ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Bilişim Sanayi Başarı Hikayesi

Bilişim Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

1985'te kurulan Bilişim Ltd, Türkiye'nin üstün başarıyla sonuçlanmış önemli projelerine imza atan, alanında uzmanlaşmış, öncü bir yazılımevi ve 'danışmanlık kurumu'dur... Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 11.03.2019

EĞİTİMDE YENİ KARAR(LAR)

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk geçen hafta OECD Merkezi Paris'te yeni "Eğitimde 2023 Vizyonu"nu açıkladı. Bu vizyon milli eğitim tarihinde bir ilk. Dahası bir ulusal vizyonun uluslararası bir kuruluşta kamuoyuna açıklanması da bir ilk.
Kuşkusuz bu organizasyonda 3 insanın anılması gerek. İlk isim, OECD Genel Sekreteri Sn. Angel Gurria. Meksika asıllı genel sekreter Türkiye'den gelen her olaya "sıcak ve hoşgörülü" bakması ile tanınır. İkinci isim, OECD nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Dr. Sn. Erdem Başçı. 3. isim, bir dil bilgesi, çevirmen Sn. Kerem Topuz'un çok nitelikli eş-anlı çevirisi.
Bu 3 olgu yan yana gelince çok temiz bir panel-oturum yaşandı.
KOBİ Dünyası adına ne öğrendim?

Eğitimde kapasiteyi arttırmak: Yakın zamana dek eğitim hep nicel bir gelişimdi. Başarı sayılar üstünden ölçülürdü. 2023 Vizyon işi "kalite ve somut başarı" üstünden değerlendirmek istiyor. Ve şaşıracaksınız ama bu işe öğretmenin eğitimi ile başlıyor. Öğretmen camiası 1 milyon insan. Çok fedakarca çalışıyorlar. Ancak yenilenmiyorlar. Tayin bekleyen 700.000 öğretmen adayı var. Onların niteliğini ölçen tek kıstas KPSS sınavı.

Başarıyı ölçülür hale getirmek... Tek ölçümüz norm. 25'lik sınıf başarılı olmak için yetiyordu. OECD- PİSA araştırması bu alanda büyük bir yol alındığını söylüyor. Buna karşın öğrencinin kavrama ve sistemli analiz yapma başarı notu çok geriledi. Oysa KOBİ Dünyası için teknik elemanda en önemli nitelikler kavrama olmalı. Şimdi yeni bakış açılarıyla başarının somut ve elle yakalanır olmasına çalışılacak.

Teknik eğitime yeni bir yön vermek: Teknik eğitim, çeyrek yüzyıldır gözden düştü. Hiçbir baltaya sap olamayan çocuklar bu eğitimi alıyor. Nedenleri çok. Önemli olan işe panzehiri bulmak. Vizyon 2023'ün bulduğu çözüm, teknik okulları sanayi ve hizmet sektörü ile buluşturmak. Bu konuda pilot uygulama başladı. İkinci ayak, teknik okulların donanımını iyileştirmek olacak. Sonuncu ayak, bu okul mezunlarının yatay ve dikey anlamda gidebilecekleri yerleri çoğaltmak. Unutmayalım ki çırak alarak çözüm bulduğumuz dönemler geride kaldı. Elimize "ara kademe ustaları" gerek, Vizyon 2023 bunu gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Dr. Altınok'un dedikleri: Dr. Nadir Altıok, Türk asıllı, Fransa'da doğmuş büyümüş bir bilim adamı. Eğitim ekonomisi alanında dünyada önemli isimlerden biri. Başarı ölçümünde Dünya Bankası‘nın akıl danıştığı insan. Dr. Altınok, 100 puanlık bir eğitim iyileşmesinin ülkenin yıllık büyümesine % 1.5 ek başarı eklediği açıkladı. Bu çok büyük bir rakam ve nerdeyse otomatik olarak çalıştığı için nerdeyse zahmetsiz. Ama bu eğitim iyileşmesi için sizin başarı tanımı yapmanız ve buna uygun finansman yaratmanız gerek. Dr. Altıok ekliyor: Seçim yapmak bizim elimizde...

Ve bir takvim: Vizyon 2023'ün bence en iddialı yanı zaman çizelgesi. Bu yıl başlayıp 2023'de "meyve vermesi" bekleniyor. Süre çok kısa buna karşılık yapılacak iş çok fazla. Hele hele, 65 hükümette eğitim bakanlığı ömrünün 9 ay olduğu düşünülürse... MEB Bakan yardımcısı Sn. Reha Denemeç'in söylediği gibi "Bir yerden başlamak gerekiyordu, biz de yola çıktık".

Hayırlı olsun...


PÜF NOKTASI: EİSTİ Okulu'nun kurucusu ve Paris Seine Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Nesim Fintz "Sorunlar çözümleriyle bilinmez, modellemesiyle anlaşılır. Model kurun, gerisinden korkmayın" derken, KOBİ Dünyası için "gündelikçi" çözümlerin miadını doldurduğunu da açıklıyor. Püf Noktası olarak panoya asıyorum.

 

HAFTANIN NOTU: UZZK‘nın uluslararası bir jürinin seçiminde ve Uluslararası Zeytinyağı Konseyi (IOC) himayesinde düzenlediği "3. En İyi Natürel Sızma Zeytinyağı Yarışması"nın "Hafif Meyvemsi" dalında ilk 3 sırayı alan Nermin Hn. Çiftliği, ÖZGÜN Zeytincilik ve CMRT Zeytincilik'i, İş'te Kobi Ailesi olarak kutluyor, UZZK'yı bu anlamlı öncülüğü için tebrik ediyoruz.

Hayırlı işler!

 


NOT DEFTERİ
+ KOBİ Destek Paketleri 2‘ye çıktı... Öncelikle söyleyeyim: Her 2'si de sadece işleyen KOBİ'ler için söz konusu.
Birinci paket "Akıllı Dönüşüm Kredisi" başlığını taşıyor. Yerli teknolojili KOBİ'leri imalatçı KOBİ'leri buluşturmayı amaçlıyor. Toplam destek 250 milyon TL olduğuna göre büyük bir miktar var ve yeterli.
Kuruluş bazlı kredinin miktarı, projenin niteliğine göre belirlenecek, sabit, belirli bir miktar yok.
İkincisi, KOBİ Değer Kredisi-2.
İlgilisi bilecek: Ocak ayında bunun ilk dilimi açıklanmıştı. Burada 17 bankanın beraberliği 25 milyon TL'lik bir paket yaratılmış. Faizi politik faiz oranının altında, % 18.4. 36 ay vadeli KOBİ başına 500.000 TL- 1 Milyon TL kullandırılması hedefleniyor.
Burada de ürün yerliliği temel koşul. Yeni değil, ithal edilen bir ürünün iç piyasada yapımı esas.
Bunun ötesini KOSGEB web sitesi çok iyi anlatıyor.
Lütfen oraya bakın!

+ TC Merkez Bankası geçen hafta, 6 Mart'ta % 24 olan politik faiz oranında oynamamaya karar verdi. Gerekçede "Belirgin bir iyileşme sağlanana dek..." denildi.
Bunun anlamı şu: Ekonomide istenen gelişme olması...
Faiz ve fiyat artışları istenenden çok daha yüksek. Ben el frenini çekik tutuyor, arabanın sendelemesini önlüyorum...
KOBİ Dünyası'nın bu mesajdan kendine pay çıkarması gerek.

+Avrupa ekonomisi üstünde gri bulutlar egemen... Avrupa Merkez Bankası- ECB bu yılın sonuna dek politik faiz oranını % 0'da tutacak.
OECD'nin dünya ekonomisi için büyüme tahminini düşürüp % 1.1 olarak açıkladığı ortamda fren kolunun çekilmesini "gri bulut" işareti olarak yorumlamak gerek.
Yağmur yağar, ya da yağmaz...
Ancak Merkez Bankaları krizlerden ders çıkardı, fren kolunu hemen salmıyor.

+Station F bir girişim kuluçkahanesi, Haziran 2017'de kuruldu, Fransa'da.. Kendisini "Kapalı alanda dünyanın en büyük start-up merkezi" olarak niteliyor. Çok da haksız değiller, bünyesinde 1000 start-up kuruluşu var.
Henüz 2 yaşına basmadığı halde yeni 600 start-up‘çı için ek bir kuluçhane yapılıyor.
Geçenlerde açıklamış: Bünyesinde 30 start- up destek programı var. Düşünün, bir ticarileşmeye yatkın bir projeniz var. Bunu eş - anlı olarak 30 noktaya taşıyıp, destek için başvurabiliyorsunuz. Station F‘in tüm yönetiminin ortalama yaşı 27.7 yıl olan 20 kişiden oluştuğunu düşünürsek bu işlerin güçlü felsefe ama dar kadro ile yapılabileceği çok net anlaşılıyor.
Station F'in yöneticisinin İran asıllı bir ABD'li olan R. Varza'nın olması, bu tür etkinliklerin çok ulus kimliğine dayalı olmasının yararını anlatıyor.

+Yeni kadın girişim desteği açıklandı: Buna göre Eximbank ve bir ticari banka beraberliğinde 200 Milyon $ ve 100 Milyon TL kaynak yaratıldı. Bu destek sadece kadın girişimciler için olacak. Koşulu, kadın girişimlerinin ihracata dönük bunu kullanıyor olmaları. BEKO ise "100 Kadın Bayi Aranıyor" şeklinde duyuruya çıktı.
Dünya Kadınlar Günü'nde hoş destekler bunlar.
Ancak uygulanır olması ve kadın girişimciye gerçekten avantaj sağlayıcı olmasını dileyelim.

 

 

 

 

7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 20.05.2019

ARYA'LI KADIN GİRİŞİMCİLER Kim bu ARYA? Türkiye'de girişimcilerin sadece %9'u kadın. Çok azı melek yatırımcı desteği alıyor. Kadın girişimciler için... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 13.05.2019

MAKİNECiLERİN BİR ÇIKIŞI... Makinenin gücü: '80 li yıllar olmalı... O tarihte TSKB Araştırma Müdürü olan Sn. Ermukan Şengezer bana "Şaşıracaksın ama... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 06.05.2019

TOBB GENEL KURULU TOBB 75. Mali Genel Kurulu yapıldı...Mali genel kurul, "seçimsiz" anlamına geliyor.Seçim olmayınca "geçim" meselesi daha çok fazla... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 29.04.2019

UNICORN OLMAK MARİFET Mİ? Kim bu unicorn'lar? Unicorn, kelime anlamıyla huniyi andıran tek boynuzlu bir güçlü at. Antik dünyada adı geçer. İncil'de... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 22.04.2019

PİYASADA NASIL DAVRANMALI? Bu dönemde ipucu olabilecek 5 kural belirledim, paylaşmak isterim: 1-FİYAT VERMEMEK / VEREMEMEK DE BİR PİYASA... Devamı