ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Özel Karşıyaka Göz Hastanesi Başarı Hikayesi

Özel Karşıyaka Göz Hastanesi

İzmir/Karşıyaka'da göz hastalıkları alanında yaklaşık çeyrek asırdır hizmet veren, Myop, Hipermetrop ve Astigmat tedavisinde PRK, LASİK veya LASEK yöntemlerini uygun göze uygun tedavi sloganı ile kullanabilen Özel Karşıyaka Göz Hastanesi, günümüzde görme bozukluklarının tedavisinde güncel olan refraktif cerrahi ve laser tedavilerinde öncü rol üstlenmektedir...Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 08.01.2019

HİNDİSTAN KOBİ'CİLİĞİ

Hafta boyu haberler Hindistan'daki kadın hareketi ile çalkalandı.

Olay neydi?

6 milyon kadın bir "Kadın Duvarı" oluşturarak onlara uygulanan tapınağa girme yasağını protesto etti.

Sadece tapınak yasağı mı?

KOBİ kurmak/destek almak da bu kadınlara resmen değilse de fiilen yasak.

Daha yakından bakalım:

  • Hindistan bayrağının ortasındaki tekstil çıkrığı bir semboldür, M. Gandhi önermiştir, ülkenin küçük sanayi temelli daha doğrusu kendi kendine yeten olması gerektiğini simgelemek için yerleştirilmiştir. M.K. Gandhi'nin otobiyografisinde ilk baskısı 1927'dir, toplam 20 milyon adet basıldı, bu konuya yer verilir.
  • Ülke bir KOBİ cennetidir ama büyümeyen KOBİ'ler... Çoğunluğu mikro işletmedir, bunun yasal temeli (kısıtı ) olduğunu düşünürüm. Bakmak gerekir! 55. Başbakan J. Mori 2012'den bu yana tümüyle büyük işletme yanlısı bir politika izlemektedir.
  • Bangalore'deki başarılı yazılım endüstrisi bile mikro - orta arası bir yapıdadır, bu nedenle İsrail örneğinden farklı olarak büyük gelişmeler operasyonları yaşanmamaktadır.
  • Mikro temelli KOBİcilik daha çok mikro finansman türlerinin yaygınlaşmasına yol açmıştır. Orta ölçek KOBİ'ler için kitle finansmanı türünün önerilmesi gerekir ama düşünen yok.
  • KOBİciliğin ciddi bir kısıtı  kadına ve Hindu mezhebi dışındakilerine kapalı olma özelliğidir. Bundan çok az söz edilir. Keza ülke nüfusunun %10'nu oluşturan 110-120 milyon olarak kestirilen İslam nüfus, KOBİ kredileri konusunda segregasyon hali (dışlamacılık) yaşamaktadır. Bu konudaki fikri engellerin kaldırılması önemli.
  • Hint ekonomisi el'an dışa kapalı. KOBİ teşvikinin Exim temelli bir ihracat yapısı öngörerek yapılması, Hindistan KOBİciliği için yeni bir sayfa oluşturacak.

Şimdi kadınlar ilk adımı attı bakalım gerisi gelecek mi?

Bu hareket KOBİcilik alanındaki görünmeyen ya da kural dışı engellerin sandığımızdan fazla olduğunu gösteriyor.

PÜF NOKTASI: Deden bu yöntemi uygulamışsa, sen de aynen uygulayabilirsin. Buna mikrobiyolojide Büyük Baba Formülü diyorlar. Bazen yerküre üzerinde yeni icat çıkarmak yerine, bilineni iyi yapmak akıl kârı. Büyük Baba Formülü'nü bir geçer akçe olarak püf noktası yapıyor ve duyuru panosuna asıyorum.

-------------------------------

HAFTANIN NOTU: Sanatçı Gülriz Sururi'yi geçen hafta sonsuzluğa uğurladık. Onu Sokak Kızı İrma ve Kaldırım Serçesi gibi unutulmaz oyunlarıyla biliyorduk. Ama o sdece bir sanatçı değil, yazar ve duruşu ve kadınlar konusunda da bir öncü idi. Sadece sanat dünyasının değil, insanlığın başı olsun! 

Hayırlı işler! 

NOT DEFTERİ

----------------------

  1. KOSGEB'in 2019 destekleri açıklık kazandı. Sanayi Bakanı Sayın Varank'ın verdiği bilgiye göre toplam destek net 1.892 milyon TL. Güzel bir miktar bu. Ancak destek alanlarına dikkat çekmek istiyorum: Birinci öncelik stratejik ürün üretimine verilecek. Bunu, teknolojik ürün yatırımları izleyecek. Üçüncü alan ise KOBİGEL destekleriyle KOBİ 'lerin geliştirilmesi. Görüldüğü üzere yeni KOBİ kurmasına olanak veren girişimcilik desteği ilk 3 sıra içinde yer almıyor. Ancak Sayın Bakan "2019 'da ihtiyaç halinde gerekli revizyonları yapmak üzere piyasa gözetimini sürdürecek" vurgusunu da yapıyor. Yorumum şu: İlk 3 alan vazgeçilmez alanlar. Ancak belli bölgelerde girişimcilik ivme kaybederse destekler başlayabilir. Bu nedenle 2019'da yeni KOBİ girişimcilerinin bu klasik destekler olmaksızın iş kurmaya hazır olmalarını öğütleyeceğim.
  2. Söz destekten açılmışken, melek yatırım desteği 2018'de güzel artış gösterdi. Son bir veri, 91 start-up işletmesi için 54 milyon $ destek verildiğini gösteriyor. Ancak bu tür destekler için teknoloji esaslı bir çözüm önermek gerekiyor.Yeni Nesil KOBİcilikte yer almak için iş ortaklıkları ve çözüm ağları oluşturmak giderek önem taşıyor. Bir başına girişimcilik dönemi artık gerilerde kalıyor. Yeni KOBİ girişimlerinin destek aramadan önce çözüm yöntemi ve farklılaşma konusuna daha fazla zaman ayırmaları gerekiyor. 
  3. TOBB'un Türkiye 100 Yarışması için başvuru yapmaya az süre kaldı. TOBB bu ödülü ile ülkenin en çizgi dışı 100 KOBİ'sini saptıyor.  Bu yarışmaya katılmak için 2014 öncesi kurulmuş olmak gerek. Son yıl satış geliri 1.5 Milyon ve üstü olmalı. 2015'ten bu yane satış geliri %10 ve daha üstü bir artış yaşamalı. Başvurular http://tr100basvuru.tobb.org.tr/ adresine yapılıyor. Son başvuru tarihi 31 Ocak Perşembe .
  4. Ülke balcılığının yüzü gülüyor....  Greenpeace Türkiye'nin "Hepimiz Aynı Kovandayız" kampanyası sonuç verdi.Arı ölümüne yol açan bazı ilaçların kullanımını Tarım Bakanlıoı yasakladı. Arıcılar bunu biliyorum yakından izliyord. Ancak hangi tarımsal ilaçlara kullanım yasağı getirildiğini öğrenmek için en yakın tarım ilçe müdürlüğüne başvurulmasını önereceğim.   

7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 14.01.2019

10 NOKTA Ders çıkarmadan, kılavuzsuz yılı geçirmek zor gözüküyor, zira engebesi ve görünmeyen virajı çok fazla...2019 da KOBİ'ler "Ne Yapmalı?".... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 31.12.2018

2018 KARNESİ YILIN İNSANI: Dr. Gazi Yaşargil. "Yüzyılın beyin cerrahı" seçilen prof. Dr. Yaşargil 93 yaşıyla, adına kurulan vakfın Yeditepe... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 25.12.2018

DÜNYA HALİ Usulden oldu, yılın sonunda dünyanın bir ahvaline bakıyoruz.Dünyayı üç parçalı yapalım, dünya haline bu aynadan bakalım.UZAK DOĞU... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 17.12.2018

2 RAPORDAN DERS ÇIKARMAK... 2 IMF uzmanı oturmuş "Türkiye'de Ekonomi Politika Belirsizliği" başlığı altında bir sorunu araştırmış. Yayın çok yeni, bu... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.12.2018

PİYASALARDA NE OLUYOR? Türkiye İş Bankası'nın çok iyi çalışan bir İktisadi Araştırmalar Merkezi var. Ben de sizler gibi bunu Bankanın web sitesinden... Devamı