı iyileşmeyi MÜSİAD'ın hazırladığı SAMEKS'de buldum, o da 46.8 puan.
Bu indeks, satın almacıların eğilimini vermesi açısından önemli bir ayraç ve bence kapasite kullanım oranındaki gelişmelerden daha sağlıklı bilgi sunuyor.

+ TOSYÖV 30. yaşını kutluyor... Açık adı Türkiye Küçük ve Orta Ölçek İşletmeler ve Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı. Kurucuları arasındaydım. Nereden nereye diyeceğim... 1987-88 yılları olacak, bir seminer yapacaktık, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı. Sn. Ümit Uzel, "Bu küçük işletmeler haklı olarak küçük olarak anılmaktan hoşlanmıyor onları kısa başka bir ad ile analım " demişti. Bunun üzerine onları "KOİ" olarak anmaya karar verdik. Çok sonra bunun adı "KOBİ" oldu... Bu kavramı yurt çapında yaygınlaştırılmasında ve bankacılığın "KOBİ Kredisi" oluşturmasında da TOSYÖV'ün payı var. KOSGEB'de bir şekilde TOSYÖV bünyesinden doğdu. TOSYÖV kurucularından Sn. Tamer Müftüoğlu KOSGEB'in ilk başkanıydı. Kuruculardan yitirdiğimiz isimler var, onları da rahmetle anıyorum.

+ Sanayi Bakanlığı'nın 2018 Raporu'nda sayısı 312 olan organize bölgede 1.7 milyon insanın çalıştığnı okudum. Tasarım Merkezi sayısı ise 312. Ar-ge'ci sayısı 50.000'e ve tasarımcı da sayısı da 6.381'e ulaşmış. Bunlar çok güzel sayılar. Ancak gel gör ki, bu sayıya karşılık olabilecek ne tasarım, ne de patent tescili yok.
Bu işin nedenini izlemekte yarar var. Çünkü tasarım, sanayi ürününe nefes ve boyut aldıracak tek nokta...

+ E-Spor konusunun bir iş / meslek ve girişimi olarak ülkemizde giderek serpildiğini görüyorum. Hürriyet'in Kampüs ekinde Meriç Akyürek'in yazdıkları bu alanda büyük bir evrilme olduğunu anlatıyor. Meraklısına, bu derginin 7 Nisan tarihli 114. sayısına bakmalarını öneriyorum.

+ AB güçlü bir lider arayışında... AB Topluluk Başkanlığına bu kez Rekabet Komiseri (Bakanı) Bayan M. Vestager aday. Bn. Vestager Danimarka çıkışlı bir politikacı, 2014'den bu yana Brüksel'de görev yapıyır. Görev süresinde çok uluslu dijital şirketlerine "kök söktürdü" onların vergi kaçırmalarına göz yummadı. Bu yüzden de "taşları kıran insan" (trustbuster) olarak tanınıyor. Junkers'ın "ne şiş yansın ne de kebap" diyen politika uygulamasından sonra ilkeli bir başkan AB'ye daha iyi yön verir diye düşünüyorum. Bununla kalmaz, bir de Türkiye'nin üyeliği için bir "yaklaşım gösterir" diyorum.
Bakalım, Almanya ve Fransa gibi büyükler "dişli" bir başkanı onaylayacaklar mı?

 


7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 17.06.2019

SİLVERLİNE Silverline, ankastre mutfak ürünleri üretimi yapan bir marka. 14 yaşından beri iş yaşamının içinde olan Hüseyin Alış, "can dostları"... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.06.2019

Dünyanın En Büyük Fuarı 7-11 yy. arasında Arap uygarlığını ağırlayan Endülüs Bölgesi (Andulusia) İspanya'nın tarım merkezi. Bu merkezde varolan 375... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 20.05.2019

ARYA'LI KADIN GİRİŞİMCİLER Kim bu ARYA? Türkiye'de girişimcilerin sadece %9'u kadın. Çok azı melek yatırımcı desteği alıyor. Kadın girişimciler için... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 13.05.2019

MAKİNECiLERİN BİR ÇIKIŞI... Makinenin gücü: '80 li yıllar olmalı... O tarihte TSKB Araştırma Müdürü olan Sn. Ermukan Şengezer bana "Şaşıracaksın ama... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 06.05.2019

TOBB GENEL KURULU TOBB 75. Mali Genel Kurulu yapıldı...Mali genel kurul, "seçimsiz" anlamına geliyor.Seçim olmayınca "geçim" meselesi daha çok fazla... Devamı