ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Güven-El Plastik Başarı Hikayesi

Güven-El Plastik ve Kalıp San. Tic. Ltd. Şti

1965 yılından bu yana plastik kalıbı imalatı sektöründe yer alan Güven Kalıp, 1976 yılında şirketleşmiştir. 1986 yılında faaliyet alanını genişleten firma, Güven-El Plastik ve Kalıp’ı da kurarak, plastik enjeksiyon üretimine başlamıştır...Devamı

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı - Mehmet Yıldız Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Sivas'ta Hayvan Besiciliği Yapmak İçin Nerekere Başvurmam Gerekiyor?

04.12.2018 17:08
Ben hayvan besiciliği devlet desteği alarak nasıl yaparım? Sivas'ta yapacağım hayvan besiciliğini, 300 dönümlük arsam var ve nasıl bir yol alacağımı bilmiyorum bana yardımcı olur musunuz?
Oğuzhan Bozkurt

Merhaba Oğuzhan Bey,

Genç insanlarımızın tarım sektörüne olan ilgisinin bizleri oldukça memnun ettiğini belirterek sorunuza yanıt vermeye çalışacağım. Hayvan besiciliği yapmayı düşündüğünüzü, 300 da bir araziniz olduğunu belirtiyorsunuz.

İlk yapacağınız iş araziniz dışında bu konuda kullanabileceğiniz mevcut diğer olanaklarınızı belirlemek olmalıdır. Yani hayvancılık yapmak için yeterli bilgi birikimine sahip misiniz veya bu konuda size yardımcı olacak bir yakınınız var mı, hayvancılığın temel maliyet unsurlarından olan kaba yem üretimi amacıyla 300 da araziyi nasıl kullanabilirsiniz? (arazinizi sulu olup olmadığına ve diğer özelliklerine göre değişik amaçlarla kullanabilirsiniz), faaliyet konusunda kullanabileceğiniz finansal kaynaklarınız nelerdir, kredi kullanmanız gerekiyorsa bunu nasıl ve nereden temin edeceksiniz, tesis yatırımı yapacaksanız proje hazırlama ve tesisi çalışır hale getirme aşamalarını nasıl planlayacaksınız gibi birçok soruya yanıt bulmanız gerekecektir. Bundan sonra hayvancılığın hangi alanında besicilik faaliyetlerini yapmak istediğinize karar vermeniz gerekecektir. (Yani büyükbaş hayvanlarla mı besicilik yapacaksınız, koyunculuk mu yapacaksınız).

Sivas ilimiz Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma hibe programı olan IPARD kapsamındaki 42 ilden birisi. Büyükbaş besicilik konusunda 30 -250 baş kapasiteye kadar, küçükbaş koyunculukta 100-500 kapasiteye kadar kurulacak kırmızı et üreten işletmelere en fazla 1 milyon EURO uygun harcamaya kadar %50-70 oranları arasında hibe uyguluyor. Üretim tesisiniz yoksa Türkiye Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Sivas İl Koordinatörlüğü ile görüşüp bilgi alarak hareket etmenizi öneriyorum.

Bunun dışında yaşınızın genç olduğunu da hesaba katarak karar vereceğiniz faaliyet konusunda sınırlı ölçekte (örneğin büyük başta 20-50, küçükbaşta 50-100 kapasite gibi) başlangıç yapmanız ve işin gelişimine göre, oluşacak tecrübenizi de kullanarak kapasitenizi büyütmeniz daha uygun bir davranış şekli olabilir.

Başarılar diliyoruz.

Mehmet Yıldız


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Fıstık İşleme Merkezi İçin Destek Alabilir miyiz?

Soran: Hasan Özdemir
Yayın Tarihi: 18.01.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Yem İmalatı Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Mustafa Kırbaş
Yayın Tarihi: 31.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Kazakistan'a Tarım Makinaları İhracatı Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Bilge Tipi
Yayın Tarihi: 31.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Tekirdağ'da Hayvancılık Yapmak İçin Destek Alabilir miyiz?

Soran: Adem Şimşek
Yayın Tarihi: 14.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Hediyelik Lavanta Sabunu Üretimi İçin Yasal Prosedürler Nelerdir?

Soran: Şahin Ay
Yayın Tarihi: 10.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Erzurum'da Büyükbaş Hayvancılık Yapmak İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Adem Gündüz
Yayın Tarihi: 04.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Topraksız Tarım Yapabilir miyim?

Soran: Mert İnce
Yayın Tarihi: 20.11.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Ülkemizde Geyik Eti Üretimi Yapabilir miyiz?

Soran: Yalçın Kamal
Yayın Tarihi: 10.10.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Soya Ticareti Konusunda Nasıl Bir Yol İzleyebilirim?

Soran: Kasım Tokay
Yayın Tarihi: 04.10.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Aloe Vera Endüstriyel Yetiştiriciliği Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Mehmet Başaran
Yayın Tarihi: 01.10.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geri 1 2 3 4 5 İleri