ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Ata Bilişim Başarı Hikayesi

Ata Bilişim San. Tic. Ltd. Sti.

2007 yılında kurulan ATA Bilişim; eğitim, destek, teknik servis, proje, satış ve pazarlama departmanlarındaki eğitimli kadrosuyla müşterilerine “Müşteri Memnuniyetinin Sürekliliği Esastır“ ilkesi ile hizmet vermektedir...Devamı

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı - Mehmet Yıldız Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Muğla'da Süt Sığırcılığı Konusunda Destek Alabilir miyim?

04.09.2018 11:10
Merhaba, Ben İstanbul'da yaşamaktayım, fakat memleketim olan Muğla'ya dönüp süt sığırcılığı yapmak istiyorum. Buna istinaden devletin halihazırda sunmuş olduğu hibe veya teşvik destekleri mevcut mudur? Şimdiden çok teşekkür eder saygılar sunarım.
Muhammet Toyboğa
Merhaba Muhammet bey,
Milas; Muğla ilimizde süt hayvancılığının verimli olarak yapılabileceği yerlerden birisi. Bu konudaki tecrübenizi bilmiyoruz, ancak hiçbir birikim olmadan haydi ben de süt hayvancılığı yapacağım diyerek bu işe girmemelisiniz. Tecrübe yanında kaba yem ve tesis için arazi, tesis kurmayı planladığınız alan için gübre yönetimi, üretim sürecinin hijyen ve sağlık koşulları, ürettiğiniz sütün pazarlanması gibi bir çok kompleks sorunu birlikte planlayarak bu işe girmenizi tavsiye ediyoruz.
Teşviklere gelince;
Modern bir hayvancılık tesisi kurabilmek bakımından öncelikle maksimum kapasitenize karar vermeli, kullanacağınız hayvan ırkına uygun beslenme ve teknolojileri içeren bir proje hazırlamalısınız. Bu proje sürecinde Muğla ilimizin de dahil olduğu 39 il de 2020 yılına kadar uygulamada bulunan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi (KKYDP) kapsamında hibe programından yararlanabilirsiniz. Programın yıllık uygulamaları hakkında yönetmelikler yayınlanıyor. Bu yönetmelikleri takip ederek hazırlayacağınız projeyi T.C. Tarım ve Orman Bakanlığının Milas ilçe müdürlüğüne vererek akışı başlatabilirsiniz. Eğer projeniz yeterli puanı alır ve hibe onaylanırsa belirtilen sürede tesisinizi bitirerek o yıl için belirlenen azami miktardan fazla olmayacak şekilde hibe alabilirsiniz (Örneğin hayvansal üretim tesisleri için 2018 yılı için hibeye konu azami yatırım büyüklüğü 1,5 milyon TL, azami hibe tutarı 750.000 TL).
Tesisinizi kurarak işletmeye başladıktan sonra kayıtlı hayvan varlığınız üzerinden oldukça önemli miktarda desteklemelerden de yararlanabilirsiniz. Örneğin işletmenizde doğacak ve 4 aylık oluncaya kadar her buzağı için 350 TL destekleme (hibe şeklinde ) alabilirsiniz. Üreterek soğuk zincirde pazarlayacağınız her bir LT süt için yine hibe şeklinde yıllık belirlenen rakam üzerinden destekleme alabilirsiniz. Hele kuracağınız işletme ari işletme koşullarına uygun ise oldukça tatminkar desteklemelerden faydalanabilirsiniz. Bu konuda her yıl Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanan tarımsal üretim hayvancılık desteklemeleri kararnamesinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
Ayrıca son yıllarda yürürlüğe konulan genç çiftçi ve damızlık düve temini projelerini de mahalli tarım kuruluşlarından takip ererek faydalanabilirsiniz. Genel olarak tavsiyemiz tesislerinizi kendi öz kaynaklarınızla yapmanız yönünde olsa da kumunun hayvansal yatırım konularında sübvanseli krediler sağladığını da hatırlatmak isteriz.
Başarılar diliyoruz
Mehmet Yıldız


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Fıstık İşleme Merkezi İçin Destek Alabilir miyiz?

Soran: Hasan Özdemir
Yayın Tarihi: 18.01.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Yem İmalatı Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Mustafa Kırbaş
Yayın Tarihi: 31.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Kazakistan'a Tarım Makinaları İhracatı Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Bilge Tipi
Yayın Tarihi: 31.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Tekirdağ'da Hayvancılık Yapmak İçin Destek Alabilir miyiz?

Soran: Adem Şimşek
Yayın Tarihi: 14.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Hediyelik Lavanta Sabunu Üretimi İçin Yasal Prosedürler Nelerdir?

Soran: Şahin Ay
Yayın Tarihi: 10.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Erzurum'da Büyükbaş Hayvancılık Yapmak İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Adem Gündüz
Yayın Tarihi: 04.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Sivas'ta Hayvan Besiciliği Yapmak İçin Nerekere Başvurmam Gerekiyor?

Soran: Oğuzhan Bozkurt
Yayın Tarihi: 04.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Topraksız Tarım Yapabilir miyim?

Soran: Mert İnce
Yayın Tarihi: 20.11.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Ülkemizde Geyik Eti Üretimi Yapabilir miyiz?

Soran: Yalçın Kamal
Yayın Tarihi: 10.10.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Soya Ticareti Konusunda Nasıl Bir Yol İzleyebilirim?

Soran: Kasım Tokay
Yayın Tarihi: 04.10.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geri 1 2 3 4 5 İleri