ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

AgroBest Grup Başarı Hikayesi

AgroBest Grup Tarım İlaçları

AgroBest Grup, Tarım İlaçları Sektörü`nde 2002 yılından beri faaliyet göstermekte olup, üretim ve çalışma hayatının uzun geçmişi olmamasına rağmen, çok kısa zamanda önemli atılımları gerçekleştirmiştir.Devamı

Dış Ticaret Uzmanı - Şefik Ergönül Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yurtdışından Fotokopi Kağıdı İthal Edebilir miyiz?

26.12.2018 11:40
İyi çalışmalar hocam, Çin'den veyahut farklı ülkelerden fotokopi kağıt ithal edeceğim. Vergisi nedir fotokopi kağıdının, ve karşıdaki firmaya nasıl güvenebilirim? Kısacası dolandırma gibi bir durum söz konusu olur mu? Olacaksa nasıl bir yol çizmem lazım, nasıl anlaşabiliriz? Bu sorular acemiliğimi gösteriyor maalesef ama hocam kusura bakmayın. Bu işe ilk defa kalkışacağım, maksadım bilgi yüklü bir insandan kendime bilgi yüklemek. Peki hocam karşıdaki kişi bana güvenini nasıl sağlamalı? Sizden büyük bir yardım istiyorum. İnternete ne kadar araştırdıysam tatmin edecek bilgilere ulaşamadım, bu konuyu da fazla yabancı kimseye açamadım sıkıntı yaratabilirler, ekmeğimden olabilirim. O yüzden size sormak en iyi fikirdir diye düşündüm hocam. Son sorum şu sorunun cevabına çok fazla ihtiyacım var, hocam ali babada kağıdın kolisi bugünün dolar kuruyla 17 liraya tekabül ediyor. Peki elime ulaştığında bu fiyat aynı mı kalır yoksa vergi eklenir mi eklenirse ne kadar eklenir çok merak ediyorum. Eğer bu fiyatın biraz fazlasıyla elime ulaşırsa da olur hiç mühim değil ama sonuçta elime ulaşır değil mi?
Cuma Pehlivan
Uluslararası ticaretteki en önemli endişe kaynağı sizin de belirttiğiniz üzere, tarafların birbirlerine nasıl güven duyacaklarıdır. Gerçek olan veya şehir efsanesi olarak dillerde dolaşan dolandırıcılık hikayeleri de bu endişelerin artmasına ciddi bir katkıda bulunmaktadır.
Bu nedenle, malınızın yüklenmeden sizden para alınması durumunda, başka bir ifade ile sizin mal bedelini peşin ödemeniz halinde bu risk en yüksek seviyededir. Ancak bu şekilde ödeme alan her ihracatçının, müşterisini dolandıracağını düşünmek de namusuyla çalışan ticaret erbabına haksızlık olur.
Mal bedelinin, malınızın yüklemesinin yapılmasından sonra ödemesini sağlamak için " Akreditif ile ödeme " seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu işlemin detayları için, çalıştığınız bankanız ile görüşmelisiniz. Ancak kötü niyetli kişiler, bu durumda dahi sizin istediğiniz ürün yerine farklı şeyler yollayıp, belgelerini normal mal yüklemiş gibi hazırlayarak da dolandırıcılık yapabilir. Zira aradaki bankalar, sadece kendilerine getirilen belgelere bakarak ödeme yaptıkları için, yüklenen malın içeriği ve niteliği konusunda bir kontrol sorumluluğu taşımazlar.
Bu nedenle, siz böyle bir seçenek kullandığınızda " Gözetim Şirketi " diye tanımlanan şirketlerin verdiği kontrol hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu şirketler, sizin vereceğiniz teknik özelliklere göre yüklenecek olan malınızı, yükleme öncesinde kontrol ederek, verilen siparişe uygun olduğunu teyit eden bir rapor hazırlarlar. Mali yükleyen firma da bu rapor olmaksızın, size göndermek üzere yüklediği malın parasını alamaz. Bu konuda da akreditif için başvuracağınız bankanın size yardımcı olabileceğini düşünüyorum.
Bu tedbir size biraz maliyet arttırıcı bir unsur olarak görünse de paranızı ve mal kalitenizi sağlama almak konusunda oldukça etkili bir tedbirdir.
İthalat işini ilk defa yapacağınız için, biraz masraflı da olsa tedbiri elen bırakmadan, hatta kârınızdan biraz feragat ederek, kendinizi güvene almanızı salık veririz.
Şefik Ergönül


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Yabancı Uyruklular Türkiye'de İhracat Yapabilir mi?

Soran: Serdar Hoca
Yayın Tarihi: 04.03.2019
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

Topraksız Tarım Ürünleri İhracatı Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Ahmet Koç
Yayın Tarihi: 04.03.2019
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

Avrupa'ya Gıda Ürünü İhracatı Konusunda Fikrinizi Alabilir miyim?

Soran: Ece Atamal
Yayın Tarihi: 04.03.2019
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

Hurda Sünger İthalatı Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Faruk Bulut
Yayın Tarihi: 11.02.2019
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

Almanya'dan Makina İthalatı Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Pınar Eker
Yayın Tarihi: 11.02.2019
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

Dış Ticaret Alanında Kariyerimi Geliştirmek İçin Neler Yapabilirim?

Soran: Büşra Şevval Köken
Yayın Tarihi: 11.02.2019
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

İkinci El Makine İthalatı Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Murat Ferah
Yayın Tarihi: 11.02.2019
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

ATR Belgesi Gümrük Vergisi Oranını Nasıl Etkiler?

Soran: Yüksel Engel
Yayın Tarihi: 26.12.2018
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

Kağıt İthalatında Vergi Oranları Ve Gözetim Bedelleri Ne Kadardır?

Soran: Sezgin Koç
Yayın Tarihi: 26.12.2018
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

Geyik Eti İthalatı Yasal mıdır?

Soran: Yalçın Kamal
Yayın Tarihi: 26.12.2018
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

Geri 1 2 3 4 5 İleri