ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Dempar Ağaç Sanayi Başarı Hikayesi

Dempar Demircioğlu Ağaç San. ve Dış Tic. A.Ş.

Günümüzün sağlıklı ve dekoratif yer döşemesi olan “Cilalı Lamine Parke” nin üreticisi Dempar, Adapazarı Hanlıköy girişinde 30.000 m² açık, 10.000 m² kapalı alan üzerinde, kereste fabrikası, tam otomatik kurutma fırınları ve en son teknoloji cilalı ahşap lamine parke makineleri ile sektöründe saygın ve seçkin bir kuruluş olmanın gururunu yaşıyor... Devamı

Girişimcilik Uzmanı - Dr. Kenan Mortan Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

KOSGEB Desteği İle Açtığım İş Yerimi Erken Kapatabilir miyim?

06.12.2018 13:48
Merhaba, 14.11.2016 yılında faaliyete başladığım süpermarketim için KOSGEB'den 50.000 TL hibe desteği aldım. Yaklaşık bir ay öncesine kadar faal olarak marketimi işletmeye devam ettim ancak her geçen gün kar etmese de kendini çevirsin yeter düşüncesi ile baktım ki zarar etmişim ve alacaklılar kapıya dayanmaya başlamış. Mali açıdan ise borçlarım artmış bu zamana kadar verilen her beyannamede artarak seyreden zarar sonucu ortaya çıkmıştır.1 ay öncesinde aldığım kapatma kararım neticesinde borçlu olduğum firmalara ürünlerimi geri iade ederek borcumu kapattım. Ürünü olamayanlara ise borç harç alarak kapattım. İçerdeki demirbaşı satarak dükkan sahibine biriken 10 aylık kira ödedim. Şuan hala vergi borcum, SGK borcum bulunmamaktadır. Ayrıca telekomünikasyon şirketine ve banka kredi kartına olan borçlarım için ise yasal takip başlatılmıştır. Şuan için dükkan içerisinde tabela harici hiçbir şey kalmamıştır. Ancak KOSGEB'e bu durum daha bildirilmemiştir. Bu konuda anlattıklarıma göre nasıl bir yol izlemeliyim. A) KOSGEB'e durumu bildirmek - Bildirim halinde istenecek ne gibi evraklar olabilir? - KOSGEB yukarıdaki açıklamaya göre hibe desteğini geri ödemesini ister mi? B) KOSGEB'e durumu bildirmeden bir yıl süre boyunca (3 yılı tamamlamak için) işletmeyi açık göstersem ne olur? Fikir ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım.
Meltem Kaya Şenyüz
Meltem kardeşim, önce geçmiş olsun. Ama girişimcilik böyle bir şey. Kapanma / zarar ve hatta iflas hali yaşanmadan öğrenilmiyor. Siz pahalı ama deneyi çok bir olayı yaşadınız.
İki ayaklı sorunuza çok net ve açık cevap vereyim: Hiç bir şekilde "danışıklı" (hukuk karşılığı ile muvazaa) iş yapmayın. Bedeli daha ağır olur. Borçlar Kanunu eski metin 18. Maddesi ve 2012'deki yeni metninin 19. Maddesi bunu "gerçek amacı gizlemek" olarak yapıyor. Bu tür durumları "yokluk" ile yaptırımlıyor. Yani siz işin bedeli(borcu) neyse ödüyorsunuz, kaçış mümkün değil.
Sonuç: KOSGEB Samsun'a kapanma kararını hemen bildirin.
Devam edeyim:
Para ödenecek mi?
İmzaladığınız destek sözleşmesi, süresinden önce kapatmalarda paranın geri alınacağını yazar. Belgenizi dikkatle okuyun.
Ancaaak: Yine hukuk diyor ki "eğer ortada sorumluluğu yerine getirmeye bir engel hal varsa" borç ortadan kalkar. Vergi Usul Kanunu'nun 373. Maddesi bu konuda çok açıktır.
Sizin durumunuzda, Ağustos 2018'deki dolar kurunda yaşanan büyük sıçramanın vatandaşın alım gücünü düşürdüğünü ve alım yapmaktan alıkoyduğu tezini ileri sürmek mümkün.
Bu durumu gerekçe gösteren bir dilekçeyle KOSGEB'e başvurun. Tezinizi güçlendirmek için bağlı bulunduğunuz Esnaf Odası'ndan "kapanan işyerleri sayısı" ile ilgili bir belge alın.
İlk elde size bu yol haritasını çıkarabiliyorum.
Bu işlemler sırasında yoruma ihtiyacınız olursa bizi arayın.
Tekraren geçmiş olsun.
Dr. Kenan Mortan


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

KOSGEB'ten Market İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Tayfun Demirtaş
Yayın Tarihi: 21.05.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Kalorifer Kazanı Üretimi İşimizi Kredi İle Büyütebilir miyiz?

Soran: Orhan İnci
Yayın Tarihi: 20.05.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Hobi Evi Açmak İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Kadriye Toptaş
Yayın Tarihi: 20.05.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

KOSGEB Destekli Açtığım İşyerimi Kapatabilir miyim?

Soran: Mehtap Hamiş
Yayın Tarihi: 16.05.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Yerli Üretimle Yurtdışına e-Ticaret Yapabilir miyim?

Soran: Zeynep Güneş
Yayın Tarihi: 15.05.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Mermer Tozu Üretimi Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Derya Çakmakçı
Yayın Tarihi: 15.05.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

İşyerimi Kapatırken KOSGEB Desteğini Geri Ödemem Gerekir mi?

Soran: Yasemin Gümüş
Yayın Tarihi: 09.05.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

KOSGEB Kapsamında Açtığım İşyerimi Taşıyabilir miyim?

Soran: Cansu Tığlı
Yayın Tarihi: 09.05.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Hangi Alana Yatırım Yapmalıyım?

Soran: Serdar Türkerin
Yayın Tarihi: 09.05.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

KOSGEB Desteği İle Açılan İş Yerini Hamilelik Nedeniyle Kapatabilir miyiz?

Soran: Tevfik Işık
Yayın Tarihi: 07.05.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Geri 1 2 3 4 5 İleri