ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Mes Metal Başarı Hikayesi

Mes Metal Ekstrüzyon San. ve Tic. A.Ş.

İstanbul/Beylikdüzü'nde toplam 7.000 m² alanda uzman personeli ve gelişmiş makine parkıyla üretimini sürdüren Mes Metal, müşterilerine birinci kalite pirinç çubuk ve bronz ürünleri sunmanın yanı sıra, güvenilir iş ortağı konumunda, pirinç ve bronz üzerindeki birikimini paylaşarak çözümler yaratan, yüksek kalite ürünleri ve günlük 70 tonluk üretim kapasitesi ile Türkiye'nin önde gelen bakır alaşımları üreticisidir...Devamı

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı - Mehmet Yıldız Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Mevcut Hayvancılık İşletmemi Büyütmek Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

04.09.2018 11:15
Merhabalar Mehmet Bey, şuan da mevcut hayvancılık yaptığım 8 dönüm üstüne kurulu yerim var, burayı kendi mevcut imkanlarımla 2009 yılından beri yapıyorum. Elimde su an 50 tane inek mevcut, ahır kapasitem yeterli, iki adet ahır mevcut, biri kapalı ahır biri yarı açık olmak üzere. Bunu daha profesyonel hale getirmek istiyorum ve bu konuda devlet destekli projelerden yararlanmak istiyorum. Bu konuda yardımcı olacağınız değerli fikirlerinize ihtiyacım var. Teşekkür ederim şimdiden.
Sidar Taşlıtepe
Merhaba
Öncelikle orta büyüklükte bir hayvancılık işletmesi faaliyetleri ile sektörde az sayılamayacak bir tecrübe edinmişsiniz. Büyüme kararınızı destekliyorum. Bir de bizzat işinizi yani hayvancılık faaliyetlerinizi tam anlamıyla kontrol ediyorsanız önünüz açık demektir.
Öncelikle tavsiyem kapalı olan ahır tesisinizi yarı açık hale getirmeniz olacaktır. Hayvancılıkta artık kapalı ahır tesisi çok gerilerde kalan bir uygulama. Bir diğer tavsiyem de işletmenizin bölgenizde kolayca uygulayabileceğiniz ari işletmeler kapsamına girmesi için ne gerekiyorsa yapmanız yönünde olacaktır. Ari işletmeler hem desteklemeler, hem de verim yönünden oldukça avantajlı durumdadır. Bu işletmelerden elde edilen et, süt ürünleri ve damızlık materyaller piyasada oldukça önemli ölçüde talep görmektedir. Ayrıca mümkün olduğu ölçüde özellikle kaba yem ihtiyacınızı kendiniz üretmek için girişimlerde bulunursanız sonuçlarının karlılığınıza ne kadar etki yapacağını da gözlemlemek fırsatınız olacaktır.
Modern bir hayvancılık tesisi kurabilmek bakımından öncelikle maksimum kapasitenize karar vermeli, kullanacağınız hayvan ırkına uygun beslenme ve teknolojileri içeren bir proje hazırlamalısınız. Bu proje sürecinde Edirne ilimizin de dahil olduğu 39 il de 2020 yılına kadar uygulamada bulunan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi (KKYDP) kapsamında hibe programından yararlanabilirsiniz. Programın yıllık uygulamaları hakkında yönetmelikler yayınlanıyor. Bu yönetmelikleri takip ederek hazırlayacağınız projeyi T.C. Tarım ve Orman Bakanlığının Enez ilçe müdürlüğüne vererek akışı başlatabilirsiniz. Eğer projeniz yeterli puanı alır ve hibe onaylanırsa belirtilen sürede tesisinizi bitirerek o yıl için belirlenen azami miktardan fazla olmayacak şekilde hibe alabilirsiniz (Örneğin hayvansal üretim tesisleri için 2018 yılı için hibeye konu azami yatırım büyüklüğü 1,5 milyon TL, azami hibe tutarı 750.000 TL).
Ayrıca son yıllarda yürürlüğe konulan genç çiftçi ve damızlık düve temini projelerini de mahalli tarım kuruluşlarından takip ererek faydalanabilirsiniz. Genel olarak tavsiyemiz tesislerinizi kendi öz kaynaklarınızla yapmanız yönünde olsa da kumunun hayvansal yatırım konularında sübvanseli krediler sağladığını da hatırlatmak isteriz.
Başarılar diliyoruz.
Mehmet Yıldız


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Keçi Sütü Üretimi Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Serkan Altınordu
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Çiftlik Kiralama Konusunda Devlet Desteği Alabilir miyim?

Soran: Nuri Osman Yangın
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geyik Yetiştiriciliği Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Yalçın Kamal
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Fıstık Bahçesi İçin Tel Örgü Makinesi Alabilir miyim?

Soran: M. Ali Aydın
Yayın Tarihi: 19.03.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Topraksız Tarım İçin Hangi Teşviklerden Faydalanabilirim?

Soran: Ahmet Koç
Yayın Tarihi: 21.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Lisanslı Depoculuk Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Hasan Çakmak
Yayın Tarihi: 12.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Peyzaj Ofisi Kurmak İçin KOSGEB Desteği Alabilir miyim?

Soran: Şeyma Asker
Yayın Tarihi: 04.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Fıstık İşleme Merkezi İçin Destek Alabilir miyiz?

Soran: Hasan Özdemir
Yayın Tarihi: 18.01.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Yem İmalatı Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Mustafa Kırbaş
Yayın Tarihi: 31.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Kazakistan'a Tarım Makinaları İhracatı Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Bilge Tipi
Yayın Tarihi: 31.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geri 1 2 3 4 5 İleri