ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

By Dekol Mobilya Başarı Hikayesi

By Dekol Mobilya Tekstil San. Tic. Ltd. Şti.

1989 yılında Adapazarı'nda kurulan By Dekol Mobilya ilk günden bugüne, hedeflerinden hiçbir şekilde ödün vermeden; zengin tasarım, konfor ve kullanım rahatlığı özelliklerini en yüksek düzeyde tutarak, ürünlerini yurtiçi ve yurtdışı pazarına sunmuştur.Devamı

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı - Mehmet Yıldız Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Sivas'ta Hayvan Besiciliği Yapmak İçin Nerekere Başvurmam Gerekiyor?

04.12.2018 17:08
Ben hayvan besiciliği devlet desteği alarak nasıl yaparım? Sivas'ta yapacağım hayvan besiciliğini, 300 dönümlük arsam var ve nasıl bir yol alacağımı bilmiyorum bana yardımcı olur musunuz?
Oğuzhan Bozkurt

Merhaba Oğuzhan Bey,

Genç insanlarımızın tarım sektörüne olan ilgisinin bizleri oldukça memnun ettiğini belirterek sorunuza yanıt vermeye çalışacağım. Hayvan besiciliği yapmayı düşündüğünüzü, 300 da bir araziniz olduğunu belirtiyorsunuz.

İlk yapacağınız iş araziniz dışında bu konuda kullanabileceğiniz mevcut diğer olanaklarınızı belirlemek olmalıdır. Yani hayvancılık yapmak için yeterli bilgi birikimine sahip misiniz veya bu konuda size yardımcı olacak bir yakınınız var mı, hayvancılığın temel maliyet unsurlarından olan kaba yem üretimi amacıyla 300 da araziyi nasıl kullanabilirsiniz? (arazinizi sulu olup olmadığına ve diğer özelliklerine göre değişik amaçlarla kullanabilirsiniz), faaliyet konusunda kullanabileceğiniz finansal kaynaklarınız nelerdir, kredi kullanmanız gerekiyorsa bunu nasıl ve nereden temin edeceksiniz, tesis yatırımı yapacaksanız proje hazırlama ve tesisi çalışır hale getirme aşamalarını nasıl planlayacaksınız gibi birçok soruya yanıt bulmanız gerekecektir. Bundan sonra hayvancılığın hangi alanında besicilik faaliyetlerini yapmak istediğinize karar vermeniz gerekecektir. (Yani büyükbaş hayvanlarla mı besicilik yapacaksınız, koyunculuk mu yapacaksınız).

Sivas ilimiz Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma hibe programı olan IPARD kapsamındaki 42 ilden birisi. Büyükbaş besicilik konusunda 30 -250 baş kapasiteye kadar, küçükbaş koyunculukta 100-500 kapasiteye kadar kurulacak kırmızı et üreten işletmelere en fazla 1 milyon EURO uygun harcamaya kadar %50-70 oranları arasında hibe uyguluyor. Üretim tesisiniz yoksa Türkiye Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Sivas İl Koordinatörlüğü ile görüşüp bilgi alarak hareket etmenizi öneriyorum.

Bunun dışında yaşınızın genç olduğunu da hesaba katarak karar vereceğiniz faaliyet konusunda sınırlı ölçekte (örneğin büyük başta 20-50, küçükbaşta 50-100 kapasite gibi) başlangıç yapmanız ve işin gelişimine göre, oluşacak tecrübenizi de kullanarak kapasitenizi büyütmeniz daha uygun bir davranış şekli olabilir.

Başarılar diliyoruz.

Mehmet Yıldız


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Kanatlı Hayvan Çiftliği Kurmak İçin Devlet Desteği Alabilir miyim?

Soran: Anıl Utku Sönmez
Yayın Tarihi: 30.09.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Bugaristan'da Besi Çiftliği Kurabilir miyim?

Soran: Murat Derbent
Yayın Tarihi: 30.09.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Badem Yetiştiriciliği Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Turgay Kıraç
Yayın Tarihi: 28.08.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Buğday Çimi Üretimi Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Yusuf Avcı
Yayın Tarihi: 13.06.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Keçi Sütü Üretimi Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Serkan Altınordu
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Çiftlik Kiralama Konusunda Devlet Desteği Alabilir miyim?

Soran: Nuri Osman Yangın
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geyik Yetiştiriciliği Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Yalçın Kamal
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Fıstık Bahçesi İçin Tel Örgü Makinesi Alabilir miyim?

Soran: M. Ali Aydın
Yayın Tarihi: 19.03.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Topraksız Tarım İçin Hangi Teşviklerden Faydalanabilirim?

Soran: Ahmet Koç
Yayın Tarihi: 21.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Lisanslı Depoculuk Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Hasan Çakmak
Yayın Tarihi: 12.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geri 1 2 3 4 5 İleri