ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Meydan Grup Başarı Hikayesi

Meydan Otomotiv Endüstri Nakliye ve Gıda Sanayi İç Dış Tic. Ltd. Şti.

1969 yılında otomotiv sektörüne yönelik faaliyet gösteren bir firmada çalışan olarak iş hayatına başlayan Ömer Faruk Meydan, 1991yılında Konya için bir ilki gerçekleştirerek; Japon otomobillerinin yedek parça ticaretini yapan firmayı kurmuştur...Devamı

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı - Mehmet Yıldız Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Ülkemizde Geyik Eti Üretimi Yapabilir miyiz?

10.10.2018 14:54
Hocam iyi günler,
Geyik eti üretimi yapıp ülkemizde satabilir miyiz, hatta sadece geyik eti satan restoran açabilir miyiz? Teşekkür ederim.
Yalçın Kamal
Geyik normal koşullarda doğal yaşama alanlarında yaban hayatı sürerek yaşayan bir hayvan türüdür. Ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından (DKMP) beş ayrı bölgede en önemli iki türden birisi olan Kızıl Geyik varlığının kontrollü olarak artırılması çalışmaları oldukça başarılı bir şekilde devam etmektedir. Yapılan işlem geyiklerin kontrollü olarak çoğalmasını sağlayarak yaban hayatı ortamına salıverme şeklindedir.
Dünya'da ise ilaç sanayinde kullanılan boynuz kabuğu başta olmak üzere av partileri düzenlemek ve etini pazarlamak amacıyla kızıl geyik ve alageyik türlerinin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Pazarlama ağırlığı alageyikler 45-50 Kg, kızıl geyikler ise 100 Kg olarak kabul edilebilir . Geyik eti düşük yağ içeriği sebebiyle tercih edilen bir et türüdür.
En çok üretimi yapılan bir alageyik işletmesi için genel olarak idare binası, özel üretilmiş çitle çevrili otlak alan, temiz sürekli ve yeterli su, yakalama ekipmanları gerekli yatırımlar olarak sayılabilir. Dünyada alageyik yetiştiriciliği; hastalıklara dayanıklılık, az bakım gerektirmesi, et kalitesi ve evcilleştirilmiş en uysal tür olması sebepleriyle tercih edilmektedir.
Bu konudaki en büyük handikaplardan birisi de geyik üretiminin standartlarının belli olmaması, üretim sonucu elde edilecek ürünlerin fiyat mekanizmalarının ülkemizde henüz bulunmaması ve herhangi bir desteklemeye tabi olmamasıdır.
Ülkemizde geyik eti üretimi, pazarlaması, arz talep yapısı gibi konularda elimizde yeterli veri yok. Ancak kimse yapmazsa da bu verilerin oluşması mümkün değil. Bu konuda karar verirken olası temel sıkıntılar damızlık temini, üretimi bilen kalifiye eleman, uygun üretim alanları gibi konularda araştırma yaptıktan sonra ve üretiminizi (özellikle et ve boynuz kabuğu) nasıl ve hangi yöntemlerle pazarlayacağınızı bir proses haline getirerek karar vermenizi öneriyorum.
Bu zamana kadar Ülkemizde geyik eti satan restaurant eksikliğine dair bir bilgiye sahip değilim. Benzer bir girişim olarak bir zamanlar popüler olan deve kuşu yetiştirme ve pazarlama çalışmalarının olumlu sonuçlar vermediğini hatırlatmak isterim. Bir şekilde üretim yapabilirsiniz ancak ürünlerin pazarlama kanallarını iyi araştırmalı ve öyle karar vermelisiniz.
Başarılar diliyorum.
Mehmet Yıldız


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Kanatlı Hayvan Çiftliği Kurmak İçin Devlet Desteği Alabilir miyim?

Soran: Anıl Utku Sönmez
Yayın Tarihi: 30.09.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Bugaristan'da Besi Çiftliği Kurabilir miyim?

Soran: Murat Derbent
Yayın Tarihi: 30.09.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Badem Yetiştiriciliği Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Turgay Kıraç
Yayın Tarihi: 28.08.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Buğday Çimi Üretimi Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Yusuf Avcı
Yayın Tarihi: 13.06.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Keçi Sütü Üretimi Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Serkan Altınordu
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Çiftlik Kiralama Konusunda Devlet Desteği Alabilir miyim?

Soran: Nuri Osman Yangın
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geyik Yetiştiriciliği Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Yalçın Kamal
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Fıstık Bahçesi İçin Tel Örgü Makinesi Alabilir miyim?

Soran: M. Ali Aydın
Yayın Tarihi: 19.03.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Topraksız Tarım İçin Hangi Teşviklerden Faydalanabilirim?

Soran: Ahmet Koç
Yayın Tarihi: 21.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Lisanslı Depoculuk Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Hasan Çakmak
Yayın Tarihi: 12.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geri 1 2 3 4 5 İleri