ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Bağdat Baharat Başarı Hikayesi

Bağdat Baharatları Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.

Yarım asır önce büyük bir ideal ve cesaretle yola çıkan ve bugün sektöründe lider kuruluşlardan biri olan Bağdat Baharat, 60`lı yılların başında Mustafa Danacı tarafından büyük bir azim ve kararlılıkla kurularak bugünlere geldi. Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 08.01.2019

HİNDİSTAN KOBİ'CİLİĞİ

Hafta boyu haberler Hindistan'daki kadın hareketi ile çalkalandı.

Olay neydi?

6 milyon kadın bir "Kadın Duvarı" oluşturarak onlara uygulanan tapınağa girme yasağını protesto etti.

Sadece tapınak yasağı mı?

KOBİ kurmak/destek almak da bu kadınlara resmen değilse de fiilen yasak.

Daha yakından bakalım:

  • Hindistan bayrağının ortasındaki tekstil çıkrığı bir semboldür, M. Gandhi önermiştir, ülkenin küçük sanayi temelli daha doğrusu kendi kendine yeten olması gerektiğini simgelemek için yerleştirilmiştir. M.K. Gandhi'nin otobiyografisinde ilk baskısı 1927'dir, toplam 20 milyon adet basıldı, bu konuya yer verilir.
  • Ülke bir KOBİ cennetidir ama büyümeyen KOBİ'ler... Çoğunluğu mikro işletmedir, bunun yasal temeli (kısıtı ) olduğunu düşünürüm. Bakmak gerekir! 55. Başbakan J. Mori 2012'den bu yana tümüyle büyük işletme yanlısı bir politika izlemektedir.
  • Bangalore'deki başarılı yazılım endüstrisi bile mikro - orta arası bir yapıdadır, bu nedenle İsrail örneğinden farklı olarak büyük gelişmeler operasyonları yaşanmamaktadır.
  • Mikro temelli KOBİcilik daha çok mikro finansman türlerinin yaygınlaşmasına yol açmıştır. Orta ölçek KOBİ'ler için kitle finansmanı türünün önerilmesi gerekir ama düşünen yok.
  • KOBİciliğin ciddi bir kısıtı  kadına ve Hindu mezhebi dışındakilerine kapalı olma özelliğidir. Bundan çok az söz edilir. Keza ülke nüfusunun %10'nu oluşturan 110-120 milyon olarak kestirilen İslam nüfus, KOBİ kredileri konusunda segregasyon hali (dışlamacılık) yaşamaktadır. Bu konudaki fikri engellerin kaldırılması önemli.
  • Hint ekonomisi el'an dışa kapalı. KOBİ teşvikinin Exim temelli bir ihracat yapısı öngörerek yapılması, Hindistan KOBİciliği için yeni bir sayfa oluşturacak.

Şimdi kadınlar ilk adımı attı bakalım gerisi gelecek mi?

Bu hareket KOBİcilik alanındaki görünmeyen ya da kural dışı engellerin sandığımızdan fazla olduğunu gösteriyor.

PÜF NOKTASI: Deden bu yöntemi uygulamışsa, sen de aynen uygulayabilirsin. Buna mikrobiyolojide Büyük Baba Formülü diyorlar. Bazen yerküre üzerinde yeni icat çıkarmak yerine, bilineni iyi yapmak akıl kârı. Büyük Baba Formülü'nü bir geçer akçe olarak püf noktası yapıyor ve duyuru panosuna asıyorum.

-------------------------------

HAFTANIN NOTU: Sanatçı Gülriz Sururi'yi geçen hafta sonsuzluğa uğurladık. Onu Sokak Kızı İrma ve Kaldırım Serçesi gibi unutulmaz oyunlarıyla biliyorduk. Ama o sdece bir sanatçı değil, yazar ve duruşu ve kadınlar konusunda da bir öncü idi. Sadece sanat dünyasının değil, insanlığın başı olsun! 

Hayırlı işler! 

NOT DEFTERİ

----------------------

  1. KOSGEB'in 2019 destekleri açıklık kazandı. Sanayi Bakanı Sayın Varank'ın verdiği bilgiye göre toplam destek net 1.892 milyon TL. Güzel bir miktar bu. Ancak destek alanlarına dikkat çekmek istiyorum: Birinci öncelik stratejik ürün üretimine verilecek. Bunu, teknolojik ürün yatırımları izleyecek. Üçüncü alan ise KOBİGEL destekleriyle KOBİ 'lerin geliştirilmesi. Görüldüğü üzere yeni KOBİ kurmasına olanak veren girişimcilik desteği ilk 3 sıra içinde yer almıyor. Ancak Sayın Bakan "2019 'da ihtiyaç halinde gerekli revizyonları yapmak üzere piyasa gözetimini sürdürecek" vurgusunu da yapıyor. Yorumum şu: İlk 3 alan vazgeçilmez alanlar. Ancak belli bölgelerde girişimcilik ivme kaybederse destekler başlayabilir. Bu nedenle 2019'da yeni KOBİ girişimcilerinin bu klasik destekler olmaksızın iş kurmaya hazır olmalarını öğütleyeceğim.
  2. Söz destekten açılmışken, melek yatırım desteği 2018'de güzel artış gösterdi. Son bir veri, 91 start-up işletmesi için 54 milyon $ destek verildiğini gösteriyor. Ancak bu tür destekler için teknoloji esaslı bir çözüm önermek gerekiyor.Yeni Nesil KOBİcilikte yer almak için iş ortaklıkları ve çözüm ağları oluşturmak giderek önem taşıyor. Bir başına girişimcilik dönemi artık gerilerde kalıyor. Yeni KOBİ girişimlerinin destek aramadan önce çözüm yöntemi ve farklılaşma konusuna daha fazla zaman ayırmaları gerekiyor. 
  3. TOBB'un Türkiye 100 Yarışması için başvuru yapmaya az süre kaldı. TOBB bu ödülü ile ülkenin en çizgi dışı 100 KOBİ'sini saptıyor.  Bu yarışmaya katılmak için 2014 öncesi kurulmuş olmak gerek. Son yıl satış geliri 1.5 Milyon ve üstü olmalı. 2015'ten bu yane satış geliri %10 ve daha üstü bir artış yaşamalı. Başvurular http://tr100basvuru.tobb.org.tr/ adresine yapılıyor. Son başvuru tarihi 31 Ocak Perşembe .
  4. Ülke balcılığının yüzü gülüyor....  Greenpeace Türkiye'nin "Hepimiz Aynı Kovandayız" kampanyası sonuç verdi.Arı ölümüne yol açan bazı ilaçların kullanımını Tarım Bakanlıoı yasakladı. Arıcılar bunu biliyorum yakından izliyord. Ancak hangi tarımsal ilaçlara kullanım yasağı getirildiğini öğrenmek için en yakın tarım ilçe müdürlüğüne başvurulmasını önereceğim.   

7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 24.06.2019

PROJE DESTEK ESASLARI KOSGEB'in proje desteğine ilişkin sorular yine çoğaldı. Konuyu kaynağından cevaplandırmak istiyorum: *Destek son 4 ay... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 17.06.2019

SİLVERLİNE Silverline, ankastre mutfak ürünleri üretimi yapan bir marka. 14 yaşından beri iş yaşamının içinde olan Hüseyin Alış, "can dostları"... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 10.06.2019

Dünyanın En Büyük Fuarı 7-11 yy. arasında Arap uygarlığını ağırlayan Endülüs Bölgesi (Andulusia) İspanya'nın tarım merkezi. Bu merkezde varolan 375... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 20.05.2019

ARYA'LI KADIN GİRİŞİMCİLER Kim bu ARYA? Türkiye'de girişimcilerin sadece %9'u kadın. Çok azı melek yatırımcı desteği alıyor. Kadın girişimciler için... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 13.05.2019

MAKİNECiLERİN BİR ÇIKIŞI... Makinenin gücü: '80 li yıllar olmalı... O tarihte TSKB Araştırma Müdürü olan Sn. Ermukan Şengezer bana "Şaşıracaksın ama... Devamı