ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Ömür Çelik San. ve Tic. Ltd. Şti.

Ömür Çelik San. ve Tic. Ltd. Şti.

Ömür Çelik, 2001 yılında İstanbul'da kurulmuştur. Otomotiv, beyaz eşya, makine ve inşaat sektörüne yönelik toptan ve perakende olarak kaliteli çelik malzeme satışı yapmaktadır. Kapasitesi yüksek ve son teknoloji kesim tesisine sahip olan firma müşteri ihtiyaçlarını en kısa zamanda karşılayan, uygun fiyatlı ve yüksek kalitede hizmet anlayışını ilke edinmiştir.Devamı

Dış Ticaret Uzmanı - Şefik Ergönül Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yurtdışından Fotokopi Kağıdı İthal Edebilir miyiz?

26.12.2018 11:40
İyi çalışmalar hocam, Çin'den veyahut farklı ülkelerden fotokopi kağıt ithal edeceğim. Vergisi nedir fotokopi kağıdının, ve karşıdaki firmaya nasıl güvenebilirim? Kısacası dolandırma gibi bir durum söz konusu olur mu? Olacaksa nasıl bir yol çizmem lazım, nasıl anlaşabiliriz? Bu sorular acemiliğimi gösteriyor maalesef ama hocam kusura bakmayın. Bu işe ilk defa kalkışacağım, maksadım bilgi yüklü bir insandan kendime bilgi yüklemek. Peki hocam karşıdaki kişi bana güvenini nasıl sağlamalı? Sizden büyük bir yardım istiyorum. İnternete ne kadar araştırdıysam tatmin edecek bilgilere ulaşamadım, bu konuyu da fazla yabancı kimseye açamadım sıkıntı yaratabilirler, ekmeğimden olabilirim. O yüzden size sormak en iyi fikirdir diye düşündüm hocam. Son sorum şu sorunun cevabına çok fazla ihtiyacım var, hocam ali babada kağıdın kolisi bugünün dolar kuruyla 17 liraya tekabül ediyor. Peki elime ulaştığında bu fiyat aynı mı kalır yoksa vergi eklenir mi eklenirse ne kadar eklenir çok merak ediyorum. Eğer bu fiyatın biraz fazlasıyla elime ulaşırsa da olur hiç mühim değil ama sonuçta elime ulaşır değil mi?
Cuma Pehlivan
Uluslararası ticaretteki en önemli endişe kaynağı sizin de belirttiğiniz üzere, tarafların birbirlerine nasıl güven duyacaklarıdır. Gerçek olan veya şehir efsanesi olarak dillerde dolaşan dolandırıcılık hikayeleri de bu endişelerin artmasına ciddi bir katkıda bulunmaktadır.
Bu nedenle, malınızın yüklenmeden sizden para alınması durumunda, başka bir ifade ile sizin mal bedelini peşin ödemeniz halinde bu risk en yüksek seviyededir. Ancak bu şekilde ödeme alan her ihracatçının, müşterisini dolandıracağını düşünmek de namusuyla çalışan ticaret erbabına haksızlık olur.
Mal bedelinin, malınızın yüklemesinin yapılmasından sonra ödemesini sağlamak için " Akreditif ile ödeme " seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu işlemin detayları için, çalıştığınız bankanız ile görüşmelisiniz. Ancak kötü niyetli kişiler, bu durumda dahi sizin istediğiniz ürün yerine farklı şeyler yollayıp, belgelerini normal mal yüklemiş gibi hazırlayarak da dolandırıcılık yapabilir. Zira aradaki bankalar, sadece kendilerine getirilen belgelere bakarak ödeme yaptıkları için, yüklenen malın içeriği ve niteliği konusunda bir kontrol sorumluluğu taşımazlar.
Bu nedenle, siz böyle bir seçenek kullandığınızda " Gözetim Şirketi " diye tanımlanan şirketlerin verdiği kontrol hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu şirketler, sizin vereceğiniz teknik özelliklere göre yüklenecek olan malınızı, yükleme öncesinde kontrol ederek, verilen siparişe uygun olduğunu teyit eden bir rapor hazırlarlar. Mali yükleyen firma da bu rapor olmaksızın, size göndermek üzere yüklediği malın parasını alamaz. Bu konuda da akreditif için başvuracağınız bankanın size yardımcı olabileceğini düşünüyorum.
Bu tedbir size biraz maliyet arttırıcı bir unsur olarak görünse de paranızı ve mal kalitenizi sağlama almak konusunda oldukça etkili bir tedbirdir.
İthalat işini ilk defa yapacağınız için, biraz masraflı da olsa tedbiri elen bırakmadan, hatta kârınızdan biraz feragat ederek, kendinizi güvene almanızı salık veririz.
Şefik Ergönül


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Yurt Dışı Yerleşik Firma için Türkiye'de Banka Hesabı Açılması

Soran: Pelin Seven Aksu
Yayın Tarihi: 30.05.2019
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

Kırmızı Pul Biber İhracatı

Soran: Serhat Karakoç
Yayın Tarihi: 30.05.2019
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

Yurtdışından Gelirken Gümrükte Takılmamanın Yolları

Soran: Caglar Binici
Yayın Tarihi: 30.05.2019
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

Yurt Dışından İkinci El Oto Yedek Parça İthalatı Nasıl Yapılır?

Soran: Lütfi Tatar
Yayın Tarihi: 30.05.2019
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

Yurtdışından A4 Kağıt İthalatı Nasıl Yapabilirim?

Soran: Selim Özdal
Yayın Tarihi: 18.04.2019
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

Yurtdışı Fason Üreticilerinin Marka Konusunda Hakları Nelerdir?

Soran: Hatice Sarı
Yayın Tarihi: 18.04.2019
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

Bakır Hurda İthalatında Gümrük Prosedürü Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Yusuf Pekince
Yayın Tarihi: 08.04.2019
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

Yurtdışından A4 Kağıdı İthalatı Yapabilir miyiz?

Soran: Abdulsamet Aygün
Yayın Tarihi: 08.04.2019
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

Yurtdışında Şube Açarak Satış Yapmak İçin Nerelere Başvurmak Gerekir?

Soran: Sibel Ayduğan
Yayın Tarihi: 08.04.2019
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

Kurumsal Olarak Yurtdışına Ücretsiz Transfer Yapabilir miyim?

Soran: Şeyda Batur
Yayın Tarihi: 08.04.2019
Cevaplayan Uzman: Şefik Ergönül

Geri 1 2 3 4 5 İleri