ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Dempar Ağaç Sanayi Başarı Hikayesi

Dempar Demircioğlu Ağaç San. ve Dış Tic. A.Ş.

Günümüzün sağlıklı ve dekoratif yer döşemesi olan “Cilalı Lamine Parke” nin üreticisi Dempar, Adapazarı Hanlıköy girişinde 30.000 m² açık, 10.000 m² kapalı alan üzerinde, kereste fabrikası, tam otomatik kurutma fırınları ve en son teknoloji cilalı ahşap lamine parke makineleri ile sektöründe saygın ve seçkin bir kuruluş olmanın gururunu yaşıyor... Devamı

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı - Mehmet Yıldız Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Erzurum'da Büyükbaş Hayvancılık Yapmak İçin Destek Alabilir miyim?

04.12.2018 17:18
Merhaba, Ben Erzurum'dan yazıyorum.2015 Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Askerliğimi 6 ay önce bitirip geldim. Erzurum'da güzel ve büyük bir yaylamız var. Hayvancılık için muazzam bir yer. Yıllardır da babamla beraber bu işle uğraşıp tecrübe edindim. Bu yaz güzel bir büyük baş hayvan üretim yeri yaptık ancak 10 tane gebe düve kaldı elimde. Üretim yerini yaptırmak baya maliyetli oldu. Bu yüzden hayvan sayısını yükseltmek için destek alabilir miyim yada alabilmem için ne yapmam gerekiyor? Geri dönüşümlü hayvan üretim kredisi almak için bankaya gittim, ev ipoteği istiyorlar. Evimiz vardı ama bu işletmeyi kurmak için sattık. O yüzden ipotek veremiyorum. İşletme belgem ve ÇKS belgem de var. O kadar para döküp işletmeyi yaptık ama içini dolduracak hayvanımız yok. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Kolay gelsin. İyi günler dilerim.
Adem Gündüz
Merhaba Adem Bey,
Bir işletme kurulurken her zaman üretim sürecine bir bütün olarak bakmak gerekir. Belirttiğiniz gibi tesisi yapmışsınız ancak üretim yapacak damızlık alımı konusunda bir planlamanızın olmadığı anlaşılıyor. Doğru iş akışı tesis inşaatı, damızlık temini, damızlıkların bakım ve beslemesi için gerekli işletme sermayesi ihtiyacı, bütün bu işlemler için mevcut kaynaklarınız, bu konudaki hibe ve destekler hatta üretim sonucunda elde ettiğiniz ürünlerin pazarlanması konularını dikkate alan bir projeyle bu işin planlanması olabilirdi. Örneğin Erzurum ili Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı olan IPARD kapsamındaki 42 ilden birisi. Faaliyet konusu uygun, diğer koşullar da uygun ise tesisinizin maliyetinin %50-70 oranındaki kısmı için hibeden yararlanabilirdiniz (araştırmış ve koşullarınız uygun görülmemiş olabilir). Bütün bunları yazma sebebim bu yanıtı okuyacak diğer girişimcilere bir uyarı olması dileğiyledir. Siz zaten özellikle tesis aşamasını gerçekleştirdiğiniz için bundan sonra ne yapılabilir? Sorusunun yanıtını bulmak gerekiyor.
Verdiğiniz bilgilerden tesisinizin bulunduğu yerin hayvancılık için oldukça elverişli olduğu ve yeterli tecrübeye sahip olduğunuz anlaşılıyor. Bankalar finans sağlarken sizin diğer özellikleriniz yanında teminatınızı da dikkate alarak değerlendirme yaparlar. Teminat konusunda sıkıntılı olduğunuz anlaşılıyor. Yine de sizin durumunuzda çıkış yolu olabilecek birkaç tavsiyede bulunmak isteriz.
• Öncelikle kamu bankası dışında Bankamız da tarımsal yatırımlar için finans sağlayabilmektedir. Diğer teminat olanaklarınızı (kefil, tarım arazisi, taşıt araçları, altın rehni vb.) da zorlayarak şubemizi ziyaret etmenizi öneriyoruz.
• Ayrıca mahalli Tarım Kredi Kooperatifine ortak olarak kefalet ile ortak şahıs haddine göre bir miktar kaynak sağlayabilirsiniz.
• Hükümetin yıllar itibariyle yürürlüğe koyduğu genç çiftçi projelerinden faydalanabilirsiniz. Bunun için yerel tarım teşkilatlarından bilgi almanızı öneriyorum.
• Tesisi tam kapasite çalıştırmayı olmazsa olmaz kabul etmeden küçük ölçekli olarak başlayıp bir süre sonra tam kapasiteye ulaşacak bir projeksiyonla üretimi devam ettirebilirsiniz.
• Yörenizde koşullar uygun ise bir tarımsal kalkınma kooperatifine ortak olarak veya yeni bir kooperatif kurarak Tarım ve Orman Bakanlığı'nın uyguladığı 20 ortağa 10 damızlık hayvan gibi projelerden yararlanabilirsiniz.
• Bölgenizde faaliyette bulunan kalkınma ajansından hazırlayacağınız bir projeyle hibe desteği talep edebilirsiniz
Umarım bu notlardan da yararlanarak bir miktar daha damızlık temin edip işletmenizi karlı bir şekilde çalıştırabilirsiniz.
Başarılar diliyoruz.
Mehmet Yıldız


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Tekirdağ'da Hayvancılık Yapmak İçin Destek Alabilir miyiz?

Soran: Adem Şimşek
Yayın Tarihi: 14.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Hediyelik Lavanta Sabunu Üretimi İçin Yasal Prosedürler Nelerdir?

Soran: Şahin Ay
Yayın Tarihi: 10.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Sivas'ta Hayvan Besiciliği Yapmak İçin Nerekere Başvurmam Gerekiyor?

Soran: Oğuzhan Bozkurt
Yayın Tarihi: 04.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Topraksız Tarım Yapabilir miyim?

Soran: Mert İnce
Yayın Tarihi: 20.11.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Ülkemizde Geyik Eti Üretimi Yapabilir miyiz?

Soran: Yalçın Kamal
Yayın Tarihi: 10.10.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Soya Ticareti Konusunda Nasıl Bir Yol İzleyebilirim?

Soran: Kasım Tokay
Yayın Tarihi: 04.10.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Aloe Vera Endüstriyel Yetiştiriciliği Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Mehmet Başaran
Yayın Tarihi: 01.10.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Ağrı'da Süt Ve Hindi Üretimi Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Muhammed Karakaya
Yayın Tarihi: 18.09.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Mevcut Hayvancılık İşletmemi Büyütmek Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Sidar Taşlıtepe
Yayın Tarihi: 04.09.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Köyümde Hayvacılık Yapmak İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Mürsel Akman
Yayın Tarihi: 04.09.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geri 1 2 3 4 5 İleri