ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Serpa Kozmetik Başarı hikayesi

Serpa Kozmetik-Ecza Malz. San. ve Tic. Ltd. Şti.

1997 yılının Nisan ayında kurulan, 2007 yılında 5.000 m² kapalı alanlı hizmet binasına taşınan Serpa Kozmetik, genç ve dinamik bir ekiple; güvenilir firma, dürüst satıcı, sistemli çalışma ve iyi hizmet anlayışı ile yükselen bir çıkış trendi yakalamıştır...Devamı

Vergi - Muhasebe Uzmanı - Dr. Mustafa Alpaslan Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Vergi Borcu Geri Ödemeleri Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

07.02.2019 17:12
Hocam merhaba, elbette birkaç uzmana sordum ama sizden de bir yanıt istirham ediyorum. 2005 yılından önce ortak olduğum birkaç işletme ile ilgili vergi borçlarım çıktı. Bazılarında müdür bazılarında ortak olarak bulunmuştum. Güncel olarak bir anonim şirketin yönetim kurulu başkanı olarak önceki dönemlere ilişkin vergi borçlarımdan işletmemin banka hesaplarına haciz gelme olasılığı var mıdır, ayrıca ortağım var ve ayrılma kararındayız tek paylı aş. olduğumda şahsıma ilişkin borçlar tek yetkili olduğumdan şirketimi etkiler mi? Çok çok teşekkür ediyorum. Ayrıca şahsi banka hesaplarımda vergi dairesi hacizleri halen mevcuttur. İyi çalışmalar dilerim. Teşekkürler...
Sadettin Bildirici
Sayın Bildirici
Bilindiği gibi anonim ve limited şirketlerin ödenmeyen vergi borçlarından (sgk dahil) öncelikle şirketin tüzel kişiliği sorumludur. Eğer alacaklı idare bu alacağını şirket tüzel kişiliğinden tahsil edememiş veya edemeyeceği anlaşılıyor ise bu defa ikincil aşamada şirketin imza yetkili kanuni temsilcileri yani limited şirketlerde müdürler, anonim şirketlerde ise yönetim kurulu üyeleri sorumludur. İkincil evrede bu sorumlu kişilerden de tahsilat yapılamaz ise bu takdirde ortaklara üçüncü ve son evrede ödeme emri tebliğ edilerek payları oranında takibat sürdürülür. Genel takip sistematiği bu şekildedir. Ödeme emri tebliğ edilmeden ne şirket bazında ve ne de ortak ve/veya müdür bazında takibata geçilemez. Diğer yandan e-haciz yapılabilmesi için de yine ödeme emri tebliği şart olmaktadır. Konuyla ilgili yasa hükmü 6183 sayılı AATUHK'nun 35 ve mük md 35 ve ayrıca 213 VUK md.10 hükümleri incelenmelidir. Bu konuda uygulamada temel kaynak olarak SMMM Eda Kaya, SMMM Dr. Mustafa Alpaslan, Av. N. Gaye Alpaslan tarafından yazılan temel kaynak Ödeme Emri isimli çalışmayı önerebiliriz. Bu çalışma İzmir Ekim 2017 baskılı olup incelenebilir. Ayrıca, yine ödeme emri isimli bir başka kaynak Seçkin yayınları arasında edinilebilir.
Sonuç olarak, şahsınızın eski şirketlerden dolayı ilgili borcu yeni şirketi bağlamaz. Eski borçlar hakkında tahsilat bağlamında 6183 sayılı kanunun 102 md düzenlenen tahsil zamanaşımı söz konusu olabilecektir. Eğer, tahsil zamanaşımı söz konusu ise kesinlikle vergi dairesine ödeme yapmayınız. Borç dökümü alarak şirketler bazında durumunuzu önce kendiniz irdeleyeniz tahsil zamanaşımı gerçekleşmiş ise hiçbir şekilde ödeme yapmamızı öneriyoruz. Başarılar.
Dr. Mustafa Alpaslan


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

E-Ticaret Üzerinden Elde Edilen Gelirler Nasıl Vergilendirilir?

Soran: Erdal Erol Erdem
Yayın Tarihi: 30.01.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

Şirket Ortağı Konutunu Şirket İçin Teminat Olarak Gösterebilir mi?

Soran: Hakan Dakak
Yayın Tarihi: 30.01.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

Yabancı Şahıs Şirket Kuruluşu Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Cüneyt Lila
Yayın Tarihi: 28.12.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

Kat Karşılığı İnşaat Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Serkan Soykan
Yayın Tarihi: 28.12.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

Vergi İnceleme İle Ceza Silinmesi Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Sezgin Metin
Yayın Tarihi: 25.12.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

Vergi Dairesinden Gelen 3. Şahıs Haczinden Sonra Nasıl Çalışabiliriz?

Soran: Ahmet Yıldız
Yayın Tarihi: 19.12.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

E-Arşiv Fatura Kullananlar Kağıt Fatura Kullanabilir mi?

Soran: Serhan Simsirli
Yayın Tarihi: 12.12.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

İhracat Bedelinin TL'ye Çevrilmemesi Durumunda Ne Olur?

Soran: Erdi Tetik
Yayın Tarihi: 12.12.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

İhracat Bedelinin TL'ye Çevrilmesi İşlemi Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Erdi Tetik
Yayın Tarihi: 12.12.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

Yurtdışı Şube üzerinden Yapılan İhracatların Vergilendirme Durumu Nasıldır?

Soran: Ahmet Nacar
Yayın Tarihi: 27.09.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

Geri 1 2 3 4 5 İleri