ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

By Dekol Mobilya Başarı Hikayesi

By Dekol Mobilya Tekstil San. Tic. Ltd. Şti.

1989 yılında Adapazarı'nda kurulan By Dekol Mobilya ilk günden bugüne, hedeflerinden hiçbir şekilde ödün vermeden; zengin tasarım, konfor ve kullanım rahatlığı özelliklerini en yüksek düzeyde tutarak, ürünlerini yurtiçi ve yurtdışı pazarına sunmuştur.Devamı

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı - Mehmet Yıldız Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Badem Yetiştiriciliği Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

28.08.2019 14:57
Merhabalar Mehmet Bey öncelikle burada verilen sorulara kendi bilgileriniz doğrultusunda cevap olmanız çok güzel, bundan dolayı teşekkürlerimi/zi iletmek isterim. Mehmet Bey yaklaşık 17 dönümlük tarımsal arazimi badem bahçesine dönüştürmek istiyorum. Arazim Elbistan-Malatya sınırında dağlık sarp ama taban olarak düz ve altıda tahminimce kömür yatağı çıkan taşları az çok incelediğimde linyit örneklerine rastlıyorum. Böylesi bir araziden uygun ekim, budama, sulama ve gübreleme yapsam verim alma sansına sahip miyim acaba? Ve iklim şartlarının biraz sert olmasından dolayı badem ağaçlarının çiçek açtığı dönemde don yemesi beni korkutmakta. Bu bölgenin iklim şartlarına uygun badem çeşidi var mı varsa öneriniz ne olacaktır? Son olarakta bahçeleme gibi bir maliyetli işe girişeceğimden dolayı destekleme alacağım yerler var mı acaba? Devlet yıllık bazda acaba kök ya da dekar başına destek veriyor mu bu konularda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Çok teşekkürler.
Turgay Kıraç
Merhaba Turgay Bey,
Badem Ülkemizin tüketimi kadar üretmediği, ihtiyacının önemli bölümünü ithalat yoluyla karşıladığı, üretim sonrası pazarlama sıkıntısı oldukça az olan ve Dünya'da üretimine ve ticaretine ABD'nin hakim olduğu bir ürün durumundadır. Ülkemizin bu konudaki potansiyeli oldukça yüksek olmasına rağmen son yıllarda iyi gelişmeler olsa da yeterli düzeyde üretim seviyesine yaklaştığımız söylenemez.

Badem bahçesi tesis etmeyi düşündüğünüz alanının toprak yapısı, rakımı diğer meteorolojik verileri olmadığından bazı parametreleri vererek edineceğiniz bilgilerle karşılaştırma şansınızın olmasını sağlamaya çalışacağız. Öncelikle badem bitkisi kazık köklü olarak nitelediğimiz 3-3,5 m derinliğe kadar inen, ihtiyaç duyduğu bitki besin maddelerini ortalama 1,5- 2 m derinlikteki toprak katmanından temin eden bir meyve türüdür. Belirttiğiniz linyit özellikli katmanın ne kadar derinlikte olduğunu, badem kök gelişimini olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini söyleyebilmek için alanı temsil edecek şekilde toprak katmanlarını kazmanız ve bu katmanları (horizonları) bir uzman ile değerlendirmeniz gerekir. Bu konuda yerel Tarım ve Orman Bakanlığı birimlerinden yardım almanızı öneriyorum. Tabii ki bunu yaparken aynı zamanda toprak tahlilinizi de yaptırmanızı (sulama, gübreleme ve geçirgenlik tespiti bakımından önemlidir) ve ağır killi ve nem tutucu özelliği olan toprakların badem yetiştirme için uygun olmayacağını bilmeniz önemlidir.
Badem yetiştiriciliği için bir başka sınırlayıcı etkende iklim ve rakımdır. Özellikle ilkbahar geç donlarının etkin olduğu 1000 m rakım üzerinde (Bazı adapte olmuş çeşitlerde bu rakım üzeri üretim mümkündür) ekonomik üretim sürekli olarak yapılamamaktadır. Badem ağaçları -25 dereceye kadar dayanıklı olmakla birlikte tomurcuk döneminde -4 derecede, çiçeklenme döneminde - 3 derecede, çağla döneminde ise -0,5 derecede ürün zarar görmektedir. Bu verilere göre arazinizin olduğu yerdeki meteorolojik verileri temin ederek karşılaştırma yapabilirsiniz. Ayrıca yüksek rakımlarda düz arazilerde kurulacak badem bahçelerinin hava akımı olmadığından eğimli alanlara göre daha fazla zarar görme olasılığını da göz ardı etmemek gerekir. Bu konuda karar verirken meyvecilikte çiçeklenme döneminden itibaren ürününüzü; tarım sigortaları kapsamında prim tutarının %66 oranındaki kısmı (don hasarına karşı) devlet tarafından hibe olarak karşılanmak suretiyle TARSİM poliçesiyle güvenceye alabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Ancak yerel bazda TARSİM sisteminin bazı kısıtları olabileceğinden ilçenizin kapsamında bağlı olduğu TARSİM bölge koordinatörlüğünden bilgi almanız gerekecektir.
Buraya kadar bahsettiğimiz olumsuzluklar bahçe kurmay düşündüğünüz alanda yoksa bahçe kurarken geç çiçek açan badem çeşitlerini kullanarak bahçe kurmalısınız. Ferragnes, Ferraduel, Teksas, Nonpareil, Yaltınski, 48/1, 48/2 gibi geç çiçek açan çeşitler öne çıksa da siz yerel tarım teşkilatından ve yörede bu işi yapan kişilerden yardım alarak, birbirini dölleyen ve ticari değeri olan doğru çeşitleri seçerek, sertifikalı badem fidanı kullanarak, verim döneminde mutlaka 2 dekar alan için 1 kovan arı bulundurarak, yetiştirme döneminde fidanları tavşan zararından koruyucu tedbirler alarak ekonomik olarak badem üretimi yapabilirsiniz.
Çeşitli konulardaki tarımsal desteklemeler peyderpey açıklanmasına rağmen 2019 yılı için tarımsal destekleme kararnamesi henüz yayınlanmadı. Geçen yıl sertifikalı fidan ile bahçe tesisi projelerine dekara 280 TL destekleme ödenmiştir. Bu konularda da yerel tarım teşkilatından bilgi alarak girişimde bulunmanızda fayda olacaktır.
Başarılar diliyorum.
Mehmet Yıldız


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Kanatlı Hayvan Çiftliği Kurmak İçin Devlet Desteği Alabilir miyim?

Soran: Anıl Utku Sönmez
Yayın Tarihi: 30.09.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Bugaristan'da Besi Çiftliği Kurabilir miyim?

Soran: Murat Derbent
Yayın Tarihi: 30.09.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Buğday Çimi Üretimi Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Yusuf Avcı
Yayın Tarihi: 13.06.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Keçi Sütü Üretimi Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Serkan Altınordu
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Çiftlik Kiralama Konusunda Devlet Desteği Alabilir miyim?

Soran: Nuri Osman Yangın
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geyik Yetiştiriciliği Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Yalçın Kamal
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Fıstık Bahçesi İçin Tel Örgü Makinesi Alabilir miyim?

Soran: M. Ali Aydın
Yayın Tarihi: 19.03.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Topraksız Tarım İçin Hangi Teşviklerden Faydalanabilirim?

Soran: Ahmet Koç
Yayın Tarihi: 21.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Lisanslı Depoculuk Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Hasan Çakmak
Yayın Tarihi: 12.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Peyzaj Ofisi Kurmak İçin KOSGEB Desteği Alabilir miyim?

Soran: Şeyma Asker
Yayın Tarihi: 04.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geri 1 2 3 4 5 İleri