ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Dubacı Tarım Başarı Hikayesi

Dubacı Tarım Ürünleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

Tarım Sektörü'ne Edirne'nin İpsala İlçesi'nde, çeltik yetiştiriciliği ile 1979 yılında, babadan kalma 30 dekarlık bir sahada başlayan ve bugün 2.000 dekarlık modern bir çeltik çiftliğine ulaşan Dubacı Ailesi, kiralamış olduğu araziler ile birlikte, yıllık 4.000 dekarlık bir sahada çeltik tarımı gerçekleştirmektedir...Devamı

Girişimcilik Uzmanı - Dr. Kenan Mortan Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

KOSGEB Desteği İle Açtığım İş Yerimi Erken Kapatabilir miyim?

06.12.2018 13:48
Merhaba, 14.11.2016 yılında faaliyete başladığım süpermarketim için KOSGEB'den 50.000 TL hibe desteği aldım. Yaklaşık bir ay öncesine kadar faal olarak marketimi işletmeye devam ettim ancak her geçen gün kar etmese de kendini çevirsin yeter düşüncesi ile baktım ki zarar etmişim ve alacaklılar kapıya dayanmaya başlamış. Mali açıdan ise borçlarım artmış bu zamana kadar verilen her beyannamede artarak seyreden zarar sonucu ortaya çıkmıştır.1 ay öncesinde aldığım kapatma kararım neticesinde borçlu olduğum firmalara ürünlerimi geri iade ederek borcumu kapattım. Ürünü olamayanlara ise borç harç alarak kapattım. İçerdeki demirbaşı satarak dükkan sahibine biriken 10 aylık kira ödedim. Şuan hala vergi borcum, SGK borcum bulunmamaktadır. Ayrıca telekomünikasyon şirketine ve banka kredi kartına olan borçlarım için ise yasal takip başlatılmıştır. Şuan için dükkan içerisinde tabela harici hiçbir şey kalmamıştır. Ancak KOSGEB'e bu durum daha bildirilmemiştir. Bu konuda anlattıklarıma göre nasıl bir yol izlemeliyim. A) KOSGEB'e durumu bildirmek - Bildirim halinde istenecek ne gibi evraklar olabilir? - KOSGEB yukarıdaki açıklamaya göre hibe desteğini geri ödemesini ister mi? B) KOSGEB'e durumu bildirmeden bir yıl süre boyunca (3 yılı tamamlamak için) işletmeyi açık göstersem ne olur? Fikir ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım.
Meltem Kaya Şenyüz
Meltem kardeşim, önce geçmiş olsun. Ama girişimcilik böyle bir şey. Kapanma / zarar ve hatta iflas hali yaşanmadan öğrenilmiyor. Siz pahalı ama deneyi çok bir olayı yaşadınız.
İki ayaklı sorunuza çok net ve açık cevap vereyim: Hiç bir şekilde "danışıklı" (hukuk karşılığı ile muvazaa) iş yapmayın. Bedeli daha ağır olur. Borçlar Kanunu eski metin 18. Maddesi ve 2012'deki yeni metninin 19. Maddesi bunu "gerçek amacı gizlemek" olarak yapıyor. Bu tür durumları "yokluk" ile yaptırımlıyor. Yani siz işin bedeli(borcu) neyse ödüyorsunuz, kaçış mümkün değil.
Sonuç: KOSGEB Samsun'a kapanma kararını hemen bildirin.
Devam edeyim:
Para ödenecek mi?
İmzaladığınız destek sözleşmesi, süresinden önce kapatmalarda paranın geri alınacağını yazar. Belgenizi dikkatle okuyun.
Ancaaak: Yine hukuk diyor ki "eğer ortada sorumluluğu yerine getirmeye bir engel hal varsa" borç ortadan kalkar. Vergi Usul Kanunu'nun 373. Maddesi bu konuda çok açıktır.
Sizin durumunuzda, Ağustos 2018'deki dolar kurunda yaşanan büyük sıçramanın vatandaşın alım gücünü düşürdüğünü ve alım yapmaktan alıkoyduğu tezini ileri sürmek mümkün.
Bu durumu gerekçe gösteren bir dilekçeyle KOSGEB'e başvurun. Tezinizi güçlendirmek için bağlı bulunduğunuz Esnaf Odası'ndan "kapanan işyerleri sayısı" ile ilgili bir belge alın.
İlk elde size bu yol haritasını çıkarabiliyorum.
Bu işlemler sırasında yoruma ihtiyacınız olursa bizi arayın.
Tekraren geçmiş olsun.
Dr. Kenan Mortan


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Ahşap Boyama Ayölyesi Açmak İçin Nereden İzin Almam Gerekir?

Soran: Elif Akdaş
Yayın Tarihi: 20.02.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Kodlama Ve Robot Atölyesi Açmak İçin KOSGEB Desteği Alabilir miyim?

Soran: Ali Furkan Yıldız
Yayın Tarihi: 20.02.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

KOSGEB Desteği İle Açtığım İşyerimi Başkası İşletebilir mi?

Soran: Seher Altuntaş
Yayın Tarihi: 18.02.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Fast Food Restorantı Açmak İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Üzeyir Kekil
Yayın Tarihi: 18.02.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Mekatronik Teknikeri Olarak Kendi İşimi Kurabilir miyim?

Soran: Ali Yıldız
Yayın Tarihi: 18.02.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

İhraç Ürünlerle Mobilya Üretimi Konusunda Teşviklerden Faydalanabilir miyiz?

Soran: Sercan Cesur
Yayın Tarihi: 12.02.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Seyahat Acentesi Bünyesinde Fotoğrafçılık Atölyesi Açabilir miyim?

Soran: Banu Erkmen
Yayın Tarihi: 12.02.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Ozalit ve Plotter Makinaları İçin KOSGEB Desteği Alabilir miyim?

Soran: Mustafa Şah Özdilek
Yayın Tarihi: 12.02.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Atık Geri Kazanım Tesisi Kurmak İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Ömer Faruk Çiçekdemir
Yayın Tarihi: 12.02.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

KOSGEB Başvurularında Yaş Sınırı Var mıdır?

Soran: Neslihan Süngü
Yayın Tarihi: 06.02.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Geri 1 2 3 4 5 İleri