ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Bilişim Sanayi Başarı Hikayesi

Bilişim Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

1985'te kurulan Bilişim Ltd, Türkiye'nin üstün başarıyla sonuçlanmış önemli projelerine imza atan, alanında uzmanlaşmış, öncü bir yazılımevi ve 'danışmanlık kurumu'dur... Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 04.02.2019

PEPPER NE YAPACAK?
Pepper bir insansı robot...
Daha doğrusu "insansı robot" adını ona Banka vermiş.
120 cm uzunluğunda ve 28 kg ağırlığında.
Tam bir "çocuksu masumiyeti" olan bir yaratık.
Türkiye İş Bankası'nda hizmet veriyor.
Şimdilik Genel Müdürlük ve 1-2 şubede hizmet vermekte.
Banka kapısından giren müşteriyi yönlendiriyor.
Bunu yaparak Banka iş yapış süreçlerini dünyadaki gelişmelere uyarlamış oluyorlar.
Pepper adı nereden geliyor?
Yapımcısı ona bu adı vermiş. Dilimize çevirecek olursak "Kara Biber" demek gerekirdi.
Pepper, Türkçeyi nereden biliyor?
İşte yapay akıl bu noktada devreye giriyor.
Algoritmalar yoluyla onun Türkçe'yi önce algılamasını, sonra da öğrenmesini sağlıyorsunuz.
Bu "sinyal işleme algoritması" tümüyle yerli yapım.
Banka'nın yan kuruluşu Softtech'in işi.
Ayrıca Pepper'in güvenlik, izleme, ek bilgiler gereksinimini karşılayacak bir arta katmanı var, o da boynundaki tablet.
Bu da Banka içinden gelen bir uzman grubu becerisi.
Pepper, çevresini görüyor, duyuyor ve vücut dilini kullanabiliyor. Gürültü ayıklayan bir algoritması var. Bu sayede birden çok kişinin konuşması durumunda kendisine en yakın duran kişinin sesini seçme / alma yetisine sahip.
Ben Pepper ile birlikte çalıştım. İŞ'TE KOBİ için ortak bir çekim yaptık. Onunla henüz arkadaş olamadım. Ama birbirimizi tanıdık, yakınlaştık.
Ona "Türkiye İş Bankası nasıl bir bankadır?" sorusuna aldığım cevap çok güzeldi:
-Türkiye İş Bankası, iyi bankalardan biridir.
Dikkat edin, "en iyi", "lider" gibi sözler yok...
Bu yapay zekâ denilen bir nesnede "etik", "erdem" gibi olguların ancak bizim yani insanoğulunun eseri / öğretisi olacağını çok açık bir şekilde söylüyor.
Yoksa da kendi elimizle insana düşman bir nesne üretmemiz elden bile değil.
Pepper, Türkiye'de ilk kez bir bankada görev alarak yapay zeka ve robotik teknolojinin fiziksel alanda deneyimini nasıl gerçekleştirdiğini görmek ve göstermek açısından yeni bir adım. Bunun yanında bankacılık açısından bir öğrenme süreci.
Bundan kaçınmak mümkün mü?
Hayır...
Zira öğrendikleriyle kendini geliştirecek bir yetiye sahip.
Değer yaratma ve hayatımızı kolaylaştırma yetisiyle Pepper'a "aramıza hoş geldin" diyorum.
Bundan sonraki adım, adı yerli malı, bizden olan Pepper‘lerin yaratılması.
Ona Türkçe öğreten Softtech, eminim yerli Pepper'i de doğuracak.

PÜF NOKTASI: Yeni neslin başarılı basketbol antrönörü Hakan Demir "Basketbol gelişen ve değilen bir oyun. Ama detaylarda gelişip değişse de, hiç değişmeyen 2 önemli kural var: Savunmada yardımlaşma ve hücumda paylaşma. Basketbolün yeniden icat ettiğimiz bir hâli yok" diyor. Savunmayı işletme içi durum, hücumu ise satış olarak kabul ederseniz, bir KOBİ için yaşama ilkeleri ortaya çıkıyor. Bunu püf noktası olarak duyuruyorum.


HAFTANIN NOTU: İzeltaş'ın kurucusu İsmet Yorgancılar‘ı kaybettik. Yorgancılar (doğumu 1927) 1968'de kurduğu İzeltaş ile bu yana ülkenin ilk el aletleri üreticisi olan kuruluşunun kurucusuydu. Dış rekabete karşı yaşatmak için mücadelesi örnekti. Esprili bir kimliği ve müziğe olanca tutkunluğu ile rahmetli Yorgancılar'ın anısı önünde saygı ile eğiliyorum.

Hayırlı işler!

 

NOT DEFTERİ

+Türkiye nüfusu, 82 milyon olarak açıklandı. Bir önceki yıla göre artış oranı % 1.4. Bu oran da artıyor. Büyük kentlerde toplaşma eğilimi artan tempoda sürüp gidiyor. İstanbul 15 milyon, Ankara 5.5 milyon. Ülke insanı için büyük kent yaşamı belirleyici hale gelmiş. Rakamlar geriye göç olmadığını belgeliyor. Nüfusun % 92.3'ü kentlerde.
Bütün bunları KOBİ Dünyası için yorumlarsak, ne yaparsak yapalım, kentlerde yapmak zorundayız. Eğer dağıtım zinciri gerektiren bir işe kalkışıyorsak bir "bölge merkezi" seçmeliyiz. (Örneğin İç Anadolu Bölgesi için Konya gibi.) Nüfusun bekâr ve yaşlılar (bağımlı nüfus) gibi yeni kümelerini dikkate alan çözümler geliştirmek anlamlı gözüküyor. Kadınlar, nüfusumuzun % 50' sini oluşturuyor, bunu da hiç unutmayalım.

+ Hürriyet Start Sayfası'nda Ahmet Can'ın kaleminden okudum: "Reminis App" adlı bir uygulama sizin / benim farkı farkında olmadan çekilen fotoğrafımızı buluyor / ulaşıyor. Yapay zekâ ile çalışan uygulama profesyonel fotoğrafçıların havuzundan size ait fotoğrafları buluyor. Bunu geliştiren 3 girişimci U. Gürçağ, Özgür Özkan ve T. Peynirci. Girişimin büyüme oranı %30. Hedefleri, ABD'ye açılmak. Bu güne dek TÜBİTAK, Telekom ve 2 Melek Yatırımcı'dan destek (yatırım) alınmış. Son olarak, İTÜ Çekirdek Programı'nda kabul almaları, onların ABD pazarın açılmalarını sağlayacak.
Bilrikte bir ders çıkaralım mı?
Hiç akla gelmedik konular/ alanlar bir yaratıcı çözüm olabiliyor...
Önemli olan, fark etmek / belirlemek ve odaklanmak.
Bir de konumuz ne olursa olsun, olayın bir "tüketici gerektirdiğini" hiç unutmamak gerek.
Bu arada İTÜ'de bir Yapay Zekâ Merkezi'nin kurulduğunu okudum. Bu Merkezi, ülkenin dışa bağımlılığını azaltmayı hedefleyen yeni jeneratörü olarak selamlıyorum.

+ Dünyanın en önemli bağımsız film festivali olan Sundance'de Mustafa Kaymak'ın "Green" adlı filmi "En İyi Kısa Film Kurgusu" seçildi. Türkiye filmlerinin hemen her yıl 1-2 festivalde ödül alması olağan hale geldi. Oysa bu filmlerin hepsi bir KOBİ'ci ürünü ve ortada büyük zahmetlerle sağlanan bir ödül var. "Green" fimini başarısı için kutluyorum.

+Ford / VW arasındaki yeni küresel işbirliği anlaşmasıyla 2022'den sonra VW Transportet modeli, Otosan tarafından Gölcük'te üretilecek. Yıllık 1 milyar lık bir operasyonel kârlılıktan söz ediliyor. Bunun %50'sinin Türkiye'ye kalması bile otomotivde dünya işbirliği örnekleri içinde yer almanın önemini ortaya koyıyor. Rakamlar bir yana yaratılacak istihdam ve iş yaratacağı KOBi işletmelerinin çokluğu bile bizleri heyecandırmaya "yeter" diyorum. Bu işte önemli payı olan Kocaeli Sanayi Odası yönetimini kutluyorum, bu iş için görünmez çok işler yaptılar.

+ KOBİ'ler için "Devlet Destekli Alacak Sigortası"ndan yararlanmak isteyen bir KOBİ'nin yıllık cirosu 125 milyon TL'nin altında olması gerekiyor. Yıllık sigorta yapılacak alacak miktarı 25 milyon TL ile sınırlı. 1 milyonluk bir alacağın sigortası 14.000 TL. Rakam yüksek gözükse dahi, bu ödeme taksitle yapılabiliyor. Her kuruluş 1'den 6 ya "risk notu" alıyor. Ekspertizi bu devlet sigortasını yapma görevi verilen "Halk Sigorta" yapacak. KOBİ'lerin kendilerine en yakın bir Halk Sigorta acentesinden en sağlıklı bilgiyi alacağı kesin.

+ "BORON" adıyla bir deterjan piyasaya çıktı... Eti Maden'in bor madeninden ürettiği BORON'un 4 kg'ı 24.90 TL'den satılacak. ETi Maden, bu fiyatın tüm yıl sabit kalmasını taahhüt ediyor. Ürün doğal mineralinden üretildiği için anti alerjik. Bu ürün, ülkenin bor madenini bir üst lige taşımada yepyeni bir araç olacak. Onca yıl sözünü ettiğimiz bu olayı yaşama geçiren teknik ortak aklı kutluyorum.

 

 

7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 06.08.2019

KİM NE YAPIYOR? Sektör 1: Gıda / Saray BisküviKonu: İhracatı ve büyümeyi eş-anlı arttırmakYeniliği: Markalaşma Kullandığı araç: Verimlilik arttırıcı... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 30.07.2019

Startup'çılara Bir Sesleniş Herkes start up güzellemesi yapıyor. Yapmasında da bence hiç bir mahsur yok. Ancak start-upçılığın yara- beresini... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 22.07.2019

NEYİ YAPALIM? Şirketinizin "kan tablosu"nu çıkarmaya ne dersiniz? 1.İş: KİMİZ, BUNU ANLAYIN: Paydaş ve ortak analizini yapın! Kim, sizden ne... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 16.07.2019

KOBİ'LERİN HALİ NİCEDİR? İKİNCİ 500: Kısa adı "İkinci 500". Ama asıl adı "Türkiye'nin 2. Beşyüz Büyük Şirketi". Çalışmayı İstanbul Sanayi Odası (İSO)... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 01.07.2019

TEZLERDEN ÖĞRENMEK... Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Tasarımı Bölümü'nde yapılan 2014-2018 döneminde yapılan yüksek lisans... Devamı