ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

DRC Kauçuk Başarı Hikayesi

DRC Kauçuk San. Tic. A.Ş.

Bugün itibarıyla 7.000 m²'lik alanda üretim ve idari faaliyetlerini, lastik fabrikalarından sonra Türkiye'nin en büyük ve donanımlı hamur karışım merkezi olarak sürdüren, 2003 yılında ISO 9001/2000 kalite sertifikasını alan DRC Kauçuk, ağırlıklı olarak lastik firmalarına olmak üzere, fason kauçuk hamuru üretmektedir.Devamı

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı - Mehmet Yıldız Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yem İmalatı Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

31.12.2018 08:43
Öncelikle merhaba, sorulara verdiğiniz cevaplar için çok teşekkürler. İpsala'da hayvancılıkla uğraşıyoruz ve en büyük masraf yem maliyeti. Bende başta küçük kapasiteli bir yem üretim tesisi kurmak istiyorum. İpsala Keşan bölgesinde bildiğim kadarıyla yok, Tekirdağ'da var ve civarda hayvancılık fazla. Fabrikadan çiftçiye gelene kadar maliyet ve fiyat artıyor bende direkt fabrikadan satış politikasıyla daha uyguna vererek satabilmeyi düşünüyorum. Ama tabiki uygun satabilmek için maliyeti olabildiğince uygun olmalı, buğday arpa gibi bazı gıdaları tarla ile kendim temin edebilirim, ama bazı şeyleri de mecbur dışarıdan alacağım. Ama kafamdaki sorular bu ürünü uyguna imal edebilir miyim? Ve sonuçta bu ürünü çiftçiye satacağım, satabilmem için uygun ödeme koşulu da sağlamam gerekiyor. Veya sonuçta çiftçi biraz borçlu ve hayvancılıkta sıkıntılar var, sizce bu işi yapmak, buna yatırım yapmak mantıklı mı?
Mustafa Kırbaş
Merhaba Mustafa Bey;
Hayvancılıkta kesif yem (fabrika üretimi yem) konusunda oldukça fazla sayıda firma faaliyette bulunuyor. Firmalar yem üretirken hammadde teminini yerli ve ithalat yoluyla temin ediyorlar. Premixler dediğimiz yem etken maddelerini (vitamin ve mineral gurubu) ise sınırlı sayıda yerli üretimler olsa da tamamen ithalat yoluyla karşılıyorlar. Etken maddeleri ithal edip çeşitli şekillerde işleyip paketleyerek işletmelerin kendi hazırladıkları yem rasyonlarında kullanılması amacıyla pazarlayan kuruluşlarda mevcut. Sizin de bildiğiniz üzere Ülkemizde hayvan yemi üretimi konusunda oldukça öne çıkan markalar da mevcut. Bakanlık verilerine göre yem üreten fabrikaların sayısının 320 adetten fazla olduğu görülüyor.
Öncelikle hinterlandınızda pazar araştırması yapmalı ve pazarda herhangi bir sebeple bir arz açığı olup olmadığını saptayarak bu işe girmeyi düşünmelisiniz. Bu araştırmanızda hitap edebileceğiniz alandaki potansiyel müşteri sayısını, hayvan popülasyonunun kısa, orta ve uzun vadede gelişimini, mevcut piyasa oyuncularıyla nasıl rekabet edebileceğinizi, avantaj ve dezavantajlarınızı, pazarlama kanallarınızı incelemeli sonrasında karar vermelisiniz.
Bu kararınız olumlu olursa kurulacak kapasiteye göre öncelikle hammadde temini ve depolamasını nasıl yapacağınızı planlamalısınız. Yem hammaddeleri yılın belli dönemlerinde üretilmesine rağmen yem ihtiyacı yıl boyunca devam etmektedir. Piyasada tutunmak için yem fabrikalarının yıl boyu üretim yapması olmazsa olmazdır. Bunun için ciddi bir depolama alanına ve hacmine ihtiyaç vardır. İhtiyacınıza uygun teknolojiyi seçip üretime geçtiğinizde ürettiğinizi satabiliyor ve satamadığınız ürünlerinizi depolayabiliyor olmanız gerekmektedir.
Pazarlama işini bayilik sistemi veya doğrudan satış şeklinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu aşamalarda bankaların önemli faaliyetlerinden olan POS'lar aracılığıyla kredi kartları veya tarım kartlar kullanılarak satışlar yapabilirsiniz. Bankamızın' da tarımsal girdi üreten firmalarla bu tür çalışmalar yaptığını belirtmekte fayda olduğunu düşünüyorum.
Bu alanda gücünüz ve başarı olasılığınız bu işte kullanacağınız öz sermayenizin büyüklüğü ve yukarıda bahsettiğimiz konularda yapacağınız çalışmalar sonucu vereceğiniz kararların doğruluğu ile orantılı olarak değişecektir.
Başarılar diliyoruz.
Mehmet Yıldız


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Fıstık Bahçesi İçin Tel Örgü Makinesi Alabilir miyim?

Soran: M. Ali Aydın
Yayın Tarihi: 19.03.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Topraksız Tarım İçin Hangi Teşviklerden Faydalanabilirim?

Soran: Ahmet Koç
Yayın Tarihi: 21.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Lisanslı Depoculuk Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Hasan Çakmak
Yayın Tarihi: 12.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Peyzaj Ofisi Kurmak İçin KOSGEB Desteği Alabilir miyim?

Soran: Şeyma Asker
Yayın Tarihi: 04.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Fıstık İşleme Merkezi İçin Destek Alabilir miyiz?

Soran: Hasan Özdemir
Yayın Tarihi: 18.01.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Kazakistan'a Tarım Makinaları İhracatı Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Bilge Tipi
Yayın Tarihi: 31.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Tekirdağ'da Hayvancılık Yapmak İçin Destek Alabilir miyiz?

Soran: Adem Şimşek
Yayın Tarihi: 14.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Hediyelik Lavanta Sabunu Üretimi İçin Yasal Prosedürler Nelerdir?

Soran: Şahin Ay
Yayın Tarihi: 10.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Erzurum'da Büyükbaş Hayvancılık Yapmak İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Adem Gündüz
Yayın Tarihi: 04.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Sivas'ta Hayvan Besiciliği Yapmak İçin Nerekere Başvurmam Gerekiyor?

Soran: Oğuzhan Bozkurt
Yayın Tarihi: 04.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geri 1 2 3 4 5 İleri