ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Setna Eğitim Başarı Hikayesi

Setna Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti.

Eğitime gönül vermiş kadrosu ve doğru yol haritasıyla misyonuna uygun nesiller yetiştirmek adına geleceğe giden yolda bir köprü olmaya devam eden Setna Eğitim Hizmetleri'nin bünyesindeki Özel Mimar Sinan Koleji, ülkemizin başarılı eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Devamı

Vergi - Muhasebe Uzmanı - Dr. Mustafa Alpaslan Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Vergi Borcu Geri Ödemeleri Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

07.02.2019 17:12
Hocam merhaba, elbette birkaç uzmana sordum ama sizden de bir yanıt istirham ediyorum. 2005 yılından önce ortak olduğum birkaç işletme ile ilgili vergi borçlarım çıktı. Bazılarında müdür bazılarında ortak olarak bulunmuştum. Güncel olarak bir anonim şirketin yönetim kurulu başkanı olarak önceki dönemlere ilişkin vergi borçlarımdan işletmemin banka hesaplarına haciz gelme olasılığı var mıdır, ayrıca ortağım var ve ayrılma kararındayız tek paylı aş. olduğumda şahsıma ilişkin borçlar tek yetkili olduğumdan şirketimi etkiler mi? Çok çok teşekkür ediyorum. Ayrıca şahsi banka hesaplarımda vergi dairesi hacizleri halen mevcuttur. İyi çalışmalar dilerim. Teşekkürler...
Sadettin Bildirici
Sayın Bildirici
Bilindiği gibi anonim ve limited şirketlerin ödenmeyen vergi borçlarından (sgk dahil) öncelikle şirketin tüzel kişiliği sorumludur. Eğer alacaklı idare bu alacağını şirket tüzel kişiliğinden tahsil edememiş veya edemeyeceği anlaşılıyor ise bu defa ikincil aşamada şirketin imza yetkili kanuni temsilcileri yani limited şirketlerde müdürler, anonim şirketlerde ise yönetim kurulu üyeleri sorumludur. İkincil evrede bu sorumlu kişilerden de tahsilat yapılamaz ise bu takdirde ortaklara üçüncü ve son evrede ödeme emri tebliğ edilerek payları oranında takibat sürdürülür. Genel takip sistematiği bu şekildedir. Ödeme emri tebliğ edilmeden ne şirket bazında ve ne de ortak ve/veya müdür bazında takibata geçilemez. Diğer yandan e-haciz yapılabilmesi için de yine ödeme emri tebliği şart olmaktadır. Konuyla ilgili yasa hükmü 6183 sayılı AATUHK'nun 35 ve mük md 35 ve ayrıca 213 VUK md.10 hükümleri incelenmelidir. Bu konuda uygulamada temel kaynak olarak SMMM Eda Kaya, SMMM Dr. Mustafa Alpaslan, Av. N. Gaye Alpaslan tarafından yazılan temel kaynak Ödeme Emri isimli çalışmayı önerebiliriz. Bu çalışma İzmir Ekim 2017 baskılı olup incelenebilir. Ayrıca, yine ödeme emri isimli bir başka kaynak Seçkin yayınları arasında edinilebilir.
Sonuç olarak, şahsınızın eski şirketlerden dolayı ilgili borcu yeni şirketi bağlamaz. Eski borçlar hakkında tahsilat bağlamında 6183 sayılı kanunun 102 md düzenlenen tahsil zamanaşımı söz konusu olabilecektir. Eğer, tahsil zamanaşımı söz konusu ise kesinlikle vergi dairesine ödeme yapmayınız. Borç dökümü alarak şirketler bazında durumunuzu önce kendiniz irdeleyeniz tahsil zamanaşımı gerçekleşmiş ise hiçbir şekilde ödeme yapmamızı öneriyoruz. Başarılar.
Dr. Mustafa Alpaslan


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Plastik Poşet Beyannamesi Cezaları Ne Kadardır?

Soran: Murat Gökdağ
Yayın Tarihi: 24.04.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

Anonim Şirket Genel Kurulu Hakkında Sorularımı Yanıtlayabilir misiniz?

Soran: Serdar Keskinler
Yayın Tarihi: 17.04.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

Yönetim Kurulu Üye Seçiminde Hangi İfadeyi Kullanmamız Uygun Olur?

Soran: Serdar Keskinler
Yayın Tarihi: 17.04.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

Poşet Beyannamesi Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Selman Muslu
Yayın Tarihi: 11.04.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

E-Faturalarda Fatura Numaraları Atlanması Durumunda Yaptırımı Ne Olur?

Soran: Muhammet Çamuroğlu
Yayın Tarihi: 04.04.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

Çocuklar İçin Hobi Atölyesi Nasıl Açabilirim?

Soran: Tansu Karahan
Yayın Tarihi: 22.03.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

İnternet Üzerinden Satışlar Nasıl Vergilendirilir?

Soran: Şükrü Taş
Yayın Tarihi: 13.03.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

Gelir Vergisi Matrah Artırımı Beyanı Daha Sonra Düzeltilebilir mi?

Soran: Aysu Yolcu
Yayın Tarihi: 04.03.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

Kentsel Dönüşüm Kapsamındaki İnşaatlarda Tapu Harcı Ödenir mi?

Soran: Serkan Soykan
Yayın Tarihi: 27.02.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

E-Ticaret Üzerinden Elde Edilen Gelirler Nasıl Vergilendirilir?

Soran: Erdal Erol Erdem
Yayın Tarihi: 30.01.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Mustafa Alpaslan

Geri 1 2 3 4 5 İleri