ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Atiker Metal Başarı Hikayesi

Atiker Metal İth. İhr. ve İmalat San. Tic. A.Ş.

Temiz ve güçlü bir ticaret mazisine sahip olan Atiker A.Ş, yılların üretim tecrübesiyle sürekli yeniliği ve güçlenmeyi hedeflemektedir. 42.000 m²’lik kapalı ve açık alan üretim tesisleri ve 500'e yakın çalışanı ile teknolojiyi ve yenilikleri yakından takip eden firma, sadece şirketleşme ve makine parkı artırımıyla kalmayıp, entegre tesisleşmeyi de ön plana taşımaktadır... Devamı

Girişimcilik Uzmanı - Dr. Kenan Mortan Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Diş Polikliniği Açmak İçin Destek Alabilir miyim?

07.11.2018 10:58
Merhabalar, Denizli ilinde ağız ve diş sağlığı polikliniği kurmak istiyoruz. Toplam 3 hekim ile birlikte çalışmayı planlıyoruz. Bu konuda devletin teşvik, hibe gibi destekleri olduğunu duyduk. Ancak sağlıklı bilgi edinebilmek amacıyla sizlerden destek almak amacıyla burada sorumu yöneltmeyi düşündüm. Denizli ili sağlık turizmi açısından da uygun bir konumda bulunmaktadır. Bu konuda nasıl bir yol çizmemiz gerektiği ile ilgili değerli görüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımla,
Hasan Kocaağaoğlu
Dr. Kocaağaoğlu, öncelikle kararınız hayırlı olsun. Yol almanızı dilerim.
Devletin hibe ve teşvikleri olduğu doğru. Daha doğrusu bu konuda bir "Girişimcilik Desteği" mevcut. Miktarı 150 Bin TL ve 100 bin TL'si geri ödemeli. Ancak bu desteğe başvuru çok. Şimdi çok daha kısıntılı ve daha çok geri kalmış bölgelerde uygulanıyor. Bu açıdan Denizli merkezde bu desteği almak konusunda "iyimser" değilim.
İkincisi, gelir vergisi bağışıklığı. Bu konuda yıllık 75.000 TL‘ye kadar cirolar (hasılatlar) vergiden bağışık. Ancak bu sizler için çok küçük bir miktar. Yanısıra sadece 29 yaşa dek geçerli, daha çok yeni mezunlara yönelik.
Buraya dek konuya klasik teşviklerden olaya baktım.
Bir de sağlık turizmi açısından değerlendirelim. Sağlık turizmi açısından Denizli önemli bir yer olabilir ama henüz değil. Turizmi daha çok günübirlikçi turizm üstünden yürüyor.
Ancak konumuz Denizli değil, sizi bu olaya nasıl kenetleyeceğimiz. Bu konuda Devletin 2012‘de çıkardığı "Sağlık Turizmi Teşvik Tebliği" var (2012-4 sayılı). 2017‘de kapsamı daha da genişledi. Tebliğ'e baktım, temel koşulu ilgili sağlık kuruluşunun Sağlık Bakanlığı tarafından bu isimle "ruhsatlandırılmış" olması gerekiyor. Yorumlarsak, bir diş kliniği kurmanız yeterli değil. Bunun bir "diş hastanesi" olması gerekiyor ve bunun "ruhsat" alması gerekiyor. Ancak bu yola gitmeniz halinde çok cömert teşvikler olduğu kesin. Bu nedenle üstünde düşünün. Pazar aramadan, yurt dışında temsilcilik kurmaya, bunun ötesinde getirilen hasta başına "teşvik primi" almaya dek uzanan bir teşvik şeması bu.
Bundan sizden "yarar" görmeniz diş hastanesi yanında bir de ‘TURSAB Belgeli turizm acentesi ile anlaşmanız gerek. Bu acente size diş tedavisi için yurt dışında hasta organize edecek. Yoksa her 2 işlevi sizin eş-anlı olarak yürütmeniz mümkün değil.
Bu konuda yeni bir teşvik, Türk - Eximbank'ı tarafından çıkarıldı. Haziran ayındaki "Turizm Seyahat Acenteleri Desteği" 540 gün vadeli. Böylece bu işe kalkışan acente de bir prim alacak, ancak bunun da organize edilmesi gerekir.
Bu alanda İzmir'de kurulu. "Dentek. AŞ" olağandışı iyi ve etkin işleyen bir diş protez kuruluşu. Nerdeyse tümüyle ihracata çalışıyor. Bunu yerinde görmenizi önereceğim (02324698386-7).
Gördüğünüz gibi olay tam bir organizasyon. Bunun için bir "model" gerekiyor. Bu nedenle sizin bu alanda başarılı dışa açılma örnekleri yaşatan Denizli Sanayi Odası ile ilişki kurun derim. Genel sekreteri Zeren Hanım aslen bir hukukçu size. AB Abigem Merkezi ile yardımcı olacaktır (02582655599).Ona selamımı iletin...
Olayınız yeni bir model olacak. Bu nedenle her aşamasında tekrar bize yönelmekten kaçınmayın. Bir "ilk" yaratılırsa devamı da gelir.
Dr. Dt. Hasan Hüseyin kardeşim ve çalışma arkadaşlarına bu uzun yolculuklarında "uğurlar ola" diyorum.
Dr. Kenan Mortan


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Bahçeden Üretim ve Satışı Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Deniz Metin
Yayın Tarihi: 14.01.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Geri Dönüşüm Firması İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Ömer Faruk Dere
Yayın Tarihi: 14.01.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Meşrubat Büfesi Açmak Nereden İzin Alınması Gerekir?

Soran: Ali Sarcan
Yayın Tarihi: 11.01.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Unlu Mamuller Dükkanı Açmak İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Aynur Açıkgöz
Yayın Tarihi: 11.01.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Lastik Geri Dönüşüm Fabrikası Açmak İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Mehmet Bulut
Yayın Tarihi: 11.01.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Yabancı Şahıs Şirketi Destek Alabilir mi?

Soran: Cüneyt Lila
Yayın Tarihi: 07.01.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

İş Fikrim Hakkında Düşüncelerinizi Alabilir miyim?

Soran: Emre Aladağ
Yayın Tarihi: 07.01.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Termal Fizik Tedavi Merkezi Kurmalı mıyım?

Soran: Ömer Can Güngör
Yayın Tarihi: 07.01.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

KOSGEB Destekli İşyerimizi Nasıl Kapatabiliriz?

Soran: Pınar Afşar
Yayın Tarihi: 02.01.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

KOSGEB Kredisi İle Pitaya Meyvesi Yetiştiriciliği Yapabilir miyim?

Soran: Bekir Alaşahin
Yayın Tarihi: 02.01.2019
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Geri 1 2 3 4 5 İleri