ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

AgroBest Grup Başarı Hikayesi

AgroBest Grup Tarım İlaçları

AgroBest Grup, Tarım İlaçları Sektörü`nde 2002 yılından beri faaliyet göstermekte olup, üretim ve çalışma hayatının uzun geçmişi olmamasına rağmen, çok kısa zamanda önemli atılımları gerçekleştirmiştir.Devamı

Girişimcilik Uzmanı - Dr. Kenan Mortan Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yeni Projem İçin KOSGEB Desteğinden Faydalanabilir miyim?

05.04.2019 13:41
Kenan Hocam merhabalar, KOSGEB ile ilgili merak ettiğim sorulara sürekli olarak farklı cevaplar bulduğum için uzman kişiliğinizden yararlanmak istedim, yazılarınızı sürekli takip ediyorum. 26 yaşında olmamın da verdiği enerji ile bir iş planı ve güncel bir proje hazırladım. Proje rotasyon başlangıcı İstanbul. Fakat bazı iş kollarına bölünüyor, ana tema "gıda" fakat sağlık sektörü ile doğru orantılı bir çalışma. Bunların dışında sosyal sorumluluk kapsamında da belli bir vakfı da içinde bulundurarak hem istihdam sağlaması hem de gelirin bir kısmı, yılın belli zamanlarında vakıf bağışı olarak gerçekleşecek şekilde tasarladım. Gelelim sorularıma:) * Öncelikli olarak özel sektörde Pazar Araştırma firmasında aktif çalışanım ve bu süre zarfında işime devam etmek istiyorum bu mümkün mü? * Girişimcilik eğitimi kaydı yaptırmayı düşünüyorum ama eğitimlere devam zorunluluğu var hafta sonu olacak şekilde eğitim günlerinde esneklik olabilir mi? (Bu süreç hafta sonu olacağı için eğitim 2 hafta gibi kısa bir sürede değil daha uzun bir sürede sonuçlanacak ki bu sorun değil.) * Projemin hayata geçmesi için sermayem yok, sermaye olmadan KOSGEB yardımı alıp proje başlatmam mümkün olur mu? (KOSGEB onayından sonra projemi hayata geçirmeyi planlıyorum çünkü.)(Fakat bu işin hayata geçmesi için sağlayamayacağım şekilde sermayeden bahsetmiyorum, illa ki ilk adımı atmam gerekirse başlangıç için bir sermaye oluştururum.) Gerçekten cevaplarını aradığım sorular bunlardır. Eğitim süreci çalışanlar için nasıl, sermaye konusunda nasıl bir yol izlenmeli şeklinde. Şimdiden çok teşekkür ediyorum... Saygılar,
Meral Binici
Meral kardeşim, enerjinizin olması, bunu iş fikri ile besleme isteğiniz çok güzel.
İzninle sırayla gideyim:
1- Sektör seçimini sorulmamış kabul ediyorum, "sağlıkla buluşan eğitim" dendiğine göre, ortada bir karar var ve ben de bir yorum yapmıyorum. Ancak vakıf kurma olayı buna bağlanmış bir parayı gerektirir. Bu son olarak 2017‘de asgari 60 Bin TL olarak belirlenmişti. (Ayrıntı için 5737 sayılı yasayı okuyun derim.)
2- Eğitim konusu zaten çok sınırlı bir süre. KOSGEB ise çok esnek. Ancak yeni kurs açılması gerek. Bunu İstanbul‘da sayısı 4 olan KOSGEB birimlerinden birinden kontrol edin. Çalışarak çok kolay izleme olanağınız var.
3- Ancak sermaye konusunda "sıfır sermayem var" derseniz, "orada durun" derim. KOSGEB yasası gereği "yatırım değil" destek veriyor. Ama önce harcamayı siz yapıyorsunuz sonra faturası karşılığında onlardan parasını alıyorsunuz. Sermaye konusunda "bir yol" yok, "tek yolu var". O da bunu temin etmek / sağlamak.
Sıkışık bir ekonomik konjonktürdeyiz. 24 sektörün 22 sinde iş hacmi geriliyor. Tüketim harcamaları azalıyor ve bunun 1-2 sene devam edeceği anlaşılıyor. Bu ortamda en çok arının konakladığı "çiçek" olan gıda sektörüne yönelmek ne denli akla uygun düşer? Yargılamıyorum ancak sorguluyorum.
Örneğin sivil havacılık eğitim merkezleri konusu çok popüler. Aydın, Edremit Seyit Onbaşı Havalimanlarında iyi çalışan (iş yapan) okullar var. Böylesi bir olaya yönelmeniz mesleki kariyeriniz açısından kanımca daha anlamlı olur.
Esenlik diliyor, bana dönük güzel ifadeleriniz için teşekkür ediyorum.
Dr. Kenan Mortan


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Elimdeki Sermaye İle Hangi Sektörlere Yatırım Yapabilirim?

Soran: Emre Kahveci
Yayın Tarihi: 12.07.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Pansiyon Devralmak İçin KOSGEB Desteği Alabilir miyim?

Soran: Ömer Erdoğan
Yayın Tarihi: 12.07.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Özel İstihdam Bürolarına KOSGEB Destek Olur mu?

Soran: Burak Aktaş
Yayın Tarihi: 28.06.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Özel İstihdam Büroları Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Burak Aktaş
Yayın Tarihi: 13.06.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Çay Evi Devralmak İçin Hibe Alabilir miyim?

Soran: Mustafa Özbey
Yayın Tarihi: 24.05.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

KOSGEB Üzerinden Yazılım Desteği Alabilir miyim?

Soran: Berk Avcı
Yayın Tarihi: 24.05.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

KOSGEB'ten Market İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Tayfun Demirtaş
Yayın Tarihi: 21.05.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Kalorifer Kazanı Üretimi İşimizi Kredi İle Büyütebilir miyiz?

Soran: Orhan İnci
Yayın Tarihi: 20.05.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Hobi Evi Açmak İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Kadriye Toptaş
Yayın Tarihi: 20.05.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

KOSGEB Destekli Açtığım İşyerimi Kapatabilir miyim?

Soran: Mehtap Hamiş
Yayın Tarihi: 16.05.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Geri 1 2 3 4 5 İleri