ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

By Dekol Mobilya Başarı Hikayesi

By Dekol Mobilya Tekstil San. Tic. Ltd. Şti.

1989 yılında Adapazarı'nda kurulan By Dekol Mobilya ilk günden bugüne, hedeflerinden hiçbir şekilde ödün vermeden; zengin tasarım, konfor ve kullanım rahatlığı özelliklerini en yüksek düzeyde tutarak, ürünlerini yurtiçi ve yurtdışı pazarına sunmuştur.Devamı

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı - Mehmet Yıldız Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Muğla'da Süt Sığırcılığı Konusunda Destek Alabilir miyim?

04.09.2018 11:10
Merhaba, Ben İstanbul'da yaşamaktayım, fakat memleketim olan Muğla'ya dönüp süt sığırcılığı yapmak istiyorum. Buna istinaden devletin halihazırda sunmuş olduğu hibe veya teşvik destekleri mevcut mudur? Şimdiden çok teşekkür eder saygılar sunarım.
Muhammet Toyboğa
Merhaba Muhammet bey,
Milas; Muğla ilimizde süt hayvancılığının verimli olarak yapılabileceği yerlerden birisi. Bu konudaki tecrübenizi bilmiyoruz, ancak hiçbir birikim olmadan haydi ben de süt hayvancılığı yapacağım diyerek bu işe girmemelisiniz. Tecrübe yanında kaba yem ve tesis için arazi, tesis kurmayı planladığınız alan için gübre yönetimi, üretim sürecinin hijyen ve sağlık koşulları, ürettiğiniz sütün pazarlanması gibi bir çok kompleks sorunu birlikte planlayarak bu işe girmenizi tavsiye ediyoruz.
Teşviklere gelince;
Modern bir hayvancılık tesisi kurabilmek bakımından öncelikle maksimum kapasitenize karar vermeli, kullanacağınız hayvan ırkına uygun beslenme ve teknolojileri içeren bir proje hazırlamalısınız. Bu proje sürecinde Muğla ilimizin de dahil olduğu 39 il de 2020 yılına kadar uygulamada bulunan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi (KKYDP) kapsamında hibe programından yararlanabilirsiniz. Programın yıllık uygulamaları hakkında yönetmelikler yayınlanıyor. Bu yönetmelikleri takip ederek hazırlayacağınız projeyi T.C. Tarım ve Orman Bakanlığının Milas ilçe müdürlüğüne vererek akışı başlatabilirsiniz. Eğer projeniz yeterli puanı alır ve hibe onaylanırsa belirtilen sürede tesisinizi bitirerek o yıl için belirlenen azami miktardan fazla olmayacak şekilde hibe alabilirsiniz (Örneğin hayvansal üretim tesisleri için 2018 yılı için hibeye konu azami yatırım büyüklüğü 1,5 milyon TL, azami hibe tutarı 750.000 TL).
Tesisinizi kurarak işletmeye başladıktan sonra kayıtlı hayvan varlığınız üzerinden oldukça önemli miktarda desteklemelerden de yararlanabilirsiniz. Örneğin işletmenizde doğacak ve 4 aylık oluncaya kadar her buzağı için 350 TL destekleme (hibe şeklinde ) alabilirsiniz. Üreterek soğuk zincirde pazarlayacağınız her bir LT süt için yine hibe şeklinde yıllık belirlenen rakam üzerinden destekleme alabilirsiniz. Hele kuracağınız işletme ari işletme koşullarına uygun ise oldukça tatminkar desteklemelerden faydalanabilirsiniz. Bu konuda her yıl Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanan tarımsal üretim hayvancılık desteklemeleri kararnamesinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
Ayrıca son yıllarda yürürlüğe konulan genç çiftçi ve damızlık düve temini projelerini de mahalli tarım kuruluşlarından takip ererek faydalanabilirsiniz. Genel olarak tavsiyemiz tesislerinizi kendi öz kaynaklarınızla yapmanız yönünde olsa da kumunun hayvansal yatırım konularında sübvanseli krediler sağladığını da hatırlatmak isteriz.
Başarılar diliyoruz
Mehmet Yıldız


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Keçi Sütü Üretimi Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Serkan Altınordu
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Çiftlik Kiralama Konusunda Devlet Desteği Alabilir miyim?

Soran: Nuri Osman Yangın
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geyik Yetiştiriciliği Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Yalçın Kamal
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Fıstık Bahçesi İçin Tel Örgü Makinesi Alabilir miyim?

Soran: M. Ali Aydın
Yayın Tarihi: 19.03.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Topraksız Tarım İçin Hangi Teşviklerden Faydalanabilirim?

Soran: Ahmet Koç
Yayın Tarihi: 21.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Lisanslı Depoculuk Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Hasan Çakmak
Yayın Tarihi: 12.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Peyzaj Ofisi Kurmak İçin KOSGEB Desteği Alabilir miyim?

Soran: Şeyma Asker
Yayın Tarihi: 04.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Fıstık İşleme Merkezi İçin Destek Alabilir miyiz?

Soran: Hasan Özdemir
Yayın Tarihi: 18.01.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Yem İmalatı Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Mustafa Kırbaş
Yayın Tarihi: 31.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Kazakistan'a Tarım Makinaları İhracatı Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Bilge Tipi
Yayın Tarihi: 31.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geri 1 2 3 4 5 İleri