ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Kayadağ Gıda Başarı Hikayesi

Kayadağ Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Bilgi birikimi ve tecrübesiyle yakın çevresine adeta bir ticaret okulu olan Maksut Kaya, ticaret hayatına 1963 yılında Ağrı'da başlamıştır. Bugün Kaya Ailesi tarafından yönetilen Kayadağ Gıda, bulunduğu bölgedeki büyük gıda toptancıları arasında yer almaktadır...Devamı

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı - Mehmet Yıldız Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Tekirdağ'da Hayvancılık Yapmak İçin Destek Alabilir miyiz?

14.12.2018 09:22
Mehmet Bey merhabalar. Evvela bu şekilde biz vatandaşlara yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim size ve ekibinize. Tekirdağ Saray ilçesinde kayınvalidemin arazisi var burayı kiralayıp hayvancılık yapmak istiyoruz. Teşvik hibe veya destek nasıl ne şekilde alınabilir? Bu arada eşim KOSGEB'ten belge de aldı, bunu değerlendirebilir miyiz? Malum ekonomik krizdeyiz maddi olarak neredeyse bittik sayılır. Bu şekilde hibe veya faizsiz kredi almak için sizlerden bilgi anlamında yardım bekliyoruz. Şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Adem Şimşek
Merhaba Adem Bey,
Tekirdağ/ Saray verimli olarak hayvancılık yapılabilecek yerlerden birisi. Bu konudaki tecrübenizi bilmiyoruz, ancak hiçbir tecrübe birikimi olmadan haydi ben de hayvancılık yapacağım diyerek bu işe girmemelisiniz. Öncelikle hayvancılığın hangi dalında çalışma yapacağınıza karar vermelisiniz. Hayvancılıkta yem temini ve üretim tesisi olmazsa olmazdır. Arazileriniz olduğuna göre kaba yem temini konusunu planlayabilirsiniz. Tercih edeceğiniz hayvansal üretim çeşitlerine göre değişen bu planlamayı yaparken ya işi bizzat yapan tecrübeli bir kaynaktan ya da bir uzmandan yardım almanızı öneriyorum. Ayrıca tercih edeceğiniz hayvancılık türüne göre bir tesis inşa etmeniz veya mevcut bir tesisi satın almanız gerekecektir.
Modern bir hayvancılık tesisi kurabilmek bakımından öncelikle maksimum kapasitenize karar vermeli, kullanacağınız hayvan ırkına uygun beslenme ve teknolojileri içeren bir proje hazırlamalısınız. Bu proje sürecinde Tekirdağ'ın da dahil olduğu 39 ilde 2020 yılına kadar uygulamada bulunan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi (KKYDP) kapsamında hibe programından yararlanabilirsiniz. Programın yıllık uygulamaları hakkında yönetmelikler yayınlanıyor. Bu yönetmelikleri takip ederek hazırlayacağınız projeyi T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Saray ilçe müdürlüğüne vererek akışı başlatabilirsiniz. Eğer projeniz yeterli puanı alır ve hibe onaylanırsa belirtilen sürede tesisinizi bitirerek o yıl için belirlenen azami miktardan fazla olmayacak şekilde hibe alabilirsiniz (Örneğin hayvansal üretim tesislerinin 2018 yılı için hibeye konu azami yatırım büyüklüğü 1,5 milyon TL, azami hibe tutarı 750.000 TL).
Tesisinizi kurarak işletmeye başladıktan sonra kayıtlı hayvan varlığınız üzerinden oldukça önemli miktarda desteklemelerden de yararlanabilirsiniz. Bu destekleme tutarı yapacağınız faaliyet türüne ve karar vereceğiniz üretim çeşidine göre farklılaşmaktadır. Her yıl tarımsal desteklemeler konusunda yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı'nı inceleyerek bu konuda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Hele kuracağınız işletme hastalıktan ari işletme koşullarına uygun ise oldukça tatminkar desteklemelerden faydalanabilirsiniz.
Ayrıca son yıllarda yürürlüğe konulan genç çiftçi projelerini de mahalli tarım kuruluşlarından takip ererek faydalanabilirsiniz. Genel olarak tavsiyemiz tesislerinizi kendi öz kaynaklarınızla yapmanız yönünde olsa da kamunun hayvansal ve bitkisel üretim konularında faiz sübvanseli krediler sağladığını, ayrıca Bankamızın da sübvansiyonlu olmamakla birlikte tarımsal üretimin her alanında finansman sağladığını da hatırlatmak isteriz.
Başarılar diliyorum.
Mehmet Yıldız


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Buğday Çimi Üretimi Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Yusuf Avcı
Yayın Tarihi: 13.06.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Keçi Sütü Üretimi Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Serkan Altınordu
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Çiftlik Kiralama Konusunda Devlet Desteği Alabilir miyim?

Soran: Nuri Osman Yangın
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geyik Yetiştiriciliği Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Yalçın Kamal
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Fıstık Bahçesi İçin Tel Örgü Makinesi Alabilir miyim?

Soran: M. Ali Aydın
Yayın Tarihi: 19.03.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Topraksız Tarım İçin Hangi Teşviklerden Faydalanabilirim?

Soran: Ahmet Koç
Yayın Tarihi: 21.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Lisanslı Depoculuk Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Hasan Çakmak
Yayın Tarihi: 12.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Peyzaj Ofisi Kurmak İçin KOSGEB Desteği Alabilir miyim?

Soran: Şeyma Asker
Yayın Tarihi: 04.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Fıstık İşleme Merkezi İçin Destek Alabilir miyiz?

Soran: Hasan Özdemir
Yayın Tarihi: 18.01.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Yem İmalatı Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Mustafa Kırbaş
Yayın Tarihi: 31.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geri 1 2 3 4 5 İleri