ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

CAKO Konfeksiyon Başarı Hikayesi

Cako Konfeksiyon

80'li yıllarda Diyarbakır'da küçük esnaf olarak ticari faaliyete başlayan Cemal Yıldız, sahibi olduğu Cako Konfeksiyon ile bugün şehirdeki şıklığın ve modernliğin adresi olmanın gururu ve sevincini yaşıyor...Devamı

Halka İlişkiler ve Dijital İletişim Uzmanı - Sevda Yüzbaşıoğlu Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Dershanemizin Sosyal Medyada Tanıtımını Nasıl Yapabiliriz?

13.06.2013 16:30
Merhaba Sevda Hanım,

Öncelikle hayırlı olsun. Öğretmeni ve yöneticisi olduğum KPSS ve ALES sınavlarına yönelik özel dershanemizin bir web sitesi (http://www.yalova.pegemakademi.com) var. Zaman zaman sokak ya da gazete için ilan, afiş, el broşürü gibi (dershanemizin sınav başarıları, kazanan kursiyer isim ve sonuç bilgileri, dershanemizin genel tanıtımına yönelik vb) reklam çalışmaları yapıyoruz. Tabi bunlar etkili olmakla birlikte oldukça pahalı çalışmalar. Web sitemiz dışında internete yönelik özel bir çalışmamız yok. Ancak sosyal medyada hiç yokuz. Olmalı mıyız? Dershanemizi Facebook başta olmak üzere sosyal medya da etkin ve düzgün bir şekilde nasıl tanıtabiliriz? Çok fazla maliyet ve efor sarf etmeksizin kendi başımıza yapabileceğimiz neler var?

Bilgi verirseniz sevinirim.

İyi günler.

Nilay Turan
Teşekkürler Nilay Hanım.

Öncelikle ilk sorunuzun cevabını vereyim. Evet, sosyal medyada kesinlikle bulunmalısınız. Tamamen ücretsiz olarak ve kendi başınıza oluşturabileceğiniz bir Facebook sayfasının hem size hiçbir maliyeti olmaz, hem de sosyal medyaya kurumsal olarak giriş yapmanıza imkan tanır.

İlk olarak Facebook üzerinde dershaneniz için kurumsal bir sayfa oluşturup, burada hakkında bölümüne dershanenizi kısaca tanıtan bir bilgi metni, adres ve telefon bilgilerinizi ekleyebilir, daha sonra kendi alanınızla ilgili paylaşım ve duyuruları buradan yapabilirsiniz. Bu sayfadan çeşitli duyurular yapacağınızı öğrencilerinize duyurarak, onların sayfanızı beğenmesini sağlayabilir, bu sayede giderek artan bir takipçi kitlesine de ulaşabilirsiniz. (Bir sosyal medya hesabı kullanacaksanız günde en az bir post yapacak, bunları düşünecek, içeriği geliştirecek ve oradan gelen soruları yanıtlayacak birinin vakit ayırması gerekiyor.)

Öte yandan sosyal medya diğer tanıtım çalışmalarına ek olarak yapılması gereken bir iş. Maliyet avantajı sağlayacağı doğru ama az efor ve bütçe sarfederek daha çok tanıtım yapalım şeklinde yaklaşılırsa işe yaramadığını görüyoruz. Dershane zaten gençlere yönelik çalışma yaptığı için sosyalmedya sizin için güzel bir mecra. Bahsettiğiniz tanıtımları, sonuçları vs sosyal medyadan duyurarak web sayfanıza link verebilirsiniz.

Reklam kısmına bakacak olursak da, Facebook reklamlarını da kullanırsanız daha da etkili olabileceğini düşünüyorum. Bölgesel olacağı ve hedef kitleye gösterileceği için maliyeti uygun olur. Ayrıca, Google Adwords adı verilen Google arama motoru, arama ortakları ve içerik ağında reklam verebilmemizi sağlayan reklam sistemi de size uygun olacaktır.

Saygılarımla,

Sevda Yüzbaşıoğlu


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Grafik Tasarım Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Cihan Hergül
Yayın Tarihi: 04.04.2017
Cevaplayan Uzman: Sevda Yüzbaşıoğlu

Web Sitemizin Tanıtımını Nasıl Yaparız?

Soran: İbrahim Demirbüken
Yayın Tarihi: 25.12.2014
Cevaplayan Uzman: Sevda Yüzbaşıoğlu

Yeni Ürünümü Pazarda Nasıl Tanıtmalıyım?

Soran: Önel Seyidoğlu
Yayın Tarihi: 22.07.2014
Cevaplayan Uzman: Sevda Yüzbaşıoğlu

Sosyal Medya Sayfalarımız Hakkında Önerilerinizi Alabilir miyim?

Soran: Fatih Göğebakan
Yayın Tarihi: 22.07.2014
Cevaplayan Uzman: Sevda Yüzbaşıoğlu

Kitap Satışında Sosyal Medyadan Nasıl Yararlanırım?

Soran: Huriye Gökağaçlı
Yayın Tarihi: 20.05.2014
Cevaplayan Uzman: Sevda Yüzbaşıoğlu

Yazılım Şirketimizin Markalaşma Sürecinde Destek Alabilir miyiz?

Soran: Ahmet Birand Kavaz
Yayın Tarihi: 15.05.2014
Cevaplayan Uzman: Sevda Yüzbaşıoğlu

Ütüleme ve Çamaşır Temizleme Hizmeti için Pazarlama Stratejisi

Soran: Aysun Büyük
Yayın Tarihi: 03.03.2014
Cevaplayan Uzman: Sevda Yüzbaşıoğlu

Satış Yöntemi "Cold Calling" Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Raşit Şahin
Yayın Tarihi: 22.11.2013
Cevaplayan Uzman: Sevda Yüzbaşıoğlu

Sosyal Medya Strateji Planı Hazırlanırken Hedef Kitle Tespiti Nasıl Yapılmalıdır?

Soran: Batuhan Ünal
Yayın Tarihi: 28.08.2013
Cevaplayan Uzman: Sevda Yüzbaşıoğlu

İnşaat Firması İçin Pazar Payı Araştırması

Soran: Sema Bilim
Yayın Tarihi: 13.08.2013
Cevaplayan Uzman: Sevda Yüzbaşıoğlu

Geri 1 2 İleri