ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Meydan Grup Başarı Hikayesi

Meydan Otomotiv Endüstri Nakliye ve Gıda Sanayi İç Dış Tic. Ltd. Şti.

1969 yılında otomotiv sektörüne yönelik faaliyet gösteren bir firmada çalışan olarak iş hayatına başlayan Ömer Faruk Meydan, 1991yılında Konya için bir ilki gerçekleştirerek; Japon otomobillerinin yedek parça ticaretini yapan firmayı kurmuştur...Devamı

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı - Mehmet Yıldız Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yaban Mersini Üretimi Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

06.07.2018 13:21
Benim Tokat'ta 1200 rakımlı, 12 dönüm arazim var. Bu arazim kuzeye bakıyor. İnternetten okumama göre yüksek bir getirisi olan YABAN MERSİNİ düşünüyorum. Acaba bu yer ve şartlardaki arazide yaban mersini yetişir mi?
Şükrü Şükrü
Merhaba Şükrü Bey
Yaban Mersini (likapa, çalı çileği, mavi yemiş) Ülkemizin Özellikle Karadeniz Bölgesi'nde ki doğal orman plantasyonlarında yetişen bir ılıman iklim bitkisidir. Kültüre alınan çeşitleriyle özellikle Karadeniz Bölgesinin 300 m rakım üzeri alanlarında bahçe kurulumları devam etmektedir.
Arazinizde yaban mersinin yetişip yetişmeyeceğini saptamak için bazı kriterlere göre karar verilmesi gerekir. Bunun için gerekli birçok koşuldan çok önemli olanlarını şöyle sıralayabiliriz.
• Arazinin toprak yapısının PH değeri 4,5-5,5 arasında yani asit özellikte olmalıdır. Eğer daha yüksek PH değerine sahip olduğu saptanırsa bahçe kurulumundan bir süre önce kükürt uygulaması ile PH değeri düzenlenmelidir
• Bitkinin ihtiyaç duyacağı suyun yağışlardan eksik kalan kısmının tamamlanması amacıyla damlama sulama sistemi ile bahçe kurulumu gerçekleştirilmelidir. (Karadeniz bölgesinde ihtiyaç duyulan su miktarı doğal yağışlarla büyük oranda karşılanmaktadır.)
• Arazinin eğimine göre teraslama gerekebilir.
• Araziniz kuzey yönlü olduğu için don etkisi olasılığı dikkatle incelenmelidir. Bitki çiçekleri -2,7 derece altında zarar görmektedir.
• Yaban mersini yıllık 750 saat civarında soğuklanma zamanına ihtiyaç duyan bir bitkidir. Bunun meteorolojik verilerden arazinin bulunduğu yöre için kontrol edilmesi gerekir.( 7,2 derece ile 0 derece arasında geçen süre)
• Bahçe kurulumunda hayvan gübresi kullanımı, bitkinin saçak köklü olduğu dikkate alınarak, sertifikalı olarak temin edilen fidan dikimleri uygun sıra arası ve sıra üzeri aralıkları kararlaştırılarak gerçekleştirilmelidir.

Bunların doğru bir şekilde yapılabilmesi için öncelikle arazinizi temsil edecek şekilde toprak analizi yaptırmanızı, arazinin bulunduğu yer ile ilgili meteorolojik verileri elde etmenizi (yağış, sıcaklık, soğuklanma zamanı vb) ve diğer koşulların sağlandığının saptanabilmesi bakımından uzman bir ziraat mühendisinden yardım alınmasını tavsiye ediyorum. Bahçe kurulumları başlandıktan sonra kalıcı olarak harcama yapacağınız bir iş olduğu için yapılacak hatalardan geri dönüşler oldukça maliyetlidir.
Pazarlama kanallarını da planlayarak ve halen bu işi yapan en az bir işletmeyi yerinde inceleyerek karar vermenizi öneriyorum.
Başarılar diliyoruz

Mehmet Yıldız


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Buğday Çimi Üretimi Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Yusuf Avcı
Yayın Tarihi: 13.06.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Keçi Sütü Üretimi Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Serkan Altınordu
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Çiftlik Kiralama Konusunda Devlet Desteği Alabilir miyim?

Soran: Nuri Osman Yangın
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geyik Yetiştiriciliği Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Yalçın Kamal
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Fıstık Bahçesi İçin Tel Örgü Makinesi Alabilir miyim?

Soran: M. Ali Aydın
Yayın Tarihi: 19.03.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Topraksız Tarım İçin Hangi Teşviklerden Faydalanabilirim?

Soran: Ahmet Koç
Yayın Tarihi: 21.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Lisanslı Depoculuk Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Hasan Çakmak
Yayın Tarihi: 12.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Peyzaj Ofisi Kurmak İçin KOSGEB Desteği Alabilir miyim?

Soran: Şeyma Asker
Yayın Tarihi: 04.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Fıstık İşleme Merkezi İçin Destek Alabilir miyiz?

Soran: Hasan Özdemir
Yayın Tarihi: 18.01.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Yem İmalatı Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Mustafa Kırbaş
Yayın Tarihi: 31.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geri 1 2 3 4 5 İleri