ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

AgroBest Grup Başarı Hikayesi

AgroBest Grup Tarım İlaçları

AgroBest Grup, Tarım İlaçları Sektörü`nde 2002 yılından beri faaliyet göstermekte olup, üretim ve çalışma hayatının uzun geçmişi olmamasına rağmen, çok kısa zamanda önemli atılımları gerçekleştirmiştir.Devamı

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı - Mehmet Yıldız Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Lisanslı Depoculuk Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

12.02.2019 09:44
Mehmet Bey merhaba, ben lisanslı depoculuk hakkında bilgiyi sizin videolarınız ve internetten araştırdığım kadarıyla fark ettim ve okuduğum kadarıyla lisanslı depoculuk faaliyeti daha çok hububatta fındık, kayısı da yapılıyor gibi. Benim sorum bu işi soğan depolama ve ceviz depolamada da uygulanabilirliği nedir sizce? Bir de bu işi yapabilmek için yani yatırımcı olmak için yüksek bir paraya ihtiyaç var, ben bu işi Merzifon Amasya bölgesinde yapmak istiyorum. Çünkü bu tür bir yapıya orada ihtiyacın olduğunu düşünüyorum. Çünkü kayınbiraderim o bölgede bu işin üreticisi ve onunla konuşunca böyle bir sıkıntının varlığını düşündürdü bana. Sizce böyle bir yatırım mantıklı mıdır?
Hasan Çakmak
Merhaba Hasan Bey,
Ülkemizde lisanslı depoculuk işlemleri 5300 sayılı yasa kapsamında çıkarılan yönetmelik ve tebliğler ile yürütülmektedir. Lisanslı depoculukta temel amaç tarım ürünlerinin arzının yoğun olduğu dönemlerde lisanslı depolarda belli kriterlere göre depo edilerek piyasada uygun fiyat oluştuğu zaman satış yapmak esasına dayanmaktadır. Bu fiyat oluşumunu desteklemek amacıyla Ürün İhtisas Borsaları A.Ş. adında kamu kontrolünde bir şirket kurularak piyasa desteklenmeye çalışılmaktadır. Burada ulaşılmak istenen önemli ve depolanabilecek ürünler için ihtisas borsaları oluşturularak borsada arz talebe göre oluşacak fiyat üzerinden sürekli alım-satım işlem olanağı sağlanmasıdır. Şu anda sistemin bu ayağının iyi çalışan bir örneği olmamakla birlikte ileride olacağını umut ediyoruz.
Burada internet aracılığıyla ulaşabileceğiniz bilgileri tekrarlamak yerine sorunuza yanıt vermeye çalışacağım. Lisanslı depoculuğa konu olacak ürünler için lisanslı depo tebliğleri yayınlanmaktadır. Örneğin kuru üzüm lisanslı depo tebliği gibi. Bu tebliğlerde depolanacak ürün standartları, depolama için analiz ve saklama koşulları, ürünlerin depoya giriş ve çıkış esasları vd. hususlar detaylı şekilde yer almaktadır. Şu anda kuru üzüm, fındık, zeytinyağı, kayısı, yağlı tohumlar, hububat, bakliyat, pamuk gibi bir çok ürün için bu tebliğler yayınlanmış durumdadır. Kuru soğan ve ceviz için lisanlı depo tebliği bulunmuyor. Uzun süreli muhafaza ve saklama koşulları standart hale getirilip tebliğ yayınlanacak hale getirilirse (kuru soğanın özellikleri gereği depolama çok mümkün olmayabilir) özellikle ceviz için depolama mümkün olacaktır.
Depolanacak ürünler için oluşturulan elektronik ürün senetleri üzerinden depo kullanıcılarının finansman sağlaması da mümkündür.
Bölgeniz itibariyle halen komşu illerinizden en azından birisinde lisanslı depo çalışmaktadır. Bölgede üretilen özellikle hububat, baklagiller ve yağlı tohumlar için depolama potansiyeli mevcuttur.
Bu işlem için izin alma koşulları oldukça önemli bir çalışma süreci gerektirmekte, illerin ticaret borsaları veya sermaye yapısı güçlü şirketleri bu işe soyunmaktadır. Geçtiğimiz yıl, üreticileri çiftçi kayıt sistemi esas alınarak lisanslı depoculuğu teşvik amacıyla çıkarılan detaylı desteklemelerden sonra önemli gelişimler sağlayan sistem büyümesini sürdürmektedir.
Bu açıklamaları da dikkate alarak konuya ilişkin mevzuatı çok detaylı incelemenizi, oldukça detaylı bir projelendirme ve finansman modeli oluşturmanızı, lisanslı depoyu kurduktan sonra karlı bir işletmecilik potansiyelinin varlığı konusunda saha araştırması yapmanızı, mevcut lisanslı depoların çalışmalarını yerinde incelemenizi ve sonra karar aşamasına geçmenizi öneriyoruz.
Başarılar diliyorum.
Mehmet Yıldız


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Kanatlı Hayvan Çiftliği Kurmak İçin Devlet Desteği Alabilir miyim?

Soran: Anıl Utku Sönmez
Yayın Tarihi: 30.09.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Bugaristan'da Besi Çiftliği Kurabilir miyim?

Soran: Murat Derbent
Yayın Tarihi: 30.09.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Badem Yetiştiriciliği Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Turgay Kıraç
Yayın Tarihi: 28.08.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Buğday Çimi Üretimi Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Yusuf Avcı
Yayın Tarihi: 13.06.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Keçi Sütü Üretimi Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Serkan Altınordu
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Çiftlik Kiralama Konusunda Devlet Desteği Alabilir miyim?

Soran: Nuri Osman Yangın
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geyik Yetiştiriciliği Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Yalçın Kamal
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Fıstık Bahçesi İçin Tel Örgü Makinesi Alabilir miyim?

Soran: M. Ali Aydın
Yayın Tarihi: 19.03.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Topraksız Tarım İçin Hangi Teşviklerden Faydalanabilirim?

Soran: Ahmet Koç
Yayın Tarihi: 21.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Peyzaj Ofisi Kurmak İçin KOSGEB Desteği Alabilir miyim?

Soran: Şeyma Asker
Yayın Tarihi: 04.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geri 1 2 3 4 5 İleri