ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Kayadağ Gıda Başarı Hikayesi

Kayadağ Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Bilgi birikimi ve tecrübesiyle yakın çevresine adeta bir ticaret okulu olan Maksut Kaya, ticaret hayatına 1963 yılında Ağrı'da başlamıştır. Bugün Kaya Ailesi tarafından yönetilen Kayadağ Gıda, bulunduğu bölgedeki büyük gıda toptancıları arasında yer almaktadır...Devamı

Girişimcilik Uzmanı - Dr. Kenan Mortan Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

KOSGEB Desteği İle Açtığım İş Yerimi Erken Kapatabilir miyim?

06.12.2018 13:48
Merhaba, 14.11.2016 yılında faaliyete başladığım süpermarketim için KOSGEB'den 50.000 TL hibe desteği aldım. Yaklaşık bir ay öncesine kadar faal olarak marketimi işletmeye devam ettim ancak her geçen gün kar etmese de kendini çevirsin yeter düşüncesi ile baktım ki zarar etmişim ve alacaklılar kapıya dayanmaya başlamış. Mali açıdan ise borçlarım artmış bu zamana kadar verilen her beyannamede artarak seyreden zarar sonucu ortaya çıkmıştır.1 ay öncesinde aldığım kapatma kararım neticesinde borçlu olduğum firmalara ürünlerimi geri iade ederek borcumu kapattım. Ürünü olamayanlara ise borç harç alarak kapattım. İçerdeki demirbaşı satarak dükkan sahibine biriken 10 aylık kira ödedim. Şuan hala vergi borcum, SGK borcum bulunmamaktadır. Ayrıca telekomünikasyon şirketine ve banka kredi kartına olan borçlarım için ise yasal takip başlatılmıştır. Şuan için dükkan içerisinde tabela harici hiçbir şey kalmamıştır. Ancak KOSGEB'e bu durum daha bildirilmemiştir. Bu konuda anlattıklarıma göre nasıl bir yol izlemeliyim. A) KOSGEB'e durumu bildirmek - Bildirim halinde istenecek ne gibi evraklar olabilir? - KOSGEB yukarıdaki açıklamaya göre hibe desteğini geri ödemesini ister mi? B) KOSGEB'e durumu bildirmeden bir yıl süre boyunca (3 yılı tamamlamak için) işletmeyi açık göstersem ne olur? Fikir ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım.
Meltem Kaya Şenyüz
Meltem kardeşim, önce geçmiş olsun. Ama girişimcilik böyle bir şey. Kapanma / zarar ve hatta iflas hali yaşanmadan öğrenilmiyor. Siz pahalı ama deneyi çok bir olayı yaşadınız.
İki ayaklı sorunuza çok net ve açık cevap vereyim: Hiç bir şekilde "danışıklı" (hukuk karşılığı ile muvazaa) iş yapmayın. Bedeli daha ağır olur. Borçlar Kanunu eski metin 18. Maddesi ve 2012'deki yeni metninin 19. Maddesi bunu "gerçek amacı gizlemek" olarak yapıyor. Bu tür durumları "yokluk" ile yaptırımlıyor. Yani siz işin bedeli(borcu) neyse ödüyorsunuz, kaçış mümkün değil.
Sonuç: KOSGEB Samsun'a kapanma kararını hemen bildirin.
Devam edeyim:
Para ödenecek mi?
İmzaladığınız destek sözleşmesi, süresinden önce kapatmalarda paranın geri alınacağını yazar. Belgenizi dikkatle okuyun.
Ancaaak: Yine hukuk diyor ki "eğer ortada sorumluluğu yerine getirmeye bir engel hal varsa" borç ortadan kalkar. Vergi Usul Kanunu'nun 373. Maddesi bu konuda çok açıktır.
Sizin durumunuzda, Ağustos 2018'deki dolar kurunda yaşanan büyük sıçramanın vatandaşın alım gücünü düşürdüğünü ve alım yapmaktan alıkoyduğu tezini ileri sürmek mümkün.
Bu durumu gerekçe gösteren bir dilekçeyle KOSGEB'e başvurun. Tezinizi güçlendirmek için bağlı bulunduğunuz Esnaf Odası'ndan "kapanan işyerleri sayısı" ile ilgili bir belge alın.
İlk elde size bu yol haritasını çıkarabiliyorum.
Bu işlemler sırasında yoruma ihtiyacınız olursa bizi arayın.
Tekraren geçmiş olsun.
Dr. Kenan Mortan


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

İki Yıldır Kapalı Bir Şirketin Ortaklığından Nasıl Çıkabilirim?

Soran: Ali Kurt
Yayın Tarihi: 12.12.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Veteriner Kliniği Açmak İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Perver Tekin
Yayın Tarihi: 12.12.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

SGK'lı Çalışırken KOSGEB Girişimcilik Kursuna Katılırsam Destek Alabilir miyim?

Soran: Cumali Çelik
Yayın Tarihi: 12.12.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

KOSGEB Desteği İle Fizik Tedavi Danışmanlık Merkezi Açabilir miyim?

Soran: Muhammet Armağan
Yayın Tarihi: 12.12.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Doğal Sabun Üretim Atölyesi Ruhsatı Almak İçin Neler Gerekir?

Soran: Şahin Ay
Yayın Tarihi: 10.12.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Güzellik Salonu Açmak İçin KOSGEB Desteği Alabilir miyim?

Soran: Mustafa Erbir
Yayın Tarihi: 06.12.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Home Ofis Peyzaj Bakım Hizmeti Vermek İçin KOSGEB Desteği Alabilir miyim?

Soran: Emre Öztürk
Yayın Tarihi: 06.12.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Kilis'te İş Kurmak İçin KOSGEB Desteği Alabilir miyim?

Soran: Celal Semerci
Yayın Tarihi: 03.12.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Sosyal Medya ve Grafik Ajansı Açmak İçin KOSGEB Desteği Alabilir miyim?

Soran: Fatma Özdemir
Yayın Tarihi: 30.11.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

KOSGEB Desteği Almak İçin İşyeri Açmak Şart mıdır?

Soran: İsmail Göbel
Yayın Tarihi: 30.11.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Geri 1 2 3 4 5 İleri