ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Sarnıç Otel Başarı Hikayesi

Sarnıç Otel

1915 yılında konak olarak inşaa edilen, orjinal haline sadık kalınmak suretiyle otele çevrilerek, 1999'dan bu yana hizmet vermekte olan Sarnıç Hotel; "sarnıç" ismini altında bulunan ve Bizans İmparatorluğu tarafından 5.yy'da inşaa edilen sarnıçtan almaktadır...Devamı

Sigorta Uzmanı - Can Duman Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Satışı Yapılan Aracın Sigortasının Devamlılığı Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

15.03.2019 15:59
Merhabalar Can Bey, Benim sorum şu şekilde. Babamın bir aracı vardı, motosiklet. 13/12/2011 tarihinde bu aracı noter satışıyla başka bir şahsa devrediyor. 24/12/2011 tarihinde yani aracın noter satışı gerçekleştikten 11 gün sonra aracın yeni sahibinin 15 yaşındaki çocuğu bir trafik kazasına karışıyor. Kazada kusurlu görünüyor, tüm masraflar kendisine yükleniyor. Ayrıca ehliyetsiz araç kullanmaktan araç sahibine ve oğluna ceza kesiliyor. Buraya kadar her şey normal. Poliçe sahibi sigorta şirketi masrafları aracın eski sahibi olan babamdan ve kazayı yapan çocuk şahıstan talep ediyor. Bizim bundan haberimizde olmuyor. Tebligat gönderilmiş ulaşmamış. Kocaeli 6. İcra'ya gidiyor dosya. Babamın sahip olduğu taşınır ve taşınmaz mallara şerh düşülüyor, haciz konuluyor. Normalde icraya itiraz süresi 7 gün. Yalnız haberi ve bilgisi dahili dışında olduğu için zamanında itiraz da edemiyor. Bir kaç ay sonra öğrendiğinde satış yaptığı noterden o satış hakkında düzenlenen evrakları temin edip, Düzce ilindeki icra dairesine dilekçe yazıyor. Olayın kendisiyle alakası olmadığına dair. Sonrasında olayın akibeti hakkında bilgimiz yok. Ve günümüzde evini satmaya kalkan babam malı üzerine haciz konduğunu öğreniyor. 2013 yılında tekrardan bu konu ile alakalı icraya verilmiş sigorta tarafından. Sigortanın Düzce ilindeki avukatı ile görüştüm. Hukuki olarak satıştan sonra 15 gün boyunca sigorta poliçesi devam ettiği için poliçe sahibinden hak talep ediliyor diyor. Yalnız burada babamın herhangi bir sorumluluğunun olmaması lazım. Kanunda geçen şu: satış gerçekleştikten sonra 15 gün boyunca poliçe devam eder, aracı alan kişi yeni sigorta satın alana kadar. Aracı satan poliçesini iptal etse dahi bu 15 günlük süreçte eski poliçenin devam ettiğini görüyoruz. Avukatın dediğine göre babam poliçeyi iptal ettirmediği için sorumlu. İcrada sadece babamın ve kaza yapan sürücünün ismi var. O tarihteki araç sahibinden bir şey talep edilmiyor. Asıl sorumluluk onda olması lazım. babamın burada herhangi bir sorumluluğu yok. Aracını satmış. Neden araç sahibinden tahsil edilmiyor da babama geliyor böyle bir şey? Sizden yardım istiyorum bu konuyla alakalı. Biz bu işten nasıl kurtuluruz, nasıl sorumluluğu üzerimizden atarız, sigorta şirketiyle de görüştüm, dilekçe yazın dediler. Avukatla yaptığım görüşmede bir sonuç çıkmadı. İsterseniz mahkemeye verebilirsiniz dedi. Biliyoruz mahkemeye verebileceğimizi ama bu mağduriyetimiz ne olacak? Adam evini satmak istiyor ama evi hacizli. Bana bir yol gösterirseniz çok müteşekkür olurum. Ben Hakkari ilindeyim memleketime aileme uzağım, dolayısıyla yakinen ilgilenemiyorum bu evrak işleriyle. Babam yaşlı. Bu işi bir şekilde çözmem lazım. Yardımlarınız için vereceğiniz fikirler için şimdiden teşekkür ederim. Hayırlı günler.
Emir Korkmazoğlu
Sayın Emir Bey,

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz,

Zorunlu Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk sigorta poliçelerinde, araç satışlarından sonra, yeni araç sahibine belirlenen sürede teminat sağlanmaktadır, bu husus bir zorunlu uygulama olup toplumsal bir zararın açıkta bırakılmaması ilkesi ile uygulanmaktadır.

Fakat yazınızda bahsettiğiniz husus artık tümü ile hukuki bir sürece dönüşmüş olup konusunda uzman bir Hukuk danışmanınca yanıtlanması gerekecek bir konudur. Sizin yaşadığınız olayda birde zamanında iptal edilmeyen bir poliçe durumu var ki bu da ayrıca bir konu başlığıdır. Sigorta uzmanı olarak olayın dönüştüğü hukuki süreçte vereceğimiz bilgiler maalesef sadece poliçe yapı ve formatlarına yönelik olabilecektir.

Bilgilerinize

Saygılarımızla

Can Duman


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Tramer Kaydında Fazla Görünen Hasar Tutarı Silinebilir mi?

Soran: Cihat Meke
Yayın Tarihi: 21.05.2019
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Tramer Kaydı Düzeltilebilir mi?

Soran: Sercan Yıldırım
Yayın Tarihi: 15.05.2019
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Çalındıktan Sonra Bulunan Aracımın Tramer Kaydı Silinebilir mi?

Soran: Gamze Kondur
Yayın Tarihi: 14.05.2019
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Aracımın Tramer Kaydını Silebilir miyim?

Soran: Selçuk Ünsal
Yayın Tarihi: 20.02.2019
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Trafik Kazası Bir Sonraki Sigortaya Nasıl Yansır?

Soran: Volkan Özkan
Yayın Tarihi: 17.12.2018
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Trafik Sigortası Basamak Hatası Düzeltilir mi?

Soran: İbrahim Çınar
Yayın Tarihi: 05.09.2018
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Tramer Kaydı Düzeltilebilir mi?

Soran: Erhan Eroğlu
Yayın Tarihi: 09.07.2018
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Soran: Ömer Seçilmiş
Yayın Tarihi: 12.06.2018
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Satıştan Dolayı İptal Edilen Poliçe ile Kaza

Soran: Samet Kırteke
Yayın Tarihi: 12.06.2018
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Araç Tramer Kaydına Müdahale Edilebilir mi?

Soran: Murat Peker
Yayın Tarihi: 26.04.2018
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Geri 1 2 3 4 5 İleri